Προς το περιεχόμενο

Φτιάξτε το δικό σας προγραμμα κολύμβησης


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλησπέρα είμαι καινούριος στο forum  όπως χάζευα στο ιντερνετ είδα το forum και είδα τις απαντήσεις ηταν πρόσφατες θέλω να ρωτήσω είμαι 16 χρονών θέλω να ξεκινήσω  κολυμβητήριο δεν έχω τεχνική είχα μια μικρή εμπειρία το καλοκαίρι πήγα ένα μήνα σε ανοιχτό κολυμβητήριο (πατρα) αλλα έκλεισε για χειμώνα και επειδή μου έλεγαν ότι θα έχω πρόβλημα λόγο άσματος όποτε το παράτησα τσπ. Τώρα το πήρα απόφαση ξεκινώ και ότι γίνει θέλω να μου απάντηση κάποιος αν μπορώ στη ηλιακά που είμαι να φτάσω σε επίπεδο στο όπιο μπορώ να πάρω μέρος σε αγώνες και να είμαι ανταγωνιστικός ναι το ανταγωνιστικός εξαρτάτε από εμενα ποσό θα δουλεύω και θα προπονούμε αλλα δεν είναι αργά? οκ δεν λεω να πηγαίνω για νίκη απλά να κατέβω προλαβαίνω? ο όμιλος με κατεβάζει η εγώ όποτε θελήσω κατεβαίνω σε αγώνα? ευχάριστο εκ των πρότερων! :-) :-D  

 

 

Προλαβαινεις, αλλα δεν ξερω κατα ποσο εχει νοημα ο πρωταθλητισμος σε τετοια ηλικια (ειδικα σε κολυμβηση που ειναι και δυσκολο και χωρις απολαβες) σε συνδιασμο και με τις Πανελληνιες που ερχονται για εσενα.

 

Αρχικα συνηθως οι δημοτικες ομαδες (κοινο κλπ) δεν κατεβαινουν σε αγωνες, μονο οι ιδιωτικες ομαδες/συλλογοι.. Αν γραφτεις εκει αρχικα θα δουνε το επιπεδο σου και θα μπεις λογικα προαγωνιστικη και χαμηλοτερα αφου δεν εχεις καμια εμπειρια και τεχνικη..

 

Αφου εισαι 16 χρονων, λογικα θα μαθεις γρηγοροτερα τεχνικη και σε μισο με 1 χρονο θα σε βαλουν να κανεις προπονηση με την προαγωνιστικη ομαδα, με παιδια περιπου 10-12 χρονων..

 

Εκει μπορεις να κατεβαινεις σε αγωνες, αλλα θα ανταγωνιζεσαι ατομα τις αγωνιστικης ομαδας που ειναι 13-18 χρονων, οποτε δεν νομιζω οτι εχεις ελπιδες για κατι καλο..

 

Η κολυμβηση θελει καθημερινη προπονηση, αν χασεις 1 μερα προπονηση χανεις την επαφη με το νερο και δεν νιωθεις καλα οταν κολυμπας για 1-2 μερες..

 

Φυσικα ως αθλημα η κολυμβηση ειναι το ιδανικο, γυμναζει τα παντα και στο συνιστώ, στη θεση σου ομως θα εκανα καποιο αλλο αθλημα αν ηθελα καποια διάκριση.. Στο λεω γιατι θα χρειαστεις 4-5 χρονια τουλαχιστον για να πεις οτι θα κανεις κατι καλο, και καλο εννοω 8αδα σε αγωνες, οχι 3αδα που εκει παιζεις με τα εκατοστα του δευτερολεπτου σε τετοιο επιπεδο..

 

Δεν εχει νοημα με μηδενικες απολαβες, 6 ωρες την ημερα προπονηση για πρωταθλητισμο, πανελληνιες και να βλεπεις μικρη βελτιωση σε αγωνες που ειναι καθε 3-4 μηνες και οχι εβδομαδιαια οπως ειναι σε αλλα αθληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε τι διάστημα θα άλλαζες το παρακάτω πρόγραμμα που έχεις προτείνει?

