Προς το περιεχόμενο

linksys wag200g


nolo10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To τελευταίο διάστημα αντιμετώπιζα προβλήματα με την επιβεβαίωση των κωδικών μου,ασχέτως αν είχα την επιλογή Keep alive ενεργοποιημένη.Η λογική "εξήγηση" ήταν οτι ο κωδικός που είχα δηλώσει ήταν περίπλοκος και κόλλαγε...ντοινγκ!Το αλλάξαμε σε κάτι πιο απλό ενώ ταυτόχρονα ρίξανε την ταχύτητα στα 13996 χάριν σταθερότητας.Λίγο ακόμα και δεν θα χρειάζομαι το ADSL2+mode,θα βάζω g.dmt μια και έξω.

 

axxa.ωραια εξηγηση.το g.dmt ειναι μεχρι 8192 θεωρητικα πρακτικα κοντα στα 10.σταθεροτηταγιατι?αν δεν τοθςυ εχεις πει για αποσυνδεσεις δενεχει νοημα.β.ακομα και να εχεις αποσυνδεσεις βαζουν 8 η 12 οχι 15.δεν ξερω αν μπορεις να το κατεβασεις με το dmt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ουσιαστικά δέν υπήρχαν αποσυνδέσεις.Σύμφωνα με το ιστορικό τους η γραμμή μου έκλεινε full 72ώρες πρίν γίνει το αυτόματο reset για να πάρω νέα ip.Αυτό εν μέρη μπορώ να το επιβεβαιώσω, αφού το led συγχρονισμού (DSL) ήταν μόνιμα αναμμένο.Το led (Internet) όμως κοκκίνιζε αρκετές φορές μέσα στην μέρα,εξ ού και τα τηλέφωνά μου.Μπορεί να μήν κατάλαβαν καλά το πρόβλημα που αντιμετώπιζα,μπορεί να έριξαν την γραμμή για να προλάβουν τα χειρότερα.

Ο ίδιος ο τεχνικός με ενημέρωσε οτι θα αφήσει την γραμμή@14Mbps και όχι στα 16 όπως ήταν αρχικά.Στην ουσία δέν έχασα τίποτα,αφού με 1,47MB/sec κατέβαζα πρίν...με 1,47ΜΒ/sec και τώρα,δεν μου έκρυψε όμωε το γεγονός (ο τεχνικός) οτι "θεωρητικά" θα έπρεπε να κατεβάζω με μεγαλύτερες ταχύτητες.

Έχω την δυνατότητα να κατεβάσω την γραμμή και να πιάσω το μέγιστο που μπορεί να δώσει το g.dmt/multimode,άλλα δέν βρίσκω τον λόγο για να το κάνω...ακόμα.

Όπως και να έχει,στην παρούσα φάση προτιμώ να αλλάξω ISP παρά modem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το g.dmt ειναι μεχρι 8.192.to multimode ειναι sthn praxi adsl2+ για ολους τους Isp δηλαδη μεχρι 24.απο εκαι και περα αποσυνδεση δεν ειναι μονο το να χασει συγχρονισμο αλλα και να γινει κοκινο το λαμπακι του ιντερνετ.δευτερον πολη μεγαλη βλακεια αν ισχυει να σε κανουν αυτοματα ρεσετ αμα κλεινεις 72 ωρες.εχω forthnet και εχω κλεισει και 15 μερες online με την ιδια Ip.δεν με εκοψε κανεις,απο εκει και περα για κατεβασμα πρεπει να κατεβαζεις περιπου 105 kilobytes/megabit .αν δηλαδη κλειδωνεις 15 mbit κατεβασμα 1500-1560

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα και τα 2 πρεπει να παιζουθν αν και τα dslam ειναι Pppoe πλεον ολα σχεδον.γιατι τι προβλημα ειχες με αυθτα τα 2?

