Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε ολους.

Σκέφτομαι να δώσω μέσα στο Μάρτιο CCNA έχοντας παρακολουθήσει βίντεο στο udemy και με θέματα από pass4sure.

Δεν έχω ψάξει πολλές πληροφορίες σχετικά με την εξέταση, και είπα να ξεκινήσω από εδώ. Ερώτησεις προς όλους, ειδικά σε όσους έχουν δώσει πρόσφατα:

1. Πόσο κοστίζει η εξέταση;

2. Διάβασα ότι είναι περίπου 55-60 ερωτήσεις σε 2 ώρες. Ισχύει; Πόσες σωστές πρέπει να βρούμε;

3. Έχει κατεβάσει κανείς υλικό απο pass4sure? Αν ναι, πόσο κοντά-ίδιες είναι οι 455 ερωτήσεις του με τις ερωτήσεις που πέφτουν τελικά;

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από alfista16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μονο απο εκει διαβασες;;και βιντεο άπο udemy;;κανεις καθολου εξασκηση σε packet tracer  η κατι αλλο;;δεν νομιζω οτι αρκουν αυτα εκτος αν δουλευεις ηδη στο χωρο κ ασχολεισαι καθε μεσα με routers και switches.η εξεταση  κοστιζει γυρω στα 350 ευρω.οι ερωτησεις ειναι διαβαθμισμενες δεν ξερεις ποσες χρειαζονται(score πανω απο 830 στα 1000 νομιζω) δεν εχουν την ιδια βαρυτητα οι απλες με τα labs!!για αυτα τα dumps δεν εχω αποψη,ριξε μια ματια κ στο 9tut και συγκρινεις αν ειναι ιδιες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

John σ ευχαριστώ για την απάντηση. Μόνο από Udemy έχω διαβάσει. Έχει 300 βίντεος και labs. Με βάση τα dumps του pass4sure καταλήγω στο συμπέρασμα ότι πολύ απλά το udemy από μόνο του είναι ανεπαρκές, δε γίνεται να δώσεις ccna βασισμένος μόνο σε 300 βίντεο. Ή και να γίνεται, δε νομίζω ότι με παίρνει να ρισκάρω, δεδομένων των εξέταστρων (350 ευρώ;;; πριν χρόνια κάτι για 180-200 είχα ακούσει)

Προβλέπω να παίρνω το χρόνο μου και να διαβάζω ολόκληρο το βιβλίο του Lammle. Αν έχετε να προτείνετε οποαδήποτε άλλη προσέγγιση, ευχαρίστως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το θεωρω απιθανο να περασει καποιος μονο με βιντεο χωρις διαβασμα ειδικα την ολοκληρη εξεταση ..Αρα θεωρω μια λυση ειναι μια ακαδημια cisco για ετησια εκπαιδευση κ επαφη με αληθινο εξοπλισμο.Η δευτερη λυση ειναι ο μοναχικος δρομος..σπασιμο της εξετασης στην μεση (icnd1 και icnd2)..Αγορα βιβλιου ξενογλωσσο παντα απο amazon μεταξυ των 2: lammle η odom  το official.μετα free dowload packet tracer για αρχη.και σε βιντεο απο udemy cris bryant,lazaro diaz,david bompal(μην δωσεις πανω απο 12 ευρω για αυτα).cbt nuggets δες μπορεις να τα βρεις κ free.απο youtube ryan beney και networking.Δεν χρειαζονται ολα αυτα απλα θεωρω οτι χρειαζεσαι τουλαχιστον 3 πηγες για καλυψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 10 ευρώ έχω πάρει τα βίντεο του Neil Anderson (CCIE) και του Cris Bryant. Τελειώνω τα βίντεο του πρώτου. Το καλο με τον Anderson είναι οτι έχει αρκετά έτοιμα labs σε packet tracer και GNS3, οπότε γλιτώνω το χρόνο του στησίματος. Και οι οι δύο υπόσχονται CCNA μόνο με τα βίντεο, αλλά κλάιν.

