Προς το περιεχόμενο

MMORPG (Αγαπημένα, Προτάσεις, Απορίες)


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψαχνω για οτιδηποτε αξιζει.. γενικα τα παιχνιδια που μου αρεσαν στο παρελθον ηταν τυπου lineage2,metin2,crossfire,league of legends.. ξερω οτι δεν ειναι ολα mmo απλα αναφερω τα παιχνιδια.. επισης επαιζα rift για μια περιοδο αλλα δεν μου αρεσε ιδιαιτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ψαχνω για οτιδηποτε αξιζει.. γενικα τα παιχνιδια που μου αρεσαν στο παρελθον ηταν τυπου lineage2,metin2,crossfire,league of legends.. ξερω οτι δεν ειναι ολα mmo απλα αναφερω τα παιχνιδια.. επισης επαιζα rift για μια περιοδο αλλα δεν μου αρεσε ιδιαιτερα.

Δοκίμασε blade and soul,το έχει αρχίσει πολυς κόσμος(κ εγω μαζι) και εχει κανα 10ημερο που ανοιξαν οι ευρωπαικοι σερβερς.

Ειχα πολλά χρόνια να γυρίζω σπίτι και να μην βλεπω την ωρα να λογκαρω σε mmorpg.

Aπ τα πιο ενδιαφεροντα pvp που έχω δει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε blade and soul,το έχει αρχίσει πολυς κόσμος(κ εγω μαζι) και εχει κανα 10ημερο που ανοιξαν οι ευρωπαικοι σερβερς.

Ειχα πολλά χρόνια να γυρίζω σπίτι και να μην βλεπω την ωρα να λογκαρω σε mmorpg.

Aπ τα πιο ενδιαφεροντα pvp που έχω δει.

απλά τα σπάει , χθες φόρεσα faction suit και πήγα μια βόλτα , βρήκα μικρότερους , μεγαλύτερους απο εμένα , τρελό fun fun , ιδικά το κυνηγητό, μου θύμησε εποχές l2 αχαχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά τα σπάει , χθες φόρεσα faction suit και πήγα μια βόλτα , βρήκα μικρότερους , μεγαλύτερους απο εμένα , τρελό fun fun , ιδικά το κυνηγητό, μου θύμησε εποχές l2 αχαχ

ΝΑΙ!

ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια εκανα κ εγω χθες,ακριβως το ιδιο μου θύμησε και μενα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://steparu.com/previews/mmorpg/1968-bless-online-opening-day-adventures

 

Bless online open beta adventures :P

 

Haha δεν άφησε το post με μόνο αγγλικούς χαρακτήρες τα πέρασε για greeklish

 

Ένα από τα mmo που περιμένω αλλά ακόμα μόνο για κορέα είναι ................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια και τα ίδια με λίγο καλύτερα γραφικά..

 

I'll pass.

 

 

μέχρι τι level έπαιξες? 

στο open world/arena pvp κομμάτι με ποιο mmo είναι ίδιο με λίγο καλύτερα γραφικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τα ίδια και τα ίδια με λίγο καλύτερα γραφικά..

 

I'll pass.

 

giphy.gif

Γενικα τα mmo πλεον δεν τραβανε οπως καποια χρονια πιο πισω αυτο ειναι γεγονος.Γιαυτο βλεπουμε και τα περισσοτερα να εχουν παει σε F2p μοντελα(πλεον εν μερη και το Wow με το token αν και απεχει αρκετα απο το να γινει πραγματικα F2p).

 

Ηδη στο Wildstar,οπως ειπα και στο αντιστοιχο θεμα του,πεσανε μαζικες απολυσεις γιατι τελικα το παιχνιδι δεν αντεξε την πιεση του ανταγωνισμου

http://www.gameslife.gr/wildstar-lay-offs-16077

 

Και το νεο everquest που ηταν να βγει φετος νομιζω τελικα εφαγε ακυρο και ακυρωθηκε http://www.gameslife.gr/daybreak-cancels-everquest-next-99405

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπα αυτό για το Bless Online γιατί όπως πολλά ΜΜΟ ακολουθεί την πεπατημένη. 

