Προς το περιεχόμενο

Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν ψηφιακά αρχεία μουσικής


Αδμιν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου, πως θα ξέρεις ότι ο άλλος κατεβάζει τορρεντς αν δεν παρακολουθείς ήδη της γραμμή του.

Τι να σου πω δικτυοσπεσιαλιστ δεν ειμαι,αλλα αποτι εχω καταλαβει ,για να μπορει ο ΟΤΕ να ριχνει shaping μονο στα τορρεντς πχ τοτε υπαρχει τροπος να καταλαβει οτι λειτουργεις τετοια προγραμματα(απτα πολλα κοννεξιονς που ανοιγεις πχ)..Αυτο δεν ειναι και το νοημα του ενκρυψιον στα τορρεντς?

 

Η εκ των προτέρων παρακολούθηση της γραμμής, όμως, δεν αποτελεί παραβίαση του απορρήτου

αποτι εχω καταλαβει παιζει αυτο με τα τορρεντς,η εναλλακτικα ερχεται και ραβασακι απο ριαα πχ :η ταδε ip που ανηκει σε εσας κατεβαζε το ταδε αρχειο την ταδε ωρα.(και το ξερουν επειδη το σινταρουν αυτοι ,αλλα στο τελος θα κανουν αγωγη για ολα τα αλλα εκτος απο αυτο)

 

το να παραχωρείς μέρος της προστασίας του απορρήτου για να εξυπηρετηθούν εμπορικοί σκοποί

δεν ειναι μονο εμπορικοι σκοποι.Οταν πχ εχεις κατεβασει υλικο 5 η και 10.000 ευρω βλαπτεις την περιουσια(εν ευρεια εννοια) του αλλου η οποια προστατευεται με αυτον τον τροπο...Οπως θα προστατευτει και η δικη σου αν σου αποσπασει καποιος με απατη 5 και 10000 ευρωπουλα ετσι θα προστατευτει και η περιουσια των δισκογραφικων....Και επαναλαμβανω για πολλοστη φορα...:Το απορρητο ειναι για να προστατευει καταστασεις του στυλ "ειναι ο Λουλης Κουκλεντες και μιλαει στο τηλεφωνο με τον γκομενο του τον Βρασιδα και συζητανε για το ποια βαζελινη εχει μεγαλυτερη value for money"".Δεν ειναι για να προστατευει παρανομες καταστασεις.Οταν καποιος το χρησιμοποιει για να παρανομησει,καταχραται το δικαιωμα του και η καταχρηση οποιουδηποτε δικαιωματος απαγορευεται.Καλο ειναι να μην κολλαμε στο δικαιωμα μας.Αν ηταν ολα τα δικαιωματα απεριοριστα,τοτε η ελευθερια του λογου θα σημαινε,"σκυλοβριζω και συκοφαντω οποιονδηποτε επειδη ετσι γουσταρω".Αλλα και η συκοφαντια και η εξυβριση ειναι παρανομες και επισης τιμωρουνται χωρις να μπορει να πει κανεις οτι περιοριζουν την ελευθερια λογου.

Και οσο για την προστασια του ""απορρητου"" μου φαινεται αστειο (αν οχι εξοργιστικο) το οτι κανεις δεν εχει κανει τον κοπο να διαβασει την συμβαση παροχης υπηρεσιων adsl που εχει υπογραψει για να εχει ιντερνετ.Δηλαδη αν δεν εμπαινε αυτο το θρεντ,δεν θα το ηξερε κανεις οτι μπορει ο ισπ να παρεχει στοιχεια και να προσεπικαλεσει τον ιδιωτη ως δικονομικο εγγυητη (δηλ:φιλε μου εκανε αγωγη η ριαα για 2322342345 μπ3 που κατεβασες και πλερωσα 10 γκαζιλιονς,δωσε μου τωρα εσυ 10 γκαζιλιονς)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι η Βανδη,Η Μπριτνευ,ο Κλουνει κτλ μπορουν να "επιβιωσουν" κ με λιγοτερες βιλες κ πισινες

 

rip-share-download

 

δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα επιβιωσης εδω... :-)

επιβιωνεις κ με πολυ λιγοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μία ερώτηση? Όλοι αυτοί που λένε ότι ο νόμος θα επιβάλει πρόστιμα και όλα αυτά, είναι κατά τις πειρατείας?

Αυτό μόνο θέλω να μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ....

