Προς το περιεχόμενο

Φτιάξτε το δικό σας προγραμμα κολύμβησης


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eπαναφερω ,και ρωτω.

Σκεφτομαι απο σεπτεμβρη να αρχισω κολυμβητηριο. Μετα απο τραυματισμο στο γονατο , με το αθλημα που ασχολουμουν κυριως τα τελευταια 9 χρονια , δεν αισθανομαι ετοιμος να επανελθω ψυχολογικα (σε φαση το προσεχω παραπανω με αποτελεσμα να μην μπορω να παιζω στο επιπεδο που επαιζα) καθως και σωματικα(δεν πρεπει να δεχθει τοσο μεγαλες πλαγιες και στροφικες φορτισεις ακομα)....Ετσι σκεφτηκα το κολυμβητηριο λογω ενδυναμωσhς αλλα επειδη το συμπαθω σαν αθλημα.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι :

ειμαι 21 χρονων γαιδουρι , κολυμπι ξερω τα κλασικα που ξερει ενας ανθρωπος που πηγε μικρος κολυμβητηριο και εμαθε να κολυμπαει για τη θαλασσα του τεστιν τεχνικη μηδεν , ζερό , νουλ ,κλπ.

Το point ειναι οτι επειδη εχω μαθει ετσι , θελω οταν ξεκιναω κατι να το κανω σωστα. Αρα μπορω σε αυτη την ηλικια να μαθω τεχνικα τα ηδη της κολυμβησης? οχι να παω για πρωταθλητισμο προφανως , απλα να τα μαθω σωστα ωστε να βγαινει μια σωστη προπονηση....υπαρχουν τετοια γκρουπ γενικα? προπονητες κλπ...

 

ευχαριστωωωωωωωωωωω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eπαναφερω ,και ρωτω.

Σκεφτομαι απο σεπτεμβρη να αρχισω κολυμβητηριο. Μετα απο τραυματισμο στο γονατο , με το αθλημα που ασχολουμουν κυριως τα τελευταια 9 χρονια , δεν αισθανομαι ετοιμος να επανελθω ψυχολογικα (σε φαση το προσεχω παραπανω με αποτελεσμα να μην μπορω να παιζω στο επιπεδο που επαιζα) καθως και σωματικα(δεν πρεπει να δεχθει τοσο μεγαλες πλαγιες και στροφικες φορτισεις ακομα)....Ετσι σκεφτηκα το κολυμβητηριο λογω ενδυναμωσhς αλλα επειδη το συμπαθω σαν αθλημα.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι :

ειμαι 21 χρονων γαιδουρι , κολυμπι ξερω τα κλασικα που ξερει ενας ανθρωπος που πηγε μικρος κολυμβητηριο και εμαθε να κολυμπαει για τη θαλασσα του τεστιν τεχνικη μηδεν , ζερό , νουλ ,κλπ.

Το point ειναι οτι επειδη εχω μαθει ετσι , θελω οταν ξεκιναω κατι να το κανω σωστα. Αρα μπορω σε αυτη την ηλικια να μαθω τεχνικα τα ηδη της κολυμβησης? οχι να παω για πρωταθλητισμο προφανως , απλα να τα μαθω σωστα ωστε να βγαινει μια σωστη προπονηση....υπαρχουν τετοια γκρουπ γενικα? προπονητες κλπ...

 

ευχαριστωωωωωωωωωωω :D

 

Και βεβαια.. πηγαινε σε οποιοδηποτε κολυμβητηριο και ρωτα.. εχουν προγραμματα για το κοινο, με ή χωρις προπονητη..

Θα τους πεις και το προβλημα με το γονατο σου και θα σου βγαλουν καταλληλο προγραμμα και φυσικα θα σου μαθουν και την τεχνικη..

 

Προσεχε ομως το γονατο σου ε, μην κανεις προσθιο καθολου και μην σπρωχνεις τον τοιχο με αυτο το ποδι..

 

Επισης υπαρχουν σχετικα βιντεο εκμαθησης στο ιντερνετ, αν δεν θες να εχεις καποιον απο πανω σου..

