Προς το περιεχόμενο

Console Gaming - Off-topic Συζήτηση


klainmaingr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Brazhlias είπε

Ο χειρισμός με τα  motion controls είναι κομπλέ ή θα μου βγάλει την παναγια;

Με τα μοτιον είναι πολύ δύσκολος θέλει κοντρολερ imho

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 30/7/2021 στις 1:05 ΜΜ, Malthador είπε

Λέει ότι θέλει 500m subs με $10 το μήνα για να αρχίσει να γίνεται απόσβεση ενός $120m game. 500m x $10/μήνα μας δίνει έναν τζίρο της τάξης των $166,7m την ημέρα.

Μπορεί ο άνθρωπος να θέλει να κάνει απόσβεση σε μισή μέρα την επένδυσή του, μην τον αδικείς. :(

Επίσης λέει και το άλλο το γλαφυρό, ότι ρε παιδί μου «πως θα βγουν 500m συνδρομές, όταν υπάρχουν μόνο 250m console owners εκεί έξω», αγνοώντας επιδεικτικά ότι το Game Pass κολλάει και σε πισί, και σε τηλεοράσεις, και σε mobile κοκ.

Ωραίο fallacy.

Γιατι δεν μας λεει η ms ποσοι ειναι συνδρομητες στο pc και μαλιστα αν ειναι σταθεροι ή το κρατανε μυστικο...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, mtifosi said:

Γιατι δεν μας λεει η ms ποσοι ειναι συνδρομητες στο pc και μαλιστα αν ειναι σταθεροι ή το κρατανε μυστικο...?

Και γιατί να μας πει? Τι ακριβώς μας ενδιαφέρει ως καταναλωτές αυτό? 

Ακούγεται περισσότερο σαν ερώτηση από PS fanboy που έχει χάσει τον ύπνο του με το gamepass. 

 

Edit: @xavier

Μην κλαις. Ξέρουμε ήδη ότι δεν καταλαβαίνεις και πολλά από αυτά που διαβάζεις αλλά δεν χρειάζεται να στεναχωριέσαι. 

Επεξ/σία από NickTG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NickTG είπε

Και γιατί να μας πει? Τι ακριβώς μας ενδιαφέρει ως καταναλωτές αυτό? 

Ακούγεται περισσότερο σαν ερώτηση από PS fanboy που έχει χάσει τον ύπνο του με το gamepass. 

Να μας πει γιατι το σχολιο ελεγε οτι θα τα βγαλει και απο pc τα 500m συνδρομες που ζητημα αν ειναι σε μονοψηφιο ποσοστο τα νουμερα που προερχονται απο αυτο...

Και gamepass εχω οποτε θελω μαλλον καποιοι αλλοι εχουν χασει τον υπνο τους απο πωλησεις ps5 που δεν εχει gamepass που νομιζουν οτι αν δεν το εχεις δεν πας πουθενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, mtifosi said:

Να μας πει γιατι το σχολιο ελεγε οτι θα τα βγαλει και απο pc τα 500m συνδρομες που ζητημα αν ειναι σε μονοψηφιο ποσοστο τα νουμερα που προερχονται απο αυτο...

Και gamepass εχω οποτε θελω μαλλον καποιοι αλλοι εχουν χασει τον υπνο τους απο πωλησεις ps5 που δεν εχει gamepass που νομιζουν οτι αν δεν το εχεις δεν πας πουθενα...

Το σχόλιο το έκανε ο Malthador όμως και όχι η MS.

Επίσης το σχόλιο ήταν ως απάντηση για τα αυθαίρετα νούμερα του στελέχους της Sony και έβαλε μέσα εκτός από PC και άλλα πράγματα. 

Αλήθεια πως θα χωρίσει ποιος το έχει που? Αν κάποιος έχει ultimate σε ποιο ποσοστό θα τον βάλει? Και το ότι δεν έχει τώρα κάποιο ποσοστό που θα ικανοποιούσε εσένα σε κάποια αγορά σημαίνει πως δεν θα το αποκτήσει ούτε στο μέλλον? 

Καλά και PS5 έχει κάποιος οπότε θέλει, εξαιρώντας φυσικά τα προβλήματα διαθεσιμότητας. Μια σχετικά φθηνή συσκευή είναι που μπορείς να βάλεις και σε άτοκες δόσεις στη χειρότερη. Δεν είναι Rolls-Royce. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, NickTG είπε

Το σχόλιο το έκανε ο Malthador όμως και όχι η MS.

Επίσης το σχόλιο ήταν ως απάντηση για τα αυθαίρετα νούμερα του στελέχους της Sony και έβαλε μέσα εκτός από PC και άλλα πράγματα. 

