Προς το περιεχόμενο

Δούρειος ίππος στο Διαδίκτυο υπέκλεψε 550.000 τραπεζικούς κωδικούς


fwtonio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, δε θα αλλάξουμε και τη γλώσσα μας! Οι Αγγλοσάξωνες πήραν τη λέξη trojan (Τρωικό) από τη δική μας ιστορία. Αυτοί το λένε Τρωικό άλογο εμείς το λέμε Δούρειο άλογο.

 

Σκέψου ότι η λέξη "τρογιαν" μας έγινε συνήθεια τα τελευταία 10 χρόνια, λόγω των υπολογιστών. Δεν είναι κρίμα να ξεχάσουμε τον "Δούρειο Ίππο" που είναι 3000 ετών;

 

Μην μπερδεύεσαι . . .

Η λέξη ΤΡΟ΄Ι΄Α (τροΙα αργότερα μετα που τα ει οι ΙΩΤΟΚΙΣΤΙΚΑΝ) αναφέρεται αρκετά περρισότερο (βλ.ΟΜΗΡΟΣ) από 10 χρόνια στο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ... Αυτοί ξέρουν ... ΕΜΕΙΣ;

 

Ααα και κάτι άλλο ... Σε Ελληνικό ιστότοπο ,που όλοι καταθέτουμε απόψεις στα Ελληνικά ... θα παρακαλούσα να αποφεύγονται οι χαρακτηρισμοί GAY σε όποιους αρέσκονται να ομιλούν την μητέρα ΟΛΩΝ των ΓΛΩΣΣΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

... θα παρακαλούσα να αποφεύγονται οι χαρακτηρισμοί GAY σε όποιους αρέσκονται να ομιλούν την μητέρα ΟΛΩΝ των ΓΛΩΣΣΩΝ.

 

Τι να λένε δηλαδή,όταν θέλουν να χαρακτηρίσουν σεξουαλικές ιδιαιτερότητες;:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να λένε δηλαδή,όταν θέλουν να χαρακτηρίσουν σεξουαλικές ιδιαιτερότητες;:devil:

 

Κατσε, να παρω μια το λιακο.gr να δούμε τι λεει ο εθνικος ευεργέτης. :-D:-D:-D

ή να παρω τον μπουμπούκο Γεωργιάδη , λες να ξερει καλυτερα;; lol lol :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ααα και κάτι άλλο ... Σε Ελληνικό ιστότοπο ,που όλοι καταθέτουμε απόψεις στα Ελληνικά ... θα παρακαλούσα να αποφεύγονται οι χαρακτηρισμοί GAY σε όποιους αρέσκονται να ομιλούν την μητέρα ΟΛΩΝ των ΓΛΩΣΣΩΝ.

 

πράγματι τα ελληνικά στο pc και στην πληροφορική γενικότερα δεν είναι gay, είναι TRUE/UBER GAY... :P :p :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πράγματι τα ελληνικά στο pc και στην πληροφορική γενικότερα δεν είναι gay, είναι TRUE/UBER GAY... :P :p :P

 

Aντε ρε παλιο ανθΕλληνα...

Τα ελληνικα στην πληροφορικη δεν ειναι gay.

Ακρως ομοφυλοφιλικα ειναι..!

 

Σαν τους αρχαιους ημων προγονους...

 

:whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να λένε δηλαδή,όταν θέλουν να χαρακτηρίσουν σεξουαλικές ιδιαιτερότητες;:devil:

 

 

φιλε magazatora μην ανοιγεις τετοια θεματα γιατι μερικοι θα αρχισουν να ερεθιζονται;)

παρεπιμπτοντως ειδα την ταινια που μου ειπες και οταν πηγαινοντας για υπνο ειδα την

γυναικα μου να κοιμαται εφτασα ενα βημα να παρω το νυστερι για να αρχισω την

εμφυτευση:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη διαφορά όμως ότι τα μηνύματα του antivirus (αν υποθέσουμε ότι ο χρήστης έχει ένα τέτοιο, κάτι το οποίο δεν είναι σίγουρο) δεν είναι σε αυτό το ύφος, αλλά σε πολύ πιο computerized ύφος.

Εκτός και αν νομίζουμε πως ο μέσος χρήστης ξέρει σίγουρα τις έννοιες spyware, phishing κλπ. Αν ναι, τότε we spend toooo much time in insomnia! ;)

 

Ναι, τι να σου πω, πολύ computerized ύφος :lol::lol::lol::lol::lol:

Δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσαν να βάλουν.