 

http://www.youtube.com/watch?v=OH9z7eTfEvo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Φίλε swimmer (ή οποιος άλλος προφανώς γνωρίζει) έχεις να προτείνεις ένα-δυο καλά άρθρα με εικόνες για τα διάφορα στυλ? Ξεκίνησα πρώτη μου φορά σήμερα κολυμβυτήριο αλλά επειδή είναι στο εξωτερικό στο πανεπιστήμιό μου, δε ξέρω πόσο αναλυτικοί θα είναι οι εκπαιδευτές.

Άρα θέλω να διαβάσω ένα άρθρο και να έχω μια ιδέα.

π.χ. διάβασα κάπου ότι στο ελεύθερο ανά 3 χεριές βγάζεις κεφάλι για να αναπνεύσεις και μάλιστα το ένα μάτι μόνο. Αυτό ως αρχάριος δε το ήξερα.

Άρα ένα προτεινόμενο άρθρο/link με εικόνες για όλες τις κινήσεις?

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Swimmer21 ευχαριστώ για το πρόγραμμά σου. Είναι ένας πολύ καλός μπούσουλας για να ξεκινήσει κάποιος και αυτό ακολουθώ μιας και ξεκινησα τωρα κολυμβητηριο. Με το κολύμπι έχω ιδιαίτερα καλή σχέση και μια σχετική τεχνική απο μικρότερη ηλικία.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα αυτους που ασχολούνται...

 

Μυικά είμαι σε πολύ καλό επίπεδο γιατί γυμνάζομαι εκτός κολυμβητηριου εντατικά. Αλλά είδα ότι δεδομένης ηλικίας (34), ετών καπνίσματος (κόβεται μαχαίρι αυτη τη περίοδο) η αντοχή ενώ ήταν πολύ καλή παλιότερα, πλέον έχει πέσει πολύ. Τι θα έπρεπε να προσέξω για να αυξήσω την αντοχή? Προσπαθώ να παίρνω αναπνοές σε σταθερούς χρόνους όπως και ο ρυθμός μου να είναι σταθερός αλλά στο συνεχόμενο 50ρι έχω ηδη ανεβάσει αρκετά καρδιακούς παλμούς. Υπάρχουν ασκήσεις εντός νερού που ενισχύουν την αντοχή? Εκτός νερού ασχολούμαι τουλαχιστον 3 φορές την εβδομάδα με cardio ασκήσεις.

 

Στο ελευθερο έχω το συνήθειο να παίρνω αναπνοή ανά 4 χρόνους με αποτέλεσμα να βγάζω πάντα το κεφάλι δεξιά. Τεχνικά είναι λάθος αυτό? Κάπου διάβασα ότι έτσι μπορείς να προκαλέσεις προβλήματα στην άλλη πλευρά. Ισχύει κάτι τέτοιο ή τελικά είναι θέμα επιλογής?

 

Σχετικά με το πρόγραμμα που έχεις βάλει...ποιός είναι ο σωστός ρυθμός αύξησης των αποστάσεων? Εχω στο μυαλό μου να προσθέτω ανα 4 προπονήσεις (1 εβδομάδα) 50μ έχοντας ξεκινήσει με 300μ τη πρώτη φορά και στόχο το χιλιόμετρο προς στιγμήν. Είναι λογικός στόχος ή πρέπει να αυξήσω τα διαστήματα?

 

Και μια τελευταία ερωτηση (γιατι κατι μου λέει οτι θα γινω κουραστική... :wacko: )...με τι γυμναστική μπορώ να συνδυάζω την κολύμβηση μέσα στην ίδια μέρα? Η κολύμβηση είναι πάντα πρωινή 9:00. Μπορώ να συνεχίσω με cardio μεσα στη μέρα (ο ναι...ανεργία...τρελός ελευθερος χρόνος) ή είναι καλύτερα εκείνες τις μέρες να επιλέγω ασκήσεις με βάρη και μονόζυγο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση και συγνώμη για το ανωθεν σεντονάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Θα επαναφέρω αυτό το πανάρχαιο θέμα για να ρωτήσω...

