Προς το περιεχόμενο

Console Gaming - Off-topic Συζήτηση


klainmaingr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, chrisgewrgi είπε

Οσο κερδιζει χαμενο εδαφος η ms με τα game pass xbox  κτλπ αυτοματος θα χανει και κομματι πιτας το ps απο multiplatform.δεν τιθεται θεμα αμφισβητησης οποιος μπαζει και τις 2 κονσολες μεσα σπιτι του αυτοματος το xbox γινεται primary κονσολα στα multiplatform. Game pass ,κλειδαδικα, και αλλοι τροποι που  μπορεις να παιζεις ενα game στην μιση τιμη σχεδον απο τι θα το παιξεις στο ps.βεβαια αυτο δεν ενοω οτι θα γινει αμεσα ,αλλα σε βαθος χρονου αν συνεχισει ετσι θα γινει. Ηδη ξερω ατομα του κυκλου μου βαμμενοι μπλε που εχουν game pass και προτιμησαν να παιξουν το village  και το valhalla στο  xbox λογω χαμηλης τιμης.

Πχ εγω εχω και τις 2 κονσολες. Φυσικα το ps θα ανοιξει μονο σε exlusive.δεν βρισκω  λογο να πληρωσω παραπανω για ενα game που θα το παιξω και στο sx

Εχετε ιδεα για ποσα εκατομμυρια ευρω χτυπαει η ea καθε χρονο στο fifa απο τα packs?

Ποσα εκατομμύρια θα παιρνει η sony απο αυτα τα packs...το παιχνιδι πλεον μπηκε στο pass με οτι αυτο συνεπάγεται..

οσα εβγαλε η σονυ απο το gta δεν τα εβγαλε απο ολα τα exlusives της.μην βαλω fortnite κτλπ

 

- Για να βγάλει λεφτά από το GTA/Fifa έπρεπε να έχει μεγάλη βάση χρηστών. Για να τη χτίσει έκανε τα exclusive που έκανε και τα κατάφερε. 

- Παίρνεις σαν δεδομένο ότι πολύς κόσμος έχει και τις 2 κονσόλες που αυτό δεν ισχύει. Αν έχεις και τις 2 ναι συμφέρει οικονομικά να παίξεις στο XSX τα multiplatform. Μη θεωρείς όμως δεδομένο ότι ο κόσμος που έδωσε 1000€ για να πάρει και τις 2 είναι σε φάση να ψάχνει σε κλειδάδικα ή να ψάχνει σε όλα τα store για το που θα το βρει κατά 10€ φθηνότερο. Λογικά δε πεινάνε.

- Έχω και εγώ και τις 2 κονσόλες και αυτή τη στιγμή η πράσινη εδώ και κανά μήνα χρησιμοποιείται για φορτιστής τσιγάρου. Έτυχε να θέλω να παίξω FF14 και έπειτα Returnal. Σε λίγο καιρό θα ξανατύχει να παίξω Ratchet και μετά ίσως Fifa λόγω μεγαλύτερου community. Στο ενδιάμεσο θα παίξω και κάτι στο gamepass στο downtime μεταξύ των releases. Το ποια κονσόλα είναι primary και ποια filler βλέπεις δεν είναι κάτι φιξ αλλά θέμα προσωπικής επιλογής.

 

Γενικά δε καταλαβαίνω τη μόνιμη αναφορά στα χρήματα. Κλειδάδικα, vpn, βραζιλίες, gamepass κτλ. Ναι ωραία πράγματα είναι όλα αυτά και τα χρησιμοποιώ και εγώ γιατί ό,τι γλιτώσεις κέρδος είναι αλλά δεν είναι και αυτοσκοπός μου.

Σίγουρα αν είχα μεγαλύτερο παιδί σαν εσένα που βαριόταν τα παιχνίδια πάνω σε 1-2 μέρες (δε ξέρω πώς κάνουν τα παιδιά πάνω από 2 χρονών) τότε το gamepass μάλλον είναι μονόδρομος γιατί όσο άνετος και να είμαι δεν μπορώ να του παίρνω games κάθε βδομάδα.

Αλλά όσον αφορά τον εαυτό μου, θέλω να παίζω καλά παιχνίδια. Όχι φτηνά παιχνίδια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από τα specs φαίνεται ότι το series X είναι δυνατότερο από το ps5.Βεβαια τον νικητή της γενιάς δεν τον κρίνουν τα specs...Ομως η microsoft έχει εξαγοράσει πολλα studios και έχει και το gamepass.

