Προς το περιεχόμενο

Metallica - Death Magnetic. Εντυπώσεις - σχόλια


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η ερωτηση ειναι αλλη, τελικα τι θελουμε να ακουμε απο τις μεγαλες μπαντες?? αυτο το αλμπουμ δν μπορει να μας συγκινησει(τουλαχιστον τους μεγαλυτερους) οπως τα μαστερ, ride, γιατι πολυ απλα με τα παλια μεγαλωσαμε. αλλα τα συναισθηματα.

για μενα οι metallica μετα απο τοσα χρονια κανουν αλλο ενα μπαμ, χωνοντας το παλιο καλο μεταλ με νεους ηχους στη νεα γενια. ο πιτσιρικας που θα αρχισει με αυτο το αλμπουμ δν θα κατσει να ψαξει με ποιο ριφ μοιαζει το my apocalypse και διαφορα τετοια.

οπως σωστα διαβασα καπου, πρεπει να ξερουμε κ εμεις τι θελουμε, λεμονια απο πορτοκαλια δν βγαινει

 

Θα συμφωνησω μαζι σου...Εν μερη βεβαια,διοτι η καλυτερη λυση για τετοιες μεγαλες μπαντες ειναι να το κλεισουν το μαγαζι οταν ειναι στο αποκορυφωμα αντε και οταν πειραματιζονται-load/reload/S&M...Δεν μου καθετε καλα στο στομαχι η τωρινη κατασταση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλό το the day that never comes, απλά αηδιαστικό το videoclip !

 

Πραγματικά, δεν κατάλαβα τι νόημα θέλει να περάσει.

Ότι οι Αμερικανοί στρατιώτες τυρρανιούνται εκεί στα ξένα που πήγαν να μεταλαμπαδεύσουν την ειρήνη ;

Ότι οι Ιρακινοί είναι κακοί άνθρωποι ;

Ότι οι Ιρακινές έχουν πολύ ωραία μάτια ;

Ότι οι Ιρακινές συχνά-πυκνά ζώνονται με εκρηκτικά και κάνουν μπουμ ;

 

Και ακόμη χειρότερες οι γκριμάτσες και οι χειρονομίες του Heitfield. Μου θύμισε κάτι wannabe rock/punk/metal παιδάκια...

 

Κρίμα, γιατί πολλά από τα προηγούμενα videoclips του ήταν πολύ πιο εμπνευσμένα, όπως π.χ. The unnamed feeling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος ότι το video θέλει να δείξει τίποτα από αυτά.

Πρώτον δεν παρουσιάζονται οι Ιρακινοί ως κακοί, ίσα ίσα στο 2ο μισό δείχνει ότι το ζευγάρι αθώων Αράβων ταλαπωρείτε από τους Αμερικανούς. Φαντάζομαι με το close-up στην Ιρακινή μπορεί να θέλει να πει ότι κάτω από τη μπούργκα μπορεί να κρύβεται κάτι πολύ ωραίο. Επίσης η Ιρακινή δεν δέχθηκε να ταπεινωθεί γονατίζοντας μπροστά στον Αμερικάνο στρατιώτη παρόλο ότι μπορούσε να την είχε σκοτώσει και κανείς δεν θα του ζητούσε και τα ρέστα. Οπότε εν τέλει το video μάλλον δεν τα δείχνει και τόσο μονόπλευρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μουφα βιντεο,ακομα πιο αστειο τραγουδι...ακομα κ να μην τα δειχνει μονοπλευρα(περαν του οτι αυτο καταλαβαινουν τα 2/3 που το βλεπουν-ποσο μαλλον οταν το δουν αμερικανακια),ειναι κ παλι σαν βιντεοκλιπ μ@λ@κια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γαμάει το τραγούδι τέλος..και γενικά όλο το άλμπουμ (έκτος μερικών σημείων)είναι δυναμήτης..όσοι προκατελειμένοι και όσοι θέλουν να το παίξουν δήθεν παντογνώστες ας αφήσουν τα σχόλια..ανοίξτε τα αυτιά σας ρε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν φτάνει κατα την γνώμη μου τα παλιότερα τους..

