Προς το περιεχόμενο

Λουκέτο στην μεγαλύτερη εταιρεία αποστολής spam


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός λειτουργίας τέθηκε ο μεγαλύτερος διαχειριστής ανεπιθύμητων μηνυμάτων (spam) στον κόσμο.

 

Οι ομοσπονδιακές αρχές των Ηνωμένων Πολιτειών ανακοίνωσαν ότι έκλεισαν την HerbalKing, μια παγκόσμια συμμορία spam, η οποία θεωρείται υπεύθυνη για την αποστολή δισεκατομμυρίων ανεπιθύμητων μηνυμάτων που προωθούν την πώληση φαρμάκων και χαπιών.

 

Ομοσπονδιακό δικαστήριο του Σικάγο έπειτα από καταγγελία της Ομοσπονδιακής Επιτροπής Εμπορίου διέταξε το τερματισμό της λειτουργίας της HerbalKing μέχρι ότου η υπόθεση οδηγηθεί στη δικαιοσύνη.

 

Ομοσπονδιακός δικαστής δήλωσε ότι η HerbalKing εμπλέκεται σε υπόθεση αποστολής ανεπιθύμητων μηνυμάτων και παραπλανητικού μάρκετινγκ.

Οργανώσεις κατά των spam εκτιμούν ότι το ένα τρίτο των ανεπιθύμητων μηνυμάτων στον κόσμο προέρχονται από την HerbalKing.

 

Σύμφωνα με δημοσιεύματα επικεφαλής της όλης επιχείρησης είναι ο 26χρονος Λανς Άτκινσον, ο οποίος ζει στην Αυστραλία, και ο Τζόντι Σμιθ από το Τέξας. Οι Άτκινσον και Σμιθ διατηρούσαν τέσσερις εταιρείες.

 

Source.png Πηγή: lawnet.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τους ρώταγες τη δουλειά κάνεις και να σου πούνε "να μωρέ στέλνω spam"

 

χααχχα ναι καλή φάση :P

 

πλάκα πλάκα όμως δεν βγάζουν και λίγα πριν από ένα χρόνο νομίζω είχαν πιάσει ένα chief σπαμερόνι ο οποίος είχε βγάλει εκατομμύρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ήρθε ο καιρός οι αρχές της κάθε χώρας να αρχίσουν να εστιάζουν τις έρευνές τους σε τέτοιου είδους παράνομες δραστηριότητες (spam, phising κ.λπ.) και να αφήσουν ήσυχο το file sharing και οτιδήποτε βοηθά στην ελεύθερη διακίνηση της πληροφορίας; :mad:

 

Αλλά ξέχασα! Αυτού του είδους οι παράνομες δραστηριότητες δεν πλήττουν τη δύναμη του κεφαλαίου! :devil:

 

Ίσα - ίσα που πολλές φορές την ενισχύουν κιόλας... :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεφουσκώσουν τα inbox μας επιτέλους αφού μόνο το Gmail έκανε καλή δουλειά απόρριψης άχρηστων μηνυμάτων...

 

Έχω ενεργό λογαριασμό στο hotmail απο το 98 νομίζω, που τον χρησιμοποιώ αβέρτα. Πραγματικά ελάχιστα spams έχουν περάσει και απο εκεί.

 

Δεν έχω παράπονο για κανέναν απο τους δυο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...