Προς το περιεχόμενο

«Καθαρό Φωτιστικό Πετρέλαιο»


liomelissinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην Kesosun Rainbow αυτοκαθαρισμό πως κάνουμε ?

Επίσης...αυτό που γράφει στο manual, η φλόγα να είναι εντελώς στρογγυλή...πως το πετυχαίνουμε ?

Αν το ανοίξω στο full ακούω κάτι χράτσα χρούτσα -μαλλον απο το φυτίλι- (!!! :D !!!) και το χαμηλώνω...

Ακόμα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος οτι κάνω αυτό που πρέπει για να μου δώσει ότι περισσότερο μπορεί ως μηχάνημα, ίσως κάνω κάτι λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο τριτο γεμισμα του ρεζερβουαρ θα πρεπει να αφησεις να καει εντελως ολο το καυσιμο, φυσικα προς το τελος πριν σβησει εντελως θα πρεπει να τη βγαλεις εξω σε ανοιχτο χωρο μη αναπνεεις τις αναθυμιασεις... οσο αφορα τη τελεια καυση ανοιγεις το πορτακι που εχει πανω απο το ρυθμιστη φλογας και εχει ενα σιδερακι σα χερουλι που με αυτο κανεις αρισερα η δεξια το δαχτυλιδι του φυτυλιου, ετσι το πετυχαινεις.....το λεει στο μανιουαλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

η αληθεια ειναι οτι δεν εχουν πολλα βενζιναδικα φωτιστικο αλλα κυριως τα ΕΚΟ να κοιτατε καθωσ στην ουσια η κεροσαν απο αυτους το προμηθευεται.... παντως εχω δει και ενα aegeAN πρατηριο να εχει χυμα φωτιστικο....απο θεσσαλονικη συγνωμη φιλε αλλα δε κατεχω.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα!

Επειδη και μενα το 30αρι μου κανει πολυ γινεται να postaρει καποιος απ΄ταω παιδια που έχουν προμηθευτει καθαρο πετρελαιο απο βενζινάδικα και δεν μαυρισε ο τόπος να μας πει μερικες διευθυνσεις βενζινάδικων στην Αθήνα. Κατα προτίμηση ζωγραφου αλλα και αλλου να ειναι καλοδεχουμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Αγοράζω μπετόνια από πρατήριο ΕΚΟ, καθώς είναι το μοναδικό που φέρνει εδώ που βρίσκομαι, μαζί με ένα μαγαζί που πουλάει Kerosun, αλλά δεν έχει πάντα. Είναι ο δεύτερος χρόνος που χρησιμοποιώ τέτοια σόμπα, αλλά φέτος η φλόγα της μόλις που φαίνεται αν κοιτάξεις από πάνω, και δεν μπορώ να τη δυναμώσω με τίποτα. Την καθάρισα, την αφήνω να σβήσει σε κάθε δεύτερο γέμισμα, και δεν έχω βάλει ποτέ χύμα πετρέλαιο. Η μυρωδιά της είναι πολύ έντονη, και δεν αποδίδει φέτος σχεδόν καθόλου. Το μόνο που μου κάνει είναι να δημιουργεί φοβερή υγρασία στα παράθυρα του σπιτιού και μου έχει μαυρίσει και δύο τοίχους, ενώ αφήνω πάντα σκαστό παράθυρο.

 

Πήρα τηλέφωνο στην Kerosun για να ρωτήσω και μου είπαν ότι μάλλον είναι το καύσιμο που χρησιμοποιώ, παρά το γεγονός ότι τους εξήγησα ότι χρησιμοποιώ το δικό τους. Δυστυχώς, τα μπετόνια που πουλάνε -και κοστίζουν 34 ευρώ- έχουν σχεδόν όλα κατακάθι και μάκα στον πάτο τους, ενώ, ανοίγοντάς τα για πρώτη φορά, η κόκκινη πλαστική ταινία ασφαλείας βγαίνει μαζί με το καπάκι χωρίς να σπάει. Αυτή τη στιγμή, δηλαδή, έχω πρόβλημα γιατί βρίσκομαι σε απομακρυσμένη περιοχή και έχω και μωρό. Το air-condition δεν κάνει σπουδαία πράγματα στο κρύο, αν και είναι 24άρι inverter.

