Προς το περιεχόμενο

Βλάσφημος ο βιολόγος Ρίτσαρντ Ντόκινς κατά την τουρκική δικαιοσύνη


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ενώ οι άλλοι είναι πολύ προοδευτικοί. Κατηγορούν την άλλη που έχει εξώγαμο. Πολύ ελευθεροτυπία διαβάζετε.

Τι σχέση έχει αυτό? Μίλησε κανείς για κόμματα?

 

Για τα κολλημένα μυαλά μερικών θρησκόληπτων μίλησα. Που κρίνουν τους πολιτικούς με "θρησκευτικά" κριτήρια. Αυτό είναι παρόμοιο με το να κρίνεις τον άλλο από την εφημερίδα που διαβάζει:P

 

Και εν τέλει τι μας νοιάζει που σε κάποια χώρα απαγορεύτηκε η πρόσβαση σε κάποια ιστοσελίδα. Αφού οι ίδιοι είναι φανατικά θρησκευόμενοι και δε γουστάρουν τέτοια πράγματα. Εσείς θα τους διαφωτίσετε? Σαν τους Αμερικάνους κάνετε που θέλησαν να φέρουν δημοκρατία χωρίς να τους ρωτήσουν.

 

Κουβέντα κάνουμε και λέμε την άποψή μας. Κανείς δεν πάει να "διαφωτίσει" κανέναν.

 

Εσύ δηλαδή πόσους τούρκους ξέρεις και έχεις άποψη για το τι θέλουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η εκκλησία ασχολείται αποκλειστικά με την πίστη. Αν δεν υπάρχει πίστη για κάποιον θεό, η εκκλησία δεν έχει λόγο ύπαρξης.

 

Έχεις μείνει λίγο πίσω η εκκλησία εκσυγχρονίζετε προς όφελος μας πάντα αν θες για παράδειγμα κανά οικοπεδακι προσφέρεται να στο πουλήσει και να αποφύγεις μεσιτικά γραφεία και τέτοιες αηδίες .Άντε μη γράφουμε ότι θέλουμε. Σαν θεοσεβούμενος προοδευτικός προτείνω ακόμα ποιο λειτουργικές ιδέες όπως δημιουργηθεί διαδυκτιακη εκκλησία με live streaming λειτουργία και paypal για εικονικά κεράκια ιερές εικόνες καθώς και live chat για τις εξομολογήσεις αγιασμούς ευχέλαια ,έτσι τεχνολογία και εκκλησία θα συμβαδίζουν αρμονικά .:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μείνει λίγο πίσω η εκκλησία εκσυγχρονίζετε προς όφελος μας πάντα αν θες για παράδειγμα κανά οικοπεδακι προσφέρεται να στο πουλήσει και να αποφύγεις μεσιτικά γραφεία και τέτοιες αηδίες .Άντε μη γράφουμε ότι θέλουμε. Σαν θεοσεβούμενος προοδευτικός προτείνω ακόμα ποιο λειτουργικές ιδέες όπως δημιουργηθεί διαδυκτιακη εκκλησία με live streaming λειτουργία και paypal για εικονικά κεράκια ιερές εικόνες καθώς και live chat για τις εξομολογήσεις αγιασμούς ευχέλαια ,έτσι τεχνολογία και εκκλησία θα συμβαδίζουν αρμονικά .:-)

 

Στην αρχή ψάρωσα, νόμιζα πως μιλούσε σοβαρά... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει αυτό? Μίλησε κανείς για κόμματα?

 

Για τα κολλημένα μυαλά μερικών θρησκόληπτων μίλησα. Που κρίνουν τους πολιτικούς με "θρησκευτικά" κριτήρια. Αυτό είναι παρόμοιο με το να κρίνεις τον άλλο από την εφημερίδα που διαβάζει:P

 

 

 

Κουβέντα κάνουμε και λέμε την άποψή μας. Κανείς δεν πάει να "διαφωτίσει" κανέναν.

 

Εσύ δηλαδή πόσους τούρκους ξέρεις και έχεις άποψη για το τι θέλουν?

