Προς το περιεχόμενο

Console Gaming - Off-topic Συζήτηση


klainmaingr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, jimtriol είπε

Προσωπικα εγω δε πολυεμπιστευομαι reviews και youtubers γιατι ως γνωστον παιζουν δωρακια με αποκλειστικοτητες και νεα....Ο πιο αξιοπιστος μπουσουλας για μενα ειναι συγkρινω βαθμολογιες critic και user reviews και αν συμπιπτουν εχω μια καλη εικονα....Αν δω οτι υπαρχει αποκλιση 10% κ πανω πονηρευομαι....Και πιο πολυ εμπιστευομαι τα user...Δεν ειναι τυχαιο πχ οτι στο witcher συμπιπτουν αυτα και σε κατι αλλα βλεπεις critic 80ρια και user 60ρια κ τουμπαλιν

αν δεν τα διαβαζεις ολα δν εχεις σφαιρικη αποψη. Και ο κοσμος πολλες φορες τιμωρει ή επιβραβευει ενα παιχνιδι χωρις λογο...το καλυτερο ειναι να εχεις 2-3 utubers που ομως εμπιστευσαι και ταιριαζετε λιγο πολυ στις αποψεις και να βλεπεις αυτους. Μαζι με την αποψη του κοσμου στο metacritic κτλπ αλλα να διαβαζεις και σχολια οχι ενα ξερω 100 ή 10.

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να το ξεκαθαρίσω δεν εννοούσα να το έχουμε και σαν Ευαγγέλιο το metacritic/opencritic. Απλά σαν μπούσουλα στην όποια κουβέντα μπορούμε να κάνουμε.

Το user score είναι επίσης χρήσιμο αλλά λόγω review bombing δεν είναι πάντα αξιόπιστο. Το μηδενικό πάει σύννεφο σε πολλά games.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Πάντως να το ξεκαθαρίσω δεν εννοούσα να το έχουμε και σαν Ευαγγέλιο το metacritic/opencritic. Απλά σαν μπούσουλα στην όποια κουβέντα μπορούμε να κάνουμε.

Το user score είναι επίσης χρήσιμο αλλά λόγω review bombing δεν είναι πάντα αξιόπιστο. Το μηδενικό πάει σύννεφο σε πολλά games.

Και το δεκάρι αντίστοιχα. Ο κόσμος έχει χάσει την αίσθηση της βαθμολογίας. Βάζει δεκαριά και ενιάρια για πλάκα. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Και το δεκάρι αντίστοιχα. Ο κόσμος έχει χάσει την αίσθηση της βαθμολογίας. Βάζει δεκαριά και ενιάρια για πλάκα. 

Σε παιχνίδι "8άρι" το 10αρι το δέχομαι. Σου άρεσε πολύ. Το 0 δε το δέχομαι.

Θέλω να πω ναι έχεις δίκιο αλλά το 0 είναι πολύ λιγότερο αντιπροσωπευτικό και επηρεάζει περιορίζει περισσότερο τον μέσο όρο από 9-10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα δεν ειναι απολυτο και κανεις δεν μπορει να σε αντιπροσωπευσει 100%.

Ουτε το metacritic, ουτε το user score, ουτε ο εκαστοτε reviewer, ουτε τα σχολια του καθενα σε ενα φορουμ.

Τα διαβαζεις ολα και βγαζεις ομως ενα αξιολογο συμπερασμα περι τινος προκειται, ωστε να μην κλαις τα λεφτα σου και τις ωρες σου.

Προσωπικα τα τελευταια αρκετα χρονια, σπανια παιχνιδι ηταν εντελως διαφορετικο απο αυτο που περιμενα. Τα μονα που μου ερχονται στο μυαλο ειναι τα Journey και Flower. Τα οποια μου αρεσαν μεν, ηταν διαφορετικα, αλλα οχι τοσο "μεγαλοπρεπη" οσο ειχα πιστεψει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, πέρα από την αξιοπιστία, νομίζω πως έχει μια σημασία και η gaming ηλικία κυρίως των "επαγγελματιών" reviewers. Υπάρχουν κάποιοι που έχουν παίξει games μόνο από το 2010 και μετά, πόσο εμπεριστατωμένη είναι η γνώμη τους για κάποιον που ασχολείται από την εποχή των NES/SNES;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο topic αλλά ξέρει κάποιος ποια μαγαζιά δέχονται μεταχειρισμένα παιχνίδια?(κυρίως για Θεσσαλονίκη-αλλα και Αθήνα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, alexcas777 said:

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο topic αλλά ξέρει κάποιος ποια μαγαζιά δέχονται μεταχειρισμένα παιχνίδια?(κυρίως για Θεσσαλονίκη-αλλα και Αθήνα)?