Αλήθεια πως θα χωρίσει ποιος το έχει που? Αν κάποιος έχει ultimate σε ποιο ποσοστό θα τον βάλει? Και το ότι δεν έχει τώρα κάποιο ποσοστό που θα ικανοποιούσε εσένα σε κάποια αγορά σημαίνει πως δεν θα το αποκτήσει ούτε στο μέλλον? 

Καλά και PS5 έχει κάποιος οπότε θέλει, εξαιρώντας φυσικά τα προβλήματα διαθεσιμότητας. Μια σχετικά φθηνή συσκευή είναι που μπορείς να βάλεις και σε άτοκες δόσεις στη χειρότερη. Δεν είναι Rolls-Royce. 

Προς το παρον τα συγκεκριμενα αυθαιρετα σχολια του στελεχους της sony στεκουν παρα πολυ καλα ως προς το κοστος παραγωγης τιτλων της sony και τιτλων που υπαρχουν στο game pass...οταν και αν αλλαξουν τα πραγματα το ξανασυζηταμε.

Αυτο λεω και εγω οτι αν και καποιοι θελουν σωνει και καλα μια κονσολα να εχει επιτυχια με gamepass να που περισσοτεροι αγοραζουν ps5 που δεν το εχει...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, mtifosi said:

Προς το παρον τα συγκεκριμενα αυθαιρετα σχολια του στελεχους της sony στεκουν παρα πολυ καλα ως προς το κοστος παραγωγης τιτλων της sony και τιτλων που υπαρχουν στο game pass...οταν και αν αλλαξουν τα πραγματα το ξανασυζηταμε.

Αυτο λεω και εγω οτι αν και καποιοι θελουν σωνει και καλα μια κονσολα να εχει επιτυχια με gamepass να που περισσοτεροι αγοραζουν ps5 που δεν το εχει...

Έχει κάπου τα μαθηματικά που επικαλείται για να δούμε κατά πόσο στέκουν ή απλά βολεύει με την άποψη που έχεις άρα όλα καλά? Γιατί μια χαρά ακριβά παιχνίδια έχω παίξει στο gamepass. 

Λες και η Sony βγάζει κάθε μήνα και από ένα παιχνίδι που της κόστισε πάνω από 100 εκατομμύρια. :lol:

Ποιοι είναι αυτοί οι κάποιοι και γιατί ακριβώς μας ενδιαφέρουν στην κουβέντα εδώ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα γράψω κάποια πράγματα, αν και δεν θα βγει κάποιο συμπέρασμα αφού κάποιοι έχουν βγάλει ήδη. 

Anyway, οι εταιρίες (δηλαδή Sony/MS) έχουν στήσει το μοντέλο τους πάνω στις συνδρομές. Η διαφορά είναι πως το PS περιορίζεται στο οικοσύστημα των κονσολών ενώ το XB μέσω gamepass και cloud παίζει μπάλα παντού (smart tv's, samrtdevices, pc).

Αναλυτικότερα η MS κυνηγάει τους συνδρομητές κάτι που το έχει δηλώσει ξεκάθαρα βάζοντας σε δεύτερη μοίρα τις πωλήσεις κονσολών.
Η Sony από την άλλη δηλώνει πως πιστεύει στις γενιές για να κυκλοφορήσει τα παιχνίδια της στο PC αφού, σύμφωνα πάντα με τους ίδιους, το κόστος παραγωγής αυξάνεται επομένως πρέπει να καταφύγουν σε κινήσεις που θα τους εξασφαλίζουν περισσότερα έσοδα. Επίσης το ps5 δεν τους παράγει κέρδος προς το παρόν, το ps4 έχει πέσει κατακόρυφα σε πωλήσεις επομένως μένει το software του ps4/5 και κατά κύριο λόγο οι συνδρομές. Θυμίζω δήλωση στελέχους σε μετόχους κατά την περίοδο που το ps4 άρχιζε να πέφτει σε νούμερα hardware πως θα αντισταθμιστεί η πτώση από τα έσοδα των συνδρομών όπως και έγινε.

Αφού έγιναν ξεκάθαρα τα περί συνδρομών ας περάσουμε και στα νούμερα:

snps.png.29f15335f19c3cd2cbec7ae0bd2c474b.png

Πηγή εδώ, σελίδα 9. Βλέπουμε λοιπόν ότι οι συνδρομητές συνεχίζουν να αυξάνονται. Συγκεκριμένα:
FY18 36,4
FY19 41,5 (+5,1)
FY20 47,6 (+6,1)
Με την ευκαιρία η αυξημένη ζήτηση που παρατηρούνται στην κυκλοφορία των νέων συστημάτων και τα sold out οφείλονται στους συνδρομητές του που μεταβαίνουν στην νέα γενιά.

