Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι self paced? Εχει assesments με καταληκτική ημερομηνια; Πρέπει να εισαι ονλαιν καποια συγκεκριμενη ωρα για live διδασκαλία; Ρωταω γιατι πλεον ειμαι σε πρωινη και απογευματινη βαρδια ανα βδομαδα. 

 

Ερωτήσεις για linux πανω σε δικτυα; 

 

π.χ. τι κανει η netstat ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι είναι self paced .Δεν είμαι σίγουρος αν έχει assesments.Δε νομίζω να πρέπει να είσαι online συγκεκριμένη ώρα γιατί δεν βολεύει και λόγω ώρας (π.χ όταν είναι απόγευμα στην Αμερική εδώ είναι μεσάνυχτα).Στα 2 ερωτηματολόγια που συμπλήρωσα (step1&3) δεν ανέφερε κάτι πέρα από το αν έχεις διαθέσιμο χρόνο από την μέρα που θα ξεκινήσει το group σου.Ούτε αν μπορείς συγκεκριμένες ώρες ούτε συγκεκριμένες μέρες.Απ΄ότι κατάλαβα σου προσφέρουν αυτά τα 2 πακέτα.

 

https://learningnetworkstore.cisco.com/ccna-cyber-ops

 

και επίσης έχεις κάποιον mentor που σε βοηθάει αν χρειαστείς κάτι.

 

Το μόνο κακό είναι ότι έχεις πρόσβαση στο υλικό μόνο για 4 μήνες ή κάτι τέτοιο.Π.χ το group που ξεκινάει στις 28 τελειώνει στις 28 Απρίλη.Λογικά μετά από αυτό δεν έχεις πρόσβαση στο curriculum.Αν μπεις εδώ 

 

https://learningnetwork.cisco.com/groups/cyber-security-study-group    θα βρεις περισσότερες πληροφορίες.

 

Και εγώ να σου πω δεν πρόλαβα να δω όλες τις λεπτομέρειες γιατί ήθελα να τελειώνω γρήγορα την διαδικασία και να μπω στο group που ξεκινάει στις 28 του μήνα γιατί παράλληλα διαβάζω για το ccie και ετοιμάζομαι να φτιάξω τα χαρτιά για εξωτερικό,οπότε τώρα που δεν δουλεύω και μέχρι να φύγω και να ξεκινήσω δουλειά θα έχω χρόνο να διαβάζω και για τα 2.

 

Βασικές ερωτήσεις για linux,είτε για δίκτυα είτε γενικές.Επίσης μερικές security ερωτήσεις.Kαι εγώ μη νομίζεις από linux δεν έχω και αρκετές γνώσεις,οπότε έχασα μερικές ερωτήσεις.Βρήκα μερικά online courses για linux όπότε θα έχω μια ιδέα μέχρι να ξεκινήσω.Απ ότι διάβασα κάπου,αρκετά από τα παραδείγματα στο training material  χρησημοποιούν kali linux οπότε καλό είναι να έχεις ένα vm με kali.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H udemy εχει μαθηματα για τα βασικά απο kali και penetration tasting αν ενδιαφερεσαι και νομιζω τρέχει ακομα η προσφορά με 12-15 ευρώ. Υπάρχουν βεβαια πολλα απο αυτά και ελευθερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος.Έχω βρει μια σειρά απο cbt nuggets και άλλη μια απο ine για linux.Μπορεί να το τσεκάρω και αυτό.Αν αποφασίσεις να στείλεις πάντως τσέκαρε και τoν spam folder γιατί σε μερικούς τους είχαν στείλει μήνυμα από την cisco και είχε πάει στα spam και δεν το είχαν δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!!! Εγώ παρακολουθώ μαθήματα για το CCNA στην connectivity με 1400, το σπας όπως θέλεις εσύ και αυτό ήταν κάτι που το θεώρησα καλό, όταν έκανα έρευνα για το που θα πάω.  Επίσης, πηγαίνω και κάνω εργαστήριο στα φυσικά μηχανήματα κατόπιν πάντα συνεννόησης με τον καθηγητή.  Χρησιμοποιούμε το packet tracer, αλλά πλέον περισσότερο το GNS για να βλέπουμε και το wireshark.  Εκτός από την ύλη του CCNA, μας έχει δείξει και άλλα πράγματα...και με έχει βάλει στο τριπάκι να ασχοληθώ με την πιστοποίηση MCSA windows server 2012 καθώς και με linux. Μας τόνισε από την αρχή ότι θα είναι κοντά μας σε ό,τι χρειαστούμε.  Εγώ είμαι ευχαριστημένη, τώρα θα δώσω για το ICND1 και να σας πω ότι θέλω να το συνεχίσω και για CCNP.

