Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για σας. Δίνω το CCNA την παρασκευή και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα labs. Έχω ακούσει πως δεν λειτουργεί το tab και το ? στις εξετάσεις. Ισχύει αυτό; Επίσης βαθμολογείται αν έκανα αυτό που ζητάει (ή βρήκα αυτό που με ρωτάει) και όχι τι γράφω στον εξομοιωτή σωστά? Δηλαδή αν γράψω μια εντολή λάθος συντακτικά ή ανορθόγραφα δεν το νοιάζει αν μετά τη γράψω σωστά. Διότι έχω ένα μικρό πρόβλημα με την απομνημόνευση εντολών και αγχώνομαι. Σε πραγματικό router αν κολλήσω πατάω το ? αλλά στην εξέταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το tab και το ? εξαρτάται. Άλλοι λένε ότι δουλεύει και άλλοι όχι (σε διαφορετικές χώρες εννοείται). Στην τελευταία εξέταση που είχα δώσει εγώ, δούλευαν μια χαρά και τα δύο. Πιθανολογώ πως θα δουλεύουν και σε σένα, γιατί είναι μακράν η συνηθέστερη περίπτωση.

 

Επίσης σωστά λες ότι ότι βαθμολογείται αυτό που ζητάει και όχι τα ενδιάμεσα βήματα. Αν πχ. γράψεις μια εντολή λάθος, δεν σου κόβει. Αυτό που είναι κλασική παράλειψη και την πατάνε πολλοί, είναι το "copy run start" στο τέλος των ρυθμίσεων. Τα labs σχεδόν ποτέ δεν σου ζητάνε να το κάνεις, ωστόσο αν το ξεχάσεις θεωρείται παράλειψη από τη Cisco και σου κόβουν. Τέλος προσοχή στις ασκήσεις που σου λένε να ΜΗΝ χρησιμοποιήσεις το "show running-config". Προσωπικά δεν το έχω συναντήσει αλλά έχω ακούσει ότι και δεν θα δεις αποτέλεσμα (γιατί η εντολή είναι κλειδωμένη) αλλά και θα σου κόψουν, αφού σου λένε ρητά ότι δεν πρέπει να το χρησιμοποιήσεις.

 

Υπ' όψιν ότι όλα αυτά είναι υποθέσεις, γιατί η ίδια η Cisco ποτέ δεν ανακοινώνει τον ακριβή τρόπο που βαθμολογεί και δεν σου λένε ποιά λάθη έκανες.

 

Εφ' όσον έχεις 2 μέρες μέχρι να δώσεις, σου συνιστώ να ρίξεις μια ματιά στα labs του 9tut.com. Πολλά από αυτά πέφτουν στις εξετάσεις σχεδόν αυτούσια. Καλή επιτυχία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το tab ? ειναι τα 2 πληκτρα που χρησιμοποιω περισσότερο από τοτε που ασχοληθηκα με το switching που και μακρυναρια εντολές έχει και ειναι εξαιρετικά δυσκολο να τις θυμάσαι απο έξω, ειδικά αυτές που δεν χρησιμοποιεις συχνα. Το copy run-start ειναι όντως ένα θεμα και αρχισα πλεον να το χρησιμοποιω οσο πιο πολύ μπορω, την έχω πατησει παντως και σε περιβάλλον λαμπ που ηθελα να προσθέσω σειριακες θυρες σε ενα ρουτερ, τον έκλεισα και έχασα ολο το configuration που ειχα κανει..

Δεν ειναι λίγο χαζό να μη σε αφηνουν να δεις το run? Ειναι η 1η εντολη που χρησιμοποιω όταν μαπινω σε ενα μηχανημα εκτος και αν η ερώτηση ειναι τυπου τι ip έχει το απέναντι μηχανημα και δεν θελουν να δεις το run για να τη συμπεράνεις ώστε να χρησιμοποιησεις cdp κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, αυτή είναι η λογική τους. Ότι αν κάνεις ένα show run, θα δεις αμέσως αυτά που θέλεις. Απλώς σε αναγκάζουν να δεις το configuration με διαφορετικούς τρόπους, πχ. show ip int brief, sh cdp, sh ip protocols κλπ.

