Προς το περιεχόμενο

[οδηγός] Ενεργοποίηση Ελληνικής Γραφής στο Mac OS X


dominga mentez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!!

επειδή μόλις αγόρασα τον mac μου και είμαι λίγο αρχάρια σε κάποια πράγματα :-D, προσπαθώ να αλλάξω τη χρησιμοποιούμενη γλώσσα από τα αγγλικά στα ελληνικά και δεν ξέρω πως!!εχω περάσεο το cd με τις ελληνικές γραμματοσειρές αλλά δεν ξέρω καθόλου πως τις βάζουμε!!και δεν μπορώ να γράψω ελληνικά!!μήπως μπορεί καποιος να με βοηθήσει!!thanks:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δες αν έχεις τσεκάρισμενη την ελληνική γλωσσα στο:

 

Sstem Preferences -> Ιnternational -> Input menu

 

picture1mw8.jpg

 

Μήλο + space νομίζω είναι το default. για αλλαγή γλωσσας στο Mac OS X

αν δεν αλλάζει η γλώσσα με μήλο + space τότε πρεπει να τσεκάρεις η αν θες να αλλαξεις με πια συντομευση θελεις να γινεται η αλλαγη γλώσσας στο:

System Preferences -> Keyboard & Mouse -> Keyboard Shortcuts -> input menu -> Select the previous input source

 

picture2gj4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια μικρή παρατήρηση:

 

Ο συνδυασμός πλήκτρων cmd-space κανονικά χρησιμοποιήται για να ενεργοποιεί το Spotlight (το σύστημα γρήγορης ανεύρεσης του Mac OS).

 

Πριν λοιπόν ορίσουμε το cmd-space ως συνδυασμό αλλαγής γλώσσας πρέπει να αλλάξουμε τα πλήκτα ενεργοποίησης του Spotlight.

 

Για παράδειγμα, ο kebinB στις εικόνες που επισυνάπτει πιο πάνω φαίνεται πως έχει ορίσει το cmd-S για το spotlight. Εγώ προτιμώ το alt-space. Ο καθένας μπορεί να βάλει ότι προτιμά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

1) Το CD με τις ελληνικές γραμματοσειρές που δίνει η Rainbow (ΥΠΟΔΟΜΗ Γραμματοσειρών), μου φαίνεται πως είναι κλειδωμένο.

 

Διαφημιστικό είναι;! Πώς κάνω εγκατάσταση; Μου το διαβάζει αλαμπουρνέζικα, δηλαδή το όνομα του CD είναι

 

YÔ‰ÔÌ‹ °Ú·ÌÌ·ÙÔÛÂÈÚÒÓ 11/2

 

και μέσα έχει δύο φακέλους:

 

MÔÓÔÙÔÓÈ΀˜

¶ÔÏ˘ÙÔÓÈ΀˜

 

που είναι μονοτονικές και πολυτονικές γραμματοσειρές.

 

Στις μονοτονικές που μ' ενδιαφέρουν, έχει 12 γραμματοσειρές που μ' ενδιαφέρουν, τις εγκαθιστώ, αλλά δε μένουν μόνιμα στο μηχάνημα. Μόλις βγάλω το CD, φεύγουν κι αυτές. Έχει και δύο φακελοειδής κατασκευές που δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς είναι (με διπλό κλικ πάνω τους, είναι άδειοι) και λέγονται:

 

<- fiÌÔÈ· ÌÂ GrHelvetica

<- fiÌÔÈ· ÌÂ GrTimes

 

Καμιά ιδέα τι γίνεται;

 

2) Στο iWeb, κάποια themes δεν εμφανίζουν σωστά τις ελληνικές γραμματοσειρές (προφανώς επειδή δεν υπάρχουν οι αντίστοιχες) στους τίτλους των υποσελίδων, δηλαδή εκεί που βάζουμε τα Welcome (πχ Αρχική Σελίδα), Photos, Blog κτλ και είναι τα βασικά μας links.

 

Ξέρεις κανείς πώς μπορώ να επιλέξω εκεί άλλο font; Με την υπόλοιπη σελίδα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μόνο εκεί κολλάει, αλλά το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι απαγορευτικό για τη χρήση ορισμένων themes.