 

Αν εγώ δηλαδή ήμουνα με το derby παραμάσχαλα θα με πέρναγες για ολυμπιακό? Επιπλέον ξέρω πως το 50% των Τούρκων ψηφίζει ένα ισλαμικό κόμμα επομένως δεν τους πολυενδιαφέρει ο Δαρβίνος. Αρα στα τέτοια τους αν τους απαγορεύτηκε η πρόσβαση. Και στα δικά μου. Απλά νομίζω πως αν άυριο φυτρώσουν 100 site θαυμαστών του Χιτλερ δε νομίζω ότι όλοι θα λένε για ελευθερία του λόγου κλπ. Τέλος χίλιες φορές κάποιος να ψηφίζει βάση αμβλώσεων και όχι βάση ρουσφετιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξεχασες κατι πολυ σημαντικο :-)

 

Κατ' αρχήν γιατί να αρχίσεις τους χαρακτηρισμούς? Εγώ σε χαρακτήρισα? Σιγά μη με ρίξεις και στην πυρά:P

 

Τεσπα, σε πληροφορώ ότι η σύγχρονη εξελικτική θεωρία είναι καθολικά αποδεκτή από τους εξελικτικους βιολόγους, ακριβώς επειδή είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη.

 

 

μια θεωρια που εχει κενα δε μπορει να ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενη. υπαρχουν ενδειξεις οχι αποδειξεις.

οπου και οι ενδειξεις αλλιως ερμηνευονται απο τον καθε επιστημονα

 

κατι αλλο πιο σοβαρο εχεις να πεις?

 

Doesn't evolution contradict religion?

 

 

Not always. Certainly it contradicts a literal interpretation of the first chapter of Genesis, but evolution is a scientific principle, like gravity or electricity. To scientifically test a religious belief one first must find some empirical test that gives different results depending on whether the belief is true or false. These results must be predicted before hand, not pointed to after the fact

Does evolution contradict creationism?

 

 

There are two parts to creationism. Evolution, specifically common descent, tells us how life came to where it is, but it does not say why. If the question is whether evolution disproves the basic underlying theme of Genesis, that God created the world and the life in it, the answer is no. Evolution cannot say exactly why common descent chose the paths that it did

If evolution is true, then isn't the whole Bible wrong?

 

 

First let me repeat that the underlying theme of the first book of Genesis can't be scientifically proven or disproven. No test has ever been found that can tell the difference between a universe created by God, and one that appeared without Him. Only certain interpretations of Genesis can be disproven.

Does evolution deny the existence of God?

 

 

No. See question 1. There is no reason to believe that God was not a guiding force behind evolution. While it does contradict some specific interpretations of God, especially ones requiring a literal interpretation of Genesis 1, few people have this narrow of a view of God.

But isn't this Deism, the belief that God set the universe in motion and walked away?

 

 

While it could be Deism, the Bible speaks more of an active God, one who is frequently intervening in His creation. If the Bible represents such a God in historical times there is no reason to assume that He was not active in the universe before then. A guiding hand in evolution could exist, even in the time before humans came around. Just because people were not there to observe does not mean that there was nothing to observe.

http://www.talkorigins.org/faqs/faq-god.html

Επεξ/σία από FarCry
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θεωρία του Δαρβίνου έχει αποδειχτεί οτι ισχύει με άπειρα παραδείγματα απο τη φύση. Δεν είναι κάτι που μπορεί κανείς να πει, οτι ίσως και να μην ισχύει, σε επιστημονικό επίπεδο τουλάχιστον, γιατί τότε πρέπει να βρει ένα παράδειγμα οπου αποδεδειγμένα δεν θα ισχύει η εξέλιξη. Ακόμα και ένα είναι αρκετό για να καταρριφθεί η θεωρία αλλά μέχρι τώρα δεν έχει βρεθεί. (εκτός αν μιλάμε απλά με βάση την προσωπική πεποίθηση του καθενός... οπότε και εγώ μπορεί να πιστεύω οτι η microsoft είναι μια μη κερδοσκοπική εταιρεία με σκοπό την ανάπτυξη της τεχνολογίας για το κοινό καλο! :rolleyes:)

 

Τώρα αν η θεωρία της εξέλιξης συμβαδίζει με τη Γένεση... κανονικά μπορεί και ναι!