Καλύτερη τιμη θα πάρεις(αν και μακροπρόθεσμα) αν τα βάλεις να τα πουλήσεις εδώ. Public και μετά τα πιο γνωστά από τα καταστήματα που πουλουν ηλεκτρονικά (Gamestation τυχαιο παραδειγμα επειδη έχω ψωνίσει, πωλουν μεταχειρισμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mitroglou7 είπε

Σε παιχνίδι "8άρι" το 10αρι το δέχομαι. Σου άρεσε πολύ. Το 0 δε το δέχομαι.

Θέλω να πω ναι έχεις δίκιο αλλά το 0 είναι πολύ λιγότερο αντιπροσωπευτικό και επηρεάζει περιορίζει περισσότερο τον μέσο όρο από 9-10.

Το 0 ειναι καφρικος νιχιλιστικος κομπλεξισμος. Δεν ξερω ποιο αδιανοητο ανοσιουργημα θα αξιζε το donut. Οσο κακη και να ειναι μια δημιουργια καποιος εχει μοχθησει για την παραγωγη της, τι σημαινει το μηδεν και ποια η βαρυτητα μιας τετοιας βαθμολογησης απο οπου κι αν προερχεται;

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω πάντως ότι οι βαθμολογίες περισσότερο κακό κάνουν, πάρα καλό. Χίλιες φορές να μπεις να διαβάσεις ή να ακούσεις την εμπειρία που είχε κάποιος με το παιχνίδι (και αν συμφωνείς συνήθως με τις απόψεις του να του δώσεις και μεγαλύτερη βαρύτητα), χωρίς όμως να έχει κάποιο βαθμό στο τέλος. Δεν θα ξεχάσω για παράδειγμα το συγκεκριμένο review του kotaku για το dragon quest 11. Τι να του πει ένας βαθμός τώρα στο τέλος οποίου έχει κάτσει να το διαβάσει. Επίσης, μην ξεχνάμε το πολύ άσχημο που συμβαίνει σε πολλές εταιρείες, όπου μεγάλα μπόνους υπαλλήλων έχουν κριθεί για μικρές διαφορές στο metacritic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Προσωπικά πιστεύω πάντως ότι οι βαθμολογίες περισσότερο κακό κάνουν, πάρα καλό. Χίλιες φορές να μπεις να διαβάσεις ή να ακούσεις την εμπειρία που είχε κάποιος με το παιχνίδι (και αν συμφωνείς συνήθως με τις απόψεις του να του δώσεις και μεγαλύτερη βαρύτητα), χωρίς όμως να έχει κάποιο βαθμό στο τέλος. Δεν θα ξεχάσω για παράδειγμα το συγκεκριμένο review του kotaku για το dragon quest 11. Τι να του πει ένας βαθμός τώρα στο τέλος οποίου έχει κάτσει να το διαβάσει. Επίσης, μην ξεχνάμε το πολύ άσχημο που συμβαίνει σε πολλές εταιρείες, όπου μεγάλα μπόνους υπαλλήλων έχουν κριθεί για μικρές διαφορές στο metacritic.

Σαν βγαλμενο απο επεισοδιο του Black Mirror ειναι αυτο το τελευταιο, να χανεις ο αλλος το bonus επειδη αντι για 85 χτυπησε 84 metascore το παιχνιδι. Αδικα και τραγελαφικα πραγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

αν δεν τα διαβαζεις ολα δν εχεις σφαιρικη αποψη. Και ο κοσμος πολλες φορες τιμωρει ή επιβραβευει ενα παιχνιδι χωρις λογο...το καλυτερο ειναι να εχεις 2-3 utubers που ομως εμπιστευσαι και ταιριαζετε λιγο πολυ στις αποψεις και να βλεπεις αυτους. Μαζι με την αποψη του κοσμου στο metacritic κτλπ αλλα να διαβαζεις και σχολια οχι ενα ξερω 100 ή 10.