 

Ξεκινήστε με:
• 50 μέτρα ελεύθερο σε χαμηλή ένταση.
• 1 λεπτό επιτόπου ποδήλατο μέσα στο νερό.
• 50 μέτρα πρόσθιο σε μέτρια ένταση.
• 1 λεπτό επιτόπου ποδήλατο μέσα στο νερό.
• 50 μέτρα ύπτιο σε μέτρια ένταση.
• 1 λεπτό ποδήλατο.
• 50 μέτρα ελεύθερο με υψηλότερη ένταση.
• 1 λεπτό ποδήλατο με αργές κινήσεις, για να επανέλθουν οι σφυγμοί.

 

Επίσης τι παραμετροποιήσεις θα έκανες στο παραπάνω ώστε να μην γίνεται μονότονο σε καθημερινή βάση?

 

Τελευταία ερώτηση. Τι υγρά χρησιμοποιείς κατα τη διάρκεια της προπόνησης? επίσης για post work-out τι θα πρότεινες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι διάστημα θα άλλαζες το παρακάτω πρόγραμμα που έχεις προτείνει?

 

Ξεκινήστε με:

• 50 μέτρα ελεύθερο σε χαμηλή ένταση.

• 1 λεπτό επιτόπου ποδήλατο μέσα στο νερό.

• 50 μέτρα πρόσθιο σε μέτρια ένταση.

• 1 λεπτό επιτόπου ποδήλατο μέσα στο νερό.

• 50 μέτρα ύπτιο σε μέτρια ένταση.

• 1 λεπτό ποδήλατο.

• 50 μέτρα ελεύθερο με υψηλότερη ένταση.

• 1 λεπτό ποδήλατο με αργές κινήσεις, για να επανέλθουν οι σφυγμοί.

 

Επίσης τι παραμετροποιήσεις θα έκανες στο παραπάνω ώστε να μην γίνεται μονότονο σε καθημερινή βάση?

 

Τελευταία ερώτηση. Τι υγρά χρησιμοποιείς κατα τη διάρκεια της προπόνησης? επίσης για post work-out τι θα πρότεινες?

 

Αυτο το προγραμμα ειναι για αρχαριους και τα μονολεπτα μεταξυ των σετ εχουν ως σκοπο να συνηθισει καποιος την αισθηση του νερου και το πως ισορροπεί σε αυτο.

 

Αν μιλαμε για αρχαριο, δεν θα αλλαζα κατι απλα τα 50αρια μπορουν να γινουν 2x25αρια που (25 ελευθερο + 25 υπτιο πχ) ή να προσπαθεις να παρεις οσο το δυνατον λιγοτερες ανασες στο 50αρι καθε φορα να εχεις και εναν στοχο/ρεκορ πχ

 

Για αρχαριο παλι ανα 3-5 μερες θα το εκανα δυσκολοτερο ανα 1 50αρι παραπανω ή με λιγοτερη ξεκουραση και φυσικα αργοτερα μετα απο 1μιση 2 εβδομαδες μπορεις το ιδιο προγραμμα να το κανεις 2 και 3 φορες οσο αντεχεις και νιωθεις καλα.

 

Δεν υπαρχει κινδυνος τραυματισμου σε αυτο το προγραμμα, μονο κουραση, οσο το κανεις τοσο γυμναζεσαι.

 

Φυσικα θελει εντελως αλλο προγραμμα για μη αρχαριους γιατι το συγκεκριμενο δεν σου παιρνει πανω απο 10 λεπτα.

 

Υγρα θελει καποιους ηλεκτρολύτες 20 λεπτα πριν και 20 λεπτα μετα (εγω χρησιμοποιουσα σε σκονη απο το supermarket, ISOSTAR λεγεται) και εν μεσω της προπονησης καμια γουλια ανα 15-20 λεπτα το πολυ).

 

Και νερακι καλο ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πρόσφατα ξεκίνησα (2 εβδομάδες)

Προσπαθώ να μάθω τα βασικά (αναπνοές κτλ), είχα το κακό συνήθειο να παίρνω αναπνοές μονο απο τη μία πλευρά.

