Προς το περιεχόμενο

MMORPG (Αγαπημένα, Προτάσεις, Απορίες)


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω η ιστορία είναι και το λιγότερο σημαντικό για μένα από αυτά που ανέφερα. Πιο πολύ το εννοώ σαν το "για πιο λόγο πρέπει να δυναμώσω για να σκοτώσω τον Χ" με μια ωραία παρουσίαση. Πιο λίγους NPC, λιγότερο μπλα μπλα αλλά περισσότερη ουσία.

 

**** PVP και PVE έχουν ανεξαρτήτως κορεάτικου ή όχι.

Αν δεν έχει open world pvp που κάνεις PVP όχι για να μεγαλώσει το elo σου αλλά επειδή μπορεί αυτός που σκοτώνεις να ρίξει ένα αντικείμενο ή τον σκοτώνεις ώστε να κλέψεις ένα open world boss δεν έχει νόημα. Κατευθείαν χάνει το παιχνίδι τον RPG χαρακτήρα του απ'τη στιγμή που δε μπορείς να παίξεις πραγματικά το ρόλο του κωλόπαιδου ή του carebear.

PVE με soulbound και χωρίς μια οικονομία από πίσω για trading δεν υπάρχει. Αν δεν υπάρχουν αυτά από πίσω μιλάμε απλά για ένα action game με αστεία mechanics.

 

Για να το κάνω και πιο λιανά αυτό που περιμένω χρόνια να δω είναι ένα diablo-mmorpg με loot, auction house, χωρίς soulbound και open-world pvp που έχεις chance όταν πεθάνεις να ρίξεις ένα αντικείμενο που φοράς. Δε το χωράει το μυαλό μου ότι εδώ και 15 χρόνια που όλα αυτά υπάρχουν σαν concept κάποιος δε τα έχει συνδιάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να το κάνω και πιο λιανά αυτό που περιμένω χρόνια να δω είναι ένα diablo-mmorpg με loot, auction house, χωρίς soulbound και open-world pvp που έχεις chance όταν πεθάνεις να ρίξεις ένα αντικείμενο που φοράς. Δε το χωράει το μυαλό μου ότι εδώ και 15 χρόνια που όλα αυτά υπάρχουν σαν concept κάποιος δε τα έχει συνδιάσει.

 

Αυτό που θες υπάρχει εδώ και χρόνια.μόνο που και εκει εχει soulbound items..(που ΔΕΝ το θεωρω κακο κατα την γνωμη μου) ..φτιαξε ενα χαρακτηρα σε PvP server του Everquest 2. Και αν θες να περιμενεις λιγα χρονια για να βγει , τσεκαρε το Pantheon (το οποιο θα εχει παλι αυτα που ζητας).

 

EDIT : Η εταιρια πισω απο το everquest 2 , τερματιζει το pvp μετα απο 10 χρονια υπαρξης στο game. Κριμα, γιατι εκει εζησα μερικες απο τις καλυτερες στιγμες μου σε pvx καταστασεις....επομενως ακυρη η προταση που εκανα παραπανω.

Επεξ/σία από Aurora Borealis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γεια σας παιδια! Μετα απο χρονια αποφασισα να παιξω καποιο ΜΜΟ για να περναει η ωρα...Ειμαι περισσοτερο PVE/solo gaming παιχτης και ειμαι αναμεσα στο Rift - Archeage - Blade & Soul... Ποιο μου προτεινεται γιατι ειμαι σε διλλημα αλλα εχω χασει και επεισοδια ...ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια! Μετα απο χρονια αποφασισα να παιξω καποιο ΜΜΟ για να περναει η ωρα...Ειμαι περισσοτερο PVE/solo gaming παιχτης και ειμαι αναμεσα στο Rift - Archeage - Blade & Soul... Ποιο μου προτεινεται γιατι ειμαι σε διλλημα αλλα εχω χασει και επεισοδια ...ευχαριστω!

Rift

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια! Μετα απο χρονια αποφασισα να παιξω καποιο ΜΜΟ για να περναει η ωρα...Ειμαι περισσοτερο PVE/solo gaming παιχτης και ειμαι αναμεσα στο Rift - Archeage - Blade & Soul... Ποιο μου προτεινεται γιατι ειμαι σε διλλημα αλλα εχω χασει και επεισοδια ...ευχαριστω!

 

Αν δεν σ' αρέσει το pvp άσε το Archeage. To BnS είναι επίσης κάπως pvp oriented από ότι ακούω. Επομένως αν είσαι ανάμεσα στα τρία θα έλεγα rift. 