Παλεύω τα θέματα του pass4sure (που πλήρωσα 50 ευρώ) και περιλαμβάνουν λεπτομέρειες που δεν αναφέρονται στα βίντεο. Οπότε το Lammle δεν το γλιτώνω.

Αν πάντως κάποιος δίνει με pass4sure, με ενδιαφέρει να μάθω πόσο κοντά είναι τα θέματα με την πραγματικότητα. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To pass4sure και άλλα παρόμοια pass sites έχουν τις ερωτήσεις όπως πέφτουν στο test (προφανώς όχι και οι 400-500 άλλα 50-60 απο αυτές) που σημαίνει ότι ακόμα και αν δεν έχεις διαβάσει καθόλου και μάθεις παπαγαλία τις ερωτήσεις μπορείς να περάσεις το test.Φυσικά η cisco αλλάζει τις ερωτήσεις κάθε τόσο που σημαίνει ότι οι ερωτήσεις που έχεις μπορεί να είναι παλιές.Το θέμα είναι ότι και να το περάσεις το τεστ με αυτό τον τρόπο και να πάρεις την πιστοποίηση δεν θα έχει καμία αξία.Όποιος θα πάει να σε προσλάβει (όχι εσένα γενικά μιλάω) και θα σου κάνει 5-10 βασικές ερωτήσεις θα καταλάβει εαν την πήρες την πιστοποίηση με την αξία σου ή όχι.Οπότε κάτσε διάβασε και μην βασίζεσαι σε pass4sure κτλ + ότι μιλάμε για "παράνομο" υλικό.

Για μένα αν δεν έχεις διαβάσει τα official guides για το ccna μην πας να δώσεις.Τα videos είναι ένα βοήθημα αλλά δεν αντικαθιστούν τα βιβλία.Ειδικά στο ccna που κατα βάση είναι πιο πολύ θεωρία πρέπει να διαβάσεις τα βιβλία.Απο  εκεί και πέρα από video series τσέκαρε τα videos απο ine και cbt nuggets.Από lab και το packet tracer είναι αρκετό για το ccna αν και καλύτερα θα ήταν να κάνεις και κάποια lab στο gns όπου μπορείς να κάνεις packet capture μέσω wireshark και να τσεκάρεις τους headers των πακέτων. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ. Ενδιαφέρομαι να μάθω CCNA αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω. Κάποτε είχα ακούσει για τέσσερα επίπεδα αλλά ψάχνοντας στο internet βλέπω οτι τα επίπεδα έχουν διαφοροποιηθεί ονοματολογικά.

Προτείνεται κάποια σχολή στην Αθήνα, όπου θα μπορούσα να λάβω και περισσοτερες πληροφορίες όσο αφορά την ύλη, τον χρόνο και τις απαιτούμενες ώρες φοίτησης, τιμές κτλπ;


Ευχαριστώ.

 

ακολούθησα τον σύνδεσμο που παρέθεσε ο συμφορουμίτης, ευχαριστώ. H Byte είναι αξιόλογη εταιρία παράδωσης μαθημάτων, lab και εν τέλη προετοιμασίας για πιστοποίησης;

@ss13

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μερικες ερωτησουλες και οποιος εχει το χρονο και την διαθεση να απαντησει

Για καποιον που μολις ξεκιναει(αλλα εχει πολυ ορεξη) ειναι καλυτερα να ξεκινησει απο το ccent φανταζομαι ετσι; Ποσος χρονος προετοιμασιας χρειαζεται για να περασεις μια πιστοιηση; Και τελευταια ερωτηση το να βρισκεσαι στην επαρχια και να μην εχεις προσβαση σε μαθηματα ειναι ανασταλτικος παραγοντας για να ακολουθησεις τις πιστοποιησεις;

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πας για το ccent πρώτα στην ουσία σπας την ύλη σε 2 parts.Που σημαίνει ότι θα πρέπει να δώσεις 2 tests.Απλά το ccent από μόνο του δεν πρόκειται να το δεις στα requirements σε μια αγγελία.Το ccna θα ζητάνε.