 

Από την άλλη ειναι πολύ καλος δίσκος... το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι του λείπουν στίχοι με πραγματικό νόημα..Βέβαια για αυτο μπορεί να φταίει το γεγονός ότι δν ειμαι πια 16 όπως πολλοι είπαν... :-D:-D:-D και δεν μπορώ να ακούω ένα τραγούδι που μιλάει για αυτοκτονίες, θανάτους κτλ κτλ...:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Metallica είναι ίσως το μοναδικό συγκρότημα το οποίο έχει διχάσει τόσο πολύ τους οπαδούς του αλλά και γενικότερα όλους τους metal fans.

Eίναι σαν να έχουν κοπεί στη μέση από το Justice και μετά.

Από τη μία υπάρχουν ανθρωποι που τους λατρεύουν για τα 4 πρώτα albums και τους μισούν για τα επόμενα (ξεπούλημα κτλ).

Από την άλλη υπάρχουν άνθρωποι που τους λατρεύουν για τα 4 πρώτα albums αλλά παράλληλα θεωρούν την στροφή τους σε πιο εμπορικό και μαλακό ήχο σαν κάτι που πρέπει να κάνει κάθε συγκρότημα, να μην παίζει συνέχεια τα ίδια, νέοι ορίζοντες κτλ.

Οι ίδιοι έθεσαν τον πήχη πάρα πολύ ψηλά με τα διαμάντια Ride the lightning και Master Of Puppets.Αναπόφευκτα κάθε κυκλοφορία τους συγκρίνεται με αυτά όπως τους στοιχειώνει και το φάντασμα του Cliff Burton. Όταν ακούς κάθε νέο τους album, πάντα μέσα σου υπάρχει μια κρυφή ελπίδα αν κατάφεραν να γράψουν κάτι ανάλογο. Η απάντηση για μένα προσωπικά και στο Death Magnetic,είναι φυσικά πως όχι. Δεν κατάφεραν να φτάσουν ούτε στα επίπεδα του Justice και Kill'em all.

Κατάφεραν όμως κάτι ανώτερο από Black, load,reload,st anger. Κάτι πιο κοντά στις ρίζες τους, κάτι που να ενώνει τις 2 εποχές τους. Είναι σαν ακούω μια μίξη του Justice με το st anger και το αποτέλεσμα είναι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Metallica είναι ίσως το μοναδικό συγκρότημα το οποίο έχει διχάσει τόσο πολύ τους οπαδούς του αλλά και γενικότερα όλους τους metal fans.

Eίναι σαν να έχουν κοπεί στη μέση από το Justice και μετά.

Από τη μία υπάρχουν ανθρωποι που τους λατρεύουν για τα 4 πρώτα albums και τους μισούν για τα επόμενα (ξεπούλημα κτλ).

Από την άλλη υπάρχουν άνθρωποι που τους λατρεύουν για τα 4 πρώτα albums αλλά παράλληλα θεωρούν την στροφή τους σε πιο εμπορικό και μαλακό ήχο σαν κάτι που πρέπει να κάνει κάθε συγκρότημα, να μην παίζει συνέχεια τα ίδια, νέοι ορίζοντες κτλ.

Οι ίδιοι έθεσαν τον πήχη πάρα πολύ ψηλά με τα διαμάντια Ride the lightning και Master Of Puppets.Αναπόφευκτα κάθε κυκλοφορία τους συγκρίνεται με αυτά όπως τους στοιχειώνει και το φάντασμα του Cliff Burton. Όταν ακούς κάθε νέο τους album, πάντα μέσα σου υπάρχει μια κρυφή ελπίδα αν κατάφεραν να γράψουν κάτι ανάλογο. Η απάντηση για μένα προσωπικά και στο Death Magnetic,είναι φυσικά πως όχι. Δεν κατάφεραν να φτάσουν ούτε στα επίπεδα του Justice και Kill'em all.

Κατάφεραν όμως κάτι ανώτερο από Black, load,reload,st anger. Κάτι πιο κοντά στις ρίζες τους, κάτι που να ενώνει τις 2 εποχές τους. Είναι σαν ακούω μια μίξη του Justice με το st anger και το αποτέλεσμα είναι καλό.

