Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα. Ερώτηση κρίσεως: Ετοιμαζόμαστε με έναν φίλο να δώσουμε το CCNA μετά από ένα σεμινάριο που ακολουθήσαμε.
Καθώς είμαστε στην τελική ευθεία(θεωρητικά έχουμε τελειώσει την θεωρία και μένουν κάποια lab από το netacad) κλασσικά ψάχνουμε κάποιο/α site-pdf 
με ερωτοαπαντήσεις.
Από ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκαμε το learncisco που έχει online test(55 ερωτήσεις 86λεπτά, κάποιες φορές επαναλαμβάνονται και στο τέλος σου λέει Pass/Fail με την βάση
να είναι 850) και κάποια free .pdfs από το vceplus.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποιο/α site-pdf που ίσως είναι καλύτερα, ή γενικότερα κάτι που έχετε να προτείνετε.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι 61 σελίδες είναι πολλές να τις διαβάσω όταν λέμε Ccna είναι αυτή η πιστοποίηση της σισκο που είναι σε τέσσερα κομμάτια τα δύο πρώτα που είναι η πρώτη πιστοποίηση και τα αλλα δύο για προχωρημένους και εξπέρ;

Είχα μάθημα τέτοιο που στο εργαστήριο δουλεύαμε με gns3 κάναμε εικονικά δίκτυα και βάζαμε μέσα στην αρχή στατικές ιπ dhcp rip ospf nat pat και πάει λέγοντας. Εκτός αυτού ειχε και πραγματικό εξοπλισμό σισκο που κάναμε κανονικά την δουλειά βάλε βγάλε καλώδιο και τα λοιπά. Απ τα λόγια του καθηγητή αυτά που κάναμε ήταν το 80% του πρώτου παρτ και με λίγο διάβασμα σπίτι και καθοδήγηση δικιά του έδινες και το περνούσες άνετα ( 3 4 που έδωσαν το πήραν με σχετική ευκολία είπαν). Τότε θυμάμαι το είχα το θέμα 100% αλλά δεν το είχα δώσει λόγο ότι είχα άλλες προτεραιότητες. Αξίζει να ασχοληθώ μόνος μου τώρα και να το δώσω, ( έχω ακόμα σημειώσεις και το βιβλίο αγγλική έκδοση νομίζω) λίγο που ανακαλώ την μνήμη μου θυμάμαι 5 6 πράγματα δεν θα ξεκινήσω απ το 0.

Μήπως μιλάω για εντελώς άσχετο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Thaninho είπε

Οι 61 σελίδες είναι πολλές να τις διαβάσω όταν λέμε Ccna είναι αυτή η πιστοποίηση της σισκο που είναι σε τέσσερα κομμάτια τα δύο πρώτα που είναι η πρώτη πιστοποίηση και τα αλλα δύο για προχωρημένους και εξπέρ; 

Είχα μάθημα τέτοιο που στο εργαστήριο δουλεύαμε με gns3 κάναμε εικονικά δίκτυα και βάζαμε μέσα στην αρχή στατικές ιπ dhcp rip ospf nat pat και πάει λέγοντας. Εκτός αυτού ειχε και πραγματικό εξοπλισμό σισκο που κάναμε κανονικά την δουλειά βάλε βγάλε καλώδιο και τα λοιπά. Απ τα λόγια του καθηγητή αυτά που κάναμε ήταν το 80% του πρώτου παρτ και με λίγο διάβασμα σπίτι και καθοδήγηση δικιά του έδινες και το περνούσες άνετα ( 3 4 που έδωσαν το πήραν με σχετική ευκολία είπαν). Τότε θυμάμαι το είχα το θέμα 100% αλλά δεν το είχα δώσει λόγο ότι είχα άλλες προτεραιότητες. Αξίζει να ασχοληθώ μόνος μου τώρα και να το δώσω, ( έχω ακόμα σημειώσεις και το βιβλίο αγγλική έκδοση νομίζω) λίγο που ανακαλώ την μνήμη μου θυμάμαι 5 6 πράγματα δεν θα ξεκινήσω απ το 0.

