Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσε η πρώτη έκδοση των Windows 7


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις μια διάθεση να μου την πεις μάλλον επειδή έγραψα για το ubuntu φλαπι φλεμον ή πάτσι πέτσον ή όπως λέγεται αλλά χέστηκα,ας πω λοιπόν.

Εσύ κατάλαβες ότι είπα ότι είναι πλεονέκτημα η ύπαρξη registry;Είπα ότι όλα τα προγράμματα είναι γραμμένα για αυτό το "σύστημα".Το + των Windows είναι η ύπαρξη τόνων προγραμμάτων και όχι η registry.

Να κάτσουν να βγάλουν νέα οι developers ή να τα διορθώσουν δεν λέω,αλλά εγώ ο κακομοίρης θα ξαναγοράσω όλα τα προγράμματα που μου χρειάζονται ξανά;Δεν με λυπάσαι,υπάρχει και κρίση.Και άντε να δώσω 700 ευρώ ξανά για το Photoshop,για το Opnet θα πάρω πάλι δάνειο;Η συλλογή μου απο games τι θα γίνει κύριος;Θα κάνω τα games κάδρα και κορνίζες;Ή μήπως θα μου τα δώσουν τζάμπα;Αν είναι έτσι 'νταξ.

Μα φυσικά γίνεται να "νομίζουν" ότι υπάρχει,και φυσικά είναι το ίδιο με το να είναι native.Ε;;;;

Το Opnet που είναι μόνο για XP/2000 και δεν δουλεύει στα Vista,θα λειτουργεί στο νέο non registry windows,και αν ναι θα είναι το ίδιο;Τα games θα είναι τα ίδια σε επιδόσεις/γραφικά κτλ;Το πεταμένο προγραμματάκι για το λογιστικά που δεν τρέχει ούτε καν σε XP αλλά μόνο σε '98 τι θα απογίνει το άμοιρο;Ξέρω dual boot ή VM.

Για εξήγησε μου τεχνικά την άποψή σου πάνω στο θέμα μπας και μάθουμε κι εμείς κάτι.Δεν είναι προσωπική απορία απλά περιμένω να μου εξηγήσεις με τις τεχνικές γνώσεις σου πως θα τρέξει πρόγραμμα συμβατό μόνο με Win '95,πρόγραμμα συμβατό μόνο με Win '98,πρόγραμμα συμβατό μόνο με XP και παιχνίδια συμβατά μόνο με XP,παιχνίδια Vista optimized στο σύστημα που ονειρεύεσαι σαν να ήταν native.

 

ps:Αφού είναι τόσο εύκολο να γίνει μια τέτοια μετάβαση,στείλε ένα mail στην Microsoft και πες τους ότι μέχρι το άλλο σ/κ θα τους έχεις έτοιμο τον registry emulator ή τέλος πάντων όποιο τρόπο σκέφτηκες.

 

ps2:Αν το OS δεν πιάσει επειδή κανείς δεν θα αναβαθμίσει προτιμώντας τη σιγουριά ή επειδή δεν θέλει να σκάσει τα επιπλέον λεφτά για νέο OS,προγράμματα βάλε τη χασούρα απο το χαρτζιλίκι σου,σιγά πόσα θα 'ναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να κρατήσουμε το επίπεδο της κουβέντας χωρίς μπινελίκια κ προσβολές για τους συνομιλητές μας παρακαλώ; :)

 

Το να βρίζουμε και να βριζόμαστε δεν βοηθάει σε τίποτα κανέναν.:)

 

Ως έχουμε πει πολλές φορές είναι το τι βολεύει τον κάθε ένας ξεχωριστά κ όχι η επιβολή του κάθε ενός στο πως ο συνομιλητής του θα αλλάξει λειτουργικό επειδή ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ κλπ αλλά το τι χρειάζεται να κάνει ο κάθε ένας με τον υπολογιστή του. :)

 

Άλλωστε το λίνουξ (οφφτοπικκκκ!!) έχει γίνει αρκετά φιλικό προς τον μέσο χρήστη οπότε μπορεί όποιος θέλει να το δοκιμάσει κ αν τον βολεύει καλώς αν δε τον βολεύει πάλι καλώς.!

