Προς το περιεχόμενο

«Καθαρό Φωτιστικό Πετρέλαιο»


liomelissinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε καταστημα που ρωτησα μου ειπαν οτι η DC 90 ειναι καλυτερη απο την αντιστοιχη απλη OMNI 105. Καιει σε 2 φασεις την κυροζινη, με αποτεσμα να κανει απολεσματικοτερη καυση και να μην μυριζει τοσο οσο η OMNI 105. Γνωριζει καποιος να με πληροφορησει για αυτο? Χρησιμοποιει καποιος την DC 90? Αξιζει η διαφορα τιμης τους?

 

Εχω αποκλεισει τη LC 40, διοτι θελω πανκατευθυντικη διαχυση θερμοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω αποκλεισει τη LC 40, διοτι θελω πανκατευθυντικη διαχυση θερμοτητας.

 

πανκαντευθυντικη διαχυση εννοεις να ζεσταινει ολο το σπιτι κ οχι μονο τον χωρο που εχεις τη σομπα?

δλδ η LC40 ζεσταινει σχεδον σαν το αεροθερμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσατε να με βοηθησετε γιατι ειμαι λιγακι ασχετος.. Ενδιαφερομαι για το μοντελο LC30, αλλα δεν ξερω απο που να το αγορασω... Διαβασα για τηλεφωνα αντιπροσωπειας και για επιδειξη. Θα μπορουσατε να με διαφωτισετε? Μπορω να παρω τηλεφωνο να μου την φερουν και να κανουν επιδειξη? Μπορω να παω να την αγορασω απο την αντιπροσωπεια? Καθε βοηθεια θα εκτιμηθει, ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγόρασα μια σομπίτσα αλογόνου που παίζει στα 400-800-1200 watt και τη χρησιμοποιώ για να μειώσω το χρόνο λειτουργίας του καλοριφέρ. Πιο οικονομική λύση πιστεύω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω σομπες kerosun πάρα πολλά χρόνια,περισσότερα απ' ότι κρατάς πληκτρολόγιο.Μην βάζεις από βενζινάδικα,μην αγοράζεις άλλη μάρκα εκτός kerosun όσο και να κοστίζει και μην πληρώσεις την νταβατζίδικη εγγύηση του άδειου μπιτονιού.Καθάριζε το φυτίλι μια φορά το χρόνο (θα δεις πως...),άφηνε τη σόμπα να ανάβει πλήρως σε εξωτερικό χώρο πριν και μετά φέρτην μέσα,ρύθμιζε τη στάθμη έντασης της φλόγας,κάθε δυο-τρια ανάματα να την αφήνεις να σβήνει μόνη της έξω (έτσι αυτοκαθαρίζονται τα κατάλοιπα του φυτιλιού),να αερίζεις πολύ καλά το χώρο,μετά τη χρήση (δηλαδή αν τη βάζεις αποβραδύς και καίει όλη νύχτα,άνοιγε όλα τα παράθυρα κανα μισάωρο τουλάχιστον) και ποτέ μα ποτέ μην τη γεμίζεις ενώ δουλεύει!!!

 

Οταν λες να σβηνει μονη της εξω δηλαδη πως? να τελειωνει το καυσιμο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Χρονια πολλα σε ολους!

 

Οταν γεμιζετε την σομπα (σειρας OMNI), σας χυνεται καθολου πετρελαιο? Εχω χρησιμοποιω χωνι και παρολο που προσεχω, παντα θα χυθει λιγο απεξω, οποτε θα πρεπει μετα να καθαριζω.

 

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος? π.χ. με καμια τρομπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σομπες kerosun πάρα πολλά χρόνια,περισσότερα απ' ότι κρατάς πληκτρολόγιο.Μην βάζεις από βενζινάδικα,μην αγοράζεις άλλη μάρκα εκτός kerosun όσο και να κοστίζει και μην πληρώσεις την νταβατζίδικη εγγύηση του άδειου μπιτονιού.Καθάριζε το φυτίλι μια φορά το χρόνο (θα δεις πως...),άφηνε τη σόμπα να ανάβει πλήρως σε εξωτερικό χώρο πριν και μετά φέρτην μέσα,ρύθμιζε τη στάθμη έντασης της φλόγας,κάθε δυο-τρια ανάματα να την αφήνεις να σβήνει μόνη της έξω (έτσι αυτοκαθαρίζονται τα κατάλοιπα του φυτιλιού),να αερίζεις πολύ καλά το χώρο,μετά τη χρήση (δηλαδή αν τη βάζεις αποβραδύς και καίει όλη νύχτα,άνοιγε όλα τα παράθυρα κανα μισάωρο τουλάχιστον) και [b']ποτέ μα ποτέ μην τη γεμίζεις ενώ δουλεύει!!!

 

Οταν λες να σβηνει μονη της εξω δηλαδη πως? να τελειωνει το καυσιμο?

Ναι,να τελειώνει το καύσιμο και να σβήνει μόνη της.έχει τη λογική του "καίω και τα τελευταία κατάλοιπα άλλων προσμίξεων" που όσο και να προσέξουν στη δυΐλιση δεν τα γλυτώνουν...

 

...παντα θα χυθει λιγο απεξω' date=' οποτε θα πρεπει μετα να καθαριζω.

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος? π.χ. με καμια τρομπα?[/quote']Ναι,υπάρχει τρόμπα,απ' τα βενζινάδικα.Χρησιμοποιείται για μετάγγιση βενζίνης,το ίδιο είναι και για καθαρό πετρέλαιο,με τη διαφορά ότι θα "καταστραφεί" γρηγορώτερα σε σχέση αν χρησιμοιούνταν για βενζίνη.