 

Γενικά έχουμε πήξει σε ΜΜΟ που είναι παρόμοια κατά βάση και απλά διαφέρουν σε κάποιες λεπτομέρειες. Αν και πιστεύω ότι αυτό οφείλεται περισσότερο στο community που περιμένει πλέον πολύ συγκεκριμένα πράγματα από κάθε MMORPG. Ανταγωνιστικό pvp, ανταγωνιστικό pve. Κάτι που οδηγεί σε μία σταθερή δομή στο pvp και pve με λίγες και άτολμες παραλλαγές στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων. 

 

Το πρόβλημα είναι ότι έχουμε σταματήσει να βλέπουμε αυτά τα παιχνίδια σαν μια εμπειρία όπου παίζουμε να περάσουμε καλά και τα βλέπουμε περισσότερο σαν ένα ατελείωτο competition σε όλα τα επίπεδα. Και αυτό έχει ως αποτέλεσμα μια πολύ αυστηρή δομή structured, "balanced" pvp και pve από την οποία οι εταιρίες δεν τολμούν να ξεφύγουν.

 

Φανταστείτε να υπήρχαν αυτά τα κριτήρια τις εποχές που τόσο πολλοί νοσταλγούν. Την εποχή του Lineage 2 και του vanilla WoW, ή ακόμη παλιότερα στο DAoC. Δεν θα είχε κανένας μας τις εμπειρίες που είχε σε αυτά τα παιχνίδια.

 

 

 

Όχι ότι δεν εμφανίζεται αραιά και που κάτι που τολμά να έχει διαφορετικά στοιχεία. Εγώ π.χ. είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το Black Desert. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Gilmaru.

 

Τα MMORPG εδώ και χρόνια όχι απλά είναι στάσιμα αλλά κάνουν ένα βήμα μπροστά και δύο πίσω. Δε ξέρω πότε ήταν το τελευταίο πραγματικό loot mmorpg που χρησιμοποιείς αυτά που βρίσκεις και σε pvp και όχι σε αποστειρωμένες arenes.

 

Γιατί είναι τόσο δύσκολο όλα τα μελλοντικά παιχνίδια:

- Να έχουν μια σοβαρή ιστορία? Δεν εννοώ lore επιπέδου Warcraft αλλά να υπάρχει κάτι σοβαρό.

- Loot και economy επιπέδου Diablo και Poe

- Combat αντίστοιχη με Tera/B&S/BDO κτλ

- Τόσο solo όσο και group content

- Πραγματικά "wow drops" με mythical και legendaries.

 

Αντί να επικεντρωθούν στα παραπάνω μου βγάζουν κάτι μπούρδες με φάρμες, fishing, alchemy, cooking και ό,τι άλλη παπαριά τους έρθει στο μυαλό. Ρε κερατάδες υποτίθεται προσπαθούμε να εξομοιώσουμε μια "επική ιστορία" και να σώσουμε τον κόσμο από δράκους μάγους και πίπες. Τι σκατά δουλειά έχω να πάω για ψάρεμα ή να μαγειρέψω? Θέλω να μπω στο πετσί του ρόλου και να νιώσω όπως ο Άραγκορν όχι όπως ο Πετρετζίκης.

 

Καρκίνο σε αυτόν που σκέφτηκε το soulbound και κατέστρεψε την οικονομία σε ό,τι παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει τα τελευταία 20 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πολυ απλα μονο το Wow και αλλα αντιστοιχου επιπεδου,βλεπε Final Fantasy/lords of the rings κλπ μπορουν να τραβηξουν και να βγαλουν μια ιστορια(αντε πες και για elder scrols).

 

Και ειδικα γιαυτο και τα περισσοτερα κορεατικα ειναι μονο Pvp.Γιατι για pve θες βαρβατο story που απλα Δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...