Προς το περιεχόμενο

Console Gaming - Off-topic Συζήτηση


klainmaingr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, kostiger είπε

Σέβομαι πολυ την προσέγγιση της Σονυ ως προς το χρόνο ωρίμανσης των συνεργασιών της και την απόκτηση studio επακολουθως, αλλα προτιμώ να κοιταζω με αισιοδοξία το εν εξελίξει μεγαλεπηβολο αντιπαλο εγχειρημα. Δεν έχουν λείψει και από τη Σονυ οι αποτυχίες αλλωστε.

Δεν ειμαι βεβαιος σε ποια ντεφορμέ στούντιο αναφερεσαι, αλλα αν τους δοθούν όλα τα απαιτούμενα εχέγγυα, οπως σαφως υπάρχει η δυνατότητα να συμβεί απο τη μεριά της Microsoft, με δεδομενο το γεγονός ότι ο κατάλογος του gamepass εχει ήδη εμπλουτιστεί πολυ, αν μη τι άλλο δινει την δυνατότητα να προκύψουν καλα αποτελέσματα. 

Το θεμα με την microsoft ειναι οτι δεν βοηθαει η προιστορια της πως διαχειριζεται studio και καταστασεις. Ημουν φανατικος με την rare οποιοι δεν ξερουν ας δουν τι ειχε βγαλει εποχης nintendo και την εκανε να σχεδιαζει avatar και sea of thieves. Η πορεια του halo και του gears επισης λεει πολλα οταν εφυγαν απο bungie και epic ενω και τωρα η εξαγορα της bethesda μεγαλη μεν αλλα οι τελευταιοι τιτλοι που εβγαζε δεν ηταν και τιποτα ιδιαιτερο με αποκορυφωμα το wolfeinstein young blood. Το μοναδικο studio που κραταει σταθερη πορεια ειναι η turn10. Θα δειξει η πορεια και μακαρι να βγουν δυνατοι τιτλοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

machinegames, τo bethesda studios ειναι τα ντεφορμε, τα αλλα 2 στουντιο η τανγκο και η arcane εχουν συμφωνιες αποκλειστικοτητες με το ps. Ουσιαστικα απο την ολη συμφωνια μονο η ID περισσευε που και αυτη ειχε μολις κυκλοφορησει το παιχνιδι της και θα αργησει πολυ να παρουσιασει κατι νεο.

Δεν τους ενοιαζαν ποτε οι μελλοντικες κυκλοφοριες, το σημαντικο ηταν να μπουν παιχνιδια στην υπηρεσια.

Και το οτι εβαλαν π.χ. το doom στο gamepass, δεν ηταν καθολο μικρο...Κοιταει πολυ στο μελλον η MS, αλλα στο παρον ειναι πολυ πισω.

  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα άρθρο προπαγάνδα από το gamesindustry που ανήκει στην ReedPop company:

Να θυμίσω πως ήταν από τους πρώτους ιστότοπους (αν όχι ο πρώτος) που ανέβασε άρθρο πως το "μονοπώλιο" του Steam δεν είναι καλό για την βιομηχανία και τους παίκτες.

Επίσης να θυμίσω πως τώρα τελευταία η Sony έχει επενδύσει δύο φορές στην Epic. Προφανώς επένδυσε για την Unreal Engine, το Fortnite αλλά (πιθανολογώ) και για διαμοιρασμό τεχνογνωσίας στην ανάπτυξη online multiplayer games (battle royale?) αφού οι insomniac, naughty dog αναπτύσσουν αντίστοιχους τίτλους. Μέσα σε αυτά υπάρχουν και τα κοινά συμφέροντα όπως φαίνεται στο παραπάνω βίντεο, follow the money.

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Το θεμα με την microsoft ειναι οτι δεν βοηθαει η προιστορια της πως διαχειριζεται studio και καταστασεις. Ημουν φανατικος με την rare οποιοι δεν ξερουν ας δουν τι ειχε βγαλει εποχης nintendo και την εκανε να σχεδιαζει avatar και sea of thieves. Η πορεια του halo και του gears επισης λεει πολλα οταν εφυγαν απο bungie και epic ενω και τωρα η εξαγορα της bethesda μεγαλη μεν αλλα οι τελευταιοι τιτλοι που εβγαζε δεν ηταν και τιποτα ιδιαιτερο με αποκορυφωμα το wolfeinstein young blood. Το μοναδικο studio που κραταει σταθερη πορεια ειναι η turn10. Θα δειξει η πορεια και μακαρι να βγουν δυνατοι τιτλοι. 

Είναι θέμα προσέγγισης και προτιμήσεων. Δεν συμφωνώ πως έχουν ξεπέσει τα franchises με την 343 και την Coalition. Σαφως τα παλιά παιχνίδια είχαν μεγαλύτερη αίγλη και impact στη βιομηχανία, αλλα και τα νέα ήταν πολύ καλά, ιδίως το Halo 4 ήταν μια παιχνιδαρα και μισή χωρίς τα υπόλοιπα να υπολείπονται πολύ.