 

Και ας περιοριστούμε για σχόλια για τα windows 7 σε σχέση με τα υπόλοιπα windows Κ όχι σε άλλα λειτουργικά. !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε status μια χαρά είναι το linux και ασφαλώς ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του, αλλά είναι αντικειμενική αλήθεια ότι αν το 90% των προγραμμάτων για Windows (που κάνουν χρήση της registry με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) βρουν, μια μέρα, ότι οι functions που καλούν δε στέκουν πια στο νέο λειτουργικό, τότε θα κληθούμε να ξαναπάρουμε όλα τα προγράμματα από την αρχή, στις νέες without-registry versions. Αυτό δεν είναι άποψη κανενός, είναι αντικειμενική αλήθεια.

 

Ο gnsX έχει απόλυτο δίκιο σ' αυτό που λέει, με εξαίρεση πως επιφυλάσσομαι για το αν είναι αδύνατον να υπάρξει μια αντικατάσταση του registry system διατηρώντας ένα ενδιάμεσο interface που θα γεφυρώνει το χάσμα ανάμεσα στο νέο αυτό σύστημα και στις παλιές κλήσεις registry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gnsX: δεν μίλησα ειρωνικά (αντίθετα με το δικό σου λόγο) και δεν πρότεινα κάτι ώστε να χρειαστεί να δώσω εξηγήσεις, απλά σου ζήτησα να αναλύσεις την άποψή σου. Διαβάζουμε προσεκτικά.

 

Επί του θέματος που έθιξες (μητρώο) συμφωνώ πως δεν είναι δυνατή η κατάργησή του, όχι λόγω της backward compatibility με προγράμματα τρίτων κατασκευαστών, αλλά επειδή έχει τόσο συνδεθεί με το λειτουργικό, ώστε με δεδομένο το ρυθμό που εξελίσσονται τα Windows δεν αναμένω καινοτομίες από τη Ms σε τέτοιο επίπεδο. Λέγοντας καινοτομία δεν εννοώ απαραίτητα την κατάργηση ολόκληρου του μητρώου, αλλά το συμμάζεμα του χάους και πιθανόν κατάργηση μέρους του.

 

Η ύπαρξη του μητρώου είναι μεν ένας τρόπος να υπάρχει αυξημένη ταχύτητα όταν το σύστημα διαβάζει ρυθμίσεις (δε μπορώ να ξέρω αν όντως έχουν χρησιμοποιήσει και κάποιες τεχνικές από αυτού για να τη βελτιστοποιούν), από την άλλη όμως η δυνατότητα που δίνει για κατάχρηση από το κάθε τρίτο λογισμικό είναι ανεπιθύμητη για το χρήστη.

 

Το επιχείρημα που περιγράφεις έχει μια λογική μεν αλλά δεν είναι τόσο σοβαρό αν όντως χρειάζεται να βελτιωθεί κάτι. Όταν βγήκαν τα Vista, πάρα πολλά προγράμματα χρειάστηκε να αναβαθμιστούν για ποικίλλους λόγους. Όταν βγήκαν τα XP πάλι το ίδιο είχε γίνει. Δεν είναι το μητρώο ο μόνος λόγος που μπορεί να μη δουλέψει ένα παλιό πρόγραμμα. Αν για παράδειγμα θελήσουν κάποια στιγμή να αναβαθμίσουν (ίσως αντικαταστήσουν στο μέλλον) το απαρχαιωμένο WinAPI τότε να δεις τί σημαίνει backward compatibility. Μη μου λες τώρα για προγράμματα από το 95,98,2000 που ούτως ή άλλως έχουν ήδη αντικατασταθεί από άλλα καλύτερα. Κι αν είσαι επαγγελματίας θα πρέπει να τα αντικαθιστάς, πόσα χρόνια κρατάς την ίδια έκδοση δηλαδή?! Πάντα είναι πιθανό κάποιο από τα παλιά σου προγράμματα να μην δουλέψει σε νέα έκδοση λειτουργικού γι άλλο λόγο (και ήδη πρέπει να έχεις εμπειρία πάνω σε αυτό), δε βρίσκω λογικό να απαιτούμε backward compatibility από τη Ms εις βάρος της ανανέωσης!