 

+1,Πολυ δικιο,μιξη justice κ st anger,με αρκετα καλο αποτελεσμα....μου αρεσει απο τη μια παντως,που δεν καναν αναμασημα,αλλα τουλαχιστον,τα παιδια εκατσαν κ επαιξαν αυτο που παιζουν τα τελευταια χρονια,κ φροντισαν να το εμπλουτισουν με μια trash metal νοτα,οπως στα 80ς(σιγουρα επιτηδευμενη κινηση βεβαια,αφου ειδαν κ αποειδαν με τοσο κραξιμο,αλλα τουλαχιστον τους βγηκε σχετικα καλα)....κ σιγουρα κ για μενα,το καλυτερο τους απο εποχη Justice....βεβαια,απο τα 10 κομματια,τα 4-5 ακουω κ 1 ή 2 θα γουσταρα να δω Live,αλλα κ παλι,πολυ καλη προσπαθεια-για ενα συγκροτημα,για μενα ''τελειωμενο'' εδω κ πααραα πολλα χρονια...-...εννοειτε βεβαια παντως πως τα 4 πρωτα,οχι απλα δεν τα αγγιζει καν,ουτε με κυαλια δεν τα βλεπει,αλλα κλαην μαην,ωραιο δισκακι για μεταλλικα 2008....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Metallica είναι ίσως το μοναδικό συγκρότημα το οποίο έχει διχάσει τόσο πολύ τους οπαδούς του αλλά και γενικότερα όλους τους metal fans.

Eίναι σαν να έχουν κοπεί στη μέση από το Justice και μετά.

Από τη μία υπάρχουν ανθρωποι που τους λατρεύουν για τα 4 πρώτα albums και τους μισούν για τα επόμενα (ξεπούλημα κτλ).

Από την άλλη υπάρχουν άνθρωποι που τους λατρεύουν για τα 4 πρώτα albums αλλά παράλληλα θεωρούν την στροφή τους σε πιο εμπορικό και μαλακό ήχο σαν κάτι που πρέπει να κάνει κάθε συγκρότημα, να μην παίζει συνέχεια τα ίδια, νέοι ορίζοντες κτλ.

Οι ίδιοι έθεσαν τον πήχη πάρα πολύ ψηλά με τα διαμάντια Ride the lightning και Master Of Puppets.Αναπόφευκτα κάθε κυκλοφορία τους συγκρίνεται με αυτά όπως τους στοιχειώνει και το φάντασμα του Cliff Burton. Όταν ακούς κάθε νέο τους album, πάντα μέσα σου υπάρχει μια κρυφή ελπίδα αν κατάφεραν να γράψουν κάτι ανάλογο. Η απάντηση για μένα προσωπικά και στο Death Magnetic,είναι φυσικά πως όχι. Δεν κατάφεραν να φτάσουν ούτε στα επίπεδα του Justice και Kill'em all.

Κατάφεραν όμως κάτι ανώτερο από Black, load,reload,st anger. Κάτι πιο κοντά στις ρίζες τους, κάτι που να ενώνει τις 2 εποχές τους. Είναι σαν ακούω μια μίξη του Justice με το st anger και το αποτέλεσμα είναι καλό.

 

συμφωνώ με τα περισσότερα απο αυτά..επιτέλους τα τελευταία ποστ είναι λογικά..

όσο και για την μίξη που λές justice kai st.anger θα συμφωνήσω πάλι αλλά αν τα βάζαμε σε μια αναλογία θα ήταν 80 justice kai 20 st.anger..(γνώμη μου)και γιαυτό μου άρεσε αυτός ο δίσκος γιατί παραπέμπει πολύ σε εκείνες τισ εποχές και είναι κάτι που δεν το περίμενα μετά απτις παπαριές που έκαναν τα τελευταία χρόνια..και όπως έχω πεί ξανά ακόμη και λογότυπο είναι κλασικό!μπορεί να είναι λεπτομέρεια αλλά για μένα όλα μετράνε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα πολυ καλυτερο απο το St Anger(και διαφορετικο). Ειναι πολυ πιο κοντα σε αυτο που ξερουν να κανουν οι Mtallica καλυτερα. Να κοπανανε!Απο την αλλη ομως δεν βρισκω καμια προοδο (ενταξει οι ανθρωποι ειναι αρκετα μεγαλοι και δεν περιμενουμε παπαδες αλλα μην λεμε οτι ξαναγεννιουνται) και σε μερικα σημεια με κουραζει. Περα ομως απο την προσωπικη αποψη, αντικειμενικα,οσο μπορουμε να ειμαστε με τους METALLICA, ειναι προσεγμενο, οχι δισκος απλα για να βγαλουμε εναν, και σιγουρα εχει κατι να πει. Απλα σημερα βγαινουν πολυ καλυτερα ALBUMS απο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...why man?(ειπε ο ανθρωπας που του αρεσει το st anger:D:):):P

 

γτ απο τη μια το θεωρεις πολυ αξιολογο,πολυ προσεγμενο,δυνατο και απο την αλλη ακους μονο 4 τραγουδια...