Ακόμα δυσκολέυομαι απο τη "δεξιά" πλευρά αχαχαχαχ

Προς το παρόν κάνω το εξής.

100μ ελέυθερο χαλαρό για ζέσταμα χωρίς διάλλειμα

30" διαλλειμα

300μ πόδια (σανίδα) (με 30" διάλλειμα στα 200μ) , ανα 50άρι κάνω 10 επαναλήψεις πιέσεις στην άκρη της πισίνας

30" διαλλειμα 

και μετά 800 μέτρα ελέυθερο με διαλλείματα 30" ανά 100 μέτρα. (στο τέλος είμαι πτώμα κάνω ανά 50 μ διάλλειμα χαχαχα)

 

Καμια αλλαγή; κάτι άλλο; Κάτι που κάνω λάθος;

Είμαι αρχάριος, καθε συμβουλή δεκτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ρωτήσω των Swimmer21 αν με την προπόνηση στο κολυμβητήριο μπορεις να φτιάξεις ένα όμορφο σώμα (πάντα μαζί με διατροφή) χωρίς να πας καθόλου σε γυμναστήριο. Και σε πόσο καιρό βλέπεις έστω και ένα μικρό αποτέλεσμα.. α και πόσες φορές την εβδομάδα πρέπει να πας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια ερώτηση ακόμα.. έστω ότι πάω σε μια πισίνα.. θα υπάρχει κανείς που να μας λέει τις ασκήσεις; Μικρός που πήγαινα είχαμε εναν προπονητή και μας έλεγε ακριβώς τι να κάνουμε.. υπάρχει κάτι ή μόνος ότι σε φωτίσει ο θεός και το internet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Κολυμπώ περίπου 9 χρόνια (με κάποια διαλύματα 2 μηνών ). Το πρόγραμμα που ακολουθώ σήμερα είναι :

300 μ. ζέσταμα 

3x100 (ελεύθερο , ύπτιο ) 

100 δελφινισμούς (προσπαθώ να μάθω πεταλούδα) 

300 ελεύθερο 

300 ύπτιο 

400 πόδια (150 ελεύθερο, 150 ύπτιο και πεταλούδα)

2x200 με pull boy

100 διατάσεις

Το παραπάνω πρόγραμμα το εναλλάσσω ανάλογα με τη φυσική μου κατάσταση αντικαθιστώντας τα 300 ελεύθερο και ύπτιο με 100x6 ελεύθερο και ύπτιο 

Το καλοκαίρι για 20 μέρες κολυμπώ σχεδόν καθημερινά περίπου 2 - 2,5 χιλιόμετρα σε ανοιχτή θάλασσα με δύο ή τρία διαλύματα του ενός λεπτού 

 

Σκέφτομαι, σε ένα μήνα, κατόπιν παρότρυνση φίλου να συμμετάσχω σε αγώνα κολύμβησης αποστάσεως 3 ή 5 χλμ σε ανοιχτή θάλασσα.

 

Κατά τη γνώμη σας θα μπορέσω να αντεπεξέλθω  στα 5 χλμ, Σας παρακαλώ μπορεί να προτείνει κάποιος ένα προπονητικό πρόγραμμα ?

Ευχαριστώ  !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Κολυμπώ περίπου 9 χρόνια (με κάποια διαλύματα 2 μηνών ). Το πρόγραμμα που ακολουθώ σήμερα είναι :

300 μ. ζέσταμα 

3x100 (ελεύθερο , ύπτιο ) 

100 δελφινισμούς (προσπαθώ να μάθω πεταλούδα) 

300 ελεύθερο 

300 ύπτιο 

400 πόδια (150 ελεύθερο, 150 ύπτιο και πεταλούδα)

2x200 με pull boy

100 διατάσεις

Το παραπάνω πρόγραμμα το εναλλάσσω ανάλογα με τη φυσική μου κατάσταση αντικαθιστώντας τα 300 ελεύθερο και ύπτιο με 100x6 ελεύθερο και ύπτιο 

Το καλοκαίρι για 20 μέρες κολυμπώ σχεδόν καθημερινά περίπου 2 - 2,5 χιλιόμετρα σε ανοιχτή θάλασσα με δύο ή τρία διαλύματα του ενός λεπτού 

 

Σκέφτομαι, σε ένα μήνα, κατόπιν παρότρυνση φίλου να συμμετάσχω σε αγώνα κολύμβησης αποστάσεως 3 ή 5 χλμ σε ανοιχτή θάλασσα.

