Προς το περιεχόμενο

Βλάσφημος ο βιολόγος Ρίτσαρντ Ντόκινς κατά την τουρκική δικαιοσύνη


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ειδικά αυτούς τους θρησκόληπτους που εν γνώση τους είναι πρόβατα και κολλημένα μυαλά.Αυτούς θέλω να τους κάψω ζωντανούς αφού τους πατήσω στο λαιμό πρώτα.

Τι επίπεδο, τι πολιτισμός, τι μετριοπάθεια, επιστημονική αντίληψη των πραγμάτων, ανάλυση σε βάθος του ζητήματος που λέγεται θρησκεία, πραγματικά υποκλίνομαι..

Είμαι σίγουρος οτι παρόμοια έκφραση είπαν και οι γκρίζοι λύκοι για τον Ντόκινς.

Χαίρομαι πραγματικά γιατι αποδεικνύεις οτι σε όποια κατηγορία και αν ανήκουν κάποιοι (άθεος, αγνωστικιστής, θρησκευόμενος) μερικοί κουβαλάν τα ίδια

ακριβώς μυαλά, εχουν ακριβώς την ίδια νοοτροπία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν είναι δυνατόν..:fear: Το σχολείο υπάρχει για να προσφέρει γνώση. Όποιος θέλει να ακούσει ιστορίες για θεούς και δαίμονες μπορεί να πάει στο κατηχητικό.

 

για να μην αρχισω τους χαρακτηρισμους θα στα πω κοσμια....

 

γνωση ειναι και τα 2. εσυ μιλας για επιστημονικα τεκμηριωμενες απαντησεις κατι που δεν υφισταται σε καμια απο τις 2 περιπτωσεις. θεωριες ειναι.

 

ξεκαθαρισε μεσα σου τι σιμαινει η λεξη γνωση πρωτα και μετα απαντησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως συμφωνω με τον τον De@th L0rd αν και ειναι λιγο ακραιος ο τροπος που εκφραζεται λογο της αγανακτησης του.

Οπως και να το κανουμε παντως η εκλησια ειναι μια επιχειριση που ακομη εχει μεγαλο αγοραστικο κοινο και ειναι λογικο να κανουν τα παντα για να την προστατευσουνε.

Φτανει να αναλογιστει κανεις οτι η εκλησια ειναι η μεγαλητερη ιδιοκτητρια γης στον κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα ποτέ γιατί σε ολα τα thread με θρησκευτικό περιεχόμενο, πετάγονται όλοι οι άθεοι κλπ. και ξεκινούν ενα μπαράζ από "επιχειρήματα" κατά της εκκλησίας. Το post μιλάει για την Τουρκία και την απώλεια ελευθερίας λόγου και δημοκρατίας στην χώρα. Δεν συνδέονται τα περιστατικά και ουτε πρόκειται ποτέ μιας και απώλεια δημοκρατίας στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Ίσα ίσα που τα μέσα χρησιμοποιούν την δημοκρατία για να μπερδεύουν και να παραπληροφορούν. Αυτο όμως είναι ένα άλλο θέμα.

 

Γιατί όμως υπάρχει αυτή η οργή κατά της θρησκείας;

 

Λόγω της (δεδομένης) διαφθοράς στους τραγοπαπάδες ή απλά με αυτό τον τρόπο γεμίζει ένα κενό βρίζοντας αυτό το οποιο δεν πιστεύεις (παράλογο και προσβλητικό για εκείνους που πιστεύουν).

 

Η απλά είναι "in" να είσαι άθεος;

 

H θρησκείες δημιουργούν τόση ανασφάλεια και φοβία στους ανθρώπους, που νομίζω είναι αδύνατο κάποιος που δηλώνει άθεος να το κάνει απλά επειδή είναι "in", χωρίς να το έχει ψάξει έστω ελάχιστα το θέμα.

(λέω ελάχιστα, γιατί δεν χρειάζεται παραπάνω να καταλάβει κάποιος πως οι θρησκείες και οι θεοί που αντιπροσωπεύουν είναι απλά ανύπαρκτοι).

 

 

Μην ξεχνάτε οτι πέρα απο τις υπερβολές της, η θρησκεία διδάσκει πολύ σωστά πράγματα. Πράγματα τα οποία μια εποχή ήταν δύσκολο να τα δεχτεί ο άνθρωπος αν δεν ήταν σταλμένα απο έναν "θεό".

