Προς το περιεχόμενο

MMORPG (Αγαπημένα, Προτάσεις, Απορίες)


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν μου προτεινατε 2-3 f2p mmorpg ποια θα ηταν αυτα?να πω πως μ ενδιαφερει το pve κuριως. :)

 

Μπορεις να περιμενεις κανενα μηνα ωσπου να γινει f2p το Wildstar, το οποιο κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι ηδη μεσα στα 2-3 ποιοτικοτερα themepark mmo's και συγκεκριμενα οσον αφορα το PvE το οποιο σ ενδιαφερει περισσοτερο ισως ειναι το καλυτερο αυτη τη στιγμη. Mε τις τεραστιες βελτιωσεις και προσθηκες που ερχονται με το επομενο patch, το οποιο θα ερθει μαζι με το f2p, θα το κανει ακομα ποιοτικοτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται πως ειναι ολα θεμα γουστου. Εμενα για παραδειγμα το AA με το που το εβαλα μου θυμισε παιχνιδι προηγουμενης 10τιας τοσο οσον αφορα τα γραφικα, οσο και τα combat & animations, ενω το NW τελειως κακοφταιγμενο και φτηνοδουλεια.

Στο WoW αντιθετα εχω αφιερωσει απειρο χρονο, αφου εχω πανω απο 12κ played hours (με κουρασε ομως μετα απο τοσα χρονια και πλεον μενω μακρια), ενω και το GW2 το θεωρω ενα ακρως ποιοτικο mmo ασχετα αν απευθυνεται σε διαφορετικο κοινο.

Πλεον προσωπικα μετα απο παραπανω απο 12-13 χρονια ενασχολησης με τα mmo's (απ το EQ1) και περνοντας υπ οψιν την παρουσα αγορα, ξεχωριζω το Wildstar και το ESO (κι επειτα το GW2), διοτι και τα 2 ειναι ακρως ποιοτικα mmo's αλλα επιπλεον εχουν το πλεονεκτημα να ειναι ακομα στο πρωτο τους σταδιο δλδ χωρις expansion κλπ και μπορουν να βελτιωθουν δραματικα, πραγμα που ηδη γινεται με καθε νεο patch που μπαινει.

Εν παση περιπτωση ομως, τα παντα στη ζωη ειναι θεμα γουστου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός , όπως και εγω μετά από τόσα χρόνια ..... Δεν με τρελάνει κάτι τόσο πολυ ... Το archeage φίλε το εχεις παρεξηγήσει ... Εκτός οτι το γαμησε η Πουτανα η τριον .. Με τα labor , pay 2win εχει τοσααααααα να κανεις .. Δεν βαριέσαι ποτέ ... Επισεις πρέπει να παίξεις το pvp που εχει παντού Μα παντού .. Και με το επόμενο πατς φτιάχνει πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ημουν αρνητικος με το AA οπως δεν ειμαι με κανενα mmo πριν το παιξω, ομως δυστυχως κατι με χαλασε. Δεν ειναι το αν ειναι p2w κλπ αφου 1ον αν μ αρεσει ενα παιχνιδι δεν κολλαω σ αυτα και 2ον δεν το επαιξα τοσο ωστε να διαπιστωσω αν οντως ειναι p2w.

Αυτο που δεν μ αρεσε καθολου ειναι το combat, αφου το θεωρω τρομερα στατικο και βαρετο, ακομα περισσοτερο απ οσο βαρετο θεωρω το combat στο WoW & στο FFXIV.

Επιπλεον δεν ειχε το feeling που ηθελα απο ενα νεο mmo αφου αισθανομουν οτι επαιζα κατι το οποιο ανηκε μια 10τια πισω. Εδω που τα λεμε βεβαια το παιχνιδι κυκλοφορουσε ηδη 2-3 χρονια στην Ασια, οποτε οντως δεν ηταν καινουριο.

Εν παση περιπτωση αυτο δεν εχει να κανει με το αν ειναι ποιοτικο ή οχι το ΑΑ, αφου αυτο θα το κρινει καποιος που το παιζει κανονικα κι οχι εγω που επαιξα λιγες ωρες.

Παντως γενικα θα μου αρεσε ενα παιχνιδι στο στυλ του ΑΑ με sandbox στοιχεια, open pvp κλπ αφου ετσι κι αλλιως ειμαι λατρης του EvE.