 

Εναλλακτικά, εφόσον σου αρέσει το solo pve, αν δεν σε πειράζει να πληρώσεις μερικά λεφτά στην αρχή να αγοράσεις το παιχνίδι θα πρότεινα Elder Scrolls Online (μπορείς να το βρεις φτηνά αν ψάξεις). Επίσης το Guild Wars δεν θα ήταν άσχημη ιδέα, τώρα που το βασικό παιχνίδι είναι και free κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MMORPG με το καλύτερο PvP/PK system by far, είναι το Knight Online. Αλλά είναι παλιό και δεν έχουν γίνει σοβαρά updates σε γραφικά κτλπ.

και να ήταν μόνο αυτό το πρόβλημα. Προσωπικά και γραφικά diablo 2 να είχε ένα mmo αν ήταν ωραίο κ εθιστικό δεν θα το άλλαζα, όμως βλέπεις τις αρνητικές στο steam που μιλάνε για pay2win , easy to hack (hackers everywhere) , bots everywhere, waste of time waste of money (ο συγκεκριμένος έχει 1200+ ώρες play) ,terrible customer service , bugs, boring content etc

 

αυτά τα λένε άτομα με 1200+, 1500+ , 800+, 700+ ώρες play οπότε πιστεύω πως είναι απο τους ποιο αξιόπιστους για review 

 

ένα game απαρχαιωμένο με τόσα προβλήματα που κάθε ένα απο αυτά θα μπορούσε να είναι λόγος για να γκρεμιστεί και το ποιο top mmo στα τάρταρα και πόσο μάλλον με premium στα 30$/μήνα, το οποίο μάλιστα όλοι συμφωνούν πως είναι απαραίτητο αλλιώς απλά δεν έχεις leveling progress νομίζω πως το κάνει ένα απο τα χειρότερα mmo εκεί έξω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να ήταν μόνο αυτό το πρόβλημα. Προσωπικά και γραφικά diablo 2 να είχε ένα mmo αν ήταν ωραίο κ εθιστικό δεν θα το άλλαζα, όμως βλέπεις τις αρνητικές στο steam που μιλάνε για pay2win , easy to hack (hackers everywhere) , bots everywhere, waste of time waste of money (ο συγκεκριμένος έχει 1200+ ώρες play) ,terrible customer service , bugs, boring content etc

 

αυτά τα λένε άτομα με 1200+, 1500+ , 800+, 700+ ώρες play οπότε πιστεύω πως είναι απο τους ποιο αξιόπιστους για review 

 

ένα game απαρχαιωμένο με τόσα προβλήματα που κάθε ένα απο αυτά θα μπορούσε να είναι λόγος για να γκρεμιστεί και το ποιο top mmo στα τάρταρα και πόσο μάλλον με premium στα 30$/μήνα, το οποίο μάλιστα όλοι συμφωνούν πως είναι απαραίτητο αλλιώς απλά δεν έχεις leveling progress νομίζω πως το κάνει ένα απο τα χειρότερα mmo εκεί έξω.

 

 

Το premium χρειάζεται να το αγοράσεις μόνο μια φορά, κρατάει για 30 μέρες και ίσα ίσα προλαβαίνεις να φτάσεις το max lvl. Αλλιώς θα σου πάρει 2+ μήνες χωρίς αυτό.

Από εκεί και πέρα αν θες δίνεις 10-50 ευρώ το μήνα για μικρά bonus και buffs. Αλλά αν έχεις καλό team μαζί σου δε τα χρειάζεσαι καθόλου.

 

Δεν ισχύει αυτό που λένε για bots *πλέον*. Από τους π.χ. 20.000 που παίζουν, οι 200 ίσως να κάνουν botting. Υπάρχει ενσωματωμένο botting, το game σου δίνει την ευκαιρία για lvl up / farm ενώ κάνεις κάποια άλλη δουλειά ή κοιμάσαι (κανονικό botting), πληρώνοντας περίπου 5 ευρώ το 20ωρο αν θυμάμαι καλά.

 

Το content δεν είναι βαρετό. Αντιθέτως είναι από τα πιο ενδιαφέρον σε σχέση με τα υπόλοιπα mmo. Υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που μπορείς να κάνεις. Εκτός από τα αμέτρητα quests, έχει 3x wars, 1x clan war, 8vs8 event, 1v30 (all alone) event, 8vsMOBSvs8 event, 32vsMobs event, humans vs orcs event, craft, τα κλασικά events των GM, boss που απαιτεί 24+ άτομα, boss που απαιτεί 40+ άτομα, ετήσιο clans tournament με χρηματικά έπαθλα, ίσως και κάποια άλλα που ξεχνάω αυτή τη στιγμή.

 

Το μόνο πρόβλημα που έχει το παιχνίδι αυτή τη στιγμή είναι: από τα 1000+ quests που έχει, τα 30 είναι bugged και δεν μπορείς να τα ολοκληρώσεις ενώ τα συγκεκριμένα είναι αρκετά σημαντικά.

 

Όντως, ισχύει το terrible customer service. 