 

Ναι, επίσης να μην ξεχνάμε και πόσοι θρησκευτικοί πολέμοι έγιναν, και εξακολουθούν να γίνονται εξ'αιτίας τους ... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ συμφωνώ ότι η εκκλησία έχει καταντήσει επιχείρηση κτλ κλτ αλλά πάλι και εσείς ή όποιος τέλος πάντων λέγεται άθεος, διαχωρίστε επιτέλους ότι άλλο πίστη και άλλο -πάω κάθε Κυριακή εκκλησία και κάθε καλοκαίρι στην Τήνο και πέρνω ότι έχει γραφτεί σε γραφές κυριολεκτικά-. Κοινώς μη χώνουμε τους θεούσους/σες που θέλουν να επιβάλλουν την "πίστη" τους και αυτούς που πιστεύουν, έχοντας όμως κάνει πρώτα τις ψακτικές τους, στο ίδιο τσουβάλι.

 

Και τέλος πάντων ποτέ μου δεν κατάλαβα που κολλάνε όλοι με τη "θεωρία" της δημιουργίας. Δεν είναι αντίθετη με αυτήν της εξέλιξης. Καταλάβετε ότι μιλάμε για ένα κείμενο προορισμένο για ανθρώπους που ζούσαν πριν από χιλιετίες. Είναι γραμμένο σε μεταφορική γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστη και εκκλησία δε μπορέι να είναι και εντελώς διαφορετικά όμως. Αν δεν υπήρχε η εκκλησία και το όλο πακέτο της επιρροής της, οι πιστοί στον χριστιανισμό θα ήταν λιγότεροι και από τους πιστούς στον Πας Γιάννενα.

Όπως και να το κάνεις η εκκλησία (η κάθε εκκλησία) επηρεάζει και το ποσοστό πίστης (αν μπορεί να δοθεί ένας τέτοιος ορισμός) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκκλησία ασχολείται αποκλειστικά με την πίστη. Αν δεν υπάρχει πίστη για κάποιον θεό, η εκκλησία δεν έχει λόγο ύπαρξης. Έίναι δύο διαφορετικά πράγματα αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι ανεξάρτητα.

 

Η γνώμη μου είναι ότι η εκκλησία καπηλεύεται την ανάγκη για πίστη των ανθρώπων. Εμένα δεν μου αρέσει κάτι τέτοιο. Το τι πιστέυω δεν αφορά κανέναν και για αυτό το λόγο απέχω συνειδητά από κάθε μορφή οργανωμένης θρησκείας.

 

Τέλος, το αν κάνει καλό η θρησκεία ή όχι, θέλει πολύ συζήτηση και σε καμία περίπτωση η απάντηση δεν μπορεί να είναι "Ναι, κάνει καλό" ή "Όχι, δεν κάνει καλό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην αρχισω τους χαρακτηρισμους θα στα πω κοσμια....

 

γνωση ειναι και τα 2. εσυ μιλας για επιστημονικα τεκμηριωμενες απαντησεις κατι που δεν υφισταται σε καμια απο τις 2 περιπτωσεις. θεωριες ειναι.

 

ξεκαθαρισε μεσα σου τι σιμαινει η λεξη γνωση πρωτα και μετα απαντησε

 

Κατ' αρχήν γιατί να αρχίσεις τους χαρακτηρισμούς? Εγώ σε χαρακτήρισα? Σιγά μη με ρίξεις και στην πυρά:P

 

Τεσπα, σε πληροφορώ ότι η σύγχρονη εξελικτική θεωρία είναι καθολικά αποδεκτή από τους βιολόγους, ακριβώς επειδή είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution

"Darwin's work soon led to overwhelming acceptance of evolution within the scientific community."

 

"This powerful explanatory and predictive theory directs research by constantly raising new questions, and it has become the central organizing principle of modern biology, providing a unifying explanation for the diversity of life on Earth."

 

(θα μπορούσα να σε παραπέμψω και σε πιο εξειδικευμένες πηγές αλλά δεν ξέρω τι γνώσεις βιολογίας έχεις)

 

Υπάρχουν και κάποιοι που βρίσκουν κενά (όπως σχεδόν σε κάθε θεωρία) αλλά κανένας επιστήμονας δεν έχει αντιπροτείνει τη "θεϊκή παρέμβαση" ακριβώς γιατί για κάτι τέτοιο δεν μπορεί να υπάρξει τεκμηρίωση και ως γνωστόν τα δόγματα δεν έχουν θέση σε καμιά επιστήμη. Η άποψη ενός παπά/θεολόγου για την προέλευση του ανθρώπου επιστημονικά έχει την ίδια αξία με την άποψη ενός ψαρά για το κυνήγι αρκούδας.