Αν δεχτούμε οτι αυτά που λέει η παλιά διαθήκη είναι αλληγορικά, δηλαδή είναι απλά συμβολισμοί που θέλουν να δείξουν οτι ο Θεός "έφτιαξε" τους φυσικούς νομους έτσι ώστε να δημιουργηθεί ο κόσμος, τότε είναι καθαρά θέμα προσωπικό του καθενός να δεχτεί την ύπαρξη του Θεού ή όχι. Αλλά δυστυχώς βλέπω οτι οι περισσότεροι σήμερα δέχονται τα θρησκευτικά κείμενα έτσι όπως είναι. Ακόμα και άνθρωποι με θεολογικές σπουδές κτλ θεωρούν οτι το βιβλίο της γένεσης κυριολεκτεί. Σ'αυτήν την περίπτωση οι δύο θεωρίες δεν έχουν καμία σχέση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχασες κατι πολυ σημαντικο :-)

 

 

 

μια θεωρια που εχει κενα δε μπορει να ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενη. κατι αλλο πιο σοβαρο εχεις να πεις?

 

Ρε φίλε αφού έχεις μαύρα μεσάνυχτα επί του θέματος γιατί πας να βγεις από πάνω? Ρίξε κανα search στο wikipedia πριν αμφισβητήσεις τη σοβαρότητά μου:-)

 

Εξελικτικοί βιολόγοι είναι αυτοί που ασχολούνται με την εξελικτική βιολογία. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Σαν να λέμε καρδιολόγος -> ο γιατρός που ειδικεύεται στα καρδιολογικά.

http://en.wikipedia.org/wiki/Biologist

 

ΔΕΝ υπάρχουν "δημιουργιστές" βιολόγοι. (η όπως αλλιώς θα ονομαζόταν αυτό αν υπήρχε)

 

Επίσης, αν ένας βιολόγος δεν είναι εξελικτικός πχ αν είναι μοριακός ή γενετικός ΔΕΝ σημαίνει ότι δεν δέχεται την εξελικτική θεωρία. Όπως ξαναείπα, αυτή η θεωρία είναι αποδεκτή ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ από τους βιολόγους και τη βιολογία σαν επιστήμη.

 

Αν εσύ τώρα βρίσκεις κενά, μπορείς να γράψεις μία εργασία και να την υποβάλλεις για δημοσίευση στο Science η στο Nature. Οι πιθανότητες να γίνει αποδεκτή θα είναι λίγο λιγότερες από την πιθανότητα της δημιουργίας του κόσμου από το θεό σε 7 μέρες.

 

Γίνονται και θαύματα όμως..B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θεωρία του Δαρβίνου έχει αποδειχτεί οτι ισχύει με άπειρα παραδείγματα απο τη φύση. Δεν είναι κάτι που μπορεί κανείς να πει, οτι ίσως και να μην ισχύει, σε επιστημονικό επίπεδο τουλάχιστον, γιατί τότε πρέπει να βρει ένα παράδειγμα οπου αποδεδειγμένα δεν θα ισχύει η εξέλιξη. Ακόμα και ένα είναι αρκετό για να καταρριφθεί η θεωρία αλλά μέχρι τώρα δεν έχει βρεθεί.

 

 

ξεχνας ενα πραγμα. συνεχως υπαρχουν κενα στη θεωρια και οι εξελικτικοι για να δειξουν οτι ο θεος δεν εχει καμια παρεμβαση σε αυτη τη θεωρια εφευρισκουν τροπους ωστε να εξηγησουν τα ανεξηγητα. (βλεπε διπλασιασμο γονιδιων)

 

οι εξελικτικοι βιολογοι προσπαθουν να αποδειξουν οτι δεν υπαρχει καμια θεικη παρεμβαση.

 

 

ΔΕΝ υπάρχουν "δημιουργιστές" βιολόγοι. (η όπως αλλιώς θα ονομαζόταν αυτό αν υπήρχε)

 

 

φαινεται οτι εσυ μαλλον δεν εχεις διαβασει καλα...βλεπω ποιος εχει μαυρα μεσανυχτα :P

 

Creation biology

 

Creation biology centers around an idea derived from Genesis that states that life was created by God in a finite number of "created kinds" rather than through biological evolution from a common ancestor. Creation scientists consider that any observable speciation descends from these distinctly created kinds through inbreeding, deleterious mutations and other genetic mechanisms.[51] Whereas evolutionary biologists and creation scientists share similar views of microevolution, creation scientists disagree that the process of macroevolution can explain common ancestry among organisms far beyond the level of common species.[21] Creationists contend that there is no empirical evidence for new plant or animal species, and deny fossil evidence has ever been found documenting the process