Μήπως μιλάω για εντελώς άσχετο θέμα;

Καλημέρα, ποιες είναι οι 61 σελίδες που αναφέρεσαι και 4 ενότητες cisco? Θέλεις να δώσεις ccna από ότι καταλαβαίνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, cger είπε

Καλημέρα, ποιες είναι οι 61 σελίδες που αναφέρεσαι και 4 ενότητες cisco? Θέλεις να δώσεις ccna από ότι καταλαβαίνω?

61 σελίδες του thread. Λίγο που το έψαξα το ίντερνετ δεν μιλάω για άσχετο θέμα αλλά για το ccna routing switching. Τι μπορεί να μου προσφέρει η συγκεκριμένη πιστοποίηση; Με αυτά που έγραψα παραπάνω μπορώ να το δώσω χωρίς να ξανα κάνω μαθήματα και να γλυτώσω τα 1500 ευρώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η πιστοποησης Ccna αποτελειται απο το icnd 1 (50% της υλης) και το το icnd 2 (το αλλο 50%).Μπορεις να την δωσεις σαν μια μεγαλη  εξεταση η 2 μικρες το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.Οι 4 ενοτητες που λες ειναι το netacad που διδασκεται επισημα. Οι 1-2 αποτελουν την υλη του icnd1 και 3-4 του icnd2. Βεβαια μπορεις να περασεις μονος σου με gns3 και packet tracer αλλα χωρις να ξερω το επιπεδο σου και ποσο παλια εκανες αυτα τα μαθηματα δεν μπορω να πω οτι ειναι ευκολο..Δεν αρκει να θυμαισαι οπως λες  2 πραγματα τυπου dhcp,rip και λιγο subnetting και ειμαι οκ!!ειναι δυσκολη εξεταση με αρκετα μεγαλη υλη..Θελει video και καποιο βιβλιο η προσβαση στο netacad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτό το link μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες

https://www.cisco.com/c/en/us/training-events/training-certifications/certifications/associate/ccna-routing-switching.html

Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες (τα έχουμε γράψει μερικές σελίδες πίσω) έχεις 2 επιλογές

1)Η δίνεις ένα exam που καλύβει όλη την ύλη

2)Σπας την ύλη σε 2 parts που σημαίνει ότι θα πρεπει να δώσεις 2 φορές για να πάρεις την πιστοποίηση.

 

Ο john cuba με πρόλαβε

Επεξ/σία από mak_1987
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία δεν έχω να χάσω τίποτα να το πιάσω πάλι το θέμα έχω τα official Βιβλία της σισκο icnd 1 και 2 και έξτρα υλικό από το ίντερνετ αν δω ότι είμαι πολύ μακριά από το επιθυμητό αποτέλεσμα απλά δεν δίνω. Ρεαλιστικά μπορεί να με βοηθήσει σε αναζήτηση εργασίας για έναν αξιοπρεπές μισθό η μπορεί να με κοιτάν σαν εξωγήινο μη ξέροντας τι είναι αυτή η πιστοποίηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τσέκαρε αν έχεις τις τελευταίες εκδόσεις.Άμα τα βιβλία τα έχεις π.χ καμιά 5ετια είναι για τα παλιά exam.Eπίσης τσέκαρε τα video για ccna από cbt nuggets και ine.