Για το εκτρωμα του Youngblood συμφωνω, δεν παύει ωστοσο να προήλθε απο το ίδιο στουντιο που μας έδωσε τα πολύ καλά New Order και New Colossus. Και φυσικά είναι μόνο ένα από τα πολλα καλά στούντιο της Bethesda. Υπάρχει πολύ πράμα απο πισω, βλεπε Prey, Evil Within κλπ.

Για τη Rare περιμένω να δω, το έχουν συμμαζέψει το πειρατικο,  ενώ το Everwild δείχνει πανέμορφο και πολλα υποσχόμενο γενικοτερα. Μια δυνητική επιστροφη στις ρίζες τους ίσως. 

Όπως σωστά είπες θα δείξει. Πραγματικά όμως όπως το γράφω παντα πιστεύω πολύ στον υγιη ανταγωνισμό γιατι η τελική του κατάληξη θα ευνοήσει τους τελικούς καταναλωτες.

Και κάτι τελευταίο που μου ήρθε στο μυαλό και ειναι προς την δικη σου κατεύθυνση, ειναι το οχι και τόσο πρόσφατο πλέον έγκλημα, που διέπραξε κατά τη γνώμη μου με την πλημμελη προώθηση σε πρώτο βαθμο και την εγκατάλειψη υστερα της συνεργασίας με τη Remedy. Αν ήμουν στη θέση του Σπένσερ θα το ήθελα αυτο το στουντιο στη φαρέτρα μου γιατί θα μου έδινε το δικαίωμα να παιξω μπαλα και στα σινεματικα λημερια της Σονυ με οτι αυτο συνεπαγεται για την ποικιλία του καταλογου μου. Εν παση περιπτωσει ως gamers απολαμβάνουμε τις παιχνιδαρες της σε οποια πλατφόρμα κι αν παίζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, mtifosi said:

 

 

19 minutes ago, mtifosi said:

Το θεμα με την microsoft ειναι οτι δεν βοηθαει η προιστορια της πως διαχειριζεται studio και καταστασεις. Ημουν φανατικος με την rare οποιοι δεν ξερουν ας δουν τι ειχε βγαλει εποχης nintendo και την εκανε να σχεδιαζει avatar και sea of thieves. Η πορεια του halo και του gears επισης λεει πολλα οταν εφυγαν απο bungie και epic ενω και τωρα η εξαγορα της bethesda μεγαλη μεν αλλα οι τελευταιοι τιτλοι που εβγαζε δεν ηταν και τιποτα ιδιαιτερο με αποκορυφωμα το wolfeinstein young blood. Το μοναδικο studio που κραταει σταθερη πορεια ειναι η turn10. Θα δειξει η πορεια και μακαρι να βγουν δυνατοι τιτλοι. 

Σίγουρα εχουν γίνει πολλά λάθη από την προηγούμενη ηγεσία (με αποτέλεσμα να παραδώσουν την προηγούμενη γενιά στην Σόνυ) αλλά είναι φανερό τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα. Απόδειξη η εμπιστοσύνη στην rare και όχι μονο. Το sea of thieves μην ξεχνάς έχει γίνει το ποιο δημοφιλές ip της Ms μετά το Minecraft. Halo και gears είναι από νέα στούντιο. Halo 4 και gears 4 ήταν play it safe περιπτωσεις. Τα 5 είναι πολύ καλά και άρχισαν να βάζουν το δικό τους στυλ. Το gears 5 είναι επιπέδου της τριλογίας της epic.

Από Bethesda ξεχνας doom, prey, Dishonored όλα πολύ καλά παιχνίδια. Και σύντομα θα δούμε και το death loop τι λέει. 

Η μσ επί Σπένσερ δεν έχει καμία σχέση με την Μάτρικ εποχή. Επί Μάτρικ η rare το ποιο πιθανόν θα είχε κλείσει μετά το κακο ξεκίνημα του sea. Ο Σπένσερ δείχνει ότι είναι hands off από τα στούντιο και τα αφήνει να κάνουν ότι θέλουν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, xavier είπε

Δεν τους ενοιαζαν ποτε οι μελλοντικες κυκλοφοριες, το σημαντικο ηταν να μπουν παιχνιδια στην υπηρεσια.

Δλδ υποστηριζεις οτι προτιμουν να επικεντρωνονται στο παρον, σε short term goals τυπου "αγοραστε στουντο να μπουν τα παιχνιδια gamepass"

Και το οτι εβαλαν π.χ. το doom στο gamepass, δεν ηταν καθολο μικρο...Κοιταει πολυ στο μελλον η MS, αλλα στο παρον ειναι πολυ πισω.

Δλδ υποστηριζεις οτι προτιμουν να επικεντρωνονατι στο μελλον, σε long term goals τυπου "αγοαστε στουνιο να φτιαξουν παιχνιδια που θα μπουν  gamepass".