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγώ δηλαδή ήμουνα με το derby παραμάσχαλα θα με πέρναγες για ολυμπιακό? Επιπλέον ξέρω πως το 50% των Τούρκων ψηφίζει ένα ισλαμικό κόμμα επομένως δεν τους πολυενδιαφέρει ο Δαρβίνος. Αρα στα τέτοια τους αν τους απαγορεύτηκε η πρόσβαση. Και στα δικά μου. Απλά νομίζω πως αν άυριο φυτρώσουν 100 site θαυμαστών του Χιτλερ δε νομίζω ότι όλοι θα λένε για ελευθερία του λόγου κλπ. Τέλος χίλιες φορές κάποιος να ψηφίζει βάση αμβλώσεων και όχι βάση ρουσφετιού

 

1.Εγώ πάντως ξέρω δεξιούς που διαβάζουν ελευθεροτυπία όπως και αριστερούς που διαβάζουν καθημερινή. Δεν είναι αυτό το θέμα όμως.. Και με το να πετάμε ταμπέλες ο ένας στον άλλον δεν βγαίνει νόημα.

 

2.Το ισλαμικό κόμμα που αναφέρεσαι δεν είναι και τίποτα ταλιμπάν. Σου θυμίζω πάλι ότι στην Τουρκία έχουν δημοκρατία. Και παίζει και η λεπτομέρεια του υπόλοιπου 50%..

 

3.Αν θες τη γνώμη μου για τη λογοκρισία στους νεοναζί (υπάρχουν νόμοι στη Γερμανία) πιστεύω πως το κράτος δεν πρέπει να έχει δικαίωμα να λογοκρίνει οποιονδήποτε. Το ότι γίνεται σε αυτούς αλήθεια δεν μας είπες είναι επίσης στα τέτοια σου? Όχι τίποτα άλλο, μην παρεξηγηθείς..:devil:

 

4.Στις εκλογές ψηφίζεις πολιτικούς και πολιτικές. Οτιδήποτε άλλο ακυρώνει τη δημοκρατία. Και δυστυχώς αυτό σήμερα είναι κανόνας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχνας ενα πραγμα. συνεχως υπαρχουν κενα στη θεωρια και οι εξελικτικοι για να δειξουν οτι ο θεος δεν εχει καμια παρεμβαση σε αυτη τη θεωρια εφευρισκουν τροπους ωστε να εξηγησουν τα ανεξηγητα. (βλεπε διπλασιασμο γονιδιων)

 

οι εξελικτικοι βιολογοι προσπαθουν να αποδειξουν οτι δεν υπαρχει καμια θεικη παρεμβαση.

 

Δεν υπάρχουν κενά στη θεωρία με την έννοια "των αδύναμων θεμελίων". Η εξέλιξη είναι εδώ και πολλά χρόνια μία απο τίς πιο κατοχυρωμένες επιστημονικές γνώσεις.

 

Απλά υπάρχουν νέα ερωτήματα (και όχι "κενά"),

 

και γίνεται προσπάθεια να ερμηνευτούν με βάση την εξέλιξη όπως ένα ερώτημα φυσικής προσπαθούμε να το λύσουμε με τα μαθηματικα. Μέχρι να βρεθεί η λύση, δεν σημαίνει οτι δεν ισχύουν τα μαθηματικά.

 

Τώρα για το αν οι επιστήμονες προσπαθούν να "αποδειξουν οτι δεν υπαρχει καμια θεικη παρεμβαση" τέτοια προβλήματα τα έχουμε λύσει απο καιρό.... Δεν μας απασχολούν...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαινεται οτι εσυ μαλλον δεν εχεις διαβασει καλα...βλεπω ποιος εχει μαυρα μεσανυχτα :P

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Δεν σου χει πει κανείς ότι στο internet λένε πολλές παπαριές?

 

Σημασία έχει η πηγή της πληροφορίας.

