Προς το περιεχόμενο

linksys wag200g


nolo10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
http://www.geizkragen.de/preisvergleich/pc-und-co/wlan/router/linksys/linksys-wag200g/274167.html

 

εγω γιατι το πηρα 79 ευρω ελεος διαφορες ελλαδα-γερμανια???off topic

συνηθως της γερμανιας ειναι isdn annex b.κατα τα αλλα καμια διαφορα.

Χάρηκα όταν είδα την είδηση,επειδή παίζω με το ανεπίσημο 1,01,08 της Forthnet εδώ και αρκετούς μήνες (σε γραμμή Tellas).

Το δοκίμασα πρίν λίγα λεπτά και στην κυριολεξία τσάκισε την ήδη κουτσουρεμένη γραμμή μου,24 γάρ που κλειδώνει στα ~14Mbps ελέω σταθερότητας (στο επόμενο user/pass verification error θα την στείλω την Tellas).

Απο γρήγορους servers όπως της Nvidia/Ati δέν κατάφερα να πιάσω ταχύτητες πάνω απο 150kb/sec.Τα στατιστικά της γραμμής διαμορφώθηκαν κάπως έτσι:

 

Downstream Rate: 13996 kbps

Upstream Rate: 996 kbps

Downstream Margin: 14 db

Upstream Margin: 12 db

Downstream Line Attenuation: 12 db

Upstream Line Attenuation: 2.5 db

Downstream Transmit Power: 12 db

Upstream Transmit Power: 20 db

 

Πέρασα πάλι το ανεπίσημο 1,01,08 της Forthnet και κατάφερα να πιάσω απο τους ίδιους servers και για τα ίδια αρχεία την μέγιστη που μπορώ για την γραμμή μου,δηλαδή ~1,47Mb/sec.

Τα στατιστικά της γραμμής διαμορφώθηκαν κάπως έτσι:

 

Downstream Rate: 13996 kbps

Upstream Rate: 996 kbps

Downstream Margin: 15 db

Upstream Margin: 10 db

Downstream Line Attenuation: 12 db

Upstream Line Attenuation: 2.5 db

Downstream Transmit Power: 12 db

Upstream Transmit Power: 21 db

 

Γενικά δέν είδα τραγικές διαφορές στις τιμές ανάμεσα στα δύο firmware,άλλα στην περίπτωση του 1,01,09 τόσο με LLC PPPoE όσο και με VC PPPoA ένιωθα λές και γύρισα πίσω στις onDSL Kit εποχές του ΟΤΕ...:-(

Κανένας άλλος με παρόμοια προβλήματα;

 

αν εχεις ασταθης γραμμη εκει το firmware της forthnet Τοτε η κανα speedtouch.επισης τι γραμμη εχεις?24?γιατι βλεπω downstream margin 15 και δεν στεκει.γιατι αλλιως με margin 6 px se forthnet θα παιζες κανα 19 mbit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως στέκει...επειδή πολύ απλά είναι κρετίνοι οι της Tellas.Και όχι τίποτ'άλλο, πάνε να με βγάλουν τρελό οτι δέν τρέχει κάτι με τη γραμμή μου ή με τους ίδιους.Username/password verification error (κόκκινο λαμπάκι internet στο wag200) αρκετές φορές μεσα στην βδομάδα,αραιά και πού δέν μπορώ να ανοίξω συγκεκριμένες σελίδες,πχ μπορεί να μήν ανοίξει τίποτα με domain.gr,αλλα τα .com κανένα πρόβλημα.Κλείδωμα αρχικά στα 15994 και απο σήμερα στα 13996 ελέω "ξεχεσίματος" απο την μεριά μου.

Το κορυφαίο;Είναι φάσεις που δέν μπορω με τίποτα να συνδεθώ με LLC PPPoe και παίζω μόνιμα με PPPοa...να πώ κι'αλλα;

Κλασσική δικαιολογία:"Ααααα με τα Linksys έχουν αναφερθεί αρκετά προβλήματα,να βάλετε το speedstream"

 

@#$%#@$ i say...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

malon σου αλλαξαν προφιλ για να εισαι πιο σταθερα.κανονικα Pppoe πρεπει να παιζεις.βαλε το speedstream και κανε to linksys access point στην χειροτερη η αλλιως φυγε απο τελλας.αλλιως βρες κανα speedoutch.thompson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμάζομαι για το μεγάλο άλμα..πίσω στον ΟΤΕ.

Σχεδόν 8 μήνες δέν είχα το παραμικρό πρόβλημα με το wag200,ε τους τελευταίους 2 έχω φάει ότι πρόβλημα μπορείς να φανταστείς στην μάπα.

Και οχι τίποτ'άλλο,ζητάνε και προκαταβολικά τα χρήματα οι αλήτες στον λογαριασμό,για έναν μήνα που ακόμα τρέχει!

Τέσπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wag200g μπορει να συνδεεται με αλλα δικτυα..ή να μπορει να δει αλλα δικτυα??:-)

oxi den mporei>τωρα αν εχει βγει κανα παραξενο firmware δεν το ξερω αλλα με το κανονιθκο δεν μπορει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως στέκει...επειδή πολύ απλά είναι κρετίνοι οι της Tellas.Και όχι τίποτ'άλλο, πάνε να με βγάλουν τρελό οτι δέν τρέχει κάτι με τη γραμμή μου ή με τους ίδιους.Username/password verification error (κόκκινο λαμπάκι internet στο wag200) αρκετές φορές μεσα στην βδομάδα,αραιά και πού δέν μπορώ να ανοίξω συγκεκριμένες σελίδες,πχ μπορεί να μήν ανοίξει τίποτα με domain.gr,αλλα τα .com κανένα πρόβλημα.Κλείδωμα αρχικά στα 15994 και απο σήμερα στα 13996 ελέω "ξεχεσίματος" απο την μεριά μου.

Το κορυφαίο;Είναι φάσεις που δέν μπορω με τίποτα να συνδεθώ με LLC PPPoe και παίζω μόνιμα με PPPοa...να πώ κι'αλλα;

Κλασσική δικαιολογία:"Ααααα με τα Linksys έχουν αναφερθεί αρκετά προβλήματα,να βάλετε το speedstream"

 

@#$%#@$ i say...

Aυτό σχετικά με το PPPOA KAI PPPoe έιναι πρόβλήμα του Linksys.. To είχα και εγώ με το WAG200G ΚΑΙ ΤΗN tellas αλλά μετά την χτεσινή αναβάθμιση του firmware από την σελίδα της linksys έφτιάξε αμέσως ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το wag200 εδώ και 10 μήνες.Δουλεύω με την 1,01,08 έκδοση εδώ και 8 μήνες (αν όχι περισσότερο) και δέν μπορώ να μπώ με pppoe εδώ και 2 μήνες (ενώ τους υπόλοιπους 6 μπορούσα).

Αν διάβασες προηγούμενο post μου,θα δείς οτι έβαλα και την νεότερη έκδοση του firmware,η οποία μείωσε την ταχύτητα μου κατα 90%.Ναι μέν έπαιζε και στα 2 encapsulation,άλλα η ταχύτητα απο μόνη της ήταν απλά τραγική.Αλήθεια ...και τα verification error νομίζεις οτι οφείλονται στο Linksys;

Πρόβλημα tellas defacto...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α συγνώμη δεν αναφερόμουνα αποκλειστικά στο προβλήμα σου ! ¨-) Απλα ανέφερα ότι το σχετικό θέμα με το PPPOE λυνόταν με τη σχετική αναβαθμίση τωρα τι άλλο παρουσιαζέται δεν το ξέρω ,,,,, Εμένα πάντως η ταχύτητα δεν άλλαξε βέβαια είμαι κλειδωμένος στα 8/1 αλλά κατεβάζω με σχετικά καλές ταχύτητες . Εχώ κάποιο θέμα άλλα δεν ξέρω έαν μπορω να το αναφέρω έδω μέσα ....

Aυτά είνα τα στατιστικά της γραμμής μου .

DSL Status: Connected

DSL Modulation Mode: ADSL2+

DSL Path Mode: Interleaved

Downstream Rate: 7994 kbps

Upstream Rate: 996 kbps

Downstream Margin: 14 db

Upstream Margin: 9 db

Downstream Line Attenuation: 30 db

Upstream Line Attenuation: 7.5 db

Downstream Transmit Power: 12 db

Upstream Transmit Power: 21 db

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό σχετικά με το PPPOA KAI PPPoe έιναι πρόβλήμα του Linksys.. To είχα και εγώ με το WAG200G ΚΑΙ ΤΗN tellas αλλά μετά την χτεσινή αναβάθμιση του firmware από την σελίδα της linksys έφτιάξε αμέσως ....

 

κανονικα και τα 2 πρεπει να παιζουθν αν και τα dslam ειναι Pppoe πλεον ολα σχεδον.γιατι τι προβλημα ειχες με αυθτα τα 2?

Έχω το wag200 εδώ και 10 μήνες.Δουλεύω με την 1,01,08 έκδοση εδώ και 8 μήνες (αν όχι περισσότερο) και δέν μπορώ να μπώ με pppoe εδώ και 2 μήνες (ενώ τους υπόλοιπους 6 μπορούσα).