Τα λεμε το Νοεμβρη με Halo και FH5. Στο μεταξυ ας δροσιστουμε με psy 2 και Flight Sim (και μερικα ακομη που εχει μαλλιασει η γλωσσα μας να λεμε, ascent etc).

Ολα αυτα με σχεδον μηδαμινο κοστος παντα.

 

Επεξ/σία από hexenlord
FH4->FH5
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, xavier said:

machinegames, τo bethesda studios ειναι τα ντεφορμε, τα αλλα 2 στουντιο η τανγκο και η arcane εχουν συμφωνιες αποκλειστικοτητες με το ps. Ουσιαστικα απο την ολη συμφωνια μονο η ID περισσευε που και αυτη ειχε μολις κυκλοφορησει το παιχνιδι της και θα αργησει πολυ να παρουσιασει κατι νεο.

Δεν τους ενοιαζαν ποτε οι μελλοντικες κυκλοφοριες, το σημαντικο ηταν να μπουν παιχνιδια στην υπηρεσια.

Και το οτι εβαλαν π.χ. το doom στο gamepass, δεν ηταν καθολο μικρο...Κοιταει πολυ στο μελλον η MS, αλλα στο παρον ειναι πολυ πισω.

Timed exclusives είναι και θα μπούνε στο gamepass day 1 όταν λήξει το exclusivity οπότε θα τα παίξουμε χωρίς κάποιο κόστος. Νομίζω είναι ένα χρόνο και οι περισσότεροι πιστεύω μπορούν να περιμένουν να έρθουν αφού θα είναι και δωρεάν. Παράλληλα τα στούντιο αυτά θα συνεχίσουν να βγάζουν exclusives στο οικοσύστημα της Ms. Οπότε win win situation.🤑

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, kostiger είπε

Και κάτι τελευταίο που μου ήρθε στο μυαλό και ειναι προς την δικη σου κατεύθυνση, ειναι το οχι και τόσο πρόσφατο πλέον έγκλημα, που διέπραξε κατά τη γνώμη μου με την πλημμελη προώθηση σε πρώτο βαθμο και την εγκατάλειψη υστερα της συνεργασίας με τη Remedy. Αν ήμουν στη θέση του Σπένσερ θα το ήθελα αυτο το στουντιο στη φαρέτρα μου γιατί θα μου έδινε το δικαίωμα να παιξω μπαλα και στα σινεματικα λημερια της Σονυ με οτι αυτο συνεπαγεται για την ποικιλία του καταλογου μου. Εν παση περιπτωσει ως gamers απολαμβάνουμε τις παιχνιδαρες της σε οποια πλατφόρμα κι αν παίζουν. 

Απο αυτο καταλαβαινεις πολλα για την πορεια και τις αποφασεις της ms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, mtifosi said:

Απο αυτο καταλαβαινεις πολλα για την πορεια και τις αποφασεις της ms.

Τι λεει αυτο δηλαδη? Επισης το να μη θελει να εξαγοραστει ενα στουντιο το αποκλειεις η ξερεις οτι ηθελε να εξαγοραστει η remedy και δεν την αγορασε ο σπενσερ?

αυτο λεει πολλα για την πορεια της μσ. Οχι μονο δεν κλεινει στουντιο αλλα αυξανει και επεκτεινει τα ηδη υπαρχον.

Επεξ/σία από privateer
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δοκιμάζω το xbox cloud μέσω browser και με το ανανεωμένο performance μιας που το γύρισαν σε series X . Η φάση είναι ότι δεν υποστηρίζει ακόμα Ελλάδα και όμως σε μένα από το σπίτι μου παίζει κανονικά και ΑΨΟΓΑ . Σπίτι έχω HCN. Από δουλειά που είμαι δεν παίζει μου λέει ότι στο region μου είναι ακόμα μη ενεργό. 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει ?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Merlin_o_magos είπε

Ρε παιδιά δοκιμάζω το xbox cloud μέσω browser και με το ανανεωμένο performance μιας που το γύρισαν σε series X . Η φάση είναι ότι δεν υποστηρίζει ακόμα Ελλάδα και όμως σε μένα από το σπίτι μου παίζει κανονικά και ΑΨΟΓΑ . Σπίτι έχω HCN. Από δουλειά που είμαι δεν παίζει μου λέει ότι στο region μου είναι ακόμα μη ενεργό. 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει ?

 

Ευχαριστώ

VPN? Ίσως έχεις αλλάξει region στην κονσόλα και έχει ταγκαρει την IP σου σαν άλλο region ?

Ίσως κάτι τέτοιο να παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν υπάρχει VPN ούτε έχω αλλάξει region. Ψιλιάζομαι ότι ο πάροχός μου , HCN , επειδή ο upstream provider του είναι ξένος πάροχος μάλλον το xcloud νομίζει ότι είμαι σε κάποιο region που υποστηρίζει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...