Τώρα βέβαια, αν δεν ξέρει να διαβάζει κάποιος, είναι όντως αδύνατο να καταλάβει τι του λέει αυτό το τεράστιο VIRUS DETECTED.

 

VirusFound-Small.png

 

 

-----Προστέθηκε 3/11/2008 στις 06 : 57 : 34-----

 

 

Αντι να απαιτούμε συστήματα πιο ασφαλή και απλά στη χρήση τους, για τα οποία να μην χρειάζεται να βάλεις τα χίλια δυο προγράμματα προστασίας και συντηρησης, καθόμαστε και επιβραβεύουμε (έμμεσα) όλο αυτό το πανηγύρι, το οποίο επιβάλλει να ΜΗΝ θεωρούμε ασφαλές χαζοκούτι χωρίς antivirus/antispyware/firewall. ;) Ένα πανηγύρι για το οποίο ακουμπάτε τα λεφτά σας και το χαίρεστε κι όλας...

 

 

Άλλο καπέλο αυτό με τα ασφαλή συστήματα (ουτοπία κατά τη γνώμη μου)...

 

Όμως μέχρι να γίνει αυτό, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ αν κάποιος θέλει να κάνει συναλλαγές και να δίνει pin και κάρτες στο internet και να δουλεύει με e-banking να φροντίσει να είναι προστατευμένος όσο το δυνατόν καλύτερα.

 

Και η βλακεία, η ασχετοσύνη και η απροσεξία - αδιαφορία σε αυτόν τον τομέα δεν συγχωρείται.

Πραγματικά αδιαφορώ πλήρως για τον άσχετο και τον απρόσεχτο που θα κάνει χρηματικές συναλλαγές μέσω υπολογιστή που έχει κολλήσει ιούς και trojans.

Δεν θα κλαίω εγώ τα λεφτά μου, αυτός όμως θα τα κλάψει, και μετά θα φταίει το "κακό internet" και όχι η μαλακία του...

 

 

Και τα αυτοκίνητα δεν είναι ασφαλή ενώ θα έπρεπε, εσύ όμως θα αφήσεις να στο κλέψουν και δεν θα βάλεις συναγερμό για να αποδείξεις κάτι ???

Δε νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο trojan υπήρχε πολυ καιρο πριν (9 Μαιου 2006) και εντοπίζεται απο τα antivirus. Ολα ειναι απλως σκοπιμότητες, τον λόγο δεν τον γνωρίζω αλλα τον φαντάζομαι: Ειναι εποχή που ανοίγει η αγορά, πλησιάζουν οι γιορτές και καλο θα ηταν μαζι με το pc του μπόμπιρα να προ-υπολογισουμε και ενα antivirus. :P

 

http://www.avira.com/en/threats/section/fulldetails/id_vir/3629/tr_pws.sinowal.gen.html

 

Date discovered:16/05/2007 :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τι να σου πω, πολύ computerized ύφος :lol::lol::lol::lol::lol:

Δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσαν να βάλουν.

Τώρα βέβαια, αν δεν ξέρει να διαβάζει κάποιος, είναι όντως αδύνατο να καταλάβει τι του λέει αυτό το τεράστιο VIRUS DETECTED.

 

VirusFound-Small.png

 

 

-----Προστέθηκε 3/11/2008 στις 06 : 57 : 34-----

 

 

 

 

 

Άλλο καπέλο αυτό με τα ασφαλή συστήματα (ουτοπία κατά τη γνώμη μου)...

 

Όμως μέχρι να γίνει αυτό, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ αν κάποιος θέλει να κάνει συναλλαγές και να δίνει pin και κάρτες στο internet και να δουλεύει με e-banking να φροντίσει να είναι προστατευμένος όσο το δυνατόν καλύτερα.

 

Και η βλακεία, η ασχετοσύνη και η απροσεξία - αδιαφορία σε αυτόν τον τομέα δεν συγχωρείται.

Πραγματικά αδιαφορώ πλήρως για τον άσχετο και τον απρόσεχτο που θα κάνει χρηματικές συναλλαγές μέσω υπολογιστή που έχει κολλήσει ιούς και trojans.

Δεν θα κλαίω εγώ τα λεφτά μου, αυτός όμως θα τα κλάψει, και μετά θα φταίει το "κακό internet" και όχι η μαλακία του...

