Προς το περιεχόμενο

Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν ψηφιακά αρχεία μουσικής


Αδμιν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μιλάμε για κέρδος εδώ , μιλάμε για δυνατότητας σύλληψης κλεφτών.

Αν κάποιος δεν συμφωνεί με τις τιμές των CD's δεν τα αγοράζει για να πέσουν, δεν τα κλέβει από το internet. ;)

Νομίζω πως το βλέπεις πολύ επιφανειακά το θέμα.

Κλέφτες?

Ποιοι?

Και κλέβουν ποιον?

 

Όταν από την πώληση ενός Cd, ο "καλλιτέχνης" έχει 5-10% έσοδα από το κέρδος, ξανασκέψου και πες μου ποιος είναι ο κλέφτης.

 

Αhem, αυτοί κλέβουν νόμιμα θα μου πεις. Οπότε πρέπει να βάλουμε σε άλλη βάση την συζητηση.

 

 

 

Το να είσαι κλέφτης δεν είναι δικαίωμα σου. Κι αν σε πιάσουν θα σε μαμήσουν αυτοί αγοράκι μου. ;)

Το μόνο που δεν μπορούν να πάρουν αυτή τη στιγμή είναι το ονοματάκι σου..

Αλλά και αυτό (επειδή είναι και έσοδα για το κράτος) θα το πάρουν, μην ανησυχείς.

 

Ξέρεις, οι ευρυζωνικές συνδέσεις είναι επίσης έσοδα για το κράτος, αν θες να φτάσουμε ως εκεί.

 

:whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποιοι?

Και κλέβουν ποιον?

 

Όταν από την πώληση ενός Cd, ο "καλλιτέχνης" έχει 5-10% έσοδα από το κέρδος

 

γιαυτο και εσυ για να μαθουν οι κακες εταιριες φροντιζεις να μην παιρνει τιποτα ο καλλιτεχνης ε?:lol::lol::lol::lol::lol:

μην τις χτυπας τοσο πολυ και πονεσουν.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κλαιω ομως γιατι η Βανδη αν συνεχιστη η πειρατια θα γινει φτωχη!Εσεις δεν την λυπαστε?Ολοι οι ελληνες καλλιτεχνες τι θα απογινουν αν δεν αγορασετε τα cd που με τοσο κοπο φτιαξανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιαυτο και εσυ για να μαθουν οι κακες εταιριες φροντιζεις να μην παιρνει τιποτα ο καλλιτεχνης ε?:lol::lol::lol::lol::lol:

μην τις χτυπας τοσο πολυ και πονεσουν.:-)

 

O "καλλιτέχνης" που σέβεται την τέχνη του δεν κερδοσκοπεί εις βάρος της, ούτε υπογράφει συμβόλαια με εταιρίες εκμετάλευσης.

 

Μια χαρά έσοδα έχει για να ζήσουν και τα παιδιά του από τα live.

 

Από εκεί και πέρα, αν δεν πονάγαν οι λεγόμενες εταιρίες, θα συζητούσαμε τώρα?

ΧΧμμμ.

Για να σκεφτώ.

 

... Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O "καλλιτέχνης" που σέβεται την τέχνη του δεν κερδοσκοπεί εις βάρος της, ούτε υπογράφει συμβόλαια με εταιρίες εκμετάλευσης.

 

και ο καλος μαναβης που σεβεται τις μπανανες του δεν κερδοσκοπει σε βαρος τους,ουτε τις ανταλλαζει με ευρω.

 

Μια χαρά έσοδα έχει για να ζήσουν και τα παιδιά του από τα live.

κι εσυ απαγορευεται να θες λεφτα αν πουλησεις κατι.Μια χαρα λεφτα δεν βγαζεις κι απο την δουλεια σου?Ολο απαιτησεις εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκράντε καραγκιοζιλίκια, το ποτάμι πίσω δε γυρίζει.

Ο Θηβαίος αν δεν κάνω λάθος είχε πει σε πρόσφατη συνέντευξη:

"Οι καλλιτέχνες πρέπει να καταλάβουν ότι πρέπει να βγάζουν δίσκους για να υποστηρίζουν τις συναυλίες και όχι συναυλίες για να υποστηρίζουν τους δίσκους."

 

Το πόσα βγάζει βέβαια η δισκογραφική σε κάθε περίπτωση είναι άλλο θέμα, και γι αυτό η φασαρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερώτηση κρίσεως:

 

Αν έχω αφήσει ανοιχτό το wireless και κατεβάζει ο γείτονας παράνομα μουσικά αρχειά από τη σύνδεση μου, τότε φταίει ο γείτονας και όχι εγώ, έτσι;:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο καλος μαναβης που σεβεται τις μπανανες του δεν κερδοσκοπει σε βαρος τους,ουτε τις ανταλλαζει με ευρω.

