Προς το περιεχόμενο

Βιβλίο Ανατομίας.


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιό βιβλίο ανατομίας σας έχει καλύψει; :rolleyes:

 

 

Δεν θέλω μόνο άτλαντα (εικόνες δλδ.), θα ήθελα να έχει και κείμενο (ο τάδε μυς, κάνει αυτό, ο τάδε σύνδεσμος, νευρώνεται από αυτή τη ρίζα, the lot). Όχι, το βιβλίο της σχολής το οποίο έχει ήδη διαλυθεί σε σελίδες, δε με καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο δυσκολος ο συνδυασμος που ζητας.Συνηθως back in the old days(2ο ετος) διαβαζα με συνδυασμο βιβλιου ανατομιας και ατλαντα(Sobotta η McMinn,αναλογα αν σου αρεσουν τα σχεδιακια η οι φωτογραφιες).

Συνδυασμος και των 2 βιβλιων χωρις φυσικα να υστερει πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολο λογω ογκου αλλα και κοστους.Sorry αλλα δεν εχω να σου προτεινω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω τον άτλαντα του Νετερ και ότι έχει απομείνει από το βιβλίο της σχολής αλλά δεν την παλεύω να ψάχνω ταυτόχρονα σε δυο βιβλία..

 

Βρήκα το Gray's Anatomy, κάνει 216 ευρώ, τα δίνω ρε γμτ, αλλά να έχει λίγο κείμενο.. κάτι..

 

 

Edit: Anyway, πες μου αν θες, ποιο textbook προτείνεις, να το έχω ως παράπλευρη λύση.

Επεξ/σία από Freakster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον άτλαντα του Νετερ και ότι έχει απομείνει από το βιβλίο της σχολής αλλά δεν την παλεύω να ψάχνω ταυτόχρονα σε δυο βιβλία..

 

Βρήκα το Gray's Anatomy, κάνει 216 ευρώ, τα δίνω ρε γμτ, αλλά να έχει λίγο κείμενο.. κάτι..

 

 

Edit: Anyway, πες μου αν θες, ποιο textbook προτείνεις, να το έχω ως παράπλευρη λύση.

 

216?????

 

http://www.amazon.co.uk/Grays-Anatomy-Henry-Gray/dp/0914294083/ref=sr_1_5?ie=UTF8&s=books&qid=1226683606&sr=1-5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τούφα, thanx για το λινκ, αλλά θα προτιμήσω κάποιο με ελληνική μετάφραση και ας μου αδειάσουν το πορτοφόλι (όπως πάντα). Να έχω και λεξικό, τρίτο βιβλίο για αναφορά; Φρίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyway, πες μου αν θες, ποιο textbook προτείνεις, να το έχω ως παράπλευρη λύση.

Υποθετω οτι εισαι Ιατρικη,right?

Να σου πω την αληθεια,ειχα βολευτει με το βιβλιο της σχολης και δεν το ειχα ψαξει παραπανω."Κλινικη Ανατομικη" του Snell μαζι με Sobotta διαβαζα.

 

Θα σου προτεινα να μην ξοδευτεις ιδιαιτερα,αν αρχισεις απο τωρα να ξοδευεις σε ιατρικα βιβλια,φαντασου τι εχει να γινει αργοτερα.Ειναι και ολα πανακριβα...Ασε που ειναι χλωμο να ξαναδιαβασεις ανατομια στο μελλον(μπορει να ανοιξεις και να συμβουλευτεις,αλλα για να ξαναδιαβασεις δυσκολο).Διαβασε οτι σας εχουν δωσει μαζι με τον ατλαντα,αν κανεις καλο διαβασμα αρκει για να περασεις πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω οτι εισαι Ιατρικη,right?

Να σου πω την αληθεια,ειχα βολευτει με το βιβλιο της σχολης και δεν το ειχα ψαξει παραπανω."Κλινικη Ανατομικη" του Snell μαζι με Sobotta διαβαζα.

 

Θα σου προτεινα να μην ξοδευτεις ιδιαιτερα,αν αρχισεις απο τωρα να ξοδευεις σε ιατρικα βιβλια,φαντασου τι εχει να γινει αργοτερα.Ειναι και ολα πανακριβα...Ασε που ειναι χλωμο να ξαναδιαβασεις ανατομια στο μελλον(μπορει να ανοιξεις και να συμβουλευτεις,αλλα για να ξαναδιαβασεις δυσκολο).Διαβασε οτι σας εχουν δωσει μαζι με τον ατλαντα,αν κανεις καλο διαβασμα αρκει για να περασεις πιστευω.

