Προς το περιεχόμενο

Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν ψηφιακά αρχεία μουσικής


Αδμιν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατί λέτε ρε παιδιά ότι η πειρατεία κάνει κακό?

παλιότερα που οι καλλιτέχνες πουλούσαν πολλά cd ερχόταν στην Κέρκυρα για συναυλίες 5 - 10 τραγουδιστές κάθε καλοκαίρι, τώρα που δεν κερδίζουν από τα cd έρχονται κάθε καλοκαίρι τουλάχιστον 20 - 25, οπότε καλό κάνει η πειρατεία χεχεχε ;)

(((Από μια πρώτη έρευνα στις εν λόγω σελίδες του Διαδικτύου έχουν ήδη εντοπιστεί χρήστες με 3.000 έως και 5.000 τραγούδια))) τη λένε ρε παιδιά? για ερασιτέχνες μας πέρασαν? (πλάκα κάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μερικοι το παιζουν αγιοι στο topic..

Σιγα ρε παιδια εσεις δεν εχετε κατεβασει ποτε ταινια και μουσικη απο το ιντερνετ?

μεχρι και αυτοι που εχουν πολλα φραγκα κατεβαζουν απο το ιντερνετ πειρατικο υλικο!

αν δεν κατεβαζουμε ταινιες και μουσικη κλπ κλπ τις οπτικες και τα 100MBS που λενε οτι θα βαλουν τι να τα κανουμε?Να μιλαμε στο msn και με 5kbs μας φθανει..

εγω κατεβαζω μεμονομενα κομματια που ειναι παραλογο πιστευω να αγορασεις 1 cd για 1 track..και αν ερθουν να με πιασουν θα τους πληρωσω οσα θελουν για τα 300 mp3 που εχω να δουμε τι θα καταλαβουν..

και συμφωνω με τον admin111111

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα κόψουν και ας τα απαγορέψουν όλα.

Να δούμε μετά ποιος θα ξέρει τον κάθε άχρηστο που αυτοαποκαλείται τραγουδιστής με τις αηδίες που βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα κατεβάζεις τα μουσικά video του youtube τι γίνεται?

 

Αυτό θα ρωτούσα κι εγώ..

 

Και άραγε θα ασχοληθούν μόνο με τις Ελληνικές ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ? ή και με κανένα ξένο ?

 

Φεύγω... πάω να βρω τη συλλογή απ' τις κασέτες μου :)

 

(βυνίλια copy γίνονται? :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα ρωτούσα κι εγώ..

 

Και άραγε θα ασχοληθούν μόνο με τις Ελληνικές ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ? ή και με κανένα ξένο ?

 

Φεύγω... πάω να βρω τη συλλογή απ' τις κασέτες μου :)

 

(βυνίλια copy γίνονται? :P)

 

Απο το βυνιλιο μπωρεις να παρεις τα τραγουδια στο pc.

Στο θεμα μας, δεν φοβαμε καθολου για αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

]

ναι ναι...ο μαναβης μπορει να σε δει αμα πας και τις χλαπακισεις τσαμπε...

 

 

..μα και βεβαια εδω ειναι η τεραστια διαφορα...εκει ειναι λεφτα αλλων,εδω ειναι δικα σου.Αρα ιερα.Αρα δεν τα αγγιζει κανεις.Μονο των αλλων...

Ok.

Επιβεβαιωσες την υποψια μου πως δεν μπορεις να ξεχωρισεις την μουσικη απο μια μπανανα.

Δεν το συνεχιζω, δεν αξιζει τον κοπο.

 

υγ:πιες ενα μπουκαλι στην υγεια οποιουδηποτε σε παρακινησε να γινεις κατι αλλο εκτος απο προγραμματιστης η μουσικος που εχει την παραλογη απαιτηση να ζησει απο αυτο;)

Τυχαινει να ειμαι και μουσικος, αλλα δεν περιμενω φυσικα να ζησω απο αυτο, και ακομα και αν ειχα την δυνατοτητα, δεν θα ηταν αυτος ο στοχος μου.

