Προς το περιεχόμενο

.swf banners σε Joomla! 1.5


QSpec

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

προσπαθώ εδώ και ώρα να βρω πληροφορίες για το πως θα εμφανιστούν .swf banners στο Joomla χωρίς επιτυχία. Ότι έχω βρει και προσπαθήσει δεν ισχύει (hackάκια σε κώδικα ο οποίος δεν υπάρχει στα αρχεία μου), πιθανότατα γιατί είναι γραμμένο 2-3 χρόνια πριν...

 

Στο componets -> banner -> banners, επιλέγω ένα banner και για εικόνα διαλέγω ένα swf αρχείο που έχω ανεβάσει στο directory. Φυσικά όμως δεν το εμφανίζει καν.

 

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά εννοείς όχι απλώς να εμφανίσεις ένα swf αλλά να μετράει και clicks και impressions κτλπ. Σωστά;

 

Δεν ξέρω αν θα βρεις κάτι στα extensions εδώ:

 

http://extensions.joomla.org/index.php?option=com_mtree&task=listcats&cat_id=1755&Itemid=35

 

το οποίο να σου κάνει.

 

Πάντως για να μπει το swf και να μπορείς να κρατάς στατιστικά σε click κτλπ πρέπει να γράψεις λίγη actionscript. Θα βρω ένα PDF που το εξηγούσε και θα επιστρέψω.

 

Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να έβρισκες κάτι από τα έτοιμα extensions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω από το κλασσικό mod διαχείρισης banner, να μπορώ να επιλέξω και .swf.

 

Δυστηχώς extensions που κάνουν και αυτή τη δουλειά βρήκα μόνο για το 1.0. Θα δοκιμάσω να βάλω λίγο custom κώδικα για να το δηλώσω ως flash object μήπως και πάιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το The Flash Module αλλά δεν με καλυπτέ γιατί δεν προσέφερε διαχείριση των banners. Ετσι στο custom code χρησιμοποίησα το <embed> tag και τελικά χωρίς καν το custom code αναγνώρισε τα .swf!

 

Δεν ξέρω αν κράτησε κάπου το embed ή αν έπαιξε το Flash Module κάποιο ρόλο αλλά δουλεύει τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...