Προς το περιεχόμενο

Western Digital HD TV Media Player : O επώνυμος HD Media Player των €100


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ σωστά τα λεέι ο vagpap.

 

μάλλον δεν έχεις μεγάλη εμπειρία...

 

RELEASE.NAME..: Transformers.2007.1080p.BluRay.DTS.x264-ESiR

RUNTiME.......: 2:23:27

SiZE..........: 12.3 GB

ViDEO.CODEC...: x264

FRAMERATE.....: 23.976

BiTRATE.......: 10721kbps

RESOLUTiON....: 1920x800

 

αυτό είναι καλό release....

 

να προσθέσω ότι το ίδιο μέγεθος και το ίδιο bitrate με το αρχείο του φίλου έχει το release των esir στα 720p....

 

σχετικά με τις μαύρες μπάρες... πιάνουν περιττό χώρο και επεξεργαστική ισχύ... περιττή άχρηστη πληροφορία...για αυτό γίνονται crop στα σοβαρά releases...

 

Είναι υποκειμενικό το ποιο release θεωρείται καλό ή κακό και εξαρτάται από πολλά πράγματα, π.χ. πως θα το αναπαράγεις, σε τι tv θα το δεις κτλ. Για αυτό υπάρχουν και πολλά. Άλλωστε υπάρχουν και καλύτερα από του ESIR (βλέπε SiLU στα 23.5GB)...

 

Όσο για τις μαύρες μπάρες, όντως δεν είναι ωραίες αλλά δεν μου έχει τύχει δυσκολία στην αναπαραγωγή, γιατί δεν πιάνουν ιδιαίτερο χώρο στο αρχείο και δεν συνεισφέρουν στο bitrate..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οντως απο οτι ειδα στα release απο esir ο φιλος klekor εχει δικιο εχουν πολυ μεγαλο bitrate.Δηλαδη δεν υπαρχουν releases που να σου δινουν 1920χ1080 ολο σαν εικονα σωστα καταλαβα?Απλα οταν την κοβουν 1920χ800 αφαιρουνται οι black bars.Aν κανω λαθος διορθωστε με

 

όπως τα λέει ο vagpap...

 

η πλειοψηφία των ταινιών δεν είναι σε 16/9 και οι ομάδες που κάνουν τα encodes κάνουν crop για καλύτερο αποτέλεσμα....

 

αρκετές animation ταινίες ήταν σε 16/9 πλέον και αυτές βγαίνουν σε μεγαλύτερο aspect ratio...

 

όλες οι σειρές είναι σε 16/9....

 

να κοιτάς για releases των ESiR ,CtrlHD, DON, iLL...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εγώ κάτι αν υπάρχει κάποιος γνώστης. Έχω τη sound bar της philips hts8100. Μπορώ να συνδέσω το Wd και να έχω ψηφιακό ήχο? και αν ναι πως?

 

αν έχει είσοδο για οπτική θα το συνδέσεις με οπτική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To display aspect ratio δεν ειναι αυτο που λετε?Γιατι στο info της ταινιας που παρεθεσα το dislapy aspect ratio το εχει 16/9 αλλα παλι εχει μαυρες μπαρες.(Σορρυ αν κουρασα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ωραίο το μηχάνημα πήγα το πήρα. Αλλά με τους υπότιτλους όταν μιλάνε πολύ γρήγορα δεν τους βγάζει ή φαίνονται για κλάσματα δευτερολέπτων. Και έχω παρατηρήσει ότι με τους χρόνους εμφάνισης πρέπει να έχει κάποιο πρόβλημα, γιατί δεν τους βγάζει για όσο χρόνο είναι. Ή αργεί να τους εμφανίσει ή τους εμφανίζει όταν πρέπει αλλά τους κρύβει πιο νωρίς από ότι πρέπει. Το έχει παρατηρήσει κάποιος αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Συγνώμη αν κάνω ερωτήσεις που εν μέρει έχουν απαντηθεί αλλά παρότι διάβασα όλο το θέμα δεν έχω ξεκαθαρίσει κάτι.