 

Υποτιθεται οτι αν σου ριξουν ενα τσουχτερο προστιμο πχ 5000 ευρω εσυ δεν θα ξανακατεβασεις φοβουμενος κι αλλο και μαζι με σενα μαλλον θα φοβηθουν κι αλλοι ....

 

αυτος ειναι ο σκοπος .... να περιορισουν την πειρατεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από κινδυνολογίες και ηθικολογίες δε διάβασα τίποτα το ιδιαίτερο παραπάνω... Εκτός από τη "ζημιά" των εταιρειών από την "πειρατεία" ( και τα βάζω σε εισαγωγικά γιατί οι 9 στους 10 κατεβάζουν κάτι που δε θα αγόραζαν ΠΟΤΕ, άρα μάλλον περί διαφήμισης πρόκειται δεδομένης και της χαμηλότερης ποιότητας mp3, divx συνήθως των αρχείων σε σχέση με το αντίστοιχο "προϊόν" cd,dvd ) υπάρχουν και πολλοί άλλοι που βγάζουν από αυτή την κατάσταση...

 

Πρώτοι και καλύτεροι οι ISP (που μάλιστα κάποιοι έχουν διαφημίσει και το κατέβασμα μουσικής και ταινιών μέσω ίντερνετ!) και οι οποίοι θα δουν τις 1,5 εκατομμύρια συνδέσεις τους να πέφτουν στις δεκάδες χιλιάδες! αν υπήρχε ένα μαγικό κουμπί που να έκοβε το "πειρατικό" downloading... Αν αρχίσουν να δίνουν ονόματα χρηστών και IP θα αυτοκτονήσουν...

 

Και εκτός από αυτούς, μεγάλο μέρος των πωλήσεων άγραφων cd, dvd, σκληρών δίσκων, pc κλπ. σχετίζονται πλήρως ή εν μέρει με αυτή τη δραστηριότητα....

 

Αυτή η κατάσταση δεν πρόκειται να αναστραφεί με τυχαία πρόστιμα... Πολλοί βολεύονται και άλλοι βγάζουν και χρήμα από αυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτοι και καλύτεροι οι ISP (που μάλιστα κάποιοι έχουν διαφημίσει και το κατέβασμα μουσικής και ταινιών μέσω ίντερνετ!) και οι οποίοι θα δουν τις 1,5 εκατομμύρια συνδέσεις τους να πέφτουν στις δεκάδες χιλιάδες! αν υπήρχε ένα μαγικό κουμπί που να έκοβε το "πειρατικό" downloading... Αν αρχίσουν να δίνουν ονόματα χρηστών και IP θα αυτοκτονήσουν...

 

 

μα ακριβως γιαυτο τον λογο ειναι ολα χαλαρα ακομα...αλλα στο αμερικα,ισπς ασυγκριτα μεγαλυτεροι απο τους ελληνικους αναγκαστηκαν να συμμορφωθουν ...οι ελληνικοι δεν πιστευω να κανουν και πολλα εναντια στην πιεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιλάς για μη συγκρίσιμα μεγέθη.

 

Στην ελλάδα θα χρεωκοπήσουν σε χρόνο μηδέν έτσι και προβούν σε τέτοιες τακτικές.

 

χλωμοτατο...στη χειροτερη,θα κλεισουν 2-3 και θα μεινουν 1-2 μεγαλοι (ετσι κι αλλιως με την τωρινη κατασταση των εναλλακτικων μια τετοια εξελιξη δεν φαινεται απιθανη)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιλάς για μη συγκρίσιμα μεγέθη.

 

Στην ελλάδα θα χρεωκοπήσουν σε χρόνο μηδέν έτσι και προβούν σε τέτοιες τακτικές.

Και εκτός αυτού, ο αμερικάνικος μισθός δικαιολογεί την στροφή προς την αγορά CDs εις βάρος των πειρατικών mp3, κάτι που στην Ελλάδα δεν ισχύει ούτε κατά προσέγγιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο στοιχίζει να αγοράσεις ένα cd online ? Σε μορφή mp3

 

Στο 123Play για παράδειγμα της Madonna εχει 12 ευρώ , ίδια τιμή και του Οικονομόπουλου. Μια χαρα τιμές πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποτε ηταν to Napster.... σημερα τα p2p - torrents...αυριο κατι αλλο... μην ανησυχειτε ολο και κατι θα βρεθει....παντα οι "κλεφτες" προηγουται σε δημιουργικοτητα και τεχνογνωσια....

Επεξ/σία από MagicDeSpell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...