 

Οι καλλιτέχνες δε νομίζω να συμμερίζονται την άποψη σου.

Μάλιστα εκείνοι είναι που ζητάνε περισσότερα μέτρα για την καταπολέμηση της πειρατείας (είτε μέσω internet είτε μέσω blackboys from africa).

Ψαχτο καλυτερα.

Υπαρχει μια τεραστια μεριδα μουσικων που τασσονται ανοιχτα η εμμεσα υπερ της πειρατειας.

Και μιας και μιλας για "blackboys", υποθετω πως αναφερεσαι στην ελληνικη ουτως η αλλως ανυπαρκτη σκηνη, της οποιας της κανεις μαλλον χαρη αν κατεβασεις καποιο "τραγουδι"...

 

 

Αλλά μην βγαίνετε και στο net και κοκορεύεστε ότι κλέβετε τραγούδια.

Ήμαρτον αδερφέ ... που λέει και μια ψυχή. Μόνοι σας θα βγάλετε τα ματάκια σας.

Δεν ξερω αν το βλεπω εγω τοσο ρομαντικα, αλλα υπο normal συνθηκες, ενας μουσικος πρεπει να αισθανεται ομορφα οταν ο κοσμος ακουει την μουσικη του, και οχι να τους θεωρει κλεφτες.

Το επιχειρημα "κλεφτες" το θεωρω τοσο αστοχο, οσο την ηλιθια διαφημιση που εχουν βαλει σε ολα τα ενοικιαζομενα DVD και δεν μπορεις να την πας και fast-forward...

 

Και όσο οι εταιρίες θα βλέπουν ότι υπάρχουν χιλιάδες λυσσασμένοι που κατεβάζουν παράνομα τραγούδια, τόσο θα ψάχνουν τρόπο να μαζέψουν λεφτά από αυτούς (τα θεωρούν χαμένο τζίρο).

 

Kοιτα να δεις που εγω τα θεωρουσα τεχνη... (τοσο εξω πεφτω)?

 

Τα forum τα διαβάζουν και στελέχη των δισκογραφικών - IFPI - AEPI κλπ.

Δεν είναι μαλάκες να αφήνουν τζίρο να χάνεται...

Ναι, τα forum περιμενανε για να δουν τι γινεται γυρω τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok.

Επιβεβαιωσες την υποψια μου πως δεν μπορεις να ξεχωρισεις την μουσικη απο μια μπανανα.

Δεν το συνεχιζω, δεν αξιζει τον κοπο.

 

μηπως εσυ εισαι που δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις οτι οικονομικο αντικρυσμα εχουν και μη ενσωματα αντικειμενα?γιατι οι εποχες προχωρουν κατι λιγο...τουλαχιστον συμφωνεις στην πληρωμη για παροχη υπηρεσιων η το θεωρεις και αυτο εκμεταλλευση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως εσυ εισαι που δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις οτι οικονομικο αντικρυσμα εχουν και μη ενσωματα αντικειμενα?γιατι οι εποχες προχωρουν κατι λιγο...τουλαχιστον συμφωνεις στην πληρωμη για παροχη υπηρεσιων η το θεωρεις και αυτο εκμεταλλευση?

 

Σου μιλαω για εναν πολυ συγκεκριμενο χωρο, αυτον της μουσικης.

Μεχρι τωρα την εχεις συγκρινει με μαναβηδες και μπανανες, και την κατατασεις σε εμπορευματοποιησιμο μη ενσωματο αντικειμενο, η σαν παροχη υπηρεσιας.

 

Εχουμε διασταση αποψεων στα αυτονοητα (βαση) της συζητησης, και περα απο το ποιος εχει δικιο, δεν νομιζω πως θα καταληξουμε πουθενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοι καλλιτέχνες ρε, όλη η ιστορία γίνεται για να βγάλουν λεφτά οι νταβατζήδες οι δισκογραφικοί. Ποιος ασχολείται με τους καλλιτέχνες? Μόνο το Star. Άσχετα αν όλοι καλλιτέχνες και αστροναύτες θέλουμε να γίνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το βλέπεις πολύ επιφανειακά το θέμα.