 

Το μηχάνημα είναι πράγματι πολύ καλό. Επειδή θέλω να αγοράσω καλώδιο HDMI και διάβασα στην αρχή ότι η θύρα είναι HDMI 1.3, η ερώτησή μου είναι αρχικά αν πρέπει να αναζητώ μόνο τέτοιου τύπου καλώδια;

 

Και τέλος, εγώ χρειάζομαι ένα καλώδιο όσο το δυνατόν κοντύτερο γιατί το έχω ακριβώς δίπλα από την τηλεόρασή μου. Άρα να αγοράσω ένα φτηνό καλώδιο ή ένα λίγο πιο ακριβό για βελτίωση ποιότητας (όπως μου είπε ένας τύπος σε κατάστημα ηλεκτρονικών για καλώδιο στα 25 € των 1,5 m);

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά...

 

ΥΓ. Για το πρόβλημα των υποτίτλων και το " Ά " εγώ σκέφτηκα το κείμενο να το κάνω copy - paste σε αρχείο WORD και να κάνω Search and Replace το " Ά " με το " A". Το συγκεκριμένο πρόβλημα λύνεται με λιγότερο από 3 λεπτά δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Συγνώμη αν κάνω ερωτήσεις που εν μέρει έχουν απαντηθεί αλλά παρότι διάβασα όλο το θέμα δεν έχω ξεκαθαρίσει κάτι.

 

Το μηχάνημα είναι πράγματι πολύ καλό. Επειδή θέλω να αγοράσω καλώδιο HDMI και διάβασα στην αρχή ότι η θύρα είναι HDMI 1.3, η ερώτησή μου είναι αρχικά αν πρέπει να αναζητώ μόνο τέτοιου τύπου καλώδια;

 

Και τέλος, εγώ χρειάζομαι ένα καλώδιο όσο το δυνατόν κοντύτερο γιατί το έχω ακριβώς δίπλα από την τηλεόρασή μου. Άρα να αγοράσω ένα φτηνό καλώδιο ή ένα λίγο πιο ακριβό για βελτίωση ποιότητας (όπως μου είπε ένας τύπος σε κατάστημα ηλεκτρονικών για καλώδιο στα 25 € των 1,5 m);

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά...

 

 

ΥΓ. Για το πρόβλημα των υποτίτλων και το " Ά " εγώ σκέφτηκα το κείμενο να το κάνω copy - paste σε αρχείο WORD και να κάνω Search and Replace το " Ά " με το " A". Το συγκεκριμένο πρόβλημα λύνεται με λιγότερο από 3 λεπτά δουλειά...

 

Πολλα μου φαινονται 25ευρω,βρες κατι πιο φθηνο και θα κανεις την δουλεια σου,οσο για τους υποτιτλους και με το notepad γινεται αυτο που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα για το καλώδιο που δίνει το e-shop το equip που φαίνεται φτηνό και HDMI 1.3,

(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751598)

αλλά ο τύπος μου είπε ότι το "μάρκα μ' έκαψες καλώδιο" έχει μεγάλη διαφορά από το καλής ποιότητας και με προβλημάτισε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Έχω διαβάσει ότι γράφετε μέσα στο forum για τη συσκευή (καθώς και σε άλλα 2-3 forum. Επειδή θέλω να πάω να το αγοράσω, θα ήθελα να ρωτήσω 1-2 πράγματα σε συνδυασμό με τις δικές μου ανάγκες:

 

1) To θέμα με το DTS δεν με απασχολεί αφού θα το συνδέσω σε ενισχυτή, και συγκεκριμένα τη συσκευή που είχε κυκλοφορήσει η Creative πριν κάτι χρόνια (και μετά τη σταμάτησε) το DDTS-1000

2) Εμένα με ενδιαφέρει να παίζω κυρίως divx και αρχεία mkv με ελληνικούς/αγγλικούς υπότιτλους και προς το παρόν μόνο 720p (λόγω περιορισμού TV). Υπάρχει θέμα με το συγχρονισμό αυτών; Έχει σημασία να είναι srt ή sub; Έχει σημασία για εμένα να συγχρονίζουν σωστά οι υπότιτλοι.