 

Θα έπρεπε να ίσως σε προβληματίζει ότι την ίδια άποψη με σένα για τη διδασκαλία της εξελικτικής θεωρίας έχουν οι θρησκόληπτοι αμερικάνοι rednecks που ψηφίζουν πρόεδρο με κριτήριο την άποψή του για τις αμβλώσεις και την οπλοκατοχή.

-----Προστέθηκε 24/9/2008 στις 04 : 09 : 45-----

Και τέλος πάντων ποτέ μου δεν κατάλαβα που κολλάνε όλοι με τη "θεωρία" της δημιουργίας. Δεν είναι αντίθετη με αυτήν της εξέλιξης. Καταλάβετε ότι μιλάμε για ένα κείμενο προορισμένο για ανθρώπους που ζούσαν πριν από χιλιετίες. Είναι γραμμένο σε μεταφορική γλώσσα.

 

Φίλε μου είναι εντελώς αντίθετες οι δύο "θεωρίες".

 

Εκτός και αν εννοείς ότι ο θεός δημιούργησε τον πρώτο μονοκύτταρο οργανισμό που εκατομμύρια χρόνια αργότερα εξελίχθηκε στον άνθρωπο.

 

Άμα βρεις ένα παπά - θεολόγο που συμφωνεί με αυτό πάω πάσο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μεγάλε Αβραάμ τιμημένε Ισαάκ λαμπρέ Ιακώβ δες που οδεύει η νέα κοινωνία, τα Σόδομα και τα Γόμορρα φαίνονται Ιλίσια πεδία μπροστά μας .Ο καλέ μου πατριάρχη που οδηγείτε το ποίμνιο σου ???

Αντίχριστοι και άθεοι θα κατέβει ο Γαβριήλ να σας κάψει άπιστοι ειδωλολάτρες .Ακούς εκεί θράσος να δηλώνεις μη χριστιανός παρόλα τα καλά που έχει κάνει αυτή η θρησκεία στο τόπο μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοινωνια της πληροφοριας στην οποια ζουμε μεσω της τεχνολογικης αναπτυξης που εχει δημιουργησει νεα πρωτογωρα στην ανθρωποτητα παγκοσμια δεδομενα στην επικοινωνια στελνει "περιπατο" δεισιδαιμονιες,προκαταληψεις,φοβους για το αγνωστο κτλ που αποτελουν το λογο υπαρξης των θρησκειων...Φυσικα αναφερομαι σε ατομα που εχουν τη δυνατοτητα κριτικης σκεψης και ορθολογισμου.

Τετοιες σπασμωδικες κινησεις δειχνουν το πανικο και το αδιεξοδο που βρισκονται οι θρησκειες στην εποχη μας καθως πλεον αποτελουν απολιθωμα μιας αλλης εποχης...

Σιγουρα δεν ανηκουν στην "εποχη του πυριτιου" που καποιοι εχουν ονομασει την εποχη που ζουμε με τρομερη τεχνολογικη αναπτυξη που σηματοδοτειται απο την ελευση του ηλεκτρονικου υπολογιστη...

 

Οι οικονομολόγοι του 20ου αιώνα λέγαν πως τα εγγόνια τους (δηλαδή εμείς) λόγω της αύξησης της τεχνολογίας θα δουλεύαμε 3 ώρες την εβδομάδα. Οπότε παπάρια μέντολες η τεχνολογία.

 

Θα έπρεπε να ίσως σε προβληματίζει ότι την ίδια άποψη με σένα για τη διδασκαλία της εξελικτικής θεωρίας έχουν οι θρησκόληπτοι αμερικάνοι rednecks που ψηφίζουν πρόεδρο με κριτήριο την άποψή του για τις αμβλώσεις και την οπλοκατοχή.

 

Ναι ενώ οι άλλοι είναι πολύ προοδευτικοί. Κατηγορούν την άλλη που έχει εξώγαμο. Πολύ ελευθεροτυπία διαβάζετε.

 

Και εν τέλει τι μας νοιάζει που σε κάποια χώρα απαγορεύτηκε η πρόσβαση σε κάποια ιστοσελίδα. Αφού οι ίδιοι είναι φανατικά θρησκευόμενοι και δε γουστάρουν τέτοια πράγματα. Εσείς θα τους διαφωτίσετε? Σαν τους Αμερικάνους κάνετε που θέλησαν να φέρουν δημοκρατία χωρίς να τους ρωτήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενώ οι άλλοι είναι πολύ προοδευτικοί. Κατηγορούν την άλλη που έχει εξώγαμο. Πολύ ελευθεροτυπία διαβάζετε.

 

 

Tώρα με ερίζεις να σε ρωτήσω τι διαβάζεις εσύ, που ρωτούσες αν οι μπ@τσοι μπορούν να ψάξουν την τσάντα σου... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...