2051317716_NumberofsubscribersofPlayStationPlus.jpg.f2a918cd4d328a41712ab48868268301.jpg
Πηγή

Προσθέτω και αυτήν την εικόνα που δείχνει πως οι συνδρομητές στην ps3 περίοδο ήταν μετά βίας κάπου στα 8 εκατομμύρια. Η αλλαγή που οδήγησε στην κατακόρυφη αύξηση των συνδρομητών είναι η προσθήκη του online multiplayer στο ps+ με την κυκλοφορία του ps4.
*Προσωπικά θεωρώ την προσθήκη του online στις συνδρομές τίποτα άλλο παρά ένα εκβιασμό.

Πάμε τώρα στο gamepass:
Xbox Game Pass grows to 18 million members (28 January 2021)
Insider: Xbox Game Pass have 23 million subscribers (2021-04-22)
Δηλαδή 5 εκατομμύρια μόλις σε τρεις μήνες που το PS αντίστοιχα χρειάζεται ολόκληρο έτος.

Από την στιγμή που το gamepass παρέχει cloud υπηρεσίες είναι ξεκάθαρο πως θα εξελιχτούν τα πράγματα μακροπρόθεσμα. Αυτό που όμως έχει σημασία είναι πως και οι τρεις εταιρίες θα παρουσιάζουν κερδοφορία επομένως τζάμπα η γκρίνια και τα console wars. Στην τελική φέτος πάλι το NSW θα πουλήσει περισσότερο που δεν είναι 4Κ, RT, κτλ,κτλ,κτλ. 

Επεξ/σία από mansa2k
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, NickTG είπε

Έχει κάπου τα μαθηματικά που επικαλείται για να δούμε κατά πόσο στέκουν ή απλά βολεύει με την άποψη που έχεις άρα όλα καλά? Γιατί μια χαρά ακριβά παιχνίδια έχω παίξει στο gamepass. 

Λες και η Sony βγάζει κάθε μήνα και από ένα παιχνίδι που της κόστισε πάνω από 100 εκατομμύρια. :lol:

Ποιοι είναι αυτοί οι κάποιοι και γιατί ακριβώς μας ενδιαφέρουν στην κουβέντα εδώ? 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-08-28/sony-s-the-last-of-us-part-ii-a-video-game-was-the-summer-s-best-movie

https://www.nyfa.edu/student-resources/nyfa-spider-man-aaa-games-still-matter/#:~:text=The game%2C developed by Insomniac,cost around 100 million dollars.

Τον αν τα βγαζει καθε μηνα ή οχι τι σε νοιαζει το θεμα ειναι οτι τα βγαζει ή μαλλον δεν σε βολευει εσενα αυτο...ή εχουν το ιδιο κοστος το doom και το wolfeinstein με αυτες τις παραγωγες 😅... για δωσε και το ποσο κοστιζουν καποιοι τιτλοι στο game pass...

Το καποιοι κολλαει στο οτι συχνα πυκνα πιστευουν πως η μοναδικη επιλογη ειναι το game pass και μαλλον το προσπερνας βλεπω πολλες φορες και εσυ τα νουμερα πωλησεων του ps5 οπως και καποιο αλλοι με δικαιολογιες οτι μεταβαινουν απο ps4 κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, mtifosi said:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-08-28/sony-s-the-last-of-us-part-ii-a-video-game-was-the-summer-s-best-movie

https://www.nyfa.edu/student-resources/nyfa-spider-man-aaa-games-still-matter/#:~:text=The game%2C developed by Insomniac,cost around 100 million dollars.

Τον αν τα βγαζει καθε μηνα ή οχι τι σε νοιαζει το θεμα ειναι οτι τα βγαζει ή μαλλον δεν σε βολευει εσενα αυτο...ή εχουν το ιδιο κοστος το doom και το wolfeinstein με αυτες τις παραγωγες 😅... για δωσε και το ποσο κοστιζουν καποιοι τιτλοι στο game pass...

Το καποιοι κολλαει στο οτι συχνα πυκνα πιστευουν πως η μοναδικη επιλογη ειναι το game pass και μαλλον το προσπερνας βλεπω πολλες φορες και εσυ τα νουμερα πωλησεων του ps5 οπως και καποιο αλλοι με δικαιολογιες οτι μεταβαινουν απο ps4 κλπ...

Τι ακριβώς μας δείχνουν τα links που έβαλες? Λέει κάπου μέσα σε αυτά πως η Sony βγάζει κάθε μήνα από ένα παιχνίδι με budget μεγαλύτερο των 100+ εκατομμυρίων? Ή έχουν τα μαθηματικά για τα νούμερα που λέγαμε παραπάνω? 

Εμένα γιατί ακριβώς να μην με βολεύει? Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω? 

To Doom Eternal που διάβασα έτσι στα γρήγορα γύρω στα 90 εκατομμύρια βλέπω πήγε. Πάλι βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει το ακριβές κόστος και όχι πόσο μου άρεσε το παιχνίδι αλλά ΟΚ. 