Ο χρόνος προετοιμασίας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες π.χ

1)Αν έχεις βασικές γνώσεις του tcp/ip  και του πως δουλεύει ένα δίκτυο θα σου πάρει λιγότερο χρόνο από κάποιον που δεν ξέρει τι είναι ip για παράδειγμα.

2)Πόσο χρόνο/ημέρα μπορείς να αφιερώσεις.Αν μπορείς μόνο 1-2 ώρες την ημέρα θα σου πάρει αρκετό καιρό.

Γενικότερα πάντως ακόμα και αν δεν έχεις ξανασχοληθεί με δίκτυα μπορείς να πάρεις το ccna σε 8-12 μήνες (μπορεί και σε 6 αν έχεις αρκετό χρόνο για διάβασμα).Για μένα αν δεν το βιάζεσαι,πάρε το χρόνο σου και προσπάθησε να μάθεις καλά πως λειτουργεί η κάθε τεχνολογία.

Το περί επαρχίας.Κοίταξε δεν είναι απαραίτητο να πας να παροκολουθήσεις κάποιο σεμινάριο.Σίγουρα θα σε βοηθήσει αλλά δεν είναι απαραίτητο.Χώρια που τα περισσότερα σεμινάρια είναι ακριβά ή αν δεν είναι ακριβά συνήθως είναι πολύ λιγότερες ώρες και/ή δεν έχουν κατάλληλο εξοπλισμό (routers.switches). Oπότε μπορείς να πάρεις τα βιβλία και να ξεκινήσεις μόνος σου.Επίσης υπάρχουν αρκετά sites (ine και cbt nuggets τα πιο γνωστά) όπου έχουν videos για ccna,οπότε μπορείς να τσεκάρεις και αυτά.Τώρα για το πως θα κάνεις practice ότι μαθαίνεις αν δεν πας σε σχολή έχεις 2 επιλογές:είτε αγοράζεις κάνα-δυο routers,switches από ebay για παράδειγμα είτε κατεβάζεις κάνα packet tracer ή gns3 και στήνεις virtual δίκτυα.

Αν θέλεις την άποψη μου για το χώρο γενικότερα,προς τα κει που οδεύουν τα δίκτυα (network automation.cloud,virtualization κτλ.) προσπάθησε να μάθεις πως λειτουργούν διάφορες τεχνολογίες και μην εστιάσεις τόσο στο να μάθεις όσο πιο πολλές εντολές σε cisco (προφανώς αν θα δώσεις για το ccna θα πρέπει να μάθεις τις εντολές απλά δώσε περισσότερο βάση στα fundamentals). Eπίσης θεωρώ ότι οι εποχές που μόνο με ένα ccna/ccnp (κυρίως ccnp) μπορούσες να βρεις μια καλή δουλειά και να βγάζεις καλά λεφτά,σε μερικά χρόνια θα είναι παρελθόν οπότε αν τελικά αποφασίσεις να ασχοληθείς με cisco πιστοποιήσεις προσπάθησε να καλύψεις όποια κενά έχεις σε άλλες τεχνολογίες όπως cloud,virtualization.προγραμματισμό.Για μένα ξεκίνα να μαθαίνεις linux (εντολές και scripting) και κάποια στιγμή ξεκίνα να μαθαίνεις και python και μετά τις υπόλοιπες τεχνολογίες.

Επεξ/σία από mak_1987
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Χιλια ευχαριστω.

Εχω αρκετο χρονο διαθεσιμο(βασικα ειμαι ανεργος) προς το παρον. Μπορω να διαβασω ανετα και 6 ωρες την ημερα. Προερχομαι απο τον χωρο των τεχνικων(ιατρικα μηχανηματα) εχω καποιες πολυ βασικες γνωσεις δικτυων και εχω  κανει λιγη C++. Δυσκολευομαι να διαλεξω αναμεσα σε δικτυα και προγραμματισμο(μου αρεσουν και τα δυο) και σε ποιο να εμβαθυνω. Καταλαβαινεις μια και ειμαι ανεργος ψαχνω να μεγαλωσω το βιογραφικο μου(δεν ειμαι και νεος) μεσω του διαβασματος και να μην πηγαινει ο χρονος χαμενος.

