Προς το περιεχόμενο

Σακάκι


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

protip: τα σακακια, παντελονια, και πουκαμισα δεν ερχονται σε medium large κλπ.

και τα νουμερα στην ελλαδα ειναι οτι νανε. ουτε σε ιντσες ειναι ουτε σε τιποτα.

 

κοιτα και για blazer παντως. εγω εχω ενα που δεν εχει βατες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

protip: τα σακακια, παντελονια, και πουκαμισα δεν ερχονται σε medium large κλπ.

και τα νουμερα στην ελλαδα ειναι οτι νανε. ουτε σε ιντσες ειναι ουτε σε τιποτα.

 

κοιτα και για blazer παντως. εγω εχω ενα που δεν εχει βατες

 

Και πως βρίσκεις ένα που να σου κάνει..; Trial and error??

 

blazer=mens_wool_blazer.jpg .. Ποιά είναι η διαφορά από ένα σακάκι;

 

@lefterman Ναι ρε House :devil:ftw, να χα και τις γνώσεις του btw εκτός του ντυσίματος :o:X:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Sports_jacket http://en.wikipedia.org/wiki/Blazer

τα σακακια απο κοστουμια ειναι καπως πιο "βαρια" πανω σου. οχι πως δεν βρισκεις και τα ιδια εννοείτε.

 

με μεζουρα βρισκεις τι σου κανει. στα πουκαμισα παραδειγμα αν μετρισουν περιφερεια λεμου και μηκος χεριου μεχρι αγκωνα αν θυμαμαι καλα σου βρισκουν κατι που ειναι ακριβως πανω σου.

σακακια με την περιφερεια υπαρχουν, αλλα αν εχεις κοιλια σαν και εμενα (ειμαι στον ογκο) θα θες να σου κοντυνουν στα χερια.

το θεμα ειναι ποσα θες να δωσεις.. αν εχεις λεφτα και θες κατι καλο, πηγαινε σε εναν ραφτη και να σου πει ποσο υφασμα θελει για ενα σακακι, πας παίρνεις οποιο γουσταρεις και στο ραβει πανω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα blazer είναι για αυτό που περιγράφει ο Freakster;

Απλά να σου δείξω το στυλ ήθελα, πουκαμισάκι χαλαρό, σακάκι απλό (χωρίς βάτες ) τζιν και σνικεράκι//

Το σακάκι πάει με αυτό που περιέγραψε?

Κι εγώ blazer έχω αλλά το σκεφτόμουνα τώρα για σακάκι στο στυλ που το περιγράφει.

Η στην τελική ας βγάλουμε το σνικεράκι και να βάλουμε ένα καλό παπουτσάκι,το πουκάμισο από μέσα με μια ζώνη δερμάτινη που να ταιριάζει.

 

Επίσης για πουκάμισο "φίρμας" χωρίς να κολυμπάς βρίσκεις ή θες τύχη να πέσει ακριβώς πάνω στα "μέτρα" σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε μώρε,γενικά.

Η δεν πρέπει να τα τσουβαλιάζω έτσι όλα?

Γενική είναι η ερώτηση.

 

Και απάντησε μου αν μπορείς στην ερώτηση για το σακάκι.Ευχαριστώ.`

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από diesel, αγόρασα ένα medium πουκάμισο, αφού το δοκίμασα, έπεσε τέλειο. Μετά από μέρες παρήγγειλα ένα από το online store τους σε medium και αναγκάστηκα να το στείλω πίσω γιατί ήταν huuuge πάνω μου. Περίεργα κόλπα κάνουν με τα νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα blazer είναι για αυτό που περιγράφει ο Freakster;

 

Το σακάκι πάει με αυτό που περιέγραψε?

Κι εγώ blazer έχω αλλά το σκεφτόμουνα τώρα για σακάκι στο στυλ που το περιγράφει.

Η στην τελική ας βγάλουμε το σνικεράκι και να βάλουμε ένα καλό παπουτσάκι,το πουκάμισο από μέσα με μια ζώνη δερμάτινη που να ταιριάζει.

 

Επίσης για πουκάμισο "φίρμας" χωρίς να κολυμπάς βρίσκεις ή θες τύχη να πέσει ακριβώς πάνω στα "μέτρα" σου?

 

Ναι πάει μια χαρά. Απο κεί και πέρα φυσικά τα αξεσουάρ θα κάνουν την βρώμικη δουλειά και γενικά ο αέρας...Ότι και να φορέσεις αν το φορέσεις χάλια..

Γενικά αυτό που περιγράφει αλλα με ένα λίγο πιο καλό παπούτσι είναι ότι πρέπει για βράδυ σε οποιοδήποτε μέρος. Το blazer είναι λίγο πιο ανεπίσημο συνήθως και πιο πρωινό. Πω τι κάθομαι και λέω ffs.. :P

Όσο για πουκάμισα. Τα πουκάμισα που κατα κανόνα συνοδεύουν τα σακάκια είναι πάνφαρδια και δεν θα έλεγα σε κανένα κάτω απο 40 ετών να τα φορέσει. Γενικά είναι πολύ κακός θεσμός αυτή η γραμμή. Οπότε δεν έχει να κάνει με τη φίρμα όπως λές αλλα με την γραμμή γενικά. Πρέπει να ψάχνεις καθαρά casual πουκάμισα για να βρείς κάτι τέτοιο.. Έχω βρεί αυτόν τον τύπο σε όλες σχεδόν τις εταιρείες αλλα πάντα προβάλεται ώς πιο sport.. Ένα μεσάτο minimal πουκάμισο μαζί με ένα όμορφο σακάκι, τζίν και παπούτσι ανάλογα με την περίσταση, είναι ότι πρέπει για κάθε μέρα :D

