Προς το περιεχόμενο

«Καθαρό Φωτιστικό Πετρέλαιο»


liomelissinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά, εγω που ειμαι τρελλά ευχαριστημένος από την κεροζάν σόμπα μου πάντως, μια φορά αγόρασα από βενζινάδικο (επί της τατοιου), κηροζινη απο αντλία, και παρατρίχα από τη....μπόχα, να βρωμίσουν και οι τοίχοι! ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με αυτή την κηροζίνη που καίω τόσο καιρό, από το πρατήριο της κεροζάν!

Φυσικά, μετά από αυτό το χάλι, μο΄νο απο το επίσημο πρατήριο ξαναγοράζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν ειχα τοσο πολυ θεμα εχει μια παραπανω ανεπαισθητη μυρωδια απο αυτη της αντιπροσωπειας αλλα σιγουρα δεν αξιζει καλυτερα απο της αντιπροσωπειας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

δυο ερωτηματα

 

1) αν καποιος ειχε και σομπα υγραεριου και μπορει να πει διαφορες σε κοστος, θερμανση κλπ

 

2) αν προκειται να αγορασω μεταχειρισμενη kerosun με φυτιλι, τι να κοιταξω;

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ξερεις οτι αμεσως θα πρεπει να αλλαξεις φυτιλι που σημαινει κανα 20ευρω περιπου, επισης θα κοιταζα να λειτουργει σωστα ο μηχανισμος που ανεβοκατεβαζει το φυτιλι, καλο θα ειναι να ειναι αδειο το ρεζερβουαρ να μην εχει υπολλειματα απο καυσιμο αλλιως αναψε τη σομπα και καψε το καυσιμο μεχρι να αδειασει εντελως...αλλα εξω απο το σπιτι αυτο... επισης θα κοιταζα τον αναπτηρα του, η αντισταση πρεπει να ειναι σε μια συγκεκριμενη μορφη (δειχνει το μανιουαλ - σχεδον ευθυγραμμο) αλλιωσ θελει και αυτο αλλαγη κανα 10 ευρο υπολογισε αλλα αυτο πρεπει να ανοιξεις το μηχανισμο της σομπας να το δεις οποτε δυσκολο....ο δεικτης καυσιμου να λειτουργει, ας σου το αναψουν κιολας μπροστα να κανεις μια δοκιμη... αυτα απο μενα.....παντως γενικα ειναι απλος ο μηχανισμος οποτε δεν εχεις και πολλα να δεις... αν ηταν κανα ινβερτερ κει θα χες πιο πολλα φανταζομαι να δεις....

Επεξ/σία από bravo150
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

..να ρωτησω κατι που ειναι μαλλον ασχετο...

το καυσιμο που χρησιμοποιειται για τις Κεροσαν , εχει καμια σχεση με τα "οικολογικα τζακια" που καινε βιοαιθανολη?

Ρωταω γιατι η βιοαλκοολη αυτη κοστιζει 2,5 ευρα το λιτρο.

Ξερει κανεις αν πωλειται πουθενα φηνοτερα, ή αν κανει να χρησιμοποιησω καυσιμο για τις κεροσαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..να ρωτησω κατι που ειναι μαλλον ασχετο...

το καυσιμο που χρησιμοποιειται για τις Κεροσαν , εχει καμια σχεση με τα "οικολογικα τζακια" που καινε βιοαιθανολη?

Ρωταω γιατι η βιοαλκοολη αυτη κοστιζει 2,5 ευρα το λιτρο.

Ξερει κανεις αν πωλειται πουθενα φηνοτερα, ή αν κανει να χρησιμοποιησω καυσιμο για τις κεροσαν?

οχι, βιοαιθανόλη είνια αλλο καύσιμο, ΠΟΛΥ πιο ακριβό.

δε νομίζω οτι μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε αυτα τα "Τζάκια" κηροζίνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο το ερωτημα σου...επειδη το εχω τσεκαρει ηδη το τζακι που κειτουργει με αυτο το καυσιμο δε νομιζω ουτε προτεινω να το χρησιμοποιουσες....η βιοαιθανολλλη ειναι βιοκαυσιμο απο καλαμποκια και τετοια..... το φωτιστικο ειναι κηροζινη που ειναι για τα αεροπλανα.....οποτε.....να ενας λογος που δε πηρα τζακι με αιθανολη ειναι πανακριβο και δε ξερω αν αποδιδει το ιδιο καλα με τη κηροζινη.....βεβαια η βιοαιθανολη ειναι οικολογικη.....αλλα τωρα εν καιρω κρισης....αντε να κοιτας τα οικολογικα...η τη τσεπη σου....που ειναι ηδη αδεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω τετοιο τζακι...αλλα ξερω ατομα που το χρησιμοποιουν και μου εχουν αναθεσει αποστολη να βρω φθηνοτερη βιοαιθανολη ή αλλο καυσιμο για τη χρηση του

 

ευχαριστω για τις απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα . Πήρα μια σόμπα kerusan lc51 και στην μεριά που είναι το φίλτρο αν βγάλεις το

καπάκι έχει μια βαθμίδα από το 0 μέχρι το 8 που πρέπει να είναι κανονικά ας απάντησή κάποιος που έχει ιδία η έχει κάποια ιδέα γιατί στο ενχειριδιο δεν αναφέρετε πουθενά . Ευχαριστώ

Επεξ/σία από vlassis1800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα μια βοηθεια βρε παιδια . εχω μια σομπα kerusan lc51 πως κανει αυτοματο καθαρισμο?και τι χρωμα εχει το καθαρο πετρελαιο?ευχαριστω.