Κλέφτες?

Ποιοι?

Και κλέβουν ποιον?

 

Όταν από την πώληση ενός Cd, ο "καλλιτέχνης" έχει 5-10% έσοδα από το κέρδος, ξανασκέψου και πες μου ποιος είναι ο κλέφτης.

... και άλλος 19%!

 

 

Έστω ότι έχω 100.000 mp3 στον δίσκο μου τα οποία διανέμονται δωρεάν (πολλοί άγνωστοι καλλιτέχνες διανέμουν τα τραγουδια τους δωρεάν ώστε να αποκτήσουν κοινό) από διάφορα site, όπως π.χ.

http://www.mp3.com/free-music/all-free-music

http://www.freemusic.gr/freegroups.php

 

Θα μου απαγορέψουν το κατέβασμα επειδή δεν κονομάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου απαγορέψουν το κατέβασμα επειδή δεν κονομάνε;

 

οχι βεβαια!!για οσα εχεις κατεβασει νομιμα,σε περιπτωση που κανουν κινηση εναντιον σου μπορεις να τους βαλεις σε σημαντικο μπελα...

αν και το συστημα που ακολουθειται εδω εχει ως εξης :καθε οργανισμος συλλογικης διαχειρισης αναλαμβανει κι απο μερικους καλλιτεχνες και προστατευει τα δικαιωματα μονο αυτων των καλλιτεχνων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοι καλλιτέχνες ρε, όλη η ιστορία γίνεται για να βγάλουν λεφτά οι νταβατζήδες οι δισκογραφικοί. Ποιος ασχολείται με τους καλλιτέχνες? Μόνο το Star. Άσχετα αν όλοι καλλιτέχνες και αστροναύτες θέλουμε να γίνουμε.

 

Α, εγω μικρος το εψηνα και για ποδοσφαιριστης, αλλα μου φαινοταν πολυ μικρη η μπαλα και δεν την πετυχαινα.. :P

 

Anyway, αν παρουμε ως βαση αυτο, φτανουμε εκει οπου ξεκινησαμε.

 

Δεν εχει δικαιωμα μια πολυεθνικη εταιρια εκμεταλευσης να αποκαλει τον μεσο ανθρωπο κλεφτη.

 

Το αντιθετο ακριβως θα επρεπε να συμβαινει, τωρα που ο καθενας εχει προσβαση στην μουσικη, σκεπτομενος ποσα λεφτα τους εχει δωσει κερατιατικα.

 

p.s:Αν παρουμε την ακριβη εννοια της εκφυλισμενης λεξης "καλλιτεχνης" δηλαδη καποιος που κανει καλα μια τεχνη, τοτε το συμπερασμα ειναι πως μονο με τετοιους δεν ασχολειται το star (και το καθε star/mad/μουτιβι κλπ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος καλλιτέχνης πιστεύει πως χάνει χρήματα λόγω της πειρατείας, διακόπτει κάθε συνεργασία με δισκογραφικές, ηχογραφεί σε στούντιο με τα δικά του έξοδα και προσφέρει όλο τον δίσκο σε δικό του site για download με λογικό κόστος τύπου 5 ευρώ, το οποίο είναι μεγαλύτερο από το ποσοστό που θα έπαιρνε από τους πολυεθνικούς αρχικλέφταρους. Αν είναι και μερακλής δημιουργεί και artwork και το ανεβάζει pdfάκι. Βλάκες είναι οι nine inch nails και οι radiohead που πρωτοπορούν με τέτοιες μεθόδους; (οι δεύτεροι κιόλας προσφέροντας το δίσκο τους με κόστος τύπου "ότι έχετε ευχαρίστηση")

Πόσα ακόμη επιχειρήματα δισκογραφικών και των διάφορων "παπαγαλακίων" τους πρέπει να καταρριφθούν;

 

ΥΓ: Δηλαδή σε λίγο όποιος έχει στο σκληρό του πολλά αρχεία βίντεο με τσόντες θα βρεθεί στο στόχαστρο πορνογραφικών εταιρειών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...