 

Ναι, ξέρεις, υπάρχει μία διαφορά. [HINT] Όταν την καταλάβεις, συνεχίζουμε την κουβέντα.

 

κι εσυ απαγορευεται να θες λεφτα αν πουλησεις κατι.Μια χαρα λεφτα δεν βγαζεις κι απο την δουλεια σου?Ολο απαιτησεις εισαι.

 

[HINT]²

 

 

 

Ερώτηση κρίσεως:

 

Αν έχω αφήσει ανοιχτό το wireless και κατεβάζει ο γείτονας παράνομα μουσικά αρχειά από τη σύνδεση μου, τότε φταίει ο γείτονας και όχι εγώ, έτσι;:-)

 

Eσύ φταις. Ηθικός αυτουργός.

 

Ισόβια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κρίσεως:

 

Αν έχω αφήσει ανοιχτό το wireless και κατεβάζει ο γείτονας παράνομα μουσικά αρχειά από τη σύνδεση μου, τότε φταίει ο γείτονας και όχι εγώ, έτσι;:-)

 

δυστυχως φταις εσυ...τσεκαρε την συμβαση της φορθνετ...

 

6.3 Ο Πελάτης ευθύνεται και εξασφαλίζει ότι η υπηρεσία χρησιμοποιείται σύμφωνα με το Νόμο, την καλή πίστη και τα συναλλακτικά και χρηστά ήθη. Η Forthnet ενημερώνει με επιστολή το Πελάτη για καταγγελία ή αίτημα τρίτου. Ο Πελάτης οφείλει να αποκρίνεται με συστημένη επιστολή ή fax μέσα σε (5) εργάσιμες μέρες σε έγγραφα αιτήματα της Forthnet σχετικά με καταγγελίες, αιτήματα ή παράπονα τρίτων προσώπων ή την ανακοίνωση δεδομένων του σε τρίτους.

 

6.5 Ο Πελάτης αναγνωρίζει ότι το ΙΝΤΕΡΝΕΤ είναι ανοικτό περιβάλλον, ότι είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για την τήρηση των προσωπικών στοιχείων του, ότι οφείλει να ενεργεί με υπερβολική επιμέλεια παίρνοντας τα αναγκαία μέτρα ασφάλειας, για να αποτρέπει την παράνομη χρήση του δικτύου και των κωδικών του στοιχείων (username, password) από τρίτα εξουσιοδοτημένα ή μη πρόσωπα. Οφείλει χωρίς καθυστέρηση να προβαίνει συχνά σε αλλαγές του προσωπικού κωδικού (password) κάνοντας χρήση της υπηρεσίας που η Forthnet έχει θέσει στη διάθεση των χρηστών στις ηλεκτρονικές σελίδες της και ακόμη να απομνημονεύει τα στοιχεία του προσωπικού του λογαριασμού, να μην τον αναγράφει σε αντικείμενα που μεταφέρει ή καθιστά προσιτά σε τρίτους, ούτε να επιτρέπει τη χρήση των κωδικών του στοιχείων από άλλους.

 

 

Όταν την καταλάβεις, συνεχίζουμε την κουβέντα.

]

ναι ναι...ο μαναβης μπορει να σε δει αμα πας και τις χλαπακισεις τσαμπε...

 

[HINT]²

..μα και βεβαια εδω ειναι η τεραστια διαφορα...εκει ειναι λεφτα αλλων,εδω ειναι δικα σου.Αρα ιερα.Αρα δεν τα αγγιζει κανεις.Μονο των αλλων...

 

υγ:πιες ενα μπουκαλι στην υγεια οποιουδηποτε σε παρακινησε να γινεις κατι αλλο εκτος απο προγραμματιστης η μουσικος που εχει την παραλογη απαιτηση να ζησει απο αυτο;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα αναφερθω σε ενα πασιγνωστο peer-to-peer file-sharing προγραμμα που το γνωριζουμε ολοι μας και το χρησιμοποιουμε..το limewire..

 

γιατι το προβλημα δεν εναι μονο οι χρηστες που κατεβαζουν παρανομα αρχεια μουσικης αρα και οι μοναδικοι που φταινε στην συγκεκριμενη περιπτωση...το βαθυτερο προβλημα κατ'εμε εντοπιζεται στις εταιριες εκεινες λογισμικου που κατασκευαζουν προγραμματα σαν το limewire..

 

το συγκεκριμενο λοιπον peer-to-peer προγραμμα εγινε λεει για την ευκολοτερη ευρεση και μεταφορα στον υπολογιστη του καθενος μουσικων αρχειων,εγγραφων,προγραμματων,εικονων κλπ...για να μπορουν οι χρηστες που βρισκονται online να συνδεονται μεταξυ τους και να ανταλλασουν αρχεια....Λεει επισης οτι το συγκεκριμενο προγραμμα δεν δημιουργηθηκε προκειμενου να ψαχνεις και να κατεβαζεις παρανομα αρχεια στο μηχανημα σου..μεχρις εδω ολα καλα ολα ωραια..