 

Anyway, επειδή σοβαρές αλλαγές από τη Ms δεν προσμένω για τα 7, μάλλον είναι ουτοπική η συζήτηση. Πάντως το μητρώο είναι αρκετά πονεμένη ιστορία για κάθε χρήστη Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι σχεδόν σίγουρος οτι η περίφημη έκδοση 7 θα είναι τα vista με ένα facelift, και αφαίρεση αρκετών χαρακτηριστικών.

 

Το μέλλον μόνο θα με επιβεβαιώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PCharon,τα posts σου μου θύμισαν θέματα εξετάσεων,Περιμένω απο τον gnsX να μου πει

α)......

β)......

γ)........

Το μόνο που δεν κατάλαβα αν είχαν αρνητική βαθμολογία οι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής.

Το άλλο,"Δεν είναι προσωπική απορία,θέλω ο gnsX να μας πει,,,,,,,,,".

Αν πρόκειται για παρεξήγηση ΟΚ,sorry απο μέρους μου και προχωράμε παρακάτω.

////////////////////////////////////

Τα πάντα,απο κατάργηση του registry ή διόρθωμα ή συμμάζεμα θα οδηγήσουν ένα μεγάλο μέρος προγραμμάτων να μην είναι συμβατά,η MS κατέχει το 90% όπως είναι λογικό δεν αξίζει και θα ήταν ηλίθιο να πάρει ένα τόσο μεγάλο ρίσκο για να αλλάξει το λειτουργικό της,γίνονται μικρές μικρές αλλαγές για να κρατείται όσο γίνεται η συμβατότητα και παράλληλα να εξελίσει το OS,αν ξαφνικά κάνει την μεγάλη αλλαγή και είναι μη συμβατά το 20-30% των προγραμμάτων που υπάρχουν τότε πάει το χασε το παιχνίδι.

Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει όπως λένε και τα 10 εκατομύρια προπονητών στην Ελλάδα.

 

Μη μου λες τώρα για προγράμματα από το 95,98,2000 που ούτως ή άλλως έχουν ήδη αντικατασταθεί από άλλα καλύτερα. Κι αν είσαι επαγγελματίας θα πρέπει να τα αντικαθιστάς, πόσα χρόνια κρατάς την ίδια έκδοση δηλαδή?! Πάντα είναι πιθανό κάποιο από τα παλιά σου προγράμματα να μην δουλέψει σε νέα έκδοση λειτουργικού γι άλλο λόγο (και ήδη πρέπει να έχεις εμπειρία πάνω σε αυτό), δε βρίσκω λογικό να απαιτούμε backward compatibility από τη Ms εις βάρος της ανανέωσης!

 

Εταιρίες αναβαθμίσαν πρόσφατα απο Win2000 σε XP λόγω του χαμηλού κόστους,Τι σημαίνει αυτό;Η εταιρία αναβαθμίζει όταν την συμφέρει,δεν πρόκειται να δει το super-duper OS που μόλις βγήκε και να πάει να το αγοράσει.Το ίδιο συμβαίνει και με τα προγράμματα.Παράδειγμα αν έχω το πρόγραμμα giapetama 3 και βγει η νέα έκδοση πχ sperneitwra 4 η οποία θα είναι απείρως καλύτερη δεν θα αναβαθμίσω,θα περιμένω την επόμενη sperneileme 5 ή μπορεί και την taspaei_spernei_kanei kai kafe 6 για να αγοράσω την 4.