 

Το φίλτρο της είναι σε καλή κατάσταση, αλλά η φλόγα βγαίνει μόνο από 1-2 σημεία και δεν κάνει τίποτα άλλο παρά να μυρίζει ΠΟΛΥ άσχημα. Ξέρει κανένας πιο έμπειρος να μου πει τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω λίγοι τη λειτουργία της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

Επειδη και μενα το 30αρι μου κανει πολυ γινεται να postaρει καποιος απ΄ταω παιδια που έχουν προμηθευτει καθαρο πετρελαιο απο βενζινάδικα και δεν μαυρισε ο τόπος να μας πει μερικες διευθυνσεις βενζινάδικων στην Αθήνα. Κατα προτίμηση ζωγραφου αλλα και αλλου να ειναι καλοδεχουμενο...

 

 

και μενα θα με ενδιεφερε αυτο για αθηνα μιλαω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω την εμπειρια μου

 

1)Χρησιμοποιω χυμα πετρελαιο Kesosun και το παιρνω 1,40 λιτρο,καμμια διαφορα με το σφραγισμενο, αλλα την αναβω και την σβηνω εξω και ετσι δεν μυριζει καθολου και δεν μαυριζει τιποτα.Φυσικα δεν αφηνω κανενα παραθυρο ανοιχτο.

 

2)Το φιλτρο της το καθαριζω με ένα βουρτσακι δοντιων και πολλες φορες το τριβω με τα δαχτυλα να φυγουν οι καφτρες που πιανει .

 

3)Η υγρασια δυστυχως είναι σχεδον δεδομενη στις πορτες παρ’ότι εχω το καλοριφερ συνεχεια αναμενο, γι’αυτό δεν την αναβω όταν βρεχει και εχει πολύ υγρασια

 

 

Το χυμα πετρελαιο το παιρνω κοντα στην Παρνηθα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς πρόθεση διαφήμισης, ίσως θα έπρεπε να αναφέρονται ονομαστικά τα πρατήρια που έχουν πετρέλαιο δοκιμασμένο, ωστε και άλλα άτομα να ξέρουν για το που θα ψάχνουν...(έστω διευθύνσεις...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Αγοράζω μπετόνια από πρατήριο ΕΚΟ, καθώς είναι το μοναδικό που φέρνει εδώ που βρίσκομαι, μαζί με ένα μαγαζί που πουλάει Kerosun, αλλά δεν έχει πάντα. Είναι ο δεύτερος χρόνος που χρησιμοποιώ τέτοια σόμπα, αλλά φέτος η φλόγα της μόλις που φαίνεται αν κοιτάξεις από πάνω, και δεν μπορώ να τη δυναμώσω με τίποτα. Την καθάρισα, την αφήνω να σβήσει σε κάθε δεύτερο γέμισμα, και δεν έχω βάλει ποτέ χύμα πετρέλαιο. Η μυρωδιά της είναι πολύ έντονη, και δεν αποδίδει φέτος σχεδόν καθόλου. Το μόνο που μου κάνει είναι να δημιουργεί φοβερή υγρασία στα παράθυρα του σπιτιού και μου έχει μαυρίσει και δύο τοίχους, ενώ αφήνω πάντα σκαστό παράθυρο.

 

Πήρα τηλέφωνο στην Kerosun για να ρωτήσω και μου είπαν ότι μάλλον είναι το καύσιμο που χρησιμοποιώ, παρά το γεγονός ότι τους εξήγησα ότι χρησιμοποιώ το δικό τους. Δυστυχώς, τα μπετόνια που πουλάνε -και κοστίζουν 34 ευρώ- έχουν σχεδόν όλα κατακάθι και μάκα στον πάτο τους, ενώ, ανοίγοντάς τα για πρώτη φορά, η κόκκινη πλαστική ταινία ασφαλείας βγαίνει μαζί με το καπάκι χωρίς να σπάει. Αυτή τη στιγμή, δηλαδή, έχω πρόβλημα γιατί βρίσκομαι σε απομακρυσμένη περιοχή και έχω και μωρό. Το air-condition δεν κάνει σπουδαία πράγματα στο κρύο, αν και είναι 24άρι inverter.

