Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσε η πρώτη έκδοση των Windows 7


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφτιαξα 1 μικρό παρτισιον για να τα δοκιμάσω (shrink volume apo disk management sta vista) και οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές. Dual boot απροβλημάτιστο, ξεκινάς το setup από τα vista και επιλέγεις αν θέλεις upgrade(μακριά!) ή καινούρια εγκατάσταση.Ταχύτητατα, καλύτερα στη διαχείρηση των resources σε σχέση με τα vista - cpu usage and free memory. H νέα taskbar επίσης δείχνει χρηστική. Drivers για κάμερα και card reader στο λαπτοπ εντοπίστηκαν αυτόματα για να τους κατεβάσω! Ο ιε8 beta βέβαια μου κολλάει διαρκώς ΑΛΛΑ.. έχει το χαρακτηριστικό που πραγματικά περίμενα εδώ και 10 χρόνια: Session restore after crash ή κοινώς σου ξαναανοίγει τις σελίδες μετά από κάθε κόλλημα! Όλεεε! Επιτέλους ξύπνησαν!!

Από σταθερότητα πάντως, για pre-beta, το νέο λειτουργικό εντυπωσιάζει, εκτός του ιε.

 

Anyway, περισσότερα για τα 7:

http://chris123nt.com/

http://www.winbeta.org

http://www.winsupersite.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έφτιαξα 1 μικρό παρτισιον για να τα δοκιμάσω (shrink volume apo disk management sta vista) και οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές. Dual boot απροβλημάτιστο, ξεκινάς το setup από τα vista και επιλέγεις αν θέλεις upgrade(μακριά!) ή καινούρια εγκατάσταση.Ταχύτητατα, καλύτερα στη διαχείρηση των resources σε σχέση με τα vista - cpu usage and free memory. H νέα taskbar επίσης δείχνει χρηστική. Drivers για κάμερα και card reader στο λαπτοπ εντοπίστηκαν αυτόματα για να τους κατεβάσω! Ο ιε8 beta βέβαια μου κολλάει διαρκώς ΑΛΛΑ.. έχει το χαρακτηριστικό που πραγματικά περίμενα εδώ και 10 χρόνια: Session restore after crash ή κοινώς σου ξαναανοίγει τις σελίδες μετά από κάθε κόλλημα! Όλεεε! Επιτέλους ξύπνησαν!!

Από σταθερότητα πάντως, για pre-beta, το νέο λειτουργικό εντυπωσιάζει, εκτός του ιε.

 

Anyway, περισσότερα για τα 7:

http://chris123nt.com/

http://www.winbeta.org

http://www.winsupersite.com

 

Σωστός εγώ τα δοκιμάζω στο λάπτοπ μου κωλύματα στον ΙΕ8 δεν παρατήρησα ακόμα βρήκε τους drivers και κάμερα προς το παρόν πάνε όλα καλά.

Αν και pre-beta είναι πολύ καλύτερα από τα vista

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακίτσα έχουν...

 

Εγκατάσταση σε 15 λεπτά στο μηχάνημά μου (AthlonXP 3200+, 2GBRam@333), βρήκε τα πάντα, καλά πάει, πολύ καλύτερα από όταν είχα πρωτοβάλει (πάλι για δοκιμή) τα Vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Εγώ πάλι είμαι σίγουρος ότι αυτοί που κάποτε έκραζαν τα ΧΡ και μετά το... γύρισαν, θα ακολουθήσουν την ίδια τακτική και τώρα. Τα Vista είναι ήδη εξαιρετικά σταθερά (το έχει διαπιστώσει όποιος έχει ασχοληθεί μαζί τους), οπότε η είδηση περί ακόμα μεγαλύτερης σταθερότητας των Win7 είναι ευπρόσδεκτη.

 

Δεν με πειθεις αλλα δεν πειθεις ουτε πολλους windows χρηστες που θελουν και χρησιμοποιουν xp .

Μονο ενα δημοψηφισμα μεταξυ των insomniacs θα με επειθε οτι ναι τερμα τα xp και τωρα ειναι τα vista(ονειρα θερινης νυχτος).

Και εγω δεν θα ψηφισω πιστευω δεν δικαιουμαι αφου δεν χρησιμοποιω πια windows(χανουν τα xp μια).

Aν και κατα καποιο τροπο χρωσταω μια χαρη στα vista εξαιτιας τους γυρισα τελειως στο linux!

Ενδιαφερουσα αναμενεται η κοντρα xp εναντιον 7.

Επεξ/σία από lef50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από συμβατότητα με διάφορα προγράμματα πώς πάνε;

 

Προσωπικά θα προτιμούσα να βγάζανε τη registry ΕΝΤΕΛΩΣ και ας χρειαζοτανε να βγάλουν απο ΟΛΑ το προγραμματα καινουργιες εκδοσεις. Τοτε θα θεωρούσα οτι βγήκει όντως μια νέα έκδοση των windows.

Στο κάτω-κάτω θα πεινάσουν οι developers? Κρίμα! :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα προτιμούσα να βγάζανε τη registry ΕΝΤΕΛΩΣ και ας χρειαζοτανε να βγάλουν απο ΟΛΑ το προγραμματα καινουργιες εκδοσεις. Τοτε θα θεωρούσα οτι βγήκει όντως μια νέα έκδοση των windows.

Στο κάτω-κάτω θα πεινάσουν οι developers? Κρίμα! :whistle:

 

Αν γινόταν αυτό τα switch προς Linux,Mac θα πέφταν σύννεφο γιατί θα χανόταν ένα μη σου πω σχεδόν όλα τα + των Windows(άπειρα προγράμματα,αυμβατότητα προς τα πίσω κα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω. Απλά αποδείχτηκε οτι μετά απο κάθε κόλλημα, μη επιτυχή εγκατάσταση προγράμματος ή διακοπή ρεύματος κάτι ¨χτυπάει¨ στη registry και σταδιακά μετά πάμε για φορμάτ. Η έλλειψη registry δίνει στα linux / mac συστήματα τη σταθερότητά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα χανόταν ένα μη σου πω σχεδόν όλα τα + των Windows(άπειρα προγράμματα,αυμβατότητα προς τα πίσω κα)

Γιατί? Εξήγησέ το τεχνικά (α περί πλεονεκτήματος και β περί συμβατότητας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η registry μπορεί πολύ άνετα πιστεύω να γίνει πιο ανθεκτική, παραμένοντας ταυτόχρονα παρούσα.

 

@PCharon, η registry χρησιμοποιείται από πάρα πολλά προγράμματα. Αν δεν τη βρουν, απλά θα κρασάρουν. Εκτός αν η registry αντικατασταθεί με κάποιο άλλο μηχανισμό που καλείται με τον ίδιο τρόπο, έτσι που τα παλιά προγράμματα να συνεχίσουν να "νομίζουν" ότι υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

teo64x, δε ρώτησα από προσωπική απορία, απλά περιμένω από τον gnsX να μας εξηγήσει γιατί θεωρεί πλεονέκτημα την καταχώρηση ρυθμίσεων των προγραμμάτων τρίτων κατασκευαστών σε μητρώο αντί αρχείων, γιατί θεωρεί πως θα υπάρξει πρόβλημα στο να βγουν νέες εκδόσεις προγραμμάτων τρίτων κατασκευαστών που να αποθηκεύουν τις ρυθμίσεις σε αρχεία αντί του μητρώου (προσωπικά το "γυρίζω" πανεύκολα) και γιατί θεωρεί πως η ύπαρξη του μητρώου έχει να κάνει με την προς τα πίσω συμβατότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...