Προς το περιεχόμενο

Facebook και στατιστικά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια πείτε μου κάτι: έχει τύχει να έχετε ανθρώπους με τους οποίους θέλετε να μιλήσετε και αυτοί να βρίσκονται σε χώρες με μεγάλη διαφορά ώρας;Πως μιλάτε εκεί;Με κινητό, σταθερό, msn, φαξ;Με τι;Μόνο mail βολεύει.Αλλά το fb στην περίπτωση αυτή δίνει πιο πολλές δυνατότητες και έχει μια μαζικότητα αν αυτοί μεταξύ τους γνωρίζονται.Εγώ πχ με τα ξαδέρφια μου τηλεφωνιέμαι μεν, αλλά όταν υπάρχει διαφορά 8 ωρών καταλαβαίνεταε ότι δεν είναι και πολύ εύκολο πάντα...Και ναι το fb μου δίνει στην περίπτωση αυτή τη δυνατότητα να τα πω πιο εύκολα.Εντάξει με τον κολλητό μου που μένει μισό χιλιόμετρο παρακάτω δεν μιλάμε μέσω fb ούτε μέσω msn.

 

Κάτι άλλο επίσης: το msn προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ για όλες τις περιπτώσεις.Θέλω στις επαφές μου να έχω άτομα πιο κοντινά μου και όχι άτομα με τα οποία τα λέμε απλώς που και που.Σε αυτές τις περιπτώσεις επίσης βολεύει το fb.Παρόλ' αυτά έχω αρχίσει να μπαίνω offline στο msn γιατί δε θέλω να μου μιλήσουν κάποιοι που είναι εκείνη την ώρα online.Kαι δεν έχω και πολλές επαφές...Υπάρχουν δηλαδή μερικές φορές άτομα με τα οποία δεν είσαι κολλητός, αλλά δε θες να ξεκόψεις κιόλας.Εγώ εκεί το msn δεν το θέλω.Με τα περισσότερα παιδιά που πήγαμε μια εκδρομή για παράδειγμα μέσω του φροντιστηρίου πέρισυ δε θέλω να ξεκόψω.Με κάποια από αυτά τα λέμε από κοντά αρκετά συχνά.Από τα υπόλοιπα όμως γιατί να έχω το msn τους;Fb και βάζουμε και καμιά φωτό να σχολιάζουμε και να γελάμε.Και όχι, δεν έχουν όλοι αυτοί msn κιόλας...Ούτε θα συμπίπτανε τα ωράριά μας και αν είχαν.

 

Και πάμε στο θέμα της ασφάλειας που με κάνει και γελάω πολύ.Για πείτε μου τι εννοείτε όταν λέτε "ασφάλεια".Φοβάστε δλδ ότι αν μπείτε στο fb θα βρεθείτε καμιά δόση με περίγραμμα κιμωλίας γύρω σας;Τι φοβάστε;Μην κρατήσουν τα στοιχεία σας διαφημιστικές ή μη εταιρείες;Μήπως σας βάλει κανένας σε φωτό ενώ εσείς δε θέλετε;Πάντως εμένα κάτι μου λέει ότι δε μιλάμε για θέμα ασφάλειας, αλλά για προσωπικά δεδομένα,δικαίωμα επί τις ιδίας εικόνας και τα σχετικά.Να ξέρουμε και για τι λέμε δηλαδή...

 