Waste of time waste of money είναι μόνο στην περίπτωση που δεν έχεις δικό σου team ή και σε περίπτωση που δεν μπορείς να βρεις κάποιο άλλο group για να παίξεις μαζί τους.

 

Ο κάθε server έχει 3 PK zones, 35-59lvl, 35-69lvl και 55-83lvl. Για 59lvl χρειάζεσαι 4-7 μέρες exp και περίπου 10-20 ευρώ το μήνα για τα "power-up bonuses/buffs" τα οποία όπως πάντα, μπορείς και να μην τα αγοράσεις.

 

Πολλοί δίνουν λεφτά στο συγκεκριμένο game, υπάρχει τρομερό marketing. Υπάρχει item που κοστίζει έως 15000 ευρώ. Υπάρχουν άτομα που έχουν δώσει 30000+ ευρώ. Βέβαια, όταν τα παρατάνε απλά πουλάνε τα items + τον χαρακτήρα τους και παίρνουν τα λεφτά τους πίσω.

 

Αυτή τη στιγμή υπολογίζω τους ενεργούς παίκτες γύρω στις 100-120 χιλιάδες. Από τους οποίους, το 70% βέβαια αποτελείται από τούρκους, ένα 20% από ισπανόφωνους και το 10% διάφοροι γερμανοί, άγγλοι, αμερικάνοι, ινδονήσιοι, μαλαισιανοί, βραζιλιάνοι, σέρβοι, σλοβένοι, πολωνοί, έλληνες κτλπ.

Σε σύγκριση με τον αριθμό αυτών που παίζουν, ο αριθμός των reviews είναι πάρα πολύ μικρός. Αυτό δε σημαίνει ότι τα αρνητικά reviews δεν ισχύουν, αντιθέτως άμα ενδιαφέρονταν και οι υπόλοιποι να κάνουν reviews θα έφτανε στο 10% positive. Απλά, το 90% των παικτών είναι oldschool gamers και πλέον είναι άνω των 30-40 ετών αντί να κολλάνε σε λεπτομέρειες κοιτάνε να διασκεδάσουν.

 

Σαν game απαιτείται οπωσδήποτε teamspeak ή ventrilo και ένα team 5-8 ατόμων με έναν commander. Κατά τα άλλα, εκτός από το καλύτερο Farm/PK-PvP system που έχει με σύγκριση οποιοδήποτε άλλο MMORPG, σίγουρα έχει τα προβλήματα του και δεν αξίζει να το κατεβάσει κανείς και να κολλήσει το μικρόβιο. Απλά το ανέφερα επειδή είναι ένα flagship με τους μηχανισμούς του.

https://www.youtube.com/watch?v=SFWLPMaWTRQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρό παιχνίδι ακούγεται... Απο παντού λεφτά μαζεύουν... Και βλέπεις και κάτι τυπαδες σαν εσένα που τους υποστηρίζουν. Αυτούς που ακόμα και bot για το ίδιο τους το παιχνίδι σου μισθωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρό παιχνίδι ακούγεται... Απο παντού λεφτά μαζεύουν... Και βλέπεις και κάτι τυπαδες σαν εσένα που τους υποστηρίζουν. Αυτούς που ακόμα και bot για το ίδιο τους το παιχνίδι σου μισθωνουν.

 

Δε νομίζω να υποστηρίζω κανέναν. Το ότι έκαναν bot για το δικό τους το παιχνίδι είναι κάτι έξυπνο, το οποίο είχα ενσωματώσει και εγώ στον δικό μου server. Δεν υπάρχει τρόπος να σταματήσεις το botting σε οποιοδήποτε online game, οπότε γιατί να μην έχεις το δικό σου bot σε πάμφθηνη τιμή και να βοηθήσεις άτομα που ζούνε μια κανονική ζωή με τη δουλειά τους, την οικογένεια τους και έχουν μόνο 2-3 ώρες για να διασκεδάσουν παίζοντας ? Ποιος ο λόγος να αναγκάσεις αυτόν τον άνθρωπο να παιδεύεται 2-3 ώρες κάθε μέρα, για 8 μήνες μόνο και μόνο να φτάσει το cap lvl ? Ούτως ή άλλως θα καταφύγει σε παράνομους τρόπους που θα έχουν μεγαλύτερο χρηματικό κόστος και ρίσκο για ιούς και keylogger. Εδώ υπάρχουν games που δεν αξίζουν ούτε 1 ευρώ σε όλη σου τη ζωή να δώσεις και είναι pay2play όπως το WoW και games που συνεχίζουν να πουλάνε όπως το Diablo που εκτός ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για να παίξεις αυτό το game (δεν έχει καν pvp), είναι γεμάτα με bots.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν συμφωνώ οτι το wow και το diablo δεν αξίζουν , έπαιζα στο παρελθόν και δεν μετανιώνω ούτε στιγμή ,κάθε ευρό που έδωσα άξιζε (έχοντας παίξει σχεδόν ότι mmo έχει κυκλοφορήσει) μπορώ να πω πως ήταν οι ποιοτικότερες εμπειρίες μου με online gaming (το diablo δεν είναι mmo αλλα ok έχει online). Σχετικά με το knight online υποθέτω πως υιοθετεί την τακτική του mobile gaming που τα περισσότερα και ποιο γνωστά rpg/mmo whatever στο μεγαλύτερο μέρος τους είναι σε auto play και βασίζονται πολύ στο pay2win κομμάτι τους, κάτι που είναι ok σαν μια νέα υποκατηγορία του casual gaming αλλα σίγουρα δεν αποτελεί την επιτομή των mmo και του gaming γενικότερα,  προσωπικά τέτοια games δεν τα θεωρώ καν games