 

 

-----Προστέθηκε 28/1/2009 στις 03 : 33 : 58-----

 

 

Τελικά βρήκα λύση για το πρώτο πρόβλημα.

 

Κάνεις export τις γραμματοσειρές κάπου στο δίσκο και απλά ξανακάνεις εγκατάσταση και γίνεται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το CD με τις ελληνικές γραμματοσειρές που δίνει η Rainbow (ΥΠΟΔΟΜΗ Γραμματοσειρών), μου φαίνεται πως είναι κλειδωμένο.

 

Διαφημιστικό είναι;! Πώς κάνω εγκατάσταση; Μου το διαβάζει αλαμπουρνέζικα, δηλαδή το όνομα του CD είναι

 

YÔ‰ÔÌ‹ °Ú·ÌÌ·ÙÔÛÂÈÚÒÓ 11/2

 

και μέσα έχει δύο φακέλους:

 

MÔÓÔÙÔÓÈ΀˜

¶ÔÏ˘ÙÔÓÈ΀˜

 

που είναι μονοτονικές και πολυτονικές γραμματοσειρές.

 

Στις μονοτονικές που μ' ενδιαφέρουν, έχει 12 γραμματοσειρές που μ' ενδιαφέρουν, τις εγκαθιστώ, αλλά δε μένουν μόνιμα στο μηχάνημα. Μόλις βγάλω το CD, φεύγουν κι αυτές. Έχει και δύο φακελοειδής κατασκευές που δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς είναι (με διπλό κλικ πάνω τους, είναι άδειοι) και λέγονται:

 

<- fiÌÔÈ· ÌÂ GrHelvetica

<- fiÌÔÈ· ÌÂ GrTimes

 

Καμιά ιδέα τι γίνεται;

 

2) Στο iWeb, κάποια themes δεν εμφανίζουν σωστά τις ελληνικές γραμματοσειρές (προφανώς επειδή δεν υπάρχουν οι αντίστοιχες) στους τίτλους των υποσελίδων, δηλαδή εκεί που βάζουμε τα Welcome (πχ Αρχική Σελίδα), Photos, Blog κτλ και είναι τα βασικά μας links.

 

Ξέρεις κανείς πώς μπορώ να επιλέξω εκεί άλλο font; Με την υπόλοιπη σελίδα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μόνο εκεί κολλάει, αλλά το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι απαγορευτικό για τη χρήση ορισμένων themes.

 

 

-----Προστέθηκε 28/1/2009 στις 03 : 33 : 58-----

 

 

Τελικά βρήκα λύση για το πρώτο πρόβλημα.

 

Κάνεις export τις γραμματοσειρές κάπου στο δίσκο και απλά ξανακάνεις εγκατάσταση και γίνεται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

η ειμαι πολυ χαζος η δεν ξερω τι να πω...

δεν μπορω να βρω ουτε τη μια φοτο ουτε τ αλλη...βρηκα το keyboard αλλα δεν ειναι οπως αυτο στ φοτο...

παιζει τπτ αλλο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 5 μήνες μετά...

Συγνωμη παιδια για το hijacking...πως γράφω ελληνικά σε mac pro το πηρε μια φίλη και με εχει τρελανει? με ποια πλήκτρα αλλάζω την γλώσσα...πηγα στα properties εβαλα Ελληνικα αλλα δεν γραφει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

System Preferences -> Language & Text το Tab με όνομα Input Sources και διαλέγει ΚΑΙ ελληνικά (και όποια άλλη γλώσσα θέλει να μπορεί να γράφει).

 

Μετά, System preferences -> Keyboard -> Keyboard Shortcuts -> Keyboard & Text input και επιλέγει το Select the previous input source.

 

Αν δεν της αρέσει η συντόμευση που ήδη υπάρχει για το Select the previous input source, μπορεί να την αλλάξει κάνοντας διπλό κλικ πάνω στην συντόμευση και πατώντας τα νέα πλήκτρα (συνήθως, η αλλαγή γλώσσας στο MAC OS γίνεται με Command + Space).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...