 

Μπορεί κάποιος να μου πει πρόγραμμα για αρχάριο και κάθε πότε να αυξάνω και λοιπά;

 

Κοίταξα το θέμα και δεν δόθηκε τέτοια απάντηση, στο κολυμβητήριο που πάω δεν έχουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το σώμα καθώς δεν κάνω άλλη γυμναστική. Ντάξει απλά ένα πρόγραμμα θέλω δλδ πότε να κάνω διαλλείματα και λοιπά... Μ'αυτό εδώ θα μαι κομπλέ; http://www.100swimmingworkouts.com/swim-workouts/swim_workout_03.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη με βαζεις αγγλικα και yards , σιγα μη κανω και την μετατροπη σε μετρα :P

Παντως , αν ακολουθησεις αυτο που σου λεω εισαι μια χαρα.

 

Αμα εισαι τελειως αρχαριος , θα κανεις ελευθερο , υπτιο και προσθιο απο 50 μετρα η 100 , αναλογα ποσα αντεχεις , γιατι αν τα φτυνεις στα μισα (25) δεν υπαρχει λογος να στοχευεις στα 100 :P

Eπισης θα κανεις μονο ποδια, με σανιδα μπροστα στα χερια.

Και οταν αρχισεις να αποκτας μια οικειοτητα με το αντικειμενο , θα ξεκινησεις και πεταλουδα ..

 

Ειδικος γυμναστης δεν ειμαι για να σου πω ακριβως ποσα μετρα κτλ , απο την εμπειρια μου σου λεω καθως εκανα και πολο και ασχοληθηκα και με κολυμβηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα που μου αρέσει το κολύμπι ανοιχτής θαλάσσεις, που στην Αττική μπορώ να βρω καμία καλή παραλία για κολύμβηση;

Με εύκολη πρόσβαση με συγκοινωνίες όσο γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Στο κολυμβητήριο γουδί του ΟΝΑ ξέρουμε αν είναι με όζον ή χλώριο?

Επίσης ποιά γυαλιά προτείνετε,γιατί πήρα τώρα κάποια ώστε να ξεκινήσω αλλά με χτυπάνε πολύ στη μύτη.

Π.χ. αυτά θα'ναι οκ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κολυμβητήριο γουδί του ΟΝΑ ξέρουμε αν είναι με όζον ή χλώριο?

Επίσης ποιά γυαλιά προτείνετε,γιατί πήρα τώρα κάποια ώστε να ξεκινήσω αλλά με χτυπάνε πολύ στη μύτη.

Π.χ. αυτά θα'ναι οκ?

 

Χλώριο απο οτι μου ειπαν.. Πάρε να το σιγουρεψεις.. 2107771990

 

Τα Speed Socket ειναι κορυφη, δεν υπαρχουν καλυτερα (ακριβα ομως 25-30 ευρω).. εχει και ανταλλακτικα για τη μυτη για να βαλεις το μεγεθος που σου ταιριαζει.. Πιστευω δεν θα εχεις προβλημα και ζητα να τα δοκιμασεις φυσικα πριν τα παρεις. HINT: μην παρεις με καθρεφτη χειμωνα, δεν θα βλεπεις τιποτα.. παρε τα μαυρα τα απλα.

 

Αν σε κοβουν και αυτα ομως, υπαρχουν πολυ φθηνοτερα και απλα, κατι Speedo με σφουγγαρακια γυρω απο το ματι, τα οποια ειναι τα καλυτερα για "ευαίσθητους", απλα δεν ειναι τοσο μοντερνα..

 

71sy2VwJ6JL._SX522_.jpg

 

Οι επαγγελματιες κολυμβητες φορανε ειτε τα speedsocket ή τα λεγόμενα "Σουηδικά ή κοκκάλινα" τα οποια τα φτιαχνεις μονος σου απο την αρχη και δεν εχουν καθολου λαστιχο στο ματι, ειναι μονο πλαστικο αλλα εφαρμοζει τελεια, και βγαινουν σε απειρα χρωματα.. Η θα τα αγαπησεις ή θα τα μισησεις καθώς πολλους τους πονανε. Τα βρίσκεις απο 9 μεχρι 11 ευρω συνηθως. (Σου λεω τιμες μην σε πιασουν κοροιδο)

 

MLM_2PACK-2.jpg

 

Michael-Phelps-007.jpg

 

Offtopic: Πέρασαν 6 χρόνια απο τότε που άνοιξα το θέμα, έ; :/ Πως περνανε τα χρονια ρε π#@στη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τα Speed Socket ειναι κορυφη, δεν υπαρχουν καλυτερα (ακριβα ομως 25-30 ευρω).. εχει και ανταλλακτικα για τη μυτη για να βαλεις το μεγεθος που σου ταιριαζει.. Πιστευω δεν θα εχεις προβλημα και ζητα να τα δοκιμασεις φυσικα πριν τα παρεις. HINT: μην παρεις με καθρεφτη χειμωνα, δεν θα βλεπεις τιποτα.. παρε τα μαυρα τα απλα.