Παντως βοηθησες πολυ και σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ξεκινούσα από την αρχή θα διάλεγα προγραμματισμό.Τώρα στην ηλικία που είμαι και με όλες αυτές τις πιστοποιήσεις και χρόνο που έχω αφιερώσει στα δίκτυα απλά προσπαθώ να προσαρμοστώ στα νέα δεδομένα.Οπότε δεν περιμένω να γίνω κανένας φοβερός προγραμματιστής απλά να μάθω όσο χρειάζεται για να αυτοματοποιήσω κάποια tasks σε ένα δίκτυο.H python είναι η γλώσσα που μαθαίνουν οι περισσότεροι δικτυάδες γιατί είναι σχετικά εύκολη,οπότε είνα μια καλή αρχή.Δεν πιστεύω ότι σε μερικά χρόνια  δεν θα υπάρχουν καθόλου δικτυάδες αλλά σίγουρα θα χαθούν πολλές θέσεις εργασίας,κυρίως όσες είναι entry level.Πάντα θεωρώ ότι οι εταιρίες θα έχουν κάποιον με γνώσεις δικτύων απλά όταν αρκετά tasks θα αυτοματοποιηθούν δεν θα υπάρχει η ίδια ανάγκη για δικτυάδες.

Καλά κάνεις που προσπαθείς να μαθαίνεις πράγματα αφού έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο αλλά για μένα κοίταξε να βρεις μια δουλειά σχετική με αυτό που θέλεις να ασχοληθείς.Ψάξου και για εξωτερικό αν μπορείς.Στην Ελλάδα δυστυχώς τα πράγματα είναι δύσκολα και πιστέυω ότι θα απογοητευτείς περισσότερο όταν θα έχεις πάρει π.χ το ccna ή θα έχεις αφιερώσει χ χρόνο για να μάθεις κάτι αλλά δεν θα μπορείς να βρεις δουλειά.Στο λέω γιατί και εγώ είμαι σε παρόμοια κατάταση.Πρόσφατα πήρα μια σχετικά καινούρια πιστοποίηση της cisco,το ccna cyber security(έχω και ccnp/ccdp  και ccna security).Δεν πλήρωσα τίποτα (ούτε για το online course ούτε για τα 2 exams που έπρεπε να δώσω,οπότε γλύτωσα γύρω στα 4 χιλιάρικα) γιατί είχα κάνει apply σε ένα scholarship πρόγραμμα που είχε η cisco και με δέχθηκαν.Γενικά αυτή τι στιγμή το cyber security είναι από τους κλάδους που έχουν την μεγαλύτερη ζήτηση.Μην στα πολυλογώ η cisco συνεργάζεται με ένα site (youracclaim.com) το οποίο σου δίνει e-badge για κάθε cisco πιστοποίηση που έχεις και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε site όπως LinkedIn κτλ.'Οταν πέρασα και το 2ο exam και πήρα την πιστοποίηση μου έστειλαν email από αυτό το site για να τσεκάρω το e-badge.;Oταν τσέκαρα το badge,έχει και επιλογή να δεις θέσεις εργασίας σχετικές με την πιστοποίηση.Οι θέσεις ήταν για Αμερική και Αγγλία,αλλά ειδικά Αμερική αν έβλεπες πόσα λεφτά δίνουν για cyber security analyst θα πάθαινες πλάκα.Και εδώ στην Ελλάδα άμα τους πεις για cyber security θα σε κοιτάνε σαν εξωγήινο.