 

την παρενθεση δεν την σχολιαζω κυριε...:-(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γτ απο τη μια το θεωρεις πολυ αξιολογο,πολυ προσεγμενο,δυνατο και απο την αλλη ακους μονο 4 τραγουδια...

 

την παρενθεση δεν την σχολιαζω κυριε...:-(

 

Ε,νταξ,για συγκροτημα 80s κ τελειωμενο(για μενα),4-5 τραγουδια να μου αρεσουν ειναι κατι κ αυτο....κοιτα,κ οι Maiden να βγαλουν νεο δισκο,που τους γουσταρω ακομα-μαλλον ειμαι λιγο fanboy τους τελικα-,οταν περασει ο καιρος,4-5 τραγουδια θα μου αρεσουν κα θα λεω πως ειναι καλος δισκος...πχ το dance of death,μου αρεσει..το γουσταρω...απο αυτο ομως,στην ουσια 5 τραγουδια ειναι πολυ δυνατα για μενα,τα υπολοιπα ειναι μετρια,απλως καλα ή κ χαλια..οπως κ να εχει,σε τετοια συγκροτηματα,που η μπογια τους κ το ειδος που παιζουν(ειδικα των μεηντεν) εχει ξεπεραστει,το εκτιμω να μου αρεσει ο μισος δισκος κ ο υπολοιπος απλα να ακουγεται....ετσι κ των ταλικα...all nightmare long,The Judas Kiss,Suicide & Redemption(αυτα ειναι τα στανταρ,τα επομενα συνεχεια μου αλλαζουν γνωμη),The End of the Line κ Broken, Beat & Scarred ειναι αυτα που τα ακουω κ μαρεσουν...τα υπολοιπα ή ειναι απλως συμπαθητικα,ή χαλια(καλα,dtnc κ unforgiven 3 ειναι τραγικα κομματια) ή καλουτσικα...no big deal....ε δεν γινεται να σου αρεσουν ολα σε ενα τετοιο δισκο...

Παντως οσο περνανε οι μερες,το ψιλοπαραταω το δισκακι γτ τελικα με κουραζει αρκετα κ μαλλον η αρχικη μου αποψη κ εκτιμηση του δισκου γινεται πιο αρνητικη...ποοολυυ νταπα ντουπα ανευ λογου κ ουσιας(κ τα χειροτερα σολο του χαμετ εβερ)...

Και δεν ξερω αν συμφωνει κ κανεις αλλος,αλλα τα ριφς γενικα,με εξαιρεση 1-2,ειναι ριφς που γραφονται στο 5λεπτο,ενω ρε γμτ,ΟΥΤΕ ΕΝΑ ρεφρεν ή ΜΙΑ μελωδια δε μου μενει στο μυαλο..το βλακ δε μαρεσει,αλλα εκει εστω,ενα enter sandman,wherever i may roam,εχουν σημεια που δεν παιζει να τα ξεχασεις,σαρεσουν δε σαρεσουν τα κομματια ολοκληρα...αυτο τπτ,πολυ γκαζι διχως νοημα...

 

Ξαναλεω παντως,καλος δισκος,για μεταλλικα 2008,αλλα μεχρι εκει...στη συχρονη μουσικη σκηνη αυτου του χωρου,τετοια cd ειναι μοναχα για τρου μεταλλαδες(αυτους δλδ που υπαρχουν ακομα) κ για 80λαγνους-μελαγχολικους...α,κ φανμποηδες:-D...παντως αυτο το πραμα,πουθενα,διαβαζω κ αλλου για γνωμες που αλλαζουν στο 5λεπτο...διχαζουν ακομα κ σημερα οι ταλικα...

 

Εσυ ρε αλανιαρη το εχεις λιωσει????καλα,αφου σου αρεσε κ το αλλο το χαλι,λογικα θα γουσταρεις τρελα εδω...:-D....δεν κανω αστειο περι λινκιν,διοτι ειναι πλεον ξεπερασμενο κ πρεπει ν βροω κατι καινουριο να σε τσιγκλαω...:rolleyes::P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...