+1 Γενικα τα βιβλια της ανατομιας πανω κατω ειναι ολα ιδια. Το καλυτερο διαβασμα ειναι συνδυασμος του βιβλιου μαζι με τον ατλαντα. Σε περιπτωση που δεν σε καλυπτει πχ ενα κεφαλαιο ή καποιες εικονες του netter μπορεις να δανειστεις κατι απο την βιβλιοθηκη ή τον sobbota και να βοηθηθεις ετσι. Κρατησε τα χρηματα για αλλα στο μελλον πιο χρησιμα βιβλια. Ειναι σσχεδον σιγουρο οτι θα χρειαστεις;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρίξε μια ματιά σε αυτό. Το Πλατζεράκι, όπως το λέγαμε στη σχολή. Δεν σε καλύπτει 100% σαν άτλαντας, δεν σε καλύπτει 100% σαν Ανατομική, δεν σε καλύπτει 100% σαν κινησιολογία. Περιλαμβάνει όσα είναι απαραίτητο να ξέρεις και από τα 3. Προσωπικά το βρίσκω πάρα πολύ καλό. Ανατομική δεν θα χρειαστείς παραπάνω. Άτλαντα καλύτερο αν θες μπορείς να πάρεις σαν συμπλήρωμα, δεν είναι όμως και απαραίτητος. Κινησιολογία θα χρειαστείς και κάτι παραπάνω όμως, αν θες να ψαχτείς.

 

Η τιμή είναι για τα 3 τεύχη μαζί. Εγώ τω καιρώ εκείνω είχα πάρει μόνο το 1ο τεύχος, τα άλλα 2 δεν τα χρειάζομαι. Ελπίζω να μην το πουλάνε μόνο όλο μαζί πλέον...

 

 

έντιτ: το πουλάνε και μεμονωμένο, ιδού.

 

έντιτ 2: καλά ρε, ακόμα ανατομική χρωστάς; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρωστάω ανατομία, τι με πέρασες; :P (περασμένο με προσευχές, καφέδες, βιταμίνες, μετάνοιες, λαμπάδα και 5)

 

Το βιβλίο του platzer, φαίνεται αυτό ακριβώς που ζητούσα, thanx για την πρόταση :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς τη συμπυκνώσαμε σε ένα μάθημα, ενός εξαμήνου και είμαστε άαα-ααρχοντες

 

 

και καλά ξέρω ανατομία τώρα.. Αν δεν βρω βιβλίο να ξαναδιαβάσω θα μπερδεύω το δικέφαλο με τον τρικέφαλο σε λίγο

 

 

 

υγ. δεν ξέρω αν παρατηρείς, αποφεύγω μεθοδικά να πω σε ποιό εξάμηνο την πέρασα.. καταραμένη αλυσίδα.. απο αυτές με τη σιδερένια μπάλα κολλημένη.. ξέρεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εμενα παλι μου την εσπαγε το βιβλιο που ειχε μονο κειμενο και επρεπε να εχω σομποτα διπλα για να καταλαβαινω που διαολο παει το καθενα κλπ...πριν 2 μηνες βρηκα ολως τυχαιως ενα βιβλιο ανατομιας γερμανικο (δεν ξερω αν ερχεται ελλαδα) το οποιο ειχε το κειμενο στη μια σελιδα και στην αλλη ειχε τις φωτο..πολυ γμτ! :-) το εχω ξεχασει στην κλινικη αργοτερα θα σου πω πως το λενε τον τυπο...

εν τω μεταξυ ειναι σε 3 μερη σκελετος και μυες , οργανα , νευρα..αν το ειχα αυτο το βιβλιο τοτε θα περναγα πολυ καλυτερα στο διαβασμα διοτι με ζορισε αφανταστα η ανατομια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Πλατζεράκι είναι περίπου έτσι, από την μια κείμενο, από την άλλη φωτό. Όχι φωτό (από πτωματικά), αλλά σκίτσα για την ακρίβεια, μια χαρά σκίτσα όμως. Γι αυτό είπα πως αν θες πολύ καλό άτλαντα, δεν σε καλύπτει. Κατά την γνώμη μου, σαν φθ δεν χρειάζεσαι παραπάνω...

Ξεκιναει με οστά (κείμενο + σκίτσα), συνεχίζει με μυολογία (κείμενο + σκίτσα πάλι, + κάποιες βασικές αρτηρίες, νεύρα κλπ), και τέλος δίνει και στοιχεία κινησιολογίας (τα βασικά) με βελάκια στην κατεύθυνση έλξης των μυών πάνω στον σκελετό.

Αν δεν μπορείς να πας σε βιβλιοπωλείο να το δεις live, μπορώ να το φέρω το απόγευμα από το γραφείο να σκανάρω 2 -3 φύλλα, να δεις αν σου ταιριάζει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...