 

me Pppoa μπορει ενα ρουτερ αν σουρνεται αν το dslam παιζει Pppoe.απο εκει και περα δοκιμες κανεις με διαφορα firmware γιατι και αυτο το που θα παιξει καλυτερα οπως και το verification error Μπορει να ειναι θεμα ασυβματοτητας με dslam>πχ τα λινκσυς οταν εδινε ο οτε ενα megabit σε dslam τις marak επρεπε να το βναλεις καρφωτα g.dmt για να συγχρονισει.αμα το εβαζες multimode δεν επαιζε.

 

 

και δεν το αναφερεις.

 

Με την προηγούμενη εκδόση του firmware δεν ξερώ γιατί αλλά δεν συνδεοταν με pppoe καθόλου. Μολις άλλαξα και έβαλα το τελευταιο firmware συνδέθηκε κανονικα .

Το προβλημα που εντωπισα ειχε να κανει με τη μετοδοση του ιντερνετ σε ενα Dreambox . Οσο το είχα στην προηγουμενη εκδοση με pppoa δεν ειχα καθόλου κοψιματα στην συνδεση . Μολις άλλαξα και εβαλα το καινουργιο firmware και το γυρισα σε pppoe to dreambox κολαγε συνέχεια και δεν περναγε εικονα .Οταν το γυρισα σε pppoa εφτιαξε και παιζει απροβληματιστα .... Δεν ξέρω έαν αυτο ειναι προβλημα ομως του linksys ή της Τellas .....

Δεν ξέρω μήν πρεπει να αλλάξω router..... ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει tweaking(αν το λεω σωστα) ετσι ωστε να εχεις καλυτερη speed δηλ. να διορθωνει μερικα πραγματα στο router???για wag200g ???ΔΩΣΤΕ URL ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΑΝ yparxei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tweak δεν εχχω δει .το μονο που εχω δει ειναι το firmware 1.01.08 που το κανει λιγο πιο γρηγορα να κλειδωνει οπως και λιγο πιο σταθερα.κατι custom δεν εχω δει.και απο οτι καταλαβα οι μισοι που δεν παιζουθν pppoe/llc βαζουν τα στοιχεια λαθος γιατι βλεπουν οτι βγενουν αστερακια στον κωδικο και νομιζουν οτι ειναι το ιδιο με το Pppoa.οταν αλλαζεις απο pppoe και Pppoa η το αναποδο τα στοιχεια τα ξαναβαζεις απο την αρχη διοτι το ενα δεν εχει σχεση με το αλλο.δεν τα αντιγραφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφορουν 2 customies, η μια του woytekm και μια αλλη.... καλα και τα 2 ..... αν=google+wag200g custom firmware θα στα βγαλει πρωτα. Του woytekm να βαλεις....... ειναι πολυ καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=187511

 

δεν ξερω αν αυτο ειναι το βρηκα τυχαια..βλεπεις στατιστικα...απο τι καταλαβα..αλλα για download που λεει θελει συγκεκριμενα ρουτερ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=187511

 

δεν ξερω αν αυτο ειναι το βρηκα τυχαια..βλεπεις στατιστικα...απο τι καταλαβα..αλλα για download που λεει θελει συγκεκριμενα ρουτερ..

 

αyto δεν ειναι firmware.αυτο ειναι προγραμμα απλα για να ριξεις και αλλο το noise margin.δεν κανει την γραμμη πιο σταθερηεκτος αν ανεβασεις το snr. ο φιλος ψαχνει κατι σε πιο σταθερο firmware χωρις να πειραξεις το snr.αυτο κανει το 1.01.08.οπως και σε μερικα netgear με το ιδιο snr η γραμμη κλειδωνει πιο καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες μια σκετη απαντηση......... οχι. Αυτο γινετε μονο με telnet που δεν υποστηριζει το wag200, μονο αν βαλεις το firmware του woytekm και δοκιμασεις που εχει telnet. Αυτο ειναι θεωρητικο, δεν το εχω κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...