 

Τεσπα, δώσε μου ένα link ενός κανονικού πανεπιστήμιου που μπορώ να σπουδάσω.. Creation biology:rolleyes: και θα σκίσω το πτυχίο μου επιτόπου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι επίπεδο, τι πολιτισμός, τι μετριοπάθεια, επιστημονική αντίληψη των πραγμάτων, ανάλυση σε βάθος του ζητήματος που λέγεται θρησκεία, πραγματικά υποκλίνομαι..

Είμαι σίγουρος οτι παρόμοια έκφραση είπαν και οι γκρίζοι λύκοι για τον Ντόκινς.

Χαίρομαι πραγματικά γιατι αποδεικνύεις οτι σε όποια κατηγορία και αν ανήκουν κάποιοι (άθεος, αγνωστικιστής, θρησκευόμενος) μερικοί κουβαλάν τα ίδια

ακριβώς μυαλά, εχουν ακριβώς την ίδια νοοτροπία

 

 

Δε μας γ*$$^22ς κι εσύ με τον πολιτισμό και τις φλωριές.Με την ίδια νοοτροπία που απαντούν αυτοί απαντώ κι εγώ.Σιγά μην μου δημιουργήσεις κι ενοχές τώρα που έβρισα τα πρόβατα.Μίλησα για συγκεκριμένη κατηγορία θρησκευόμενων στην όποία μάλλον ανήκεις κ σε πείραξαν αυτά που είπα.Γιατί υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που πιστεύουν κάπου αλλά δεν σου κάνουν κήρυγμα με το παραμικρό.

 

 

Απλά για να καταλάβετε πόσο απάνθρωπη είναι η ορθόδοξη πίστη στην πράξη καθημερινά.Το ξέρετε ότι σε περίπτωση θανάτου ενός παιδιού το οποίο είναι εξώγαμο ή δεν έχει βαπτιστεί, δεν γίνεται να ταφεί,η εκκλησία αρνείται να το θάψει σε νεκροταφείο,και κρέμεσαι ειλικρινά από τα @@ του παπά να αποφασίσει; Ή ακόμα το πιό αθώο.Μια γυναίκα έχει κάνει ένα παιδί χωρίς να έχει πάντρευτεί.Περιττό να σας πώ τα σχόλεια από τους καλούς χριστιανούς.Το παιδί δηλαδή αυτό δεν έχει ζωή; Δεν είναι δημιούργημα του θεού για αυτούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Δεν σου χει πει κανείς ότι στο internet λένε πολλές παπαριές?

 

Σημασία έχει η πηγή της πληροφορίας.

 

Τεσπα, δώσε μου ένα link ενός κανονικού πανεπιστήμιου που μπορώ να σπουδάσω.. Creation biology:rolleyes: και θα σκίσω το πτυχίο μου επιτόπου..

 

 

η πηγη ειναι η wikipedia. οτι μου παρεθεσες και συ :P

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Creation_science#Creation_biology

 

δεν ειναι κλαδος της βιολογιας. απλα ειναι βιολογοι χωρις τις εξελικτικες παρωπιδες :-)

 

Biological creationism is the doctrine or belief that the various species or kinds of living beings were created and so are not the product of a naturalistic process. The creator is usually identified as God. It is, therefore, philosophically opposed to evolutionism. As the theory of evolution is found as an integral part of all secular biology fields, it is critical that creationists have a thorough understanding of biology.

 

http://creationwiki.org/Biology

http://www.bryancore.org/species/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πηγη ειναι η wikipedia. οτι μου παρεθεσες και συ :P

Δεν είναι ακριβώς wikipedia..

 

Εδώ είναι το link της κεντρικής σελίδας του... creationwiki!:-)

 

http://creationwiki.org/Main_Page

 

Μερικά επιλεγμένα κομμάτια απο την κεντρική σελίδα. Τα συμπεράσματα δικά σου.. (τι άλλο θα δουν τα μάτια μας:cry:)

 

"CreationWiki is a free encyclopedia of apologetics by an international team of missionaries. Creationists are encouraged to get involved with the development of this ever-growing resource (3,712 articles). "

 

" Sign the Academic Freedom Petition

 

Across America, the freedom of scientists, teachers, and students to question Darwin is coming under increasing attack by self-appointed defenders of the theory of evolution who are waging a malicious campaign to demonize and blacklist anyone who disagrees with them. (See Anticreation in public schools) "

 

Όπως είπα, σημασία έχει η πηγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...