 

Κατά τη γνώμη σας θα μπορέσω να αντεπεξέλθω  στα 5 χλμ, Σας παρακαλώ μπορεί να προτείνει κάποιος ένα προπονητικό πρόγραμμα ?

Ευχαριστώ  !!

 

Μην νομιζεις οτι ειναι ευκολα τα 5 χλμ (ανοιχτη θαλασσα δεν υπαρχουν 3χλμ, μονο 5 και 10χλμ), γιατι δεν εχεις καπου να πιαστεις να ξεκουραστεις και ειναι σερι 2+ ωρες κολυμπι.

 

Επισης θες βαζελινη να βαλεις μασχαλες, λαιμο κλπ γιατι με το αλατι και την τριβη κανεις πληγες.

Καλα γυαλακια να μην θολωνουν και προσοχη αν εχει κυματα κλπ

 

Οποτε δεν μπορω να σου πω αν μπορεις να αγωνιστεις σε 5χλμ γιατι δεν ξερω την κατασταση σου.

 

Προγραμμα προπονησης για ανοιχτη θαλασσα ειναι συνηθως προγραμματα του στυλ 5χ400μ ελευθερο, 400μ, 600μ, 800μ,1000μ και παλι προς τα κατω (πυραμιδα δηλαδη).

 

Σε ποια περιοχη γινεται ο αγωνας αν επιτρεπεται;

Το καλοκαίρι για 20 μέρες κολυμπώ σχεδόν καθημερινά περίπου 2 - 2,5 χιλιόμετρα σε ανοιχτή θάλασσα με δύο ή τρία διαλύματα του ενός λεπτού 

 

EDIT: Δεν το ειχα δει αυτο.. Αν οντως κολυμπας 2-2,5 χλμ στη θαλασσα (αν οντως ειναι τοση η αποσταση οχι με το ματι και ειναι 1000μ πχ) τοτε ισως και να μπορεις, αλλα με διαλυματα και προφανως δεν ειναι τα 2χλμ ιδια με τα 5χλμ.

 

Με μετριο κολυμπι που μου επιτρεπει να κολυμπαω μεγαλες αποστασεις χωρις να κουραζομαι, κανω το 1χλμ σε 14-15 λεπτα περιπου, απλα για να εχεις μια εικονα.

Και μια ερώτηση ακόμα.. έστω ότι πάω σε μια πισίνα.. θα υπάρχει κανείς που να μας λέει τις ασκήσεις; Μικρός που πήγαινα είχαμε εναν προπονητή και μας έλεγε ακριβώς τι να κάνουμε.. υπάρχει κάτι ή μόνος ότι σε φωτίσει ο θεός και το internet?

 

Υπαρχουν προγραμματα του Δημου συνηθως σε καθε κολυμβητηριο τα οποια ειναι ειτε χωρις προπονητη, ειτε με προπονητη με προγραμμα που βγαζει ο ιδιος.

Για δώστε κάνα τιπ για καλή τεχνική στο ελεύθερο και σε αυτό που ανοίγεις τα χέρια μέσα στο νερό και σπρώχνεις με τα πόδια.