Anyway, επειδή σοβαρές αλλαγές από τη Ms δεν προσμένω για τα 7, μάλλον είναι ουτοπική η συζήτηση. Πάντως το μητρώο είναι αρκετά πονεμένη ιστορία για κάθε χρήστη Windows.

Αν η σοβαρή αλλαγή περιλαμβάνει το ρίσκο να χαθεί μεγάλο μέρος συμβατότητας προγραμμάτων τότε θα περιμένεις πολύ.Τέτοια ρίσκα παίρνεις όταν είσαι στον πάτο και όχι όταν είσαι ο Mr 90%,πχ δες Apple ppc-->intel,βέβαια μπορεί η MS να θεωρεί πάτο το 70% τι να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε κανά pic του task manager με τα specs του pc σας να δούμε κι εμείς τις διεργασίες κλπ. Και καλό θα ταν αν με vista ή xp χρησιμοποιείται το x,y,z πρόγραμμα να τα βάλετε και στα 7 και να κάνουμε συγκρίσεις. Ιδανική δλδ θα ήταν με pics και διαγράμματα μια παρουσίαση από κάποιον με triple boot. Τι σόι τέστερς είστε?:P

 

Πάντως ακόμα δεν έχω καταλάβει τη λογική αυτού που ενώ του δουλεύουν όλα ρολόι τα αλλάζει γιατί βγήκε κάτι καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gnsX:

Θα γράψω χωρίς παραθέσεις, εξάλλου καταλαβαινόμαστε κι έτσι.

Λοιπόν, πάλι λογικά μιλάς περί συμβατότητας, αλλά:

- Μάλλον πρέπει να ξεκαθαρίσουμε όταν αναφερόμαστε στη λέξη συμβατότητα, σε τι κατηγορία προγραμμάτων αναφερόμαστε. Για παράδειγμα θυμήσου το ποσοστό προγραμμάτων που αφορούν την ασφάλεια και δούλευαν από τα XP στα Vista. Παρόμοια και με άλλου τύπου προγράμματα.

- Ακόμα, ΟΙ λόγοι για να αναβαθμίσεις την έκδοση ενός προγράμματος μπορούν να ποκίλλουν. Πχ 1, δεν υπάρχει πρόγραμμα - ειδικά όταν είναι "μεγάλο και βαρύ" - που να μπορεί να θεωρηθεί πως είναι στην "τελική" του έκδοση (με ό,τι σημαίνει αυτό...). Πχ 2, πολλών ειδών προγράμματα στις νέες εκδόσεις τους προσφέρουν νέες σημαντικές δυνατότητες. Πχ 3, να μην ξεχνάμε πως για κάποια επαγγελματικά προγράμματα εναγωνίως περιμένουν νέες εκδόσεις προσαρμοσμένες για συνεχώς καλύτερη απόδοση σε πολυπύρηνα συστήματα.

- Επίσης το επιχείρημα του τύπου "η τάδε εταιρεία δεν αναβαθμίζει τα τάδε προγράμματα που χρησιμοποιεί για οικονομικούς λόγους" είναι παντελώς άτοπο! Αφού δεν αναβαθμίζει τα προγράμματά της, δεν αναβαθμίζει και τα λειτουργικά της, άρα μένει στα αυγά της και δεν τη νοιάζει η όποια ασυμβατότητα του νέου λειτουργικού! Ούτε είπε κανείς πως αν βγει νέο λειτουργικό πρέπει να πετάξουμε τα παλιά λειτουργικά και συστήματα που κάναμε τη δουλειά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το κατέβασα κι εγώ με τα πολλά (build 6801, λίγο που έψαξα δεν μπόρεσα να βρω την 6933 σε rapidshare). Θα το ρίξω σε κανα vmware/virtualbox/όπου-δουλέψει-τελοσπάντων και θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε παιδια ωραια ολα αυτα αλλα εμενα θα μου απαντησει κανεις αν ξερει πως εμφανιζουμε τα gadgets στα 7ρια??? τα options και αυτα που εχει τα εχω βρει αλλα αν κανω κλικ δεν κανει τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...