3) Σχετικά με τη θερμότητα που εκλύει: πόσο ζεστό γίνεται (δλδ όσο ένας σκληρός δίσκος);

4) Τρώει κολλήματα μετά από ώρα χρήσης;

5) Έχω ήδη το RAIDSONIC IB-MP3010HW το οποίο παίζει τα πάντα εκτός από mkv. Αξίζει να τα σκάσω για το WD TV ή να μετατρέπω τα mkv σε dvd; Εννοώ ότι αφού προς το παρόν μόνο 720p υποστηρίζει η TV μου (HD Ready) θα δω διαφορά με τα matroska;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.

 

@Shadow_9: Δώσε όσα λιγότερα μπορείς για καλώδιο HDMI. Σε πολύ γενικές γραμμές, καλώδια αξίας 5 έως 100 ευρώ ΔΕΝ θα δεις διαφορά. Και αν σου "σπάσει" το καλώδιο κάποια στιγμή δίνεις άλλα 5 και παίρνεις άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ωραίο το μηχάνημα πήγα το πήρα. Αλλά με τους υπότιτλους όταν μιλάνε πολύ γρήγορα δεν τους βγάζει ή φαίνονται για κλάσματα δευτερολέπτων. Και έχω παρατηρήσει ότι με τους χρόνους εμφάνισης πρέπει να έχει κάποιο πρόβλημα, γιατί δεν τους βγάζει για όσο χρόνο είναι. Ή αργεί να τους εμφανίσει ή τους εμφανίζει όταν πρέπει αλλά τους κρύβει πιο νωρίς από ότι πρέπει. Το έχει παρατηρήσει κάποιος αυτό;

 

κάνε ένα check με το subtitle workshop για overlapping wit previous subtitle στους υποτίτλους που είχες πρόβλημα...

 

Tools -> Informations and errors -> Informations and errors

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Συγνώμη αν κάνω ερωτήσεις που εν μέρει έχουν απαντηθεί αλλά παρότι διάβασα όλο το θέμα δεν έχω ξεκαθαρίσει κάτι.

 

Το μηχάνημα είναι πράγματι πολύ καλό. Επειδή θέλω να αγοράσω καλώδιο HDMI και διάβασα στην αρχή ότι η θύρα είναι HDMI 1.3, η ερώτησή μου είναι αρχικά αν πρέπει να αναζητώ μόνο τέτοιου τύπου καλώδια;

 

Και τέλος, εγώ χρειάζομαι ένα καλώδιο όσο το δυνατόν κοντύτερο γιατί το έχω ακριβώς δίπλα από την τηλεόρασή μου. Άρα να αγοράσω ένα φτηνό καλώδιο ή ένα λίγο πιο ακριβό για βελτίωση ποιότητας (όπως μου είπε ένας τύπος σε κατάστημα ηλεκτρονικών για καλώδιο στα 25 € των 1,5 m);

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά...

 

ΥΓ. Για το πρόβλημα των υποτίτλων και το " Ά " εγώ σκέφτηκα το κείμενο να το κάνω copy - paste σε αρχείο WORD και να κάνω Search and Replace το " Ά " με το " A". Το συγκεκριμένο πρόβλημα λύνεται με λιγότερο από 3 λεπτά δουλειά...

 

 

@Shadow_9: Δώσε όσα λιγότερα μπορείς για καλώδιο HDMI. Σε πολύ γενικές γραμμές, καλώδια αξίας 5 έως 100 ευρώ ΔΕΝ θα δεις διαφορά. Και αν σου "σπάσει" το καλώδιο κάποια στιγμή δίνεις άλλα 5 και παίρνεις άλλο.

 

+1000

 

ο τύπος βλακείες σου είπε μάλλον για να αγοράσεις το ακριβότερο...

 

για μικρές αποστάσεις δεν χρειάζονται ακριβά καλώδια, όλα την ίδια δουλειά κάνουν...

 

έχω την εντύπωση πως η συσκευή έχει HDMI 1.2, ή κάτι τέτοιο διάβασα πρόσφατα, μπορεί να το διάβασα για άλλη συσκευή και να το μπέρδεψα... δεν θυμάμαι...:o

 

για τους υποτίτλους:

Για αυτούς που έχουν πρόβλημα με τους υποτίτλους έχω να προτείνω αυτό: http://www.trustfm.net/divx/SoftwareTxt2Vobsub.php

 

Ότι μέγεθος θέλετε, ότι γραμματοσειρά θέλετε!!!