 

Στο ελευθερο οσες περισσοτερες αναπνοες παιρνεις, τοσο πιο αργα πας. Γιατι στην αναπνοη το σωμα σου πεφτει λιγο και εχεις περισσοτερη τριβη/αντισταση. Οποτε καθε τριτη χερια αναπνοη, και αν μπορεις και καθε 5η χερια (βοηθαει και στο να βελτιωσεις τη χωρητικότητα αερα στα πνευμονια σου με τον καιρο). Επισης οταν τραβας νερο οταν ξεκινας τη χερια απο μπροστα, ο αγκωνας σου να ειναι ψηλα, γιατι αν ειναι χαμηλα παλι το σωμα στραβωνει. Ολα αυτα αν τα κανεις σωστα ειναι πιο κουραστικο αλλα γυμναζεις τον κορμο σου οσο δεν φανταζεσαι. Μπορεις να δεις και βιντεακια στο youtube how to freestyle κλπ

 

Για το προσθιο τα ιδια σε γενικες γραμμες, να εχεις ψηλα αγκωνες στο τραβηγμα και η αναπνοη σου να ειναι οσο το πιο γρηγορη γινεται και το κεφαλι μετα να μπαινει μεσα μαζι με τα χερια. 

 

Ειναι γενικα δυσκολο να τα εξηγήσω μεσα απο κειμενο σε ενα φορουμ, αλλα οτι θελετε μου λετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι, σε ένα μήνα, κατόπιν παρότρυνση φίλου να συμμετάσχω σε αγώνα κολύμβησης αποστάσεως 3 ή 5 χλμ σε ανοιχτή θάλασσα.

 

Κατά τη γνώμη σας θα μπορέσω να αντεπεξέλθω στα 5 χλμ, Σας παρακαλώ μπορεί να προτείνει κάποιος ένα προπονητικό πρόγραμμα ?

Ευχαριστώ !!

Μαραθώνιος Σπετσων ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια χαρά σε όλους! έψαχνα τόση ώρα στο διαδίκτυο για προγράμματα προπόνησης για μεγάλες αποστάσεις 

swimmer21 δώσε τα φώτα σου  :-D κάνω 12 χρόνια κολύμβηση τα 6 πρωταθλητισμό και κολυμπούσα αποκλειστικά μεγάλες αποστάσεις και από γυμνάσιο είχα στο μυαλό μου την ανοιχτή θάλασσα αλλά δεν το επιχείρησα και ποτέ(δεν μένω και σε παραθαλάσιο μέρος).είχα 2 χρόνια αποχή από τις πισίνες και έχει 5 μήνες που μπήκα στη θάλασσα (εννοώ για να κάνω προπόνηση) και δεν ξέρω γούσταρα απίστευτα.(τώρα είμαι φοιτήτρια σε παραθαλλάσιο μέρος οπότε είμαι τυχερή) είχα πάει και σε έναν αγώνα (όχι τίποτα σπουδαίο 2χλμ περίπου) και είπα εδώ είμαστε. μέχρι και τώρα κολυμπάω κάθε μέρα,αλλά δεν έχω πρόγραμμα..μπαίνω μέσα και ξαναβγαίνω μετά από κάνα δίωρο..θέλω να ασχοληθώ με την κολύμβηση ανοιχτής θαλάσσης αλλά δεν ξέρω τι πρόγραμμα να ακολουθήσω για να συμμετάσχω σε αγώνες  (το όνειρο μου  τορωναίος!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα αρχάριο, πόση απόσταση να βγάζει; Ανεξαρτήτως είδος κολύμβησης και τεχνικής, θέλω να έχω ένα μίνιμουμ όριο. Αντοχές, τεχνικές κτλ θα τα βρω στην πορεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρά σε όλους! έψαχνα τόση ώρα στο διαδίκτυο για προγράμματα προπόνησης για μεγάλες αποστάσεις 

swimmer21 δώσε τα φώτα σου  :-D κάνω 12 χρόνια κολύμβηση τα 6 πρωταθλητισμό και κολυμπούσα αποκλειστικά μεγάλες αποστάσεις και από γυμνάσιο είχα στο μυαλό μου την ανοιχτή θάλασσα αλλά δεν το επιχείρησα και ποτέ(δεν μένω και σε παραθαλάσιο μέρος).είχα 2 χρόνια αποχή από τις πισίνες και έχει 5 μήνες που μπήκα στη θάλασσα (εννοώ για να κάνω προπόνηση) και δεν ξέρω γούσταρα απίστευτα.(τώρα είμαι φοιτήτρια σε παραθαλλάσιο μέρος οπότε είμαι τυχερή) είχα πάει και σε έναν αγώνα (όχι τίποτα σπουδαίο 2χλμ περίπου) και είπα εδώ είμαστε. μέχρι και τώρα κολυμπάω κάθε μέρα,αλλά δεν έχω πρόγραμμα..μπαίνω μέσα και ξαναβγαίνω μετά από κάνα δίωρο..θέλω να ασχοληθώ με την κολύμβηση ανοιχτής θαλάσσης αλλά δεν ξέρω τι πρόγραμμα να ακολουθήσω για να συμμετάσχω σε αγώνες  (το όνειρο μου  τορωναίος!)