Και κάτι τελευταίο.Δε σας υποχρέωσε κανείς να βάλετε τα στοιχεία σας, πόσο μάλλον τα πραγματικά.Βέβαια είναι τρομερά επικίνδυνο να βάλει κανείς το επώνυμό του.Δεν το έχει δώσει πουθενά αλλού ρε παιδί μου.Και αν το γράψει στο fb, πάει μπήκε σε φάκελλο και παρακολουθείται (από το fbi και πάνω πάντα)...Είναι τρομακτικά επικίνδυνο να γράψεις την αγαπημένη σου ατάκα/ταινία.Το αφμ σου πχ ή το αδτ σου irl που το έχει και η κουτσομαρία δεν υπάρχει πρόβλημα.Αλλά αυτά είναι irl όπως προείπα και φυσικά δεν είναι στοιχεία δηλωτικά ταυτότητας και ούτε υπάρχουν κίνδυνοί irl.Το αν έχεις γκόμενα είναι.Επίσης εσείς όλοι που κόπτεστε για την ασφάλεια να υποθέσω δεν έχετε δώσει ποτέ και πουθενά κάποιο στοιχείο σας.Δηλαδή σε τηλεφωνικό κατάλογο, σε πελατολόγιο εταιρείας, σε τράπεζα, σε δημόσια υπηρεσία.Ή δε σας έχουν πάρει τηλέφωνο ποτέ ζητώντας σας ονομαστικά και κάνοντάς σας στο τέλος αναρωτιέστε που στο Δία έμαθαν όλα αυτά τα στοιχεία...Αλλά βέβαια, ο βαξεβάνης (ή ποιός ήταν τελοσπάντων αυτός ο κύριος) δεν έκανε εκπομπή γι' αυτούς τους κινδύνους, αλλά για του fb.Αν είχε κάνει, τώρα θα μιλάγαμε γι' αυτούς...

 

Να υποθέσω επίσης πως irl κινείστε πάντα με κουκούλα/κρισάρα για να μη σας δει κανείς και σας παραβιάσει τα ιερά σας δικαιώματα.Γι αυτό και είναι ανεπίτρεπτο να ανέβει κάπου φωτό με την αφεντιά σας.Θα εκτεθείτε ανεπανόρθωτα...

 

Τέσπα ο καθένας ενεργεί κατά το δοκούν.Απλά βαρέθηκα που σε μια πρόταση βγάζουν όλη τη σοφία/γνώση τους και είπα να αρχίσω να τους τη λέω.Μην περιμένετε δηλαδή σοβαρό διάλογο, εξάλλου πως θα ήταν δυνατό, i got no life @ 4ll, είμαι καταντημένος. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το Facebook αριθμεί πλέον 140 εκατομμύρια μέλη

παγκοσμίως ξοδεύονται καθημερινά 2.6 δισεκατομμύρια λεπτά στην ιστοσελίδα

 

Εμένα μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωστη το 18 λεπτα την ημέρα το κάθε μέλος.

Έχετε κατά νου κάποια άλλη σελίδα με τόσο μεγάλο νούμερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να σας φακελώσουμε εμείς όταν μπορείτε να το κάνετε μόνοι σας για εμάς; :-)

 

(FBI assistant) :devil::devil::devil:

 

...άβυσσος...

 

...τόση χαλαρότητα σε θέματα ασφάλειας είναι πολύ ύποπτη Bigi444444, για πράκτορα σε κόβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πριν απο κάποια χρόνια είχα πρωτογραφτεί στο fb η αλήθεια είναι οτι είχα ενθουσιαστεί με την ιδέα οτι συναντήθηκα έστω και ηλεκτρονικά με άτομα που είχα χάσει τα ίχνη τους κυριολεκτικά για πολλά χρόνια!Παρόλα αυτά γνώμη μου είναι οτι αν κάποιον πραγματικά θέλεις να τον κρατήσεις δε τον χάνεις ποτέ και δε θα σου κάνει το fb τη διαφορά σε αυτό!Πλέον έχω κόψει το λογαριασμό μου εκεί γιατι στην πορεία κατάλαβα οτι η ιστορία με το fb πηγαίνει προς αναζήτηση φίλων,εραστών και λοιπων πραγμάτων που ήτανε έξω απο τη δική μου λογική!Απο εκεί που στην ουσία αναζητούσες μόνο απόφοιτους απο κάποια σχολή κολλέγιο κλπ,τώρα αναζητάς τα πάντα και τους παντες,ανα περιοχή ηλικία και το τί ζητανε απο την ιστοσελίδα.Πολύ απελπισία που κρύβεται οπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις αντίστοιχων sites απο την ασφάλεια της ανωνυμίας ή μάλλον καλύτερα της μη προσωπικής επαφής.Πολλοί εχουν επωφεληθεί απο αυτό πολλοί ενοχλούνται.Εργαλείο έχει πάψει πάντως να είναι προ πολλού!Δικαιολογίες παρολα αυτά υπάρχουν για τον καθένα και για να το χρησιμοποιεί αλλα και για να το διακόψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε λεω συμφωνω εν μερη με τον bigi44444..οντως υπαρχουν καποια ατομα με τα οποια δεν θελεις και καμια ιδιαιτερη επαφη αλλα δεν θελεις και να χαθειτε οποτε τα λετε μεσω fb..βαζεις και καμια αστεια φωτο για να κανεις την πλακα σου.μεχρι εδω καλα..αλλα οταν μου ανεβαζεις προκλητικες φωτο,η στελνεις στον καθε ασχετο που δεν τον ξερεις μηνυμα τοτε τι ζητας ?κοινωνικες επαφες παλι?:rolleyes:(και εννοειται πως μιλαω γενικα):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το msn της κοπέλας μας, το email inbox της, το κινητό της ..