Και κάποιοι άλλοι συχνά πυκνά πιστεύουν πως μόνο η Sony βγάζει κονσόλα που αξίζει να αγοράσεις ή ότι το Game Pass δεν έχει καλά παιχνίδια. Όλοι μπορούν να πιστεύουν βλακείες. Τι σχέση έχουν με την κουβέντα δεν κατάλαβα. 

Επεξ/σία από NickTG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το gamepass έχει ΑΑΑ δωρεάν (τώρα λίγα αλλά σύντομα day 1 στο gamepass), ενώ η sony τα πουλάει 100 ευρώ.

Πόσα exclusive έχει βγάλει η sony τελευταία 2-3; so what; Τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών δεν είναι καν exclusives.

Παρόλο που δεν με ενδιαφέρει συνήθως το οικονομικό σκέλος, το halo infite φημολογείται ότι θα έχει μπάτζετ 500εκ. και το Starfield και αυτό θα είναι μεγάλη παραγωγή.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, NickTG είπε

Τι ακριβώς μας δείχνουν τα links που έβαλες? Λέει κάπου μέσα σε αυτά πως η Sony βγάζει κάθε μήνα από ένα παιχνίδι με budget μεγαλύτερο των 100+ εκατομμυρίων? Ή έχουν τα μαθηματικά για τα νούμερα που λέγαμε παραπάνω? 

Εμένα γιατί ακριβώς να μην με βολεύει? Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω? 

To Doom Eternal που διάβασα έτσι στα γρήγορα γύρω στα 90 εκατομμύρια βλέπω πήγε. Πάλι βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει το ακριβές κόστος και όχι πόσο μου άρεσε το παιχνίδι αλλά ΟΚ. 

Και κάποιοι άλλοι συχνά πυκνά πιστεύουν πως μόνο η Sony βγάζει κονσόλα που αξίζει να αγοράσεις ή ότι το Game Pass δεν έχει καλά παιχνίδια. Όλοι μπορούν να πιστεύουν βλακείες. Τι σχέση έχουν με την κουβέντα δεν κατάλαβα. 

Δεν ξερω αν δεν καταλαβαινεις ή κανεις οτι δεν καταλαβαινεις...ποιος ειπε πως βγαζει καθε μηνα η sony παιχνιδι με budget μεγαλυτερο των 100 εκ...? Το συγκεκριμενο στελεχος ειπε πως παραγωγες με αντιστοιχο budget που βγαζει η sony και ειναι αρκετα οπως god of war,spider-man,last of us.uncharted,ghost of tsushima,rachet κ.α δεν μπορουν να υπαρχουν σε υπηρεσιες τυπου gamepass και προς το παρον εχει δικιο...αν δεν μπορεις να το καταλαβεις οκ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος και των δύο κονσολών με προηγούμενη κονσόλα το ps4 έχω να πω ότι τα exclusives παιζουν σημαντικό ρόλο για μένα αλλά αντίστοιχα το game pass με έχει κάνει να έχω σαν main console το series x.Σε αυτό παίζει ρόλο ότι έχω παίξω σχεδόν όλους τους αποκλειστικους μεγάλους τίτλους στην προηγούμενη γενιά και τώρα το ps5 μου σκονιζεται καθώς το μόνο άμεσο game που θα βάλω είναι το ρατσετ.

Από την άλλη όμως σαν παράπονο έχω ότι μέχρι και την προηγούμενη γενιά το xbox παρουσιαζόταν σαν την τεχνικά δυνατότερη κονσόλα αλλά δεν είδαμε ποτέ τίτλους που να δικαιολογούν το hardware,ακόμα και μέχρι σήμερα...Μόνο το flight simulator ρίχνει σαγόνια  σαν τεχνικό επίτευγμα και γενικά δείχνει ανήμπορη να δημιουργήσει μεγάλους κινηματογραφικούς τίτλους ,μεγάλου budget, που συνήθως είναι στην φόρμουλα open world,third person action (Τύπου ghost of tsushima,horizon zero dawn,god of war).Βλεπω την παραγωγή του last of us 2 ,πάνω σε μηχάνημα 7ετιας και τρίβω τα μάτια μου από animation και γενικά επίπεδο παραγωγής.Για ρατσετ δεν μιλάμε ,είναι σαν ταινία pixar.

Το μέλλον έρχεται βέβαια και στο πράσινο κουτί και περιμένω πως κ πως να δούμε starfield και elder Scrolls.Υπαρχουν πολλά studios που λένε ότι θα δημιουργήσουν κινηματογραφικές εμπειρίες.Αν καταφέρουν να κάνουν αντίστοιχα franchises ,θα έχουν όλο το μέλλον μαζί τους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...