Επεξ/σία από mak_1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σε ευχαριστω για τις πολλες πληροφοριες. Να σου πω την αληθεια και εγω οπως το ειχα στο μυαλο μου, με στοχο το cyber security θα πηγαινα. Αλλα μου περιγραφεις μια ρεαλιστικη αλλα οχι και πολυ αισιοδοξη κατασταση και με εβαλες σε σκεψεις. Ημουν πολλα χρονια στο εξωτερικο, δυστηχως επεστρεψα πριν λιγα χρονια και γνωριζω την διαφορα νοοτροπιας ελληνικων(οχι ολων βεβαια) και ξενων εταιριων.

Το προβλημα μου ειναι οτι πρεπει να κανω σωστη επιλογη μιας και δεν ειμαι 20αρης και να πω οκ εκανα λαθος επιλογη ας ξεκινησω κατι αλλο. Μαλλον θα πρεπει να κοιταξω ποιο σοβαρα και το τομεα του προγραμματισμου.

Σε ευχαριστω πολυ παντως, πραγματικα με βοηθησες πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mak_1987 είπε

Αν ξεκινούσα από την αρχή θα διάλεγα προγραμματισμό.Τώρα στην ηλικία που είμαι και με όλες αυτές τις πιστοποιήσεις και χρόνο που έχω αφιερώσει στα δίκτυα απλά προσπαθώ να προσαρμοστώ στα νέα δεδομένα.Οπότε δεν περιμένω να γίνω κανένας φοβερός προγραμματιστής απλά να μάθω όσο χρειάζεται για να αυτοματοποιήσω κάποια tasks σε ένα δίκτυο.H python είναι η γλώσσα που μαθαίνουν οι περισσότεροι δικτυάδες γιατί είναι σχετικά εύκολη,οπότε είνα μια καλή αρχή.Δεν πιστεύω ότι σε μερικά χρόνια  δεν θα υπάρχουν καθόλου δικτυάδες αλλά σίγουρα θα χαθούν πολλές θέσεις εργασίας,κυρίως όσες είναι entry level.Πάντα θεωρώ ότι οι εταιρίες θα έχουν κάποιον με γνώσεις δικτύων απλά όταν αρκετά tasks θα αυτοματοποιηθούν δεν θα υπάρχει η ίδια ανάγκη για δικτυάδες.

Καλά κάνεις που προσπαθείς να μαθαίνεις πράγματα αφού έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο αλλά για μένα κοίταξε να βρεις μια δουλειά σχετική με αυτό που θέλεις να ασχοληθείς.Ψάξου και για εξωτερικό αν μπορείς.Στην Ελλάδα δυστυχώς τα πράγματα είναι δύσκολα και πιστέυω ότι θα απογοητευτείς περισσότερο όταν θα έχεις πάρει π.χ το ccna ή θα έχεις αφιερώσει χ χρόνο για να μάθεις κάτι αλλά δεν θα μπορείς να βρεις δουλειά.Στο λέω γιατί και εγώ είμαι σε παρόμοια κατάταση.Πρόσφατα πήρα μια σχετικά καινούρια πιστοποίηση της cisco,το ccna cyber security(έχω και ccnp/ccdp  και ccna security).Δεν πλήρωσα τίποτα (ούτε για το online course ούτε για τα 2 exams που έπρεπε να δώσω,οπότε γλύτωσα γύρω στα 4 χιλιάρικα) γιατί είχα κάνει apply σε ένα scholarship πρόγραμμα που είχε η cisco και με δέχθηκαν.Γενικά αυτή τι στιγμή το cyber security είναι από τους κλάδους που έχουν την μεγαλύτερη ζήτηση.Μην στα πολυλογώ η cisco συνεργάζεται με ένα site (youracclaim.com) το οποίο σου δίνει e-badge για κάθε cisco πιστοποίηση που έχεις και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε site όπως LinkedIn κτλ.'Οταν πέρασα και το 2ο exam και πήρα την πιστοποίηση μου έστειλαν email από αυτό το site για να τσεκάρω το e-badge.;Oταν τσέκαρα το badge,έχει και επιλογή να δεις θέσεις εργασίας σχετικές με την πιστοποίηση.Οι θέσεις ήταν για Αμερική και Αγγλία,αλλά ειδικά Αμερική αν έβλεπες πόσα λεφτά δίνουν για cyber security analyst θα πάθαινες πλάκα.Και εδώ στην Ελλάδα άμα τους πεις για cyber security θα σε κοιτάνε σαν εξωγήινο.

