Προς το περιεχόμενο

Console Gaming - Off-topic Συζήτηση


klainmaingr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Malthador

Πολύ ωραίο το video και αν μη τι άλλο ο τύπος που το έφτιαξε έριξε αρκετή μελέτη πάνω στο θέμα.Δεν το είχα δει το συγκεκριμένο αν και έχω δει αρκετά άλλα παρόμοια,όπως και έχω διαβάσει ακόμα περισσότερα περί της ιστορίας του gaming.Και ναι συμφωνώ ότι όποιος ενδιαφέρεται για την ιστορία του gaming πρέπει να βλέπει και να διαβάζει τέτοιου είδους έρευνες.

Για μένα καθαρά προσωπικά το πρώτο game με την έννοια που έχω εγώ μέσα στο κεφάλι μου,παραμένει το tennis for two αν και καταλαβαίνω απόλυτα τη λογική του τύπου στο video που ανακήρυξε ως πρώτο το Draughts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει παραγγείλει κάνεις από limited run games; Ήθελα να μάθω πόσο θα βγει περίπου μια παραγγελία κάπου στα 90 δολάρια. (τα έξτρα έξοδα + έξοδα αποστολής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Έχει παραγγείλει κάνεις από limited run games; Ήθελα να μάθω πόσο θα βγει περίπου μια παραγγελία κάπου στα 90 δολάρια. (τα έξτρα έξοδα + έξοδα αποστολής)

Για χρεώσεις τελωνείου κλπ ευτυχώς η Ελλάδα είναι στη λίστα με τα prepaid customs οπότε δεν υπάρχουν εκπλήξεις, όλες τις πρόσθετες χρεώσεις τις συμπεριλαμβάνουν στα μεταφορικά. Για τα μεταφορικά κλασικά εξαρτάται το μέγεθος και το βάρος. Αν προχωρήσεις την παραγγελία θα σου βγάλει το συνολικό κόστος . Μπορώ να σου δώσω δύο παραδείγματα για να κρίνεις στο περίπου:

Είχα παραγγείλει πριν δύο χρόνια το Golf Story για το Switch (30$) και είχα βάλει επιλογή να έρθει σε αυτό το κουτί (2$) για έξτρα προστασία, όντας ελαφρύ και μικρό τα μεταφορικά πήγαν 15$ (περίπου 10€).

Πρόσφατα που γλυκοκοίταζα τη συλλεκτική για τα 30 χρόνια του Monkey Island (175$) που φαίνεται ογκώδεις και βαριά τα μεταφορικά βγαίνουν στα 63$ (περίπου 52€).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EverythingYouBelieve είπε

Για χρεώσεις τελωνείου κλπ ευτυχώς η Ελλάδα είναι στη λίστα με τα prepaid customs οπότε δεν υπάρχουν εκπλήξεις, όλες τις πρόσθετες χρεώσεις τις συμπεριλαμβάνουν στα μεταφορικά. Για τα μεταφορικά κλασικά εξαρτάται το μέγεθος και το βάρος. Αν προχωρήσεις την παραγγελία θα σου βγάλει το συνολικό κόστος . Μπορώ να σου δώσω δύο παραδείγματα για να κρίνεις στο περίπου:

Είχα παραγγείλει πριν δύο χρόνια το Golf Story για το Switch (30$) και είχα βάλει επιλογή να έρθει σε αυτό το κουτί (2$) για έξτρα προστασία, όντας ελαφρύ και μικρό τα μεταφορικά πήγαν 15$ (περίπου 10€).

Πρόσφατα που γλυκοκοίταζα τη συλλεκτική για τα 30 χρόνια του Monkey Island (175$) που φαίνεται ογκώδεις και βαριά τα μεταφορικά βγαίνουν στα 63$ (περίπου 52€).

Το game + βινύλιο του Scott Pilgrim vs the World έψηνα να πάρω, όχι την πιο απλή έκδοση του game, την μεσαία (για ps4 μάλλον αν και θα το ήθελα καλύτερα στο switch που δεν έχω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίπου 22 δολάρια είναι τα μεταφορικά για τη μεσαία έκδοση. 

Το σκέφτομαι και εγώ αν και θέλω να πάρω και εξοπλισμό για τη μηχανή. 

Επεξ/σία από NickTG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/1/2021 στις 10:38 ΜΜ, NickTG είπε

Περίπου 22 δολάρια είναι τα μεταφορικά για τη μεσαία έκδοση. 

Το σκέφτομαι και εγώ αν και θέλω να πάρω και εξοπλισμό για τη μηχανή. 

Εγώ υποτίθεται θέλω να μαζέψω λεφτά για αυτοκίνητο...

Αν έπαιρνα κάτι μάλλον το game θα έπαιρνα και όχι το βινύλιο, τώρα που μου είπες την τιμή είναι πιο σίγουρο αυτό (αν αποφασίσω να πάρω κάτι).

 

Edit: Τώρα είδα το calculator για τα έξοδα αποστολής, στα 22-23 δολάρια για το game, περίπου στα 18 για το βινύλιο και στα 30 και για τα δύο. 😐

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρθρο του Jason "Crunched" Schreier για το Cyberpunk:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-01-16/cyberpunk-2077-what-caused-the-video-game-s-disastrous-rollout

ipgyVTd.png

 

Επεξ/σία από Thiccx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Κι εγω ειχα κατηγορησει την δικια μου, επειδη ειχε πεταξει το κουτι του ps1, αλλα να που υπαρχουν και χειροτερα.

Συγνωμη μαμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...