Ε μα δεν ειπα οτι δε διαβαζω η δε βλεπω κανενα....ειπα ποιος ειναι ο μπουσουλας μου πανω κατω

3 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Πάντως να το ξεκαθαρίσω δεν εννοούσα να το έχουμε και σαν Ευαγγέλιο το metacritic/opencritic. Απλά σαν μπούσουλα στην όποια κουβέντα μπορούμε να κάνουμε.

Το user score είναι επίσης χρήσιμο αλλά λόγω review bombing δεν είναι πάντα αξιόπιστο. Το μηδενικό πάει σύννεφο σε πολλά games.

εγω διαφωνω,..Πιστευω οτι το review bombing ισοσταθμιζεται και απο αυτους που βαζουν 10 παντα.Και αυτο φαινεται στα πραγματικα πολυ καλα παιχνιδια του παρελθοντος που τα user και critics συμπιπτουν.Σε αυτο το συμπερασμα κατεληξα οταν εβλεπα βαθμολογιες σε παιχνιδια που εχω ηδη παιξει και τις πλειστες φορες η βαθμολογια που θα εβαζα ηταν πιο κοντα στα user reviews παρα στα critic χωρις βεβαια να ειναι και θεσφατο ετσι.

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Εγω διαφωνω,..Πιστευω οτι το review bombing ισοσταθμιζεται και απο αυτους που βαζουν 10 παντα.Και αυτο φαινεται στα πραγματικα πολυ καλα παιχνιδια του παρελθοντος που τα user και critics συμπιπτουν

Βασικά να πώ την αλήθεια το user score μου φαίνεται προσωπικά κάπως meh.

  • Αν ο άλλος έχει αγοράσει το game ήδη μιλάμε για άνθρωπο που τον ενδιαφέρει σαν game οπότε είναι biased. Αν κάνω εγώ review σε Final Fantasy δε γίνεται να είμαι αντικειμενικός
  • Αν δεν έχει αγοράσει το game δε νομίζω ότι θα έπρεπε να έχει άποψη
  • Ο κόσμος έχει τάση να ποστάρει review όταν είναι θυμωμένος/απογοητευμένος περισσότερο απ'όταν είναι ευχαριστημένος (τουλάχιστον έτσι πιστεύω)
  • Σε ένα game του 7-8 τα 0 προκαλούν πολύ μεγαλύτερη ζημιά από τα αντίστοιχα 9-10 βάση μαθηματικών
  • Δικαίως ή αδίκως μπορεί κάποιο game να καταποντιστεί από μία και μόνο πτυχή του πχ. microtransactions και να γίνει τρελό review bombing. 

Σέβομαι αυτό που λες αλλά δε μπορώ να σεβαστώ τον butthurt user που κάνει τη σταυροφορία του και η φωνή του ακούγεται περισσότερο από των υπολοίπων. Γιατί το user score για μένα είναι σε πολλές περιπτώσεις το ποιος φωνάζει πιο δυνατά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Eurogamer πάντως έχει σταματήσει να βάζει βαθμολογίες με αριθμούς εδώ και χρόνια. Τα παιχνίδια απλώς πέρνουν ένα recommended badge ή όχι και έτσι πρέπει να διαβάσεις το αναλυτικό review για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.

Προσωπικά ποτέ μα ποτέ δεν αγοράζω παιχνίδια με βάση έναν αριθμό. Ούτε καν κοιτάω το metacritic. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μάθω για τους μηχανισμούς του gameplay ενός παιχνιδιού για να κρίνω μόνος μου αν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ ή όχι.

Πχ γνωρίζω ότι το Monster Hunter World είναι ένα διάσημο action RPG που έχει πάρει πολύ καλές κριτικές αλλά αυτό δεν μου λέει κάτι γιατί δεν μου αρέσει η ιδέα του hunter μηχανισμού σε ένα παιχνίδι και το online multiplayer στοιχείο. Όσα βραβεία και να πάρει λοιπόν και όσο υψηλό σκορ να έχει σε κάθε γελοία κλίμακα διαφόρων site, δεν πρόκειται να με κάνει να ασχοληθώ μαζί του.

