Προς το περιεχόμενο

Drobo - εξωτερικό σύστημα αποθήκευσης με 4 δίσκους


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
επειδή το έψαχνα και εγώ (ειδικά όταν το είχε προσφορά το eshop πριν κάτι φεγγάρια) διάβασα πολλές σελίδες review και δεν μου άρεσαν αυτά που έβλεπα.

 

Πρώτα από όλα, αν χαλάσει το drobo δεν υπάρχει δυνατότητα ανάκτησης των δεδομένων χωρίς άλλο drobo

Επίσης, αρκετοί δεν τα βρήκαν όλα ωραία και άγια με το drobo, ειδικά κατά την προσθήκη extra δίσκων. Κόλλημα του drobo, χαμένα αρχεία, κατάρρευση και άλλα τέτοια διάβαζα.

 

Δεν έχω δική μου άποψη αλλά για ένα μηχάνημα τόσων χρημάτων που το θέλω για την ασφάλεια των αρχείων μου δεν μου άρεσαν τα τόσα αρνητικά review.

Ρε γαμώτο, κι έλεγα να χτυπήσω ένα Drobo για τα Χριστούγεννα. Είχα επηρεαστεί κι από το review του georgeadams, έλεγα ότι βρήκα την ιδανική λύση για να αποθηκεύσω τα σχεδόν 3,5 ΤΒ από σειρές που έχω...

 

Σκατά. :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή το έψαχνα και εγώ (ειδικά όταν το είχε προσφορά το eshop πριν κάτι φεγγάρια) διάβασα πολλές σελίδες review και δεν μου άρεσαν αυτά που έβλεπα.

 

Πρώτα από όλα, αν χαλάσει το drobo δεν υπάρχει δυνατότητα ανάκτησης των δεδομένων χωρίς άλλο drobo

Επίσης, αρκετοί δεν τα βρήκαν όλα ωραία και άγια με το drobo, ειδικά κατά την προσθήκη extra δίσκων. Κόλλημα του drobo, χαμένα αρχεία, κατάρρευση και άλλα τέτοια διάβαζα.

 

Δεν έχω δική μου άποψη αλλά για ένα μηχάνημα τόσων χρημάτων που το θέλω για την ασφάλεια των αρχείων μου δεν μου άρεσαν τα τόσα αρνητικά review.

 

Μήπως αυτά που διάβασες ήταν για την πρώτη έκδοση του drobo; Που ήταν μόνο USB;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε γαμώτο, κι έλεγα να χτυπήσω ένα Drobo για τα Χριστούγεννα. Είχα επηρεαστεί κι από το review του georgeadams, έλεγα ότι βρήκα την ιδανική λύση για να αποθηκεύσω τα σχεδόν 3,5 ΤΒ από σειρές που έχω...

 

Σκατά. :cry:

 

Και εγώ είχα ψηθεί από παλιότερα κιόλας που το είχα δει στο engadget νομίζω.

 

Εν το μεταξύ δεν ξέρω αν είναι κατάσταση "1000 άτομα το πήραν και στα review γράφουν οι 100 που έχουν πρόβλημα..." αλλά ακόμα και έτσι με χάλασε.

 

Μήπως αυτά που διάβασες ήταν για την πρώτη έκδοση του drobo; Που ήταν μόνο USB;

 

όχι για την δεύτερη ήταν. μάλιστα λέγανε "δεύτερη έκδοση και έχει πάλι προβλήματα"...

 

για αποφυγή παρεξηγήσεων... δεν το έχω το μηχάνημα, απλά από ότι διάβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μπορώ μόνο να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία: ένα χρόνο τώρα, δουλεύει αβίαστα, αβάδιστα, αβασάνιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το παρέλαβα, και μόνο θετικές εντυπώσεις έχω μέχρι στιγμής.

 

@alexzzz Έχουν διορθωθεί αρκετά προβλήματα μέσο firmware update πάντως που είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραιο το drobo, αλλα η ελλειψη ethernet και ελλειψη δυνατοτητας ανακτησης των δεδομενων χωρις το drobo, μου φαινεται καπως. Δεν θυμιζει επαγγελματικο εργαλειο που να μπορεις να εμπιστευθεις τα data σου.

Θα προτιμουσα κατι πιο επαγγελματικο, απο εταιριες με πειρα στο χωρο των nas, με gigabit ethernet κλπ.

Πχ καποια λυση της LaCie

που με 2.5ΤΒ χωρητικοτητα (5 σκληροι x 500GB) αρχιζει απο 570€ ή καποια λυση της synology που αρχιζει απο 317€ για το nas με 4 θεσεις.

Η synology θεωρειται τοπ εταιρια στα nas.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ωραίο είναι ότι το σύνδεσα στο Time Capsule και παίζει άψογα, το βλέπουν όλα τα Mac που έχω. Κάνει και streaming 720p ταινίες ( μόνο 720p δοκίμασα ) τέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

4 μήνες τώρα πανευτυχής κάτοχος και είχα και ατύχημα με δίσκο και έχω κανει και αναβάθμιση (έβγαλα μικρότερο και έβαλα μεγαλύτερο).

 

Το μοναδικό μου παράπονο πως σε FW800 στο iMac οι ταχύτητες εγγραφής δεν ξεπερνάνε τα 20MB σε καμία περίπτωση. Δε με ενοχλέι τόσο καθώς έχει multimedia εκεί μέσα και δεν "τρέχουν" εφαρμογές για να απαιτώ ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Παίδες, θέλω να σας ενημερώσω ότι κυκλοφορεί το Drobo FS το οποίο μπορεί να φιλοξενήσει μέχρι και 5 δίσκους των 2ΤΒ και φέρει θύρα ethernet για απευθείας σύνδεση στο router και διαμοιρασμό των αρχείων δικτυακά. Περισσότερα στο data sheet. Στο amazon.co.uk το έχει GBP 523 ή €625 (χωρίς τα μεταφορικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...