Προς το περιεχόμενο

Western Digital HD TV Media Player : O επώνυμος HD Media Player των €100


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα παιδια!Εχω μερικες ταινιες που ειναι με dts και δεν εχω ηχω στην tv.Μπορειτε να μου πειτε τι κανω λαθος?Να σημειώσω οτι με αλλους ηχους σε ταινιες δεν εχω προβλημα.

Επειδή το DTS θέλει αποκωδικοποίηση και το 1st gen WDTV δεν το κάνει αυτό από μόνο του και επειδή ούτε η TV σου το αναγνωρίζει, θα πρέπει να το κάνεις εσύ μέσο software στον Η/Υ σου μετατροπή τον ήχο από το mkv αρχείο από DTS σε AC3. Αν ψάξεις στο συγκεκριμένο tread μερικές σελίδες πίσω έχει αναφερθεί αρκετές φορές και υπάρχουν και οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το DTS θέλει αποκωδικοποίηση και το 1st gen WDTV δεν το κάνει αυτό από μόνο του και επειδή ούτε η TV σου το αναγνωρίζει, θα πρέπει να το κάνεις εσύ μέσο software στον Η/Υ σου μετατροπή τον ήχο από το mkv αρχείο από DTS σε AC3. Αν ψάξεις στο συγκεκριμένο tread μερικές σελίδες πίσω έχει αναφερθεί αρκετές φορές και υπάρχουν και οδηγίες.

 

Ευχαριστώ φίλε!Να σε καλά βρήκα άκρη με το "XviD4PSP 5.0".Έκανα την μετατροπή και παίζει ο ήχος κανονικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου έχω αγοράσει ένα media player, το WD HD TV player, με το οποίο έχω το εξής πρόβλημα:

 

Βλέπω μια ταινία (αρχείο MKV ή AVI) και θέλω να την διακόψω και π.χ. να συνεχίσω την επόμενη μέρα... Όμως αναγκαστικά το media player την ξεκινάει πάλι από την αρχή...!

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να επιλέγω να βλέπω το υπόλοιπο της ταινίας από το σημείο που σταμάτησα;

 

Παρακαλώ βοηθήστε... Ευχαριστώ εκ των προτέρων...!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου έχω αγοράσει ένα media player, το WD HD TV player, με το οποίο έχω το εξής πρόβλημα:

 

Βλέπω μια ταινία (αρχείο MKV ή AVI) και θέλω να την διακόψω και π.χ. να συνεχίσω την επόμενη μέρα... Όμως αναγκαστικά το media player την ξεκινάει πάλι από την αρχή...!

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να επιλέγω να βλέπω το υπόλοιπο της ταινίας από το σημείο που σταμάτησα;

 

Παρακαλώ βοηθήστε... Ευχαριστώ εκ των προτέρων...!;)

Φίλε μου αυτό το κάνει από μόνη της η συσκευή δεν χρειάζεται να κάνεις εσύ κάποια ρύθμιση. Απλά στην σχετική καρτέλα πριν από την έναρξη της ταινίας επέλεξε να κάνει resume από το σημείο στο οποίο την σταμάτησες νωρίτερα.

Το λέει και στο manual της η WD : "You can pause, fast forward and rewind, and if you press the forward skip or reverse skip buttons when fastforwarding or rewinding, the unit skips ten minutes at a time... Τhe WDTV does resume playback if you stop playback in the middle of video, even if you turn the unit off."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγω σημερα ειχα ενα θεμα με το καταπληκτικο κουτακι..Εχω το Lord Of The Rings σε 720p σε mkv και για καποιο λογο δεν μου επαιζε ο ηχος (σε ΗDMI το δοκιμασα σε 2 διαφορετικες τηλεορασεις)ενω στο pc επαιζε μια χαρα.(Εχω κανει update στο τελευταιο firmware) Ξερει κανεις τι παιζει? (Απο ρυθμισεις εχω παιξει με τα παντα...Digital Audio/Stereo Audio κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εχεις το generation 1 και ο ήχος είναι dts τότε δεν μπορεί να το κάνει downmix to stereo για να το παίξει από hdmi στη τηλεόραση σου και πρέπει είτε να τον μετατρέψεις σε ac3 είτε να συνδέσεις μέσω οπτικής ίνας το wd tv gen. 1 σε έναν ενισχυτη που να υποστηρίζει αποκωδικοποίηση dts.

 

Αν εχεις το μοντελο που λέει "WDBABF..." τότε εχεις το generation 2 και λογικά δεν πρέπει να έχει πρόβλημα με τον dts ήχο καθότι τον κάνει μια χαρά downmix to stereo ωστε να τον ακούς μέσω hdmi απο την τηλεόραση.

Αν εχεις το μοντελο που λεει "WDAVN00..." τότε εχεις το generation 1 και πρέπει να κάνεις το παραπάνω για να ακούς τον ήχο dts από τα ηχεία της τηλεόρασης σου.

Επεξ/σία από JUST-GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DTS είναι θεωρητικά και πρακτικά ποιοτικά ανώτερο και επιτρέπει μεγαλύτερο bitrate (1509.75 kbit/s) σε σχέση με το AC3 που όπως αναφέρεις πάει μέχρι 640 kbit/s.

Ωστόσο η διαφορά τους δεν είναι τόσο μεγάλη ώστε να δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό σου.

Ίσως να έχει γίνει κάποιο λάθος κατά την μετατροπή ή κάποια λάθος παράμετρος να επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DTS είναι θεωρητικά και πρακτικά ποιοτικά ανώτερο και επιτρέπει μεγαλύτερο bitrate (1509.75 kbit/s) σε σχέση με το AC3 που όπως αναφέρεις πάει μέχρι 640 kbit/s.

Ωστόσο η διαφορά τους δεν είναι τόσο μεγάλη ώστε να δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό σου.

Ίσως να έχει γίνει κάποιο λάθος κατά την μετατροπή ή κάποια λάθος παράμετρος να επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...