 

Χρησιμοποιώ αυτές τις ρυθμίσεις σε αρχεία 720p και 1080p

Μη σας μπερδεύουν τα χρώματα, στο WD τα δείχνει ανάποδα, μέσα το άσπρο έξω το μαύρο, δεν ξέρω γιατί μη με ρωτάτε...

 

txt2vobsub.jpg

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:00 ----------

 

Καλημέρα σε όλους. Έχω διαβάσει ότι γράφετε μέσα στο forum για τη συσκευή (καθώς και σε άλλα 2-3 forum. Επειδή θέλω να πάω να το αγοράσω, θα ήθελα να ρωτήσω 1-2 πράγματα σε συνδυασμό με τις δικές μου ανάγκες:

 

1) To θέμα με το DTS δεν με απασχολεί αφού θα το συνδέσω σε ενισχυτή, και συγκεκριμένα τη συσκευή που είχε κυκλοφορήσει η Creative πριν κάτι χρόνια (και μετά τη σταμάτησε) το DDTS-1000

2) Εμένα με ενδιαφέρει να παίζω κυρίως divx και αρχεία mkv με ελληνικούς/αγγλικούς υπότιτλους και προς το παρόν μόνο 720p (λόγω περιορισμού TV). Υπάρχει θέμα με το συγχρονισμό αυτών; Έχει σημασία να είναι srt ή sub; Έχει σημασία για εμένα να συγχρονίζουν σωστά οι υπότιτλοι.

3) Σχετικά με τη θερμότητα που εκλύει: πόσο ζεστό γίνεται (δλδ όσο ένας σκληρός δίσκος);

4) Τρώει κολλήματα μετά από ώρα χρήσης;

5) Έχω ήδη το RAIDSONIC IB-MP3010HW το οποίο παίζει τα πάντα εκτός από mkv. Αξίζει να τα σκάσω για το WD TV ή να μετατρέπω τα mkv σε dvd; Εννοώ ότι αφού προς το παρόν μόνο 720p υποστηρίζει η TV μου (HD Ready) θα δω διαφορά με τα matroska;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.

 

@Shadow_9: Δώσε όσα λιγότερα μπορείς για καλώδιο HDMI. Σε πολύ γενικές γραμμές, καλώδια αξίας 5 έως 100 ευρώ ΔΕΝ θα δεις διαφορά. Και αν σου "σπάσει" το καλώδιο κάποια στιγμή δίνεις άλλα 5 και παίρνεις άλλο.

 

2) λένε ότι υπάρχει μια καθυστέρηση νομίζω για 600 χιλιοστά του δευτερολέπτου, με τον τρόπο που προανέφερα δεν έχω παρατηρήσει καθυστέρηση...

 

3) Ζεσταίνεται αρκετά, όχι σαν το PS3 σε καμία περίπτωση, αρκετά πιο ζεστό από ένα mybook 2 500gb που έχω...

 

4) Ανά 3-5 επεισόδια σειρών που βλέπω κάνει reboot, δεν ξέρω γιατί μάλλον θα φταίει που το έχω πάνω από τον ενισχυτή και υπερζεσταίνεται ή έχω ελαττωματικό προϊόν... από άλλους δεν έχω ακούσει προβλήματα...

 

5) Ότι θα δεις διαφορά θα δεις, ακόμα και στα 720p, ότι αξίζει αξίζει, αν θα το πάρεις όμως είναι δικιά σου απόφαση... ζύγισε τα υπέρ και τα κατά και αποφάσισε..

 

πάντως αν σου περισσεύουν καλύτερα να σκεφτείς το popcorn hour, προς το παρόν είναι πιο ολοκληρωμένο... σε όλους τους τομείς...

 

το wd έχει ακόμα προβλήματα, μικρά βέβαια, που αν έχεις υπομονή τα ξεπερνάς, αλλά είναι προβλήματα...

 

Τα οποία έπρεπε να είχαν λυθεί από την wd αλλά προτίμησαν να φτιάξουν thumbs...... συγχύστηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...