 

2)Αν σε κοβουν και αυτα ομως, υπαρχουν πολυ φθηνοτερα και απλα, κατι Speedo με σφουγγαρακια γυρω απο το ματι, τα οποια ειναι τα καλυτερα για "ευαίσθητους", απλα δεν ειναι τοσο μοντερνα..

 

71sy2VwJ6JL._SX522_.jpg

 

3)Offtopic: Πέρασαν 6 χρόνια απο τότε που άνοιξα το θέμα, έ; :/ Πως περνανε τα χρονια ρε π#@στη μου.

 

1) Επειδή δεν έχω την πολυτέλεια να τα δοκιμάσω αφού θα τα πάρω από sportsdirect πιστεύεις θα 'χω θέμα αν τα πάρω χωρίς δοκιμή? Btw δεν έχουν καθρέφτη ε?Στα 17,5Ε παίζουν, οκ τιμή νομίζω, ειδικά αν είναι τόσο καλά όσο λες.

2)Μπορείς να δώσεις κάνα λινκ από αυτά?

3)Άστα να πάνε πως περνάνε... B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συνηθως ταιριαζουν καλα στα ματια, οποτε ειναι η καλυτερη επιλογη που θα μπορουσες να κανεις χωρις να τα δοκιμασεις.. Ειδικα στα 17 ευρω.. Ναι αυτα που εχεις στο λινκ ειναι τα μαυρα τα απλα χωρις καθρεφτη..

 

Για τα αλλα με σφουγγαρακι δεν θυμαμαι πως λεγονται για να τα ψαξω, εχουν και ενα θεμα με τη μυτη, αν εχεις μεγαλο κοκκαλο ισως να μην εφαρμοζουν σωστα, αλλα ειναι πολυ ανετα στα ματια..

 

Προτινω Speed Socket, και αν δεν σε βολεψουν στα αγοραζω εγω μετα.. Ετσι κι αλλιως θα ξαναεπαιρνα..

 

Hint: Να τα ξεπλενεις με κρυο νερο μετα απο καθε χρηση και μην τα σκουπιζεις καθολου μεσα, εχουν μια ειδικη επίστρωση απο μεσα για να μην θολώνουν η οποια φθείρεται γρηγορα και τωρα το χειμωνα ειναι σπαστικο να θολωνουν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα είμαι καινούριος στο forum  όπως χάζευα στο ιντερνετ είδα το forum και είδα τις απαντήσεις ηταν πρόσφατες θέλω να ρωτήσω είμαι 16 χρονών θέλω να ξεκινήσω  κολυμβητήριο δεν έχω τεχνική είχα μια μικρή εμπειρία το καλοκαίρι πήγα ένα μήνα σε ανοιχτό κολυμβητήριο (πατρα) αλλα έκλεισε για χειμώνα και επειδή μου έλεγαν ότι θα έχω πρόβλημα λόγο άσματος όποτε το παράτησα τσπ. Τώρα το πήρα απόφαση ξεκινώ και ότι γίνει θέλω να μου απάντηση κάποιος αν μπορώ στη ηλιακά που είμαι να φτάσω σε επίπεδο στο όπιο μπορώ να πάρω μέρος σε αγώνες και να είμαι ανταγωνιστικός ναι το ανταγωνιστικός εξαρτάτε από εμενα ποσό θα δουλεύω και θα προπονούμε αλλα δεν είναι αργά? οκ δεν λεω να πηγαίνω για νίκη απλά να κατέβω προλαβαίνω? ο όμιλος με κατεβάζει η εγώ όποτε θελήσω κατεβαίνω σε αγώνα? ευχάριστο εκ των πρότερων! :-) :-D  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...