 

 

Και τα αυτοκίνητα δεν είναι ασφαλή ενώ θα έπρεπε, εσύ όμως θα αφήσεις να στο κλέψουν και δεν θα βάλεις συναγερμό για να αποδείξεις κάτι ???

Δε νομίζω...

Aν είχες την τύχη (ή την ατυχία, εξαρτάται πως το βλέπεις :P) να στήσεις συστήματα για άλλους, είτε επαγγελματικά, είτε ερασιτεχνικά/φιλικά, θα γνωρίζεις σίγουρα πόσο λίγο δεδομενο θα πρέπει να θεωρείται ο απλός χρήστης να εξοπλίζει μόνος του τον υπολογιστή του (ή για την ακρίβεια, τα Windows του) με το πακέτο antivirus/antispyware/firewall.

Όσο προφανές και αν είναι το "Virus Detected", τπτ δεν θα έπρεπε να θεωρείται προφανές για χρήστες οι οποίοι ξυπνάνε το πρωϊ στις 6.30 για να σύρουν το κουφάρι τους στη δουλιά τους (η οποία δουλιά μπορεί να περιλαμβάνει υπολογιστή μέχρι το επίπεδο ms word και email) και γυρίζουν σπίτι 6 το απόγευμα κατάκοποι και σκασμένοι, και οι οποίοι ένα σερφάρισμα, μια μουσική, και 1-2 υπηρεσίες e-banking και online αγορές θέλουν από το γαμιόκουτο.

Γιατί αυτοί είναι οι χρήστες τους οποίους αφορά η είδηση, και όχι το κάθε πιτσιρίκι που γνωρίζει απέξω το top100 του virus definitions της Norton.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν είχες την τύχη (ή την ατυχία, εξαρτάται πως το βλέπεις :P) να στήσεις συστήματα για άλλους, είτε επαγγελματικά, είτε ερασιτεχνικά/φιλικά, θα γνωρίζεις σίγουρα πόσο λίγο δεδομενο θα πρέπει να θεωρείται ο απλός χρήστης να εξοπλίζει μόνος του τον υπολογιστή του (ή για την ακρίβεια, τα Windows του) με το πακέτο antivirus/antispyware/firewall.

Όσο προφανές και αν είναι το "Virus Detected", τπτ δεν θα έπρεπε να θεωρείται προφανές για χρήστες οι οποίοι ξυπνάνε το πρωϊ στις 6.30 για να σύρουν το κουφάρι τους στη δουλιά τους (η οποία δουλιά μπορεί να περιλαμβάνει υπολογιστή μέχρι το επίπεδο ms word και email) και γυρίζουν σπίτι 6 το απόγευμα κατάκοποι και σκασμένοι, και οι οποίοι ένα σερφάρισμα, μια μουσική, και 1-2 υπηρεσίες e-banking και online αγορές θέλουν από το γαμιόκουτο.

Γιατί αυτοί είναι οι χρήστες τους οποίους αφορά η είδηση, και όχι το κάθε πιτσιρίκι που γνωρίζει απέξω το top100 του virus definitions της Norton.

 

Έχω κι εγώ αυτή την ατυχία ...:lol::lol:

Αλλά δεν δέχομαι ότι οι υπολογιστές πρέπει να είναι φτιαγμένοι για ηλίθιους...

Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κώλους.

Και το αυτοκίνητο μπορείς να το πας ευθεία στη στροφή (και πολλοί το κάνουν), αλλά θα ψωνίσεις μαντρότοιχο πολύ ακριβά...

 

Αν κάποιος δεν καταλαβαίνει ότι απαιτείται μια ελάχιστη σοβαρότητα όταν δίνεις user names και passwords στο internet από τα οποία μπορούν να σου τινάξουν τη μπάνκα στον αέρα,

ας πάει στο γκισέ να κάνει συναλλαγές, και ας χρησιμοποιεί το PC για να χαζεύει κωλαράκια :-)

 

Για μένα είναι απίστευτη η ευκολία και η εξέλιξη της τεχνολογίας από το 1980 που πρωτοασχολήθηκα με υπολογιστές μέχρι σήμερα.

ΑΝ κάποια στιγμή φτάσουμε στο στάδιο της απόλυτης ασφάλειας, τότε θα είναι τέλεια, αλλά μέχρι τότε, antivirus, τι να κάνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...