 

Οταν καποιος απο εμας πληκτρολογει το ονομα ενος mp3 που ψαχνει στο limewire,το προγραμμα του βγαζει πολλες φορες ενα ολοκληρο ..κατεβατο απο αρχεια που βρεθηκαν και αφορουν το συγκεκριμενο τραγουδι..

Οταν πας να επιλεξεις ενα απο αυτα βγαινει το μηνυμα "δεν εχει βρεθει μια αδεια χρησης για το μουσικο τραγουδι που επιλεξατε..παρακαλουμε σεβαστειτε τους νομους περι πνευματικης ιδιοκτησιας που ισχυουν στη χωρα σας"..

Παρολα αυτα σου δινεται η επιλογη ακομα και μετα απο αυτο το μηνυμα να κατεβασεις αυτο το τραγουδι,παροτι δεν εχει βρεθει νομιμη αδεια χρησης...

Αφου λοιπον δεν βρισκεις "νομιμη αδεια χρησης" γιατι επιτρεπεις στον χρηστη να κατεβασει το (παρανομο) αυτο τραγουδι και δεν μπλοκαρεις την (παρανομη) κινηση του αγαπητο limewire,αφου δεν δημιουργηθηκες προκειμενου να σε χρησιμοποιει ο αλλος για αυτον τον λογο?....

Την στιγμη που παει καποιος να κατεβασει παρανομο αρχειο,τι το ευκολοτερο απο το να μπλοκαρεις την κινηση του και να εξασφαλισεις την νομιμη και καθαρη χρηση του προιοντος σου,αγαπητο limewire?..

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ας μη βλεπουμε μονο το δεντρο αδιαφορωντας για το δασος..Σαφεστατα η κινηση του να προμηθευεται κανεις μουσικη με αυτον τον τροπο ειναι παρανομη (και ως παρανομη αξιζει να τιμωρηθει),αλλα απο την αλλη δεν ειναι δυνατον να φταινε ΠΑΝΤΑ οι χρηστες και ποτε ΚΑΝΕΝΑΣ αλλος..

Ναι λοιπον δεχομαι να τιμωρηθω και να πληρωσω προστιμο,απο την στιγμη ομως που ΚΑΙ ο αλλος που δημιουργει αυτα τα προγραμμτα θα σταματησει την αναπτυξη του λογισμικου του η τουλαχιστον θα ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ την νομιμη χρηση του χωρις να μας κοροιδευει...

 

Βεβαια ολα αυτα που ανεφερα οι εταιρειες που δημιουγγουν το limewire(και το καθε limewire) τα ξερουν καλυτερα απο εμενα..παρολα αυτα ουσιαστικη κινηση καταπολεμησης της πειρατειας δεν γινεται απο την μερια τους...Ισως επειδη καποιους να τους συμφερει να υπαρχουν αυτα τα προγραμματα και να χρησιμοποιουνται παρανομα απο την ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ πλειοψηφια των χρηστων τους...προκειμενου να τους κατηγορουν μετα για παρανομη χρηση μουσικων αρχειων και να ζητουν αποζημιωσεις...

Μηπως αραγε η αναπτυξη συγκεκριμενων προγραμματων χρηματοδοτειται και απο δισκογραφικες εταιρεις για να πιανουν ευκολερα χρηστες και να ζητουν χρηματικες αποζημιωσεις?..

Μια απλη εικασια κανω..

 

θα ηθελα την αποψη σας πανω στο συγκεκριμενο θεμα παιδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το encyption σε καμμία περίπτωση δεν αρκεί για να μην σε πιάσουν, αφού δεν υποκλέπτουν το network traffic ενός χρήστη για να δουν αν αυτό περιέχει παράνομο υλικό, αφού αυτό είναι παράνομο και δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στοιχεία που έχουν ληφθεί με τέτοιο τρόπο για κατηγορίες.

 

Για να μπορέσει να σε κατηγορήσει μια εταιρία ότι διακίνησες παράνομο υλικό, είτε θα πρέπει να "κατεβάσουν" ένα π.χ τραγούδι από σένα είτε εσύ να κατεβάσεις κάτι από αυτούς.

 

Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το βλέπεις πολύ επιφανειακά το θέμα.

Κλέφτες?

Ποιοι?

Και κλέβουν ποιον?

 

Όταν από την πώληση ενός Cd, ο "καλλιτέχνης" έχει 5-10% έσοδα από το κέρδος, ξανασκέψου και πες μου ποιος είναι ο κλέφτης.