 

Προχτές ψιλομύριζε,αν και πάντα προσέχω την ποιότητα (μόνο Kerosun).Την έσβησα,την άφησα να κρυώσει,έβγαλα τον προστατευτικό κύλινδρο,προχώρησα στον εσωτερικό μηχανισμό καύσης και έβγαλα και το βαρελάκι,οπότε είχα πάνω-πάνω το (υαλώδες) φυτήλι.Πήρα μια παλιά οδοντόβουτσα και έτριβα αυτό που προεξείχε.Έβγαλε κάτι καφετιές σκόνες (τα κατάλοιπα που λέγαμε...),τη φύσηξα (με το στόμα...) και με ένα πανάκι εμποτισμένο σε κεροζάν καθάρισα εσωτερικά και εξωτερικά ότι έφτανα.

 

Περιττό να πω ότι σταμάτησε να μυρίζει.Φταίει κι η μλκια μου που την άφησα πέρσυ γεμάτη,χωρίς να την "κάψω τελείως".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Ναι,να τελειώνει το καύσιμο και να σβήνει μόνη της.έχει τη λογική του "καίω και τα τελευταία κατάλοιπα άλλων προσμίξεων" που όσο και να προσέξουν στη δυΐλιση δεν τα γλυτώνουν...

 

Ναι,υπάρχει τρόμπα,απ' τα βενζινάδικα.Χρησιμοποιείται για μετάγγιση βενζίνης,το ίδιο είναι και για καθαρό πετρέλαιο,με τη διαφορά ότι θα "καταστραφεί" γρηγορώτερα σε σχέση αν χρησιμοιούνταν για βενζίνη.

 

Προχτές ψιλομύριζε,αν και πάντα προσέχω την ποιότητα (μόνο Kerosun).Την έσβησα,την άφησα να κρυώσει,έβγαλα τον προστατευτικό κύλινδρο,προχώρησα στον εσωτερικό μηχανισμό καύσης και έβγαλα και το βαρελάκι,οπότε είχα πάνω-πάνω το (υαλώδες) φυτήλι.Πήρα μια παλιά οδοντόβουτσα και έτριβα αυτό που προεξείχε.Έβγαλε κάτι καφετιές σκόνες (τα κατάλοιπα που λέγαμε...),τη φύσηξα (με το στόμα...) και με ένα πανάκι εμποτισμένο σε κεροζάν καθάρισα εσωτερικά και εξωτερικά ότι έφτανα.

 

Περιττό να πω ότι σταμάτησε να μυρίζει.Φταίει κι η μλκια μου που την άφησα πέρσυ γεμάτη,χωρίς να την "κάψω τελείως".

 

Οι σόμπες KEROSUN της σειράς LAZER είναι διαφορετικές από αυτές που συνήθως γνωρίζουμε τοποθετούνται στο τοίχο όπου γίνεται μια τρύπα διαμέτρου 5 cm περίπου και με αυτό τον τρόπο δεν καταναλώνουν τον αέρα του δωματίου, η ισχύς τους είναι από 15000 - 40000 BTU και η κατανάλωση καυσίμου από 1 - 2,5 Lts το 24ωρο, είναι με εσωτερική ή εξωτερική δεξαμενή (η κατανάλωση είναι ο μέσος όρος τριών χειμερινών περιόδων 24 ώρες το 24ωρο στους 19ο C αν θέλετε τη χαμηλότερη τιμή 16,6 Euro το 18λιτρο μπιντόνι με παράδοση στο σπίτι (ΦΕΒ 2009) και μέχρι 25 το 20λιτρο στα βενζινάδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η LC40 δεν είναι της σειράς laser? σε ρωτάω γιατί αυτή που έχω εγώ (LC40) την έχω δει και με εξωτερική δεξαμενή όπως αναφέρεις...αλλά μόνο σε κάτι site αμερικάνικα... (νομίζω σε αυτό της kerosun USA)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πετρέλαιο θέρμανσης του βενζινάδικου μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την kerosun 105G? ή αυτό δεν είναι κηροζίνη?

επίσης γνωρίζει κάποιος ποιές είναι οι τιμές της kerosun για φέτος?

θεωρείτε πως αυτό εδώ θα είναι κακής ποιότητος?

http://www.petrocal.gr/index_files/Page730.html

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

καλησπέρα και από μένα μόλισ πήρα μια kerosun rainbow και δεν έχει αρκετό φιτίλι και βγάζει και πολύ μαυρίλα, μήπως ξέρεται πού μπωρό να πάω να πάρω ένα φυτίλι και πόσο έχει? και τι να κάνω με την μαυρίλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την αγόρασες καινούρια και ακολούθησες τις οδηγίες πρώτης χρήσης, να την πας πίσω γιατί παίζει να είναι μεταχειρισμένη. Οι καινούρια προφανώς έχει μέσα ολόκληρο φυτίλι και δε βγάζει μαυρίλα αν κάνεις σωστά τη διαδικασία. Το καινούριο φυτίλι κάνει κοντά στο 20ευρω και λογικά θα το βρεις και σε μαγαζιά που πουλάνε την ίδια την kerosun.

 

Υ.Γ. η μαυρίλα μπορεί επίσης να οφείλεται σε μάπα πετρέλαιο, αν φταίει αυτό πάνε πάρε για αρχή ένα μπετονάκι πετρέλαιο απ' αυτά με το σήμα της kerosun (το βρίσκεις σε βενζινάδικα), άδειασε αυτό που έχεις, άσε το φυτίλι να μουλιάσει καλά στο νέο πετρέλαιο και άναψε την σε εξωτερικό χώρο μέχρι να καθαρίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...