 

Το φίλτρο της είναι σε καλή κατάσταση, αλλά η φλόγα βγαίνει μόνο από 1-2 σημεία και δεν κάνει τίποτα άλλο παρά να μυρίζει ΠΟΛΥ άσχημα. Ξέρει κανένας πιο έμπειρος να μου πει τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω λίγοι τη λειτουργία της;

 

Φίλε μου ανοιξε την (οδηγίες υπάρχουν στο νετ και στο manual) και καθάρισε το φυτίλι όπως είπαν οι από πάνω ή αγόρασε καινούριο. Επίσης αν μπορείς πάρε καύσιμο από αλλού ή πάρε κανα φίλτρο επιπλέον και μπιτόνι(ειδικό για καύσιμα) και μετάγγισέ το σε αυτό ώστε τα κατακάθια να μένουν στα μπιτόνια της kerosun. Άναβε την κ σβήνε την εκτός σπιτιού ή βρες άλλον τρόπο για ζέστη. Σκέψου και το μωράκι ,κρίμα είναι να αναπνέει τέτοια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ανοιξε την (οδηγίες υπάρχουν στο νετ και στο manual) και καθάρισε το φυτίλι όπως είπαν οι από πάνω ή αγόρασε καινούριο. Επίσης αν μπορείς πάρε καύσιμο από αλλού ή πάρε κανα φίλτρο επιπλέον και μπιτόνι(ειδικό για καύσιμα) και μετάγγισέ το σε αυτό ώστε τα κατακάθια να μένουν στα μπιτόνια της kerosun. Άναβε την κ σβήνε την εκτός σπιτιού ή βρες άλλον τρόπο για ζέστη. Σκέψου και το μωράκι ,κρίμα είναι να αναπνέει τέτοια πράγματα.

 

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ψάχνοντας χτες στο manual που κατέβασα από το internet είδα ότι το φυτίλι έχει τρεις θέσεις και όταν πλησιάζει προς το τέλος ζωής του (μέτα από 5 μήνες λειτουργίας πέρυσι το χειμώνα;) το ανεβάζεις από το 1 στο 2 ή στο 3 μέχρι να το αντικαταστήσεις. Πήρα τηλέφωνο στην Kerosun και μου είπαν ότι δεν ισχύει τέτοιο πράγμα, όμως εγώ το έκανα, και τελικά η σόμπα ανάβει σωστά χωρίς να μυρίζει, άρα είναι τό φυτίλι το οποίο ήδη παράγγγειλα και θα το παραλάβω το Σάββατο. Το σπιτάκι που μένω έχει ένα 18άρι aircondition μάρκας Dynamic το οποίο προχτές που το άναψα και δούλεψε για 11 ώρες έκαψε 45 κιλοβατόρες, σύμφωνα με το μετρητή που έχει ο πίνακας και δεν ζέστανε επαρκώς το χώρο. Άρα μου είναι εντελώς ασύμφωρο, καθώς το ρεύμα είναι τριφασικό. Δοκίμασα με convector 2000w που έχω, και πάλι κρυώναμε πολύ. Εδώ που βρίσκομαι έχει τρομερή υγρασία και βρέχει από προχτές ασταμάτητα. Τη μεγαλύτερη απόδοση σε θέρμανση την πέτυχα μόνο με την Kerosun, αν και η Omni 85 που έχω μάλλον είναι μικρή για 40 τετραγωνικά. Θα παραγγείλω την 105 της οποίας ρυθμίζεται και η ένταση για να λύσω το πρόβλημά μου. Inverter αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν στην αγορά λόγω του θέματος με την Ιαπωνία και με συμβούλεψαν να αγοράσω την κλασική, ως πιο αξιόπιστη. Δυστυχώς, καύσιμο πουλάει μόνο 1 μαγαζί που υπάρχει εδώ, το οποίο είναι επίσημος μεταπωλητής της kerosun, άρα ίσως δεν φταίει το καύσιμο. Ίσως έκανα κάτι εγώ και χάλασα το φυτίλι πέρυσι. Πάντως, σήμερα το πρωί που ξυπνήσαμε δεν υπήρχε υγρασία στα τζάμια και το σπίτι ήταν αρκετά ζεστό. Την έχω κοντά στην πόρτα η οποία μπάζει, άρα αερίζεται ο χώρος. Η θερμοκρασία αυτή τη στιγμή έξω είναι 4 βαθμοί, σύμφωνα με το θερμόμετρο του αυτοκινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι κατοχοι kerosun πριν 2 σελιδες αν διαβασατε ελεγα οτι χρησιμοποιουσα χυμα πετρελαιο απο βενζιναδικο θα σας πω λοιπον τη δικια μου εμπειρια.... 2 μηνες περιπου χρησιμοποιω χυμα αο βενζιναδικο με τιμη 1,22 το λιτρο ολα καλα μεχρι τωρα..... προχτες μου ειχαν μεινει 4 λιτρα απο το τυποποιημενο της κεροσαν οποτε το γεμισα με αυτο και λιγο απο το χυμα για να συμπληρωσω.....παιδια ειλικρινα σας μιλαω εκτος απο το οτι δεν εβγαζε καθολου μυρωδια (οχι οτι εβγαζε ανυποφορη μυρωδια με το χυμα αλλα μια μικρη διαφορα οταν εμπαινα απο αλλο δωματιο σε αυτο με τη κεροσαν την ειχε...) επιπλεον η φλογα ηταν ολοστρογγυλη στον καυστηρα ενω με το χυμα ποτε δεν ηταν και επισης ηταν [πολυ μεγαλυτερη που σημαινει οτι εχει και καλυτερη αποδοση και θερμοτητα ......τις προηγουμενες μερες με τερμα το φυτιλι εβγαζε σχεδον τη μιση φλογα και οριακα ζεσταινε το δωματιο... ενω τωρα με την ιδια εξωτερικη θερμοκρασια, για να μηπ ω και χαμηλοτερη..... στη μεση το φυτιλι αποδιδει καλυτερα....