Επεξ/σία από Despinartfm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου, αν δεν εχεις ήδη δουλειά άσε το CCNP στην ακρη. Πηγαινε για MCSA να σου ανοίξει έναν ακομα δρόμο ή σε κάποια εξειδίκευση τύπου cybersecurity (οχι CCNA security), δοκιμασε asterisk κλπ Tο P ειναι καλό αλλά δεν πρόκειται να σε βοηθήσει να βρεις entry job. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο..αυτό μου είπε και ο καθηγητής, να αποκτήσω πρώτα εμπειρία 1-2 χρόνια και μετά για CCNP.  Cybersecurity είναι στο πλάνο για μετά το ccna και το msca, μου πρότεινε PaloAlto, το CCNA security δεν το προτείνει.

Σκεφτόμουν και μεταπτυχιακό cybersecurity, αλλά καλύτερα πιστοποίηση που είναι πιο πρακτική.  Σκέψου ότι στο πανεπιστήμιο και συγκεκριμένα στα δίκτυα..μαθαίναμε μόνο fourier!! Και μια κοπέλα, που είμαστε μαζί στη σχολή για το CCNA, έκανε μεταπτυχιακό στα δίκτυα...και τους έμαθαν λίγο OSI και πάλι fourier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα πρότεινα το ccna security σαν επόμενο στόχο μετά το ccna r&s δεδομένου της βασικής και μόνο γνώσης που σου παρέχει στο firewalling (asa, vpn)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
36 λεπτά πριν, john cuba είπε

Ειναι παλιο το λινκ!τι να διαβασει κανεις εδω;;

Πριν μιλήσει κανείς πρέπει να βλέπει , για πρόσεξε το Link που έδωσα

http://www.pearsonvue.com/cisco/

στα δεξιά της σελίδας λέει Find a test center οι παλιοί έλεγαν πως πρωτού μιλήσεις θα πρέπει να βουτάς την γλώσσα στο μυαλό σου ( φιλικά ) B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ss13 είπε

Πριν μιλήσει κανείς πρέπει να βλέπει , για πρόσεξε το Link που έδωσα

http://www.pearsonvue.com/cisco/

στα δεξιά της σελίδας λέει Find a test center οι παλιοί έλεγαν πως πρωτού μιλήσεις θα πρέπει να βουτάς την γλώσσα στο μυαλό σου ( φιλικά ) B)

Απο mobile δεν δειχνει τιποτα φιλε!!μην νευριαζεις.δεν εγινε τιποτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, john cuba είπε

Απο mobile δεν δειχνει τιποτα φιλε!!μην νευριαζεις.δεν εγινε τιποτα!!

Δε νευρίασα , απλά νόμιζα πως δεν έψαξες καν ( φιλικά ) B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση, τo παραπάνω άρθρο είναι πολύ παλιά γραμμένο.

Επίσης, το link της Pearson Vue δείχνει τα επίσημα σημεία που γίνονται εξετάσεις. Εγώ αναζητώ τα σημεία που γίνεται διδασκαλία CCNA εκτός Αθήνας και Θεσσαλονίκης. Μια ακαδημία που γίνεται διδασκαλία CCNA δεν είναι απαραίτητα και κέντρο εξέτασης Pearson Vue (και Cisco certs δηλαδή), αλλά και ούτε ένα κέντρο εξέτασης Pearson Vue είναι απαραίτητα και σημείο διδασκαλίας CCNA. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...