την ιδια εχω και εγω!

οταν λεει αυτοματο καθαρισμο σημαινει οτι η ιδια αυτοκαθαριζεται, δε χρειαζεται να κανεις κατι εσυ. 

το διευκρινιζει γιατι τα οικονομικοτερα μοντελα πρεπει να τα καθαριζεις ο ιδιος, να αλλαζεις φυτιλι κλπ

το χρωμα της κηροζινης που καινε οι kerosun ειναι μπλε σκουρο, σαν της φωτογραφιας

 

310546.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ιδια εχω και εγω!

οταν λεει αυτοματο καθαρισμο σημαινει οτι η ιδια αυτοκαθαριζεται, δε χρειαζεται να κανεις κατι εσυ. 

το διευκρινιζει γιατι τα οικονομικοτερα μοντελα πρεπει να τα καθαριζεις ο ιδιος, να αλλαζεις φυτιλι κλπ

το χρωμα της κηροζινης που καινε οι kerosun ειναι μπλε σκουρο, σαν της φωτογραφιας

 

310546.jpg

 

Ευχαριστώ φιλος. Να σε ρωτήσω κάτι άλλο τώρα έχεις πρόβλημα με μυρωδιά και υγρασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως εχετε τις inverter σο,μπες εγω θα σας πω την αποψη μου απο τη συμβατικη που ειχα για 2 χρονια και τωρα εχω βαλει κλιματιστικο inverter.....μια αναιπαισθητη μυρωδια θα τη βγαζει παντα ανοιχτο λοιπον σκαστα το παραθυρο.... βεβαια εξαρταται απο τη ποιοτητα του καυσιμου και απο το φυτιλι (1 φορα το χρονο αλλαγη....)τη μυρωδια βεβαια δε μπορεις να πεις οτι ειν αι και ενοχλητικη....οσο αφορα υγρασια πλεον που αναβω το κλιματιστικο ειδα τραγικη διαφορα.....πριν με τη κεροσαν ιδρωναν τα τζαμια και ας  ειχα ανοιχτο το παραθυρο λιγο.....τωρα με το κλιματιστικο ουτε ιχνος υγρασιας.....αυτα απο μενα...αληθεια ρε παιδια σε τι τιμη παιζει τωρα το φωτιστικο πετρελαιο???συμφερει???εγω επειδη το σαλονι μου ηταν λιγο μεγαλο και δε το επιανε η kerosun rainbow που ειχα εβαλα το κλιματιστικο και εχω σωθει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μυρωδια ειναι υποφερτη και γενικα παρατηρειται πιο πολυ οταν αναβει και σβηνει

το "κακο" ειναι οτι επειδη εχει ασφαλεια κατα της ανατροπης της (αν κουνηθει σβηνει) δεν μπορεις να την αναψεις/σβησεις στο μπαλκονι και μετα να τη φερεις μεσα...

υγρασια ναι, μονο ομως στα παραθυρα

 

@bravo: στις συγκεκριμενες δεν αλλαζει το φυτιλι (γι'αυτο ειναι αυτοκαθαριζομενες), πρακτικα δε θελουν συντηρηση

 

η τιμη του φωτιστικου φετος 1,52/lt στο πρατηριο που προμηθευομαι εγω, last year 1,28  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μυρωδια ειναι υποφερτη και γενικα παρατηρειται πιο πολυ οταν αναβει και σβηνει

το "κακο" ειναι οτι επειδη εχει ασφαλεια κατα της ανατροπης της (αν κουνηθει σβηνει) δεν μπορεις να την αναψεις/σβησεις στο μπαλκονι και μετα να τη φερεις μεσα...

υγρασια ναι, μονο ομως στα παραθυρα

 

@bravo: στις συγκεκριμενες δεν αλλαζει το φυτιλι (γι'αυτο ειναι αυτοκαθαριζομενες), πρακτικα δε θελουν συντηρηση

 

η τιμη του φωτιστικου φετος 1,52/lt στο πρατηριο που προμηθευομαι εγω, last year 1,28  :-(

 

καλησπέρα . Πήρα μια σόμπα kerusan lc51 και στην μεριά που είναι το φίλτρο αν βγάλεις το

καπάκι έχει μια βαθμίδα από το 0 μέχρι το 8 που πρέπει να είναι κανονικά ας απάντησή κάποιος που έχει ιδία η έχει κάποια ιδέα γιατί στο ενχειριδιο δεν αναφέρετε πουθενά . Ευχαριστώ

 

καλησπέρα . Πήρα μια σόμπα kerusan lc51 και στην μεριά που είναι το φίλτρο αν βγάλεις το

καπάκι έχει μια βαθμίδα από το 0 μέχρι το 8 που πρέπει να είναι κανονικά ας απάντησή κάποιος που έχει ιδία η έχει κάποια ιδέα γιατί στο ενχειριδιο δεν αναφέρετε πουθενά . Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

αυτες οι σόμπες οι kerosun ειναι από τις πιο αποδοτικές απ ότι μου λένε και με άμεσο αποτέλεσμα ζέστης.Πήρα πέρυσι πίνακα υπερυθρης θέρμασης αλλά δυστυχώς για τη βόρεια ελλάδα δεν ζεσταίνουν με τίποτε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...