Επιπλεον πηρα τηλεφωνο την αντιπροσωπεια και με 24€ δινουν εφοσον επιστρεψεις το μπιτονι το 18λιτρο μπιτονι που σημαινει 1,33 το λιτρο οταν παιρνω 1,23 απο το βενζιναδικο ......

Δετο συζηταω απλα δε ξαναπαιρνω απο χυμα....ισως φταιει και ο βενζινας που το νοθευει....

Να σημειωσω οτι σημερα εκανε παρα πολυ ωρα να αναψει και μετα απο πολλες προσπαθειες που ανεβοκατεβασα το φυτιλι καταφερε και αναψε.....εμενα λογω της κοντινης μου αποστασης απο την αντιπροσωπεια (κολωνου 4 περιστερι ) μεσυμφερει να αγοραζω απο κει. οποιος τον ενδιαφερει εχουν και αλλου μαγαζια οποιος θελει ας παρει τηλε΄φωνο στο 5386300 και λεει αναλυτικα τα καταστηματα.....

 

Οσο αφορα την υγρασια μεσα στο σπιτι που λετε παραπανω αυτο δεν φταιει η κεροσαν αλλα η μονωση του σπιτιου και ποσο αναπνεει το σπιτι σε συνδιασμο με χαμηλες θερμοκρασιες... εγω ειμαι σε ισογειο του 70 με νεα κουφωματα διπλα και δεν αναπνεει το σπιτι και παντα εχω υψηλη υγρασια το χειμωνα και ειδικα με χαμηλες θερμοκρασιες χωρις να εχω αναψει κεροσαν παρα μονο με το καλοριφερ.....

Αυτα απο μενα....θα ηθελα αν μπορει BritGreek να μας πει διευθυνση που βγηκε το μανιουαλ γιατι και γω φετος δευτερη χρονια πρεπει να την ανοιξω να την καθαρισω.....ενω οσο αφορα το air condition σου εχεις δει ποσες kw καταναλωνει την ωρα απο το μανιουαλ του? ειναι παρα πολλα....εγω που εψαχνα να βαλω για του χρονου βεβαια, ενα συνηθισμενο 9000 BTU απο τα καινουρια βεβαια, που ειναι ενεργειακης κλασης Α χωρις να ειναι απαραιτητα inverter καινει 0,8 kw την ωρα....

 

 

ευχαριστω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειλικρινα φιλε δε το ξερω γιατι παω και τα παιρνω εγω...θα πρεπει να τους παρεις τηλεφωνο να τους ρωτησεις... αν εισαι αθηνα παρε το τηλεφωνο που δωσα παραπανω....λοιπον σημερα πηγα απο την αντιπροσωπεια με το μπιτονι που ειχα παρει της κεροσαν το ασπρο αλλα απο βενζιναδικο και μου ειπαν οτι αυτο δεν επιστρεφεται....οντως το εγραφε αυτο πανω στο μπιτονι...αλλα αυτο που δινουν αυτοι με 4 ευροπουλα και το πληρωνεις μια φορα μονο και μετα τοι επιστρεφεις και σου δινουν αλλο γεματο ειναι ακριβως τιο ιδιο απλα ειναι πορτοκαλι ......ψιλο μουφα.....τελος παντων 1 φορα ηταν.....24,3 ευρω κανει το πετρελαιο και 4 ευρωπουλα για 1 φορα το μπιτονι που ειναι επιστρεψιμο....

Επεξ/σία από bravo150
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...