Φαντάζομαι πολλοί εδώ μέσα λειτουργούν ακριβώς έτσι. Τα score και τα βραβεία είναι απλά για το hype και τίποτα άλλο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Βασικά να πώ την αλήθεια το user score μου φαίνεται προσωπικά κάπως meh.

  • Αν ο άλλος έχει αγοράσει το game ήδη μιλάμε για άνθρωπο που τον ενδιαφέρει σαν game οπότε είναι biased. Αν κάνω εγώ review σε Final Fantasy δε γίνεται να είμαι αντικειμενικός
  • Αν δεν έχει αγοράσει το game δε νομίζω ότι θα έπρεπε να έχει άποψη
  • Ο κόσμος έχει τάση να ποστάρει review όταν είναι θυμωμένος/απογοητευμένος περισσότερο απ'όταν είναι ευχαριστημένος (τουλάχιστον έτσι πιστεύω)
  • Σε ένα game του 7-8 τα 0 προκαλούν πολύ μεγαλύτερη ζημιά από τα αντίστοιχα 9-10 βάση μαθηματικών
  • Δικαίως ή αδίκως μπορεί κάποιο game να καταποντιστεί από μία και μόνο πτυχή του πχ. microtransactions και να γίνει τρελό review bombing. 

Σέβομαι αυτό που λες αλλά δε μπορώ να σεβαστώ τον butthurt user που κάνει τη σταυροφορία του και η φωνή του ακούγεται περισσότερο από των υπολοίπων. Γιατί το user score για μένα είναι σε πολλές περιπτώσεις το ποιος φωνάζει πιο δυνατά.

κανε ενα τεστ,δες βαθμολογιες σε παιχνιδια που ηδη εχεις παιξει και δες οτι τις πιο πολλες φορες αυτο που νομιζεις θα συμπιπτει πιο πολυ με το user ασχετα με τις καμμενες βαθμολογιες .Τουλαχιστον αυτο συμβαινει με εμενα τις πιο πολλες φορες,αλλα παρατηρησα επισης οτι και στα παιχνιδια γενικης παραδοχης οπως το witcher πχ η και σε αλλα user και critic συμπιπτουν σχεδον παντα 

5 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Το Eurogamer πάντως έχει σταματήσει να βάζει βαθμολογίες με αριθμούς εδώ και χρόνια. Τα παιχνίδια απλώς πέρνουν ένα recommended badge ή όχι και έτσι πρέπει να διαβάσεις το αναλυτικό review για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.

Προσωπικά ποτέ μα ποτέ δεν αγοράζω παιχνίδια με βάση έναν αριθμό. Ούτε καν κοιτάω το metacritic. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μάθω για τους μηχανισμούς του gameplay ενός παιχνιδιού για να κρίνω μόνος μου αν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ ή όχι.

Πχ γνωρίζω ότι το Monster Hunter World είναι ένα διάσημο action RPG που έχει πάρει πολύ καλές κριτικές αλλά αυτό δεν μου λέει κάτι γιατί δεν μου αρέσει η ιδέα του hunter μηχανισμού σε ένα παιχνίδι και το online multiplayer στοιχείο. Όσα βραβεία και να πάρει λοιπόν και όσο υψηλό σκορ να έχει σε κάθε γελοία κλίμακα διαφόρων site, δεν πρόκειται να με κάνει να ασχοληθώ μαζί του.

Φαντάζομαι πολλοί εδώ μέσα λειτουργούν ακριβώς έτσι. Τα score και τα βραβεία είναι απλά για το hype και τίποτα άλλο.

 

Ουτε εγω εχω παιξει το συγκεκριμενο και ουτε προκειται αλλα ειναι ενα πολυ καλο παιχνιδι..Αυτο που λες εχει να κανει με προτιμησεις .καλως η κακως επειδη τα παιχνιδια στοιχιζουν παρα πολυ στις μερες μας με κανουν να το ψαχνω πιο πολυ στο τι θα αγορασω και εχω και τον μπουσουλα που εγραψα πιο πανω .Εννοειτα οτι αμα ενα genre δε μου αρεσει η δε με συγκινει δε μπα να εχει και 100 δε το παιρνω....Οκ στο pc μπορεις να ρισκαρεις πιο ευκολα λογω τιμων αλλα στις κονσολες ειναι πολλα τα λεφτα για να κανεις αστοχες και μη προσεγμενες επιλογες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...