Αν διάβασες προηγούμενο post μου,θα δείς οτι έβαλα και την νεότερη έκδοση του firmware,η οποία μείωσε την ταχύτητα μου κατα 90%.Ναι μέν έπαιζε και στα 2 encapsulation,άλλα η ταχύτητα απο μόνη της ήταν απλά τραγική.Αλήθεια ...και τα verification error νομίζεις οτι οφείλονται στο Linksys;

Πρόβλημα tellas defacto...

me Pppoa μπορει ενα ρουτερ αν σουρνεται αν το dslam παιζει Pppoe.απο εκει και περα δοκιμες κανεις με διαφορα firmware γιατι και αυτο το που θα παιξει καλυτερα οπως και το verification error Μπορει να ειναι θεμα ασυβματοτητας με dslam>πχ τα λινκσυς οταν εδινε ο οτε ενα megabit σε dslam τις marak επρεπε να το βναλεις καρφωτα g.dmt για να συγχρονισει.αμα το εβαζες multimode δεν επαιζε.

Α συγνώμη δεν αναφερόμουνα αποκλειστικά στο προβλήμα σου ! ¨-) Απλα ανέφερα ότι το σχετικό θέμα με το PPPOE λυνόταν με τη σχετική αναβαθμίση τωρα τι άλλο παρουσιαζέται δεν το ξέρω ,,,,, Εμένα πάντως η ταχύτητα δεν άλλαξε βέβαια είμαι κλειδωμένος στα 8/1 αλλά κατεβάζω με σχετικά καλές ταχύτητες . Εχώ κάποιο θέμα άλλα δεν ξέρω έαν μπορω να το αναφέρω έδω μέσα ....

Aυτά είνα τα στατιστικά της γραμμής μου .

DSL Status: Connected

DSL Modulation Mode: ADSL2+

DSL Path Mode: Interleaved

Downstream Rate: 7994 kbps

Upstream Rate: 996 kbps

Downstream Margin: 14 db

Upstream Margin: 9 db

Downstream Line Attenuation: 30 db

Upstream Line Attenuation: 7.5 db

Downstream Transmit Power: 12 db

Upstream Transmit Power: 21 db

 

και δεν το αναφερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ τα λινκσυς οταν εδινε ο οτε ενα megabit σε dslam τις marak επρεπε να το βναλεις καρφωτα g.dmt για να συγχρονισει.αμα το εβαζες multimode δεν επαιζε.

 

Παρόμοιο πρόβλημα είχα με την έκδοση 1,0,0,9 όταν πρωτοπήρα το modem,όπου το wag200 αρνιόταν πεισματικά να τρέξει σε ADSL2/ADSL2+ mode.Αναγκαστικά έπαιζα σε g.dmt ή multimode κοντά στα 8Mbps.Εκανα αναβάθμιση σε 1,01,06 και ως εκ θαύματος έστρωσε.Το καλοκαίρι που μας πέρασε,είχα απίστευτα προβλήματα αποσυνδέσεων και συγχρονισμού.Φαντάζομαι οτι ήταν γενικευμένο πρόβλημα στο κέντρο της Αθήνας.Εκείνη την περίοδο έκανα και την μετάβαση στο 1,01,08 επειδή αποδείχτηκε λίγο πιο σταθερό (20 αποσυνδέσεις vs 22 αποσυνδέσεις/μέρα :lol::P).

Με την νεότερη έκδοση αν και κατάφερα να μπω με PPPoE,είχα Downstream Margin 13 db άλλα η γραμμή έδειχνε οτι αντιμετώπιζε προβλήματα.Ενα απλό refresh της κεντρικής σελίδας του insomnia εκανε 3-5 δευτερόλεπτα να ολοκληρωθεί.

Γενικά αυτή τη στιγμή το PPPoA@1,01,08 δείχνει πολύ πιο σταθερό στην γραμμή μου,ο λόγος που γίνεται αυτό όμως είναι πέρα απο τις γνώσεις μου και την φαντασία μου...:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη συνδεση εχεις?to margin 15 δεν το κανει το linksys αλλα μαλον στο εβαλα απο forthnet αν εχεις forthnet για να μειωθουν οι αποσυνδεσεις.παντως ηξαναδοκιμασε pppoe me llc βεβεα να δεις γιατι χλωμο να παιζειςκαλυτερα με Pppoa/vcmux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tellas γραμμή,15994kbps το maximum που εχει κλειδώσει (δοκιμή με Zyxel Prestige 660 και Linksys wag200).

To τελευταίο διάστημα αντιμετώπιζα προβλήματα με την επιβεβαίωση των κωδικών μου,ασχέτως αν είχα την επιλογή Keep alive ενεργοποιημένη.Η λογική "εξήγηση" ήταν οτι ο κωδικός που είχα δηλώσει ήταν περίπλοκος και κόλλαγε...ντοινγκ!Το αλλάξαμε σε κάτι πιο απλό ενώ ταυτόχρονα ρίξανε την ταχύτητα στα 13996 χάριν σταθερότητας.Λίγο ακόμα και δεν θα χρειάζομαι το ADSL2+mode,θα βάζω g.dmt μια και έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...