To syber-security σου φανηκε ποιο ευκολα απο το ccna sec???ειναι πιο γενικων γνωσεων επειδη ειναι open-vendor??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2018 στις 2:17 ΠΜ, john cuba είπε

To syber-security σου φανηκε ποιο ευκολα απο το ccna sec???ειναι πιο γενικων γνωσεων επειδη ειναι open-vendor??

Ναι πολύ πιο εύκολο.Βασικά τα 2 exams που έδωσα για το cyber-security ήταν τα ευκολότερα cisco exams που έχω δώσει. Eiδικά το πρώτο part που είναι το security fundamentals (SECFND) πιστεύω ότι κάποιος που έχει ccna και ccna security μπορεί και να το δώσει χωρίς να διαβάσει.Το μόνο κομμάτι του τεστ που θέλει λίγο διάβασμα είναι το κεφάλαιο για linux που στην δικιά μου περίπτωση που δεν είχα ασχοληθεί με linux,έπρεπε να μάθω κάποιες βασικές εντολές.Αλλά πολύ βασικά πράγματα,μη φανταστείς τίποτα τρελό.

'Ενα καλό με την συγκεκριμένη πιστοποίηση είναι ότι δεν είναι vendor specific.Εντάξει μαθαίνεις και για κάποια cisco προιόντα αλλά δεν είναι το χάλι που είχα συναντήσει σε κάποιες άλλες πιστοποιήσεις.Απλά είναι entry level πιστοποίηση.Δηλαδή και εγώ που την πήρα πριν κάνα μήνα μη νομίζεις ότι έγινα ο super cyber security engineer.Μαθαίνεις κάποια βασικά πράγματα για ασφάλεια δικτύων (που μπορεί να τα ξέρεις ήδη εάν έχεις άλλα certs) και κυρίως μαθαίνεις κάποια tools και τεχνικές που χρησιμοποιείς σε ένα soc (security operations center).

Πάντως για να απαντήσω και στον captain falafel άμα θέλεις να ασχοληθείς με cyber security θα πρέπει να έχεις γνώσεις και δικτύων και προγραμματισμού.Τώρα στον βαθμό που θα πρέπει να ξέρεις ένα απο τα δυο ή/και τα δυο εξαρτάται και από τη δουλειά και φυσικά από το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.Με το ccna cyber ops θα μπορείς να δουλέψεις σε ένα soc στο level1 (entry level) και βασικά θα διαχειρίζεσαι τα alerts που σκάνε (από ips,από logs κτλ.).Σαν level1 δεν χρειάζεσαι τρομερές γνώσεις είτε δικτύων είτε προγραμματισμού αλλά όσο ανεβαίνεις level πρέπει να έχεις περισσότερες γνώσεις.Από εκεί και πέρα υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν malware reverse engineering.Αυτοί που κάνουν αυτή την δουλειά έχουν περισσότερες γνώσεις προγραμματισμού.Επίσης υπάρχουν άνθρωποι που κυρίως κάνουν penetration testing.Αυτοί πέρα από προγραμματισμό και δίκτυα θα πρέπει να έχουν και καλές γνώσεις λειτουργικών συστημάτων.Με λίγα λόγια θέλει διάβασμα αλλά το καλό προς το παρών είναι ότι υπάρχει έλλειψη από cyber security analysts οπότε είναι πιο εύκολο να σε προσλάβουν.Απ'ότι καταλαβαίνεις δεν μιλάω για Ελλάδα αλλά για άλλες χώρες.Εδώ ξέρεις πως έχει η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...