Τελος οσον αφορα την Trion θα ηθελα να πω οτι σε αντιθεση με τους περισσοτερους την εκτιμω, διοτι με ενα απιστευτα low budget εφτιαξε ενα παιχνιδι οπως το Rift, το οποιο κατα την αποψη μου, αν ειχε καλυτερη μηχανη γραφικων θα ηταν ισως το καλυτερο themepark mmo εδω και καιρο. Oμως οπως λεει και ο σοφος λαος, με πορδες δεν βαφεις αυγα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ημουν αρνητικος με το AA οπως δεν ειμαι με κανενα mmo πριν το παιξω, ομως δυστυχως κατι με χαλασε. Δεν ειναι το αν ειναι p2w κλπ αφου 1ον αν μ αρεσει ενα παιχνιδι δεν κολλαω σ αυτα και 2ον δεν το επαιξα τοσο ωστε να διαπιστωσω αν οντως ειναι p2w.

Αυτο που δεν μ αρεσε καθολου ειναι το combat, αφου το θεωρω τρομερα στατικο και βαρετο, ακομα περισσοτερο απ οσο βαρετο θεωρω το combat στο WoW & στο FFXIV.

Επιπλεον δεν ειχε το feeling που ηθελα απο ενα νεο mmo αφου αισθανομουν οτι επαιζα κατι το οποιο ανηκε μια 10τια πισω. Εδω που τα λεμε βεβαια το παιχνιδι κυκλοφορουσε ηδη 2-3 χρονια στην Ασια, οποτε οντως δεν ηταν καινουριο.

Εν παση περιπτωση αυτο δεν εχει να κανει με το αν ειναι ποιοτικο ή οχι το ΑΑ, αφου αυτο θα το κρινει καποιος που το παιζει κανονικα κι οχι εγω που επαιξα λιγες ωρες.

Παντως γενικα θα μου αρεσε ενα παιχνιδι στο στυλ του ΑΑ με sandbox στοιχεια, open pvp κλπ αφου ετσι κι αλλιως ειμαι λατρης του EvE.

Τελος οσον αφορα την Trion θα ηθελα να πω οτι σε αντιθεση με τους περισσοτερους την εκτιμω, διοτι με ενα απιστευτα low budget εφτιαξε ενα παιχνιδι οπως το Rift, το οποιο κατα την αποψη μου, αν ειχε καλυτερη μηχανη γραφικων θα ηταν ισως το καλυτερο themepark mmo εδω και καιρο. Oμως οπως λεει και ο σοφος λαος, με πορδες δεν βαφεις αυγα :)

Μα το aa ειναι ένα πολυ καλύτερο rift ... Στο ριφτ πχ δεν μ άρεσαν καθόλου τα εφέ στα σκιλλς .... Καλα εσένα θα σου αρεσει τρέλα το black desert online ...να δούμε ποτέ θα βγει
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο εννοουσα για το Rift. Aν ειχε καλυτερη μηχανη γραφικων και καλυτερα animations (ακομα και οταν στριβεις το mount ειναι σιχαμερο, σαν κουτι), θα ηταν κορυφη αφου κατα τη γνωμη μου οι ιδεες τους, τα classes και το pve content γενικοτερα ειναι αψογα. Αλλα ειπαμε, με κλανιες δεν βαφεις αυγα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μια βδομάδα έκανα rage quit από το Rift, αφού το είχα λιώσει για 5-6 μήνες. Όντως όπως λένε όλοι, το παιχνίδι έχει φοβερό end game pve content και γι' αυτό το ξεκίνησα. Μου άρεσε πολύ που η κάθε περιοχή του χάρτη έχει τα δικά της χρώματα και αισθητική. Classes/skils όλα μια χαρά, αν και healer warrior και tank mage είναι σχήμα οξύμωρο. Γενικά έχει πολλά καλά, αλλά...