Περί εργασίας τα έχουμε ξαναγράψει.Με ccna μόνο δύσκολα θα βρεις κάτι αξιόλογο.Ακόμα και αν βρεις αγγελία για network admin,engineer κτλ. (που σε σχέση με τις αγγελίες για developers,programmers κτλ. είναι λιγότερες) θα θέλουν να ξέρεις και λίγο από προγραμματισμό,να είσαι και λίγο system admin,με λίγα λόγια να είσαι λίγο απ' όλας.CCNA έχει αρκετός κόσμος πλέον.Αλλά είναι μια καλή αρχή αν θέλεις να ασχοληθείς με το χώρο.Απλά θα σου πρότεινα να ασχοληθείς και με άλλες τεχνολογίες όπως cloud υπηρεσίες,linux,προγραμματισμό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ πάντως self study το έδωσα πριν καμιά δεκαριά μέρες. Έσπασα την ύλη σε icnd1 και icnd2. Τα βιβλία θα σε καλύψουν σε ένα μεγάλο βαθμό αλλά όχι 100%. Μιλάω για τα επίσημα βιβλία που δίνει η cisco. Παρόλο που το πέρασα με 930/1000 το icnd1 και 910 το icnd2 επειδή το είχα ξαναδώσει στο παρελθόν 2009 μπορώ να σου πω οτι το χαρτάκι έχει γίνει πιο δύσκολο. Υπήρχαν ερωτήσεις που δεν είχα δει ποτέ μου στο βιβλίο και το βιβλίο στη κυριολεξία το ειχα λιώσει. Δες ενα site ccnav6. Απο τα καλύτερα που βρήκα εγώ. Επίσης δες και μερικά dumps απο exam-labs και prepaway. Εμένα απο τις 55 ερωτήσεις που κάτσαν στο τεστ ήταν οι 20 απο κει. Γενικά οι ερωτήσεις είναι πλεον αρκετά περίεργες και συνήθως καταλήγεις σε 2 επιλογές που εκεί πρέπει να το ξεψυρίσεις. Τώρα άρχισα να διαβάζω για ccnp εγώ που εκεί τα βιβλία είναι αρκετά πιο τραγικά και τα κράζουν όλοι. Φαίνεται πλέον οτι η cisco για να προστατεψει την αξία των πτυχίων της βάζει αρκετές ερωτήσεις περίεργες. Δεν έχω πρόβλημα με αυτό αρκεί οι απαντήσεις να δίνονται μες στα βιβλία της καθότι δεν είναι και φτηνά. Σκέψου οτι στην. Εξέταση σε κάποιες ερωτήσεις που δεν είχα ξαναδεί έγραψα στα comments πες μ πού ακριβώς στο επίσημο βιβλίο λέει γι αυτό που ρωτάς. Δε νομίζω να μας προσφέρει πολλά εδω αυτό το χαρτί. Έξω κάτι κάνει σε χώρες τύπου τσεχία πολωνία. Το δεύτερο είναι δυνατό χαρτι και πληρώνει καλά τουλάχιστον έξω αλλά είναι και αγγουράκι όπως το βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μετά απο 2 ώρες διαβάσματος αυτού του thread και μόνο,σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο που έχετε ρίξει για να απαντήσετε κάθε είδους απορία. Δεν υπάρχει κάτι πιο ολοκληρωμένο όσων αφορά το CCNA

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Cisco πλεον έχει χασει τη μπαλα με τις πιστοποιησεις. Αν εξαιρέσουμε το CCNA RS που λόγω Net Academy ειναι σε καλό επίπεδο και από άποψη υλικού για διάβασμα αλλά και ύλης όλες οι αλλες έχουν αρχίσει να ξεφευγουν. 

Σε ερώτηση που έγινε για τα βιβλία η απάντηση ηταν οτι η Pearson education ειναι πίσω από τη Cisco Press και υπεύθυνη γι' αυτα ενώ η απόφαση για το αν θα εκδοθεί κάποιο ειναι καθαρά εμπορική, αν έχει ζήτηση ή οχι. Στην ερώτηση πως να διαβάσει κανεις για την πιστοποίηση η απάντηση ειναι αγόρασε τα βιντεο που προσφέρουμε που το κοστος ειναι απο 500-1000$. Επίσης πολλές φορές το υλικό των βιβλίων ειναι σε αναντιστοιχία με τις πιστοιποιήσεις  των οποίων των ερωτησεων ειναι υπεύθυνη η ίδια η Pearson! 