Λέτε να έχουμε νικητή τη Microsoft σε αυτη τη γενια,μετά από την επικράτηση της με το 360 έναντι του PS3,που παρόλο που ήταν πολύ δυνατό,δυσκόλεψε πολύ τους developers με την αρχιτεκτονική του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, skiabox είπε

Παιδιά το χειριστήριο της κονσόλας πόσο καιρό πιστεύετε ότι θέλει για να το συνηθίσεις;

εννοείς για πρώην PC gamer;  

εγω το συνηθισα γρήγορα. στα περισσότερα παιχνίδια είναι πλεονέκτημα το gamepad, ίσως μόνο σε ορισμένα fps να έχεις θέμα, αναλόγως με τις ρυθμίσεις του (ευαισθησίας κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, The_Judas είπε

εννοείς για πρώην PC gamer;  

εγω το συνηθισα γρήγορα. στα περισσότερα παιχνίδια είναι πλεονέκτημα το gamepad, ίσως μόνο σε ορισμένα fps να έχεις θέμα, αναλόγως με τις ρυθμίσεις του (ευαισθησίας κλπ).

Εγώ ακόμα το μαθαίνω.Πιστεύω μετά από κάνα μήνα να είμαι κάπως υποφερτός παίκτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στο πνευμα των τελευταιων ημερων, (μηνων, χρονων) σε μια διαδικτυακη κοινοτητα, πολυ πολυ μακρια απο το Γαλαξια μας...

''13 Times Microsoft, Sony, And Nintendo Took Shots At Each Other''

''Nobody likes console wars (εδω γελαμε), and at the end of the day, it doesn’t matter what plastic box you’re playing your games on, as long as you’re enjoying them. But hey, it’s still fun to watch the makers of these plastic boxes compete with each other, and at times flat-out throwing shade at each other. It’s good entertainment, right? Here, we’re going to talk about a few instances where Nintendo, Sony, and Microsoft did just that- at times with great subtlety, and at times, with no regard for subtlety whatsoever.''

https://gamingbolt.com/13-times-microsoft-sony-and-nintendo-took-shots-at-each-other

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Context for #SummerGameFestsummergamefest_May_2021.png Kickoff Live on Thurs: - 30+ games, combination of new game reveals, long-awaited updates. - Guests: Jeff Goldblum, Giancarlo Esposito and surprises + devs. - Musical performances: Weezer, Japanese Breakfast, Sonic Symphony. - Day of the Devs.

 

Weezer--> Rock band 5 ??
Giancarlo Esposito-->Far Cry 6
Japanese Breakfast-->Sable
Jeff Goldblum -->New Jurassic Park Video Game ??
Sonic Symphony --> μπορεί να είναι οτιδήποτε. Ποντάρω νέο space jam παιχνίδι.
long-awaited updates--> Elden Ring :P

Επεξ/σία από xavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostiger είπε

Καλά κάνουν και σχολιάζουν το PS γιατί γενικώς η πολιτική τους έχει κουράσει και δεν έχει θετικό αντίκτυπο στην βιομηχανία γενικότερα. Από την μια δηλώνουν πως θα παραμείνουν οι αποκλειστικότητες στις κονσόλες τους, πως πιστεύουν στις γενιές και από την άλλη τα παίρνουν πίσω και υπερηφανεύονται για την παρουσία τους στο PC όταν παλιότερα σνομπάρανε τον ανταγωνισμό.

Αναρωτιέμαι αν ο Ryan παραμείνει πρόεδρος μέχρι το τέλος της γενιάς του ps5.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχομαι να επαληθευτουν οι φημες, με επιστροφη στις ριζες της σειρας βεβαια, διαφορετικα καλυτερα να αφησουν το Dead Space στην ησυχια του οι ''εγκεφαλοι'' της ΕΑ..

https://gamingbolt.com/dead-space-is-the-ea-ip-in-line-for-a-revival-rumor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2021 στις 10:49 ΜΜ, Mitroglou7 είπε

 

Σίγουρα αν είχα μεγαλύτερο παιδί σαν εσένα που βαριόταν τα παιχνίδια πάνω σε 1-2 μέρες (δε ξέρω πώς κάνουν τα παιδιά πάνω από 2 χρονών) τότε το gamepass μάλλον είναι μονόδρομος γιατί όσο άνετος και να είμαι δεν μπορώ να του παίρνω games κάθε βδομάδα.

Αλλά όσον αφορά τον εαυτό μου, θέλω να παίζω καλά παιχνίδια. Όχι φτηνά παιχνίδια.

Αυτό είναι το θέμα που αρκετοί μπερδεύουμε. Φτηνός τρόπος παιχνιδιού δεν σημαίνει φτωχή ποιότητα. Το gamepass όπως λέγεται συχνά, έχει μεγάλη γκάμα από ποιοτικούς τίτλους για όλα τα είδη. Το ότι δεν έχει τα exclusives που έχουν Sony και Nintendo είναι λογικό. Κανένα σύστημα δεν προσφέρει τα πάντα και μάλιστα με το pass αν θες μπορείς να ασχολείσαι με 1-2 τίτλους την φορά και να τους λιώσεις. Δεν χρειάζεται να κατεβάζουμε λίστες από games και να τα δοκιμάζουμε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...