 

Έχουν ένα δίκιο όμως η μλκία είναι που -λέγεται ότι- σου κόβουν μονάδες αν πας να χρησιμοποιήσεις τη show run.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, το πέρασα το CCNA με 933/1000. Το tab και το ? λειτουργούσαν κανονικά αν και στις οδηγίες του test έλεγε ότι το tab δεν λειτουργεί. Τα labs ήταν και τα 3 αυτά που προτείνει το 9tut.com με μικρές διαφορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το βιβλίο του Todd Lammle http://www.amazon.com/Cisco-Certified-Network-Associate-CD-ROM/dp/0470901071/ref=ntt_at_ep_dpt_1/175-0267792-8039868 την έκτη έκδοση. Θα το σύστηνα, μου άρεσε ο τρόπος που τα γράφει, είναι κατανοητός και καλύπτει τα περισσότερα θέματα που ζητάνε στις εξετάσεις. Επίσης χρησιμοποιεί εύκολο λεξιλόγιο, δεν δυσκολεύτηκα να το διαβάσω πορόλο που είναι στα Αγγλικά. Αφού το διάβασα και έκανα εξάσκηση στο cisco packet tracer κατέβασα το visual CertExam Suite και χρησιμοποίησα τα dumps από το site που πρότεινε ο nzeppos στο post #52. Οι περισσότερες ερωτήσεις στο πραγματικό τεστ της cisco (με εξαίρεση 1-2) υπήρχαν αυτούσιες σε αυτά τα dumps (με διαφορετική σειρά στις απαντήσεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο κι από μένα.

 

Τα dumps του examcollection πάντα χρησιμεύουν πολύ για τις εξετάσεις (ειδικά αν είναι πρόσφατα) γιατί εκτός των άλλων σε βοηθούν να δεις τι περίπου πέφτει και να ξαναδιαβάσεις τα σημεία που δεν θυμάσαι (ή δεν έχεις καταλάβει) καλά. Επίσης πιστεύω πως αφαιρούν και μεγάλο μέρος του άγχους την ώρα την εξέτασης, αφού αρκετές ερωτήσεις μπορούν να απαντηθούν με κλειστά τα μάτια αν τις έχουμε ξαναδεί (ακόμα κι αν είναι δυσνόητες).

 

Πρόσφατα διάβαζα ολόκληρο το βιβλίο του Odom (την πρόσφατη τρίτη έκδοση) και διαπίστωσα ότι ο Lammle γράφει όντως με τον πλέον ευκολονόητο τρόπο. Ο Odom σε αρκετά σημεία κουράζει, όμως απ' την άλλη έχει γενικά περισσότερες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ερώτηση επειδή η εταιρία μου πληρώνει την εκπαίδευση και θα ήμουν χαζός.. να μην το εκμεταλλευτώ..

 

ποιος είναι ο καλύτερος σ αυτό το θέμα;

 

είχα διαβάσει για την ITEC καλά λόγια αλλά απ ότι βλέπω έχει ήδη ξεκινήσει

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθηνα; Δεν μπορω να σε βοηθησω αλλά περα απο hau κ infolab ριξε μια ματια και σε αυτους http://www.interlei.gr/ κ http://www.fastrack.gr/gr

 

Αν μιλαμε παντως γι'αυτη την προσφορά http://www.allinonetraining.gr/blog/ccna/ δεν μου αρέσει καθόλου, μιλαμε για 80 ωρες μαθηματα που θελουν να καλύψουν ολη την ύλη της πιστοποιησης σε αρκετα υψηλη τιμη μαλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως υπό συγκεκριμένες συνθήκες ακόμα και οι 80 ώρες είναι αρκετές για την κάλυψη της ύλης.

 

Απλώς θα πρέπει να γίνουν ορισμένες παραχωρήσεις, πχ. περιορισμένη έως μηδενική ενασχόληση με τον πραγματικό εξοπλισμό της Cisco (κοινώς τα labs μόνο απ' το Packet Tracer), λιγότερη ανάλυση και επεξηγήσεις την ώρα του μαθήματος, περισσότερο διάβασμα στο σπίτι κλπ.

 

Φυσικά σε αυτή την περίπτωση οι τιμές θα πρέπει να είναι οι ανάλογες. Τα 1250 ευρώ της προσφοράς της allinonetraining δεν είναι εντελώς παράλογα, ειδικά αν σε αυτά συμπεριλαμβάνονται και τα εξέταστρα (~260 ευρώ) ή μέρος αυτών (πχ. 50% voucher). Νομίζω όμως ότι κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται, τουλάχιστον από όσα λένε στο site τους.

 

Απ' την άλλη η τιμή θα μπορούσε να ήταν και πιο χαμηλή αν αναλογιστούμε και την τρέχουσα οικονομική κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...