 

εεειιι!!!αυτο λεγεται παραβιαση προσωπικων δεδομενων..:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσο δεν το ξερει λεγεται "φυλαω τα ρουχα μου"... :mad:

Αν το μαθει,κανεις τον ζηλιαρη... :devil:

Αν σε πιασει στα πρασα,"μπερδεψα το autologin του hotmail" :o (κ.α. μπαρουφες που μας ερχονται στον αυτοσχεδιασμο)...

 

Οποτε για ποια παραβιαση μιλαμε?!? :lol:

 

Δεν ειχα,δεν εχω και δεν εχω καμια διαθεση να αποκτησω fb.Τα ατομα δεν "χανονται" λογω αποστασης/σχολης/στρατου κτλπ. Χανονται οταν το θελουν ειτε οι ιδιοι ειτε εμεις (or both). Το να εχω μια σελιδα γεματη βλακειες,για να εχω χ αριθμο friends (fb friend=καρδιακος φιλος,οχι παιζουμε... :lol: ) να μου πετανε προβατα (omg...shoot me...)η να προσπαθω να χτυπησω γκομενα(ζητω το photoshop-συγνωμη αλλα "ψαρευω" ακομα irl,σαν δεν ντρεπομαι ο caveman...) το θεωρω τρελο σκοτωμα χρονου.Το να βλεπω μπογια να στεγνωνει πρεπει να ειναι απειρα ποιο συναρπαστικο.Και ναι θα με ενοχλουσε απιστευτα να πουλαει ο zuckerman η οπως τον λενε τον δημιουργο,τις συνηθειες/mail μου στις διαφημιστηκες εταιριες (ναι ειμαι απο εκεινους που ουτε κερδοκαρτα δεν εχω).Και οσο για φιλους που απλα θελω να λεω καμια κοτσανα που και που,2ο msn + apatch.My two bits,nn :-D

Επεξ/σία από Twisted_Wicked
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω..πω..και μετα λεμε για εμας τις γυναικες πως σκαρφιζομαστε διαφορες δικαιολογιες!εσυ εχεις για καθε περιπτωση κι απο μια απαντηση ετοιμη:Pη εμειρια σε κανει ειδημονα σε τετοια θεματα!:X:o:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι τελευταίο.Δε σας υποχρέωσε κανείς να βάλετε τα στοιχεία σας, πόσο μάλλον τα πραγματικά.Βέβαια είναι τρομερά επικίνδυνο να βάλει κανείς το επώνυμό του.Δεν το έχει δώσει πουθενά αλλού ρε παιδί μου.Και αν το γράψει στο fb, πάει μπήκε σε φάκελλο και παρακολουθείται (από το fbi και πάνω πάντα)

 

Είπε ο Bigi444444

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...