Μόλις διάβασα πιο πάνω που μιλάτε για low budget επιβαιβεώθηκαν οι υποψίες μου. Τόσο κακογραμμένο παιχνίδι δεν έχω ξαναδεί. Bugs παντού σε καθημερινή βάση και δεν μιλάω για μικροπράγματα.  Το AH ελλεινό. Τα μενού του και η χρηστικότητα χειρότερα από παιχνίδια 10++ ετών. Όποιος έχει παίξει EVE online στο οποίο με λίγα κλικ κάνεις τα ΠΑΝΤΑ καταλαβαίνει για τι πράγμα μιλάω, χαώδης διαφορά μεταξύ των 2. Εντολές μέσω chat;;;;;;;;;; Οι τύποι είναι ακόμα στην εποχή του DOS, τραγικά πράγματα. Η κίνηση/travel με το mount κακό χάλι, σκοντάφτεις συνέχεια και παντού.

Διαβάζω πολλούς που θα ήθελαν καλύτερα γραφικά. Αν και παίζω με low settings δεν θα ζητούσα κάτι καλύτερο. Τουλάχιστον οχι σαν πρώτη προτεραιότητα, αφού όπως είπα και πριν το παιχνίδι έχει τεράστιες ελείψεις σε άλλους τομείς.

Πάντως σίγουρα μου λείπει και μπορεί να το ξαναρχίσω αν δεν βρω αντικαταστάτη. Το ΑΑ το είχα δοκιμάσει πριν αρχίσω το Rift. 35 lvl εφτασα και το παράτησα, ίσως πρέπει να το ξαναδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα επαιζες 5-6 μηνες και επειδη διαβασες εδω ενα post για κακογραμμενο παιχνιδι βγηκες?

αν εσυ απολαμβανες το παιχνιδι τι σ νοιαζει πως ειναι?υποθετω οτι αφου παιζεις μισο χρονο εχεις βολευτει κ εσυ οπως και οι αλλοι που το παιζουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως το RIft με I7 4770k και Gtx 770 μια χαρα το επαιζα σε Ultra(λιγο στα Events γινοταν χαμος με τα Frames).

 

Το βρηκα γενικα πιο καλογραμμενο απο το Wow επι Mist Of pandaria εποχες,βεβαια δεν ξερω πως τρεχει σε Amd συστηματα μιας και γενικα βλεπω τα Mmo πχ Wow,Rift,Wildstar,GW2 και Final Fantasy που δοκιμασα να τρεχουν καλυτερα σε Nvidia/Intel συστηματα και το ειδα και σε μερικα forum που το λεγανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βρισκω λιγο υπερβολικο φιλε petreus. Δεν ξερω ποια ειναι η εμπειρια σου γενικα στα mmo's, αλλα το Rift περα απ τη μηχανη γραφικων και τα animations, δεν βρηκα ποτε να υστερει σε τιποτα απ τα υπολοιπα. Εν αντιθεση θα ελεγα οτι υπερτερει σε μεγαλο βαθμο στο class system και σε μερικα αλλα πραγματα οπως η ποικιλια και η ποιοτητα του PvE (instanced & open world), το εξαιρετικο wardrobe system (το οποιο εδω και τοσα χρονια ζηταμε στο wow) και το σουπερ ΑΗ το οποιο αν εξαιρεσεις το ΕvE, ειναι ισως οτι καλυτερο υπαρχει σε mmo.

Γενικα κατα τη γνωμη μου ειναι ενα παιχνιδι το οποιο ηθελε ενα κλικ για να γινει σουπερ και να βρθει στις 2-3 πρωτες θεσεις των themepark mmo's.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν , έβαλα skyforge και κόλλησα 
δεν ξέρω τι με είχε χαλάσει όταν το δοκίμασα στην beta κ δεν έπαιζα , αυτή τη στιγμή όλη την Κυριακή μέρα μέσα κ πάω τώρα να ξαναπαίξω  :-D 

το game είναι αρκετά δύσκολο σε μερικά σημεία ιδικά αν πας solo αλλα σου δίνει ωραία αίσθηση μετά απο ένα δύσκολο solo boss fight 
κάνει scale οπότε δεν έχει θέμα .
το pvp του έχει γέλιο πάντως , κρύβομαι με cryomancer και όταν δω απο μακριά 3-4 άτομα να τρώγονται πάω κ τους σκάω aoe και παίρνω kills 

χαχχαχα

θέλω να ξεκλειδώσω το συντομότερο το kinect class , γιαυτό μπήκα άλλωστε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...