 

Αhem, αυτοί κλέβουν νόμιμα θα μου πεις. Οπότε πρέπει να βάλουμε σε άλλη βάση την συζητηση.

 

 

:whistle:

 

 

Οι καλλιτέχνες δε νομίζω να συμμερίζονται την άποψη σου.

Μάλιστα εκείνοι είναι που ζητάνε περισσότερα μέτρα για την καταπολέμηση της πειρατείας (είτε μέσω internet είτε μέσω blackboys from africa).

 

Anyway, δεν αγοράζω CD εδώ και χρόνια, και δεν αγόραζα ούτε όταν δούλευα στο Metropolis (παρά μόνο ελάχιστες συλλογές που μου άρεσαν πολύ).

 

Η διανομή πλέον έχει αστεία κόστη και το ίδιο και η παραγωγή.

Απλά υπάρχει μεγάλη αγορά και γι αυτό υπάρχει και τόση πειρατεία.

 

MP3 έχω κι εγώ στο PC copy από φίλους. Τα πιο πρόσφατα κομμάτια που έχω είναι πενταετίας. Δεν ακούω τους σύγχρονους εμετούς.

Όπως λέει κι ο nzeppos , η καλή μουσική έχει σταματήσει να υπάρχει εδώ και 10-15 χρόνια.

Βέβαια δεν συμφωνώ με τις υπόλοιπες σαχλαμάρες που γράφει γιατί τώρα οι εταιρίες κονομάνε περισσότερα από πριν (το single είχε 2 ευρώ μια εποχή που κόστιζε περισσότερα η παραγωγή και η διανομή και είχε 2-3 τραγούδια. Τώρα πουλάνε περίπου 1 ευρώ το τραγούδι, χωρίς έξοδα διανομής-συσκευασίας μέσω internet... Do the math ) .

 

Αλλά μην βγαίνετε και στο net και κοκορεύεστε ότι κλέβετε τραγούδια.

Ήμαρτον αδερφέ ... που λέει και μια ψυχή. Μόνοι σας θα βγάλετε τα ματάκια σας.

 

Και όσο οι εταιρίες θα βλέπουν ότι υπάρχουν χιλιάδες λυσσασμένοι που κατεβάζουν παράνομα τραγούδια, τόσο θα ψάχνουν τρόπο να μαζέψουν λεφτά από αυτούς (τα θεωρούν χαμένο τζίρο).

 

Τα forum τα διαβάζουν και στελέχη των δισκογραφικών - IFPI - AEPI κλπ.

Δεν είναι μαλάκες να αφήνουν τζίρο να χάνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λοιπον δεν βρισκεις "νομιμη αδεια χρησης" γιατι επιτρεπεις στον χρηστη να κατεβασει το (παρανομο) αυτο τραγουδι και δεν μπλοκαρεις την (παρανομη) κινηση του αγαπητο limewire,αφου δεν δημιουργηθηκες προκειμενου να σε χρησιμοποιει ο αλλος για αυτον τον λογο?....

Την στιγμη που παει καποιος να κατεβασει παρανομο αρχειο,τι το ευκολοτερο απο το να μπλοκαρεις την κινηση του και να εξασφαλισεις την νομιμη και καθαρη χρηση του προιοντος σου,αγαπητο limewire?..

 

Προφανώς αυτά είναι μηνύματα για τα μάτια του κόσμου..

Τι πάει να πει "αδεια χρησης" για ένα τραγούδι? Και που περιορίζεται αυτή η χρήση?

Μουσική είναι γμτ! Είναι γελοίο να ποινικοποιείται η "διακίνηση" μουσικής. Τι πάει να πει δλδ, μόνο αυτός που πλήρωσε μπορεί να το ακούσει? Αν παίξει το cd παρουσία άλλων είναι παράνομος? Επιτρέπεται να το σφυρίζει?:rolleyes:

Αν ένας φίλος σου σου ζητήσει να του γράψεις ένα cd που αγόρασες θα του πεις "λυπάμαι είναι παράνομο"?

Πιστεύεις ότι όποιος αντιγράφει ένα cd για ένα φίλο πρέπει να διώκεται? Γιατί ο νόμος αυτό λέει..

Και στην περίπτωση του limewire, αν δεν έχεις την άδεια στον υπολογιστή σου γιατί σημαίνει οτι δεν το έχεις αγοράσει? Αποκλείεται να έχεις το cd και να θέλεις ένα backup ή να το έχεις χάσει ή να μην παίζει πια? Άμα είναι έτσι να καταργήσουμε και το p2p γενικότερα και το rapidshare γιατί όχι?

 

Το χουνε παραγ@μήσει με τα πνευματικά δικαιώματα. Να δούμε πότε θα καταλάβουν ότι οι εποχές της αισχροκέρδειας τελείωσαν. Η μουσική δεν χρειάζεται πολυεθνικούς νταβατζήδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...