 

edit: Freakster το ρολόι το πήρες τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: Freakster το ρολόι το πήρες τελικά;

 

Μπα.. Το σκέφτηκα καλύτερα (ειδικά μετά την Diesel-ο-εμπειρία που γράφω πιο πάνω) και είπα να μην το παρακάνουμε με τις αγορές από το ιντερνετ.. Πήγα σε δυο τρια μαγαζιά δοκίμασα μερικά και κατέληξα σε ένα άλλο, που μου άρεσε καλύτερα. Βέβαια δε κοιτάω τιμές να δω τι έχασα :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Freakster βασικα αμα παρεις κατι χωρις βατες πλεον θα μιλαμε για jacket, οχι για σακακι. Υπαρχουν όντως κατι jacketoσακακια. Πάντως για μενα το καλυτερο ειναι να πάρεις ενα μοντερνο κοστούμι ωστε να μπορεις να συνδιασεις το σακακι ποτε με τζην και ποτε με παντελονι...αναλογα την περισταση. Εγω προσωπικα εχω 3 κοστουμια και δεν εχω φορεσει ποτε τα παντελονια γιατι δεν γουσταρω full κοστουμι. Βεβαια αν ποτε χρειαστει, ειμαι κομπλε.

 

Το sport σακακι και γενικοτερα τα μοντερνα σακακια σημερα έχουν 2 κουμπια και κουμπωνεις συνηθως μονο το πάνω. Πίσω ένα κοψιμο. Το τσεπάκι στο πέτο έχει μια κλιση γυρω στις 25 μοιρες και ο γιακας ειναι πιο λεπτος απο το συνηθισμενο (βεβαια αυτο δεν ειναι απαραιτητο να ισχυει).btw εχουν λεπτυνει πλεον και οι γραβατες. Συνηθιζεται το μάκρος να φτανει ακριβως εκει που τελειωνουν οι γλουτοι...και λιγο πιο πάνω όμως να ειναι, ειναι οκ.

Το ριγε απο τι στιγμη που θελεις σπορ ειναι η καλυτερη επιλογη και προσωπικα προτιμω την φαρδια ριγα.

Τελος εννοειται οτι θα ειναι μεσάτο και ενα καλο tip ειναι να έχει φοδρα ασχετο χρωμα απ’το εξωτερικο. Δηλαδη πχ ασπρο σακακι μπορεις να το συνδιασεις με θαλασι φοδρα, ροζ αν φορας, λαχανι κτλ.

 

Παρε και μια εικονα απο αυτο που σου λεω : http://www.dolcegabbana.com/dg/ ..Επέλεξε Man, Catalogues και δες απο την 7 φωτο και μετα. Εχει και εκθεση η D&G Σταδιου 4 αλλα θα τρομαξεις με τις τιμες.

 

Οσον αφορα μάρκα? Οι γνωστες μαρκες ειναι φαρμακειο....Αν θες να δωσεις τοσα λεφτα παρε κατι απο D&G ας πουμε. Κατα τα αλλα ισως βρεις σε μαγαζια τυπου sprider και γενικα σε πολλες οχι και τοσο επωνυμες μαρκες που κυκλοφορουν στα πολυκαταστηματα. Ισως βρεις και σε μαγαζια κατα μηκος της πατησιων που πουλανε κοστουμια αποκειστηκα.

Προσωπικα ράβομαι λόγω του οτι ο πατερας μου ειναι εισαγωγεας υφασματων για σακακια, κοστουμια, παλτα κτλ αλλα ειναι δυσκολο ακομα και για μενα να βρω ραφτη που να ραβει μοντέρνα. Το μονο σιγουρο ειναι οτι παίρνω αρκετα καλυτερο υφασμα απο του εμποριου, ειναι χειροποιητο και μοναδικο κομματι και μου κοστιζει λιγοτερο απο τα μισα λεφτα (μιλαμε παντα για ακριβα κοστουμια.,...δλδ κατι που η D&G θα το εχει 2000 το ραβεις συνολικα με 500 και ειναι και καλυτερο...απλα δεν εχει ταμπελα D&G...ενταξει εμενα το ιδιο μπορει να μου κοστισει 200 γιατι θα παω στο ραφτη πελατες και δεν θα μου παρει 300€ ραφτικα,μπορει να μου το δωσει και τζαμπα....αλλιως σιγα μην εδινα 500 :P)...Δεν ξερω για τι ποσά μιλας πάντως βρισκεις στο εμποριο και με 50€ σακακι που κάνεις τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από diesel, αγόρασα ένα medium πουκάμισο, αφού το δοκίμασα, έπεσε τέλειο. Μετά από μέρες παρήγγειλα ένα από το online store τους σε medium και αναγκάστηκα να το στείλω πίσω γιατί ήταν huuuge πάνω μου. Περίεργα κόλπα κάνουν με τα νούμερα.

 

Το πήρες από αμερικάνικο eshop; Στις ΗΠΑ ψωνίζω S και στην Ευρώπη Μ, ακριβώς η ίδια εταιρεία, πχ columbia, gap... Νομίζω πως είναι γενικό αυτό για όλες τις εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...