Προς το περιεχόμενο

Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν ψηφιακά αρχεία μουσικής


Αδμιν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Deja vu. Και αναρωτιώμουν πότε θα έρθουνε εδώ. Καλώς τα μας.

 

Πρώτον δεν είναι κλοπη, είναι αντιγραφή. Η κλοπή στερεί το αρχικό προιόν. Η αντιγραφή είναι το να μοιράζεσαι. Και η πειρατεία δεν σημαίνει χαμένες πωλήσεις για την δισκογραφική.

 

Το οτι υπάρχουν πειρατικά δεν με έχει εμποδίσει να αγοράσω έναν δίσκο/CD που μου αρέσει. Όλοι όσοι έχω ρωτήσει μοιράζονται την ίδια άποψη με εμένα. Χρησιμοποιώ τα P2P δοκιμαστικά και αν αξίζει τον κόπο το αγοράζω (το imeem είναι πιο έυκολο και γρήγορο αλλά δεν τα έχει όλα) αλλιώς delete μην πιάνει και χώρο.

 

Ας πάμε στο ανεφάρμοστο τώρα. Και καλά αυτοί θα δούνε την IP μου. Που; Στο utorrent; Πως θα αποδείξουνε πως όντως αυτή η IP κατεβάζει το κομάτι; Screenshot; Με λίγο Gimp μπορώ να κάνω ένα screenshot που να δείχνει πως κάποιος κατεβάζει μουσική και πειρατικό software απο την IP του aepi.gr kai presidency.gr.

 

Το μεγαλύτερο μέρος του CD πάει στην δισκογραφική, όχι στον καλυτέχνη. Δεν θα αισθανθώ άσχημα αν η δισκογραφική κλείσει. Χιλιάδες χρόνια είχαμε μουσική δίχως αυτούς και θα συνεχίσουμε να έχουμε αφού φύγουνε. Οι δισκογραφικές ανθήσανε σε μία περίοδο που ήτανε δαπανηρό και δύσκολο να κάνεις αντίγραφα. Ουσιαστικά πουλάνε αντίγραφα μουσικής. Με τα χρόνια, καθώς έβλεπαν πως η στιγμή πλησιάζε που οι καταναλωτές θα μπορούσαν να κάνουνε τα δικά τους αντίγραφα, loba-ράνε τις κυβερνήσεις και από "αντιγραφείς" γίνανε "αδειοδότες" μουσικής. Και καλά σου πουλάνε άδεια να παίξεις την μουσική, δεν σου πουλάνε κόπια. Πλέον είναι εύκολο εμείς μόνοι μας να κάνουμε αντίγραφα. Οπότε οι δισκογραφικές ή θα προσαρμοστούνε στην νέα πραγματικότητα και θα αλάξουνε επιχειριματικό μοντέλο, ή θα γίνουν άσχετοι και θα σβήσουν.

 

Ένας από τους φίλους μου είναι μουσικός. Στο website του δίνει MP3 και στο CD που πουλάει εκτώς από audio tracks έχει μέσα και σε MP3 τα κομμάτια για να μην μπούνε στον κόπο να τα rip-άρουνε αυτοί που θα πάρουνε το CD στα χέρια τους, για να τα μοιραστούνε πιο έυκολα.

 

Όταν το συζήτησα μαζί του, γέλασε και μου είπε οτι αν ποτέ γίνει αυτό ο κόσμος απλά θα αγοράζει περισότερο από τους μαύρους. Θα γίνει δηλαδή μετάβαση του κινδύνου: ο "μαύρος" τρώει τον κίνδυνο να τον πιάσουν που κατεβάζει. Το CD των μαύρων είναι το τέλειο προϊόν για την μαζική Ελληνική σκηνή. Το αγοράζεις φτηνά και ζει κανά εξάμηνο ή χρόνο. Δηλαδή όσο κρατάει το εκάστοτε σουξέ.

 

Όταν κανείς γίνεται καλυτέχνης δεν το κάνει για να ζήσει από αυτό, αν και μπορείς να ζήσεις δίνοντας συναυλίες, διαλέξεις, υπογεγραμένα έργα, ειδικές εκτελέσεις, έργα κατα παραγγελία (εξαρτάται τι καλυτέχνης είσαι, μουσικός, ζωγράφος, συγραφέας, κτλ). Το να είσαι καλύτέχνης σημαίνει ότι θα δώσεις κάτι στον κόσμο, οτι θα μείνεις στην ιστορια (αν είσαι καλός), οτι θα μεταδώσεις αυτό που έχεις μέσα σου. Στην τέχνη δεν χωράει απληστία.

 

Ακόμα και ο όρος "πνευματική ιδιοκτησία" ακούγεται λάθος. Πως μπορεί να ανοίκει κάτι το οποίο είναι πνευματικό; Είμαι όμως υπέρ της "πνευματικής αναγνώρισης" όπου ο καλυτέχνης παίρνει αναγνώριση για αυτό που εύτιαξε, και γίνεται γνωστός για αυτό.

 

Α! Πάω να δω τι λέει το νέο αλμπουν NIN που το δίνουνε από το site τους: http://theslip.nin.com/ . Δίνουνε και FLAC!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον δεν είναι κλοπη, είναι αντιγραφή. Η κλοπή στερεί το αρχικό προιόν. Η αντιγραφή είναι το να μοιράζεσαι. Και η πειρατεία δεν σημαίνει χαμένες πωλήσεις για την δισκογραφική.

 

http://theslip.nin.com/ . Δίνουνε και FLAC!

 

Περίμενα πως κ πως κάποιον να γράψει την συγκεκριμένη φράση!Επιτέλους κι ένας που δεν είναι βόδι που πιστεύει πως κλοπή κ αντιγραφή είναι το ίδιο πράγμα.Αν δείς παραπάνω μόνο εγώ ανέφερα τον όρο "φυσική" κλοπή...Αλλά που...Όταν τους κλείνουν τα βίντεοκλάμπ κ δεν μπορούν να πουλάνε τα πειρατικά τους πλέον,βγαίνουν κ φωνάζουνε για κλοπές κι αηδίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...