 

Καλωσηρθες :-)

 

Σε ποια ομαδα κολυμπουσες και τι χρονιες αν επιτρεπεται;

 

Τωρα για τα ερωτηματα σου, αν ειναι ετσι οπως τα λες τα 5χλμ τα βγαζεις ανετα και με σχετικα καλο χρονο. Τωρα για την προπονηση να ξερεις οτι για ανοιχτη θαλασσα θελει πολλααααα χιλιομετρα και ελευθερο. Να φτιαξεις αντοχη.

 

Ο Γιαννιωτης (παγκοσμιος πρωταθλητης στην ανοιχτη θαλασσα) κολυμπαει 15χλμ την ημερα (σε 2-3 προπονησεις καθημερινα) και κανει ΜΟΝΟ ελευθερο. Σε πισινα που υπαρχουν διαδρομες αλλα και μια αισθηση αποστασης 50μετρων μπορεις να κανεις ενα προγραμμα πυραμιδα αντοχης του στυλ 400-600-800-1000-800-600-400 μετρα με 1-2 λεπτα διάλειμμα.

 

Αν κανεις προπονηση στη θαλασσα μπορεις να το συνδιασεις με τρεξιμο ή ποδηλατο και να κολυμπας 1-1μιση ωρα την ημερα οσο βγει. 

 

Γενικα η προπονηση για ανοιχτη θαλασσα εχει να κανει και με την αισθηση που χτιζεις στο νερο, να νιωθεις καλα και να εχεις την αισθηση του χωρου και της αποστασης που αυτο δημιουργειται με το να περνας χρονο στη θαλασσα.

 

Τωρα σαν τακτικη ολοι τρεχουν στην αρχη να παρουν σωστη θεση, ακολουθεις καποιον σχετικα γρηγορο αθλητη σε εναν ρυθμο με σωστες αναπνοες και στο τελος κανεις την επιθεση για καποια θεση ή καποιο χρονο.

 

Για ένα αρχάριο, πόση απόσταση να βγάζει; Ανεξαρτήτως είδος κολύμβησης και τεχνικής, θέλω να έχω ένα μίνιμουμ όριο. Αντοχές, τεχνικές κτλ θα τα βρω στην πορεία.

 

Δεν καταλαβα την ερωτηση :) Αν εννοεις ποση αποσταση "πρεπει" να βγαζει καποιος αρχαριος στη πισινα, αυτο εχει να κανει με το επιπεδο του αλλα και το στυλ προπονησης. Το θεμα με τους αρχαριους δεν ειναι η αποσταση, αλλα ο ΧΡΟΝΟΣ που ειναι στη πισινα να κολυμπανε, ωστε να αποχτήσει αντοχη και να μαθει την αισθηση του νερου.

 

Μπορει δηλαδη εγω να μπω στο νερο και να κολυμπαω 5 χιλιομετρα σε 1μιση ωρα πχ ανετα, και ενας αρχαριος να κολυμπησει για μιση ωρα και να κουραστει/γυμναστει παραπανω απο εμενα γιατι προσπαθει περισσοτερο να μεινει στην επιφανεια του νερου, να τραβηξει νερο κλπ

 

Γενικα νομιζω 800 μετρα - 1 χλμ για αρχαριους ειναι καλα. Με πολλα 50αρακια μεσα και σιγα σιγα 100αρια, σε διαφορα στυλ και ασκησεις. Και αυτα μπορουν να συνδιαστουν με τρεξιμο,ποδηλατο,γυμναστηριο πιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...