Ακομα, το CCNA security, collaboration, data center κλπ ειναι πλεον μια εισαγωγή στα προιόντα της εταιρίας χωρις να καλύπτει καν τα βασικά ενώ πλεον χωρίζεται σε 2 μέρη, με συνολικό κοστος γυρω στα 500.  Το CCNP sec, collaboration εχει 4 πιστοποιησεις με κόστος 250 η μια ή 1000 ολες μαζί, με απαραδεκτα ή καθολου βιβλία και πολλές φορές παρωχημένο υλικό. Η ιδια η εταιρία δειχνει ότι δεν μπορεί να ακολουθήσει τον δρόμο που η ίδια χάραξε. 

Δουλεύοντας σε πολυεθνική έξω βλέπω ατομα στο Voice με γνώσεις CCNP Voice+ να μην εχουν δώσει καν το CCNA Voice αφου ουτε υλικό έχουν να διαβάσουν, ουτε ειναι ευκολο να στήσουν Labs (αλλη πληγη και αυτή)..

 

Επεξ/σία από Chrisxxx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους! Κοιτάζω τον τελευταίο καιρό για μαθήματα-σεμινάρια επί του θέματος. Κατέληξα σε 3 επιλογές (αν τελικά αποφασίσω να διαθέσω τόσα χρήματα- 3rd choice manual :D ) βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο αρμόζει να παραθέσω ονόματα... ακμη (κάτι λεει για επιδότηση λαεκ-που δεν πολυ καταλαβα τι ειναι) και παν. θεσσαλιας δια βίου (είπα δεν ξέρω αν αρμόζει όχι ότι δεν θα το κάνω :D ). Θα μιλήσω εντός Αυγούστου για περαιτέρω πληροφορίες απλά θα ήθελα τη γνώμη σας- από όποιον έχει πάει σε κανένα από αυτά τα δύο ή και από οποιονδήποτε άλλο που έχει τη διάθεση να απαντήσει γενικά! Δεν διάβασα όλες τις σελίδες του θέματος αλλά αρκετές και νομίζω ότι δεν υπάρχει απάντηση δοσμένη(αν κάνω λάθος ελεύθερα κράξιμο :D ) ευχαριστωω πολυυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, επειδή πέρασα πρόσφατα την φάση "CCNA" ,

Κάντε ΠΟΛΛΑ Exams και ΠΟΛΛΑ Assessments. Και ξανά τα ίδια και τα ίδια.

Δώστε πονο μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Επίσης, οπωσδήποτε δώστε βαση στα NOTES απο όλα τα κεφάλαια . NOTES = SOS.

 

Και κάτι ακόμα, είχα βρεί σε ένα site με προσφορές και είχα αγοράσει ένα Cisco Certification bundle, με αρκετές ώρες  e-learning content σε μορφή βίντεο, για όλο το CCNA με τελική τιμή στα 49USD. Αξίζει.

Απ'οτι με είχε ενημερώσει ο καθηγητής που του το είχα δείξει, είναι ίδια ύλη, με διαφορετικό wording. Tου φάνηκε αρκετά καλό.

 

Υ.Γ. Απ'ότι είδα, η προσφορά ισχύει ακόμα για 13 ώρες, αν θέλεις λινκ στείλε μου ΠΜ.

Υ.Γ2 Μην σταματήσετε στο CCNA, GO ON!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά παράγγειλα και εγω το offifial βιβλιο για το ccna και εχω ξεκινήσει και ενα course που εχω αγοράσει εδω και μερες. Αρα ποια η πρόταση σας... Μονο με διαβασμα δεν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2018 στις 8:20 ΜΜ, Jathens είπε

Καλησπέρα παιδιά παράγγειλα και εγω το offifial βιβλιο για το ccna και εχω ξεκινήσει και ενα course που εχω αγοράσει εδω και μερες. Αρα ποια η πρόταση σας... Μονο με διαβασμα δεν? 

Αν δεν εχεις προηγουμενη εμπειρια με δικτυα μπορει να ειναι λιγο πιο δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.Ειδικα αμα εχεις χρονο να μαθεις την καθε τεχνολογια καλα και δεν πρεπει να παρεις την πιστοποιηση π.χ σε 4-5 μηνες θα εισαι οκ.Ψαξε τα video απο ine και cbt nuggets και θα εισαι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...