whatever όμως, τι με νοιάζει εμένα πως την βρίσκει ο καθένας? να σου πω την αλήθεια το knight online το είχα κατεβάσει παρέα με άλλα f2p του steam για να τα δοκιμάσω αλλα μετά απο αυτά που διάβασα θα κάνω ένα login τώρα να μου φύγει η περιέργεια αλλα σε 1 ώρα το πολύ το βλέπω να φεύγει delete 

edit: άντεξα μερικά λεπτά 
χαχαχαχαχαχαχα έκλαψα όμως ... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ να υφίσταται αυτό το game σήμερα κ να πληρώνουν κιόλας   :whistle:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν συμφωνώ οτι το wow και το diablo δεν αξίζουν , έπαιζα στο παρελθόν και δεν μετανιώνω ούτε στιγμή ,κάθε ευρό που έδωσα άξιζε (έχοντας παίξει σχεδόν ότι mmo έχει κυκλοφορήσει) μπορώ να πω πως ήταν οι ποιοτικότερες εμπειρίες μου με online gaming (το diablo δεν είναι mmo αλλα ok έχει online). Σχετικά με το knight online υποθέτω πως υιοθετεί την τακτική του mobile gaming που τα περισσότερα και ποιο γνωστά rpg/mmo whatever στο μεγαλύτερο μέρος τους είναι σε auto play και βασίζονται πολύ στο pay2win κομμάτι τους, κάτι που είναι ok σαν μια νέα υποκατηγορία του casual gaming αλλα σίγουρα δεν αποτελεί την επιτομή των mmo και του gaming γενικότερα,  προσωπικά τέτοια games δεν τα θεωρώ καν games

whatever όμως, τι με νοιάζει εμένα πως την βρίσκει ο καθένας? να σου πω την αλήθεια το knight online το είχα κατεβάσει παρέα με άλλα f2p του steam για να τα δοκιμάσω αλλα μετά απο αυτά που διάβασα θα κάνω ένα login τώρα να μου φύγει η περιέργεια αλλα σε 1 ώρα το πολύ το βλέπω να φεύγει delete 

 

edit: άντεξα μερικά λεπτά 

χαχαχαχαχαχαχα έκλαψα όμως ... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ να υφίσταται αυτό το game σήμερα κ να πληρώνουν κιόλας   :whistle:

 

Όπως είπα και πιο πάνω, ο μοναδικός λόγος που το game αυτό είναι το κορυφαίο στα MMORPG σχετικά με το PvP (ΚΑΙ ΜΌΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΌ, στα υπόλοιπα συμφωνώ ότι είναι ***), είναι ο μηχανισμός του PK-PvP που έχει (και επειδή ήταν από τα πρώτα MMORPG που είχαν κυκλοφορήσει τότε.. μιλάμε για παιχνίδι 14 ετών).

 

 

Δεν υπάρχει άλλο παρόμοιο mmorpg που να είναι είναι τόσο απαιτητικό, γι' αυτό και έχει ακόμα τόσα πολλά άτομα.

 

Φυσικά και δεν το προτείνω σε κανέναν gamer που δεν το έχει παίξει στο παρελθόν, πόσο μάλλον σε άτομα που αυτή τη στιγμή είναι 15 και 20 χρονών. Στις μέρες μας υπάρχουν καλύτερα games σε γραφικά κτλπ.

Το συγκεκριμένο το παίζουν άτομα που ξέρουν τι πάει να πει skills.. όσα παιδιά εδώ μέσα είναι oldschool gamers (τύπου Ultima Online), καταλαβαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια! Μετα απο χρονια αποφασισα να παιξω καποιο ΜΜΟ για να περναει η ωρα...Ειμαι περισσοτερο PVE/solo gaming παιχτης και ειμαι αναμεσα στο Rift - Archeage - Blade & Soul... Ποιο μου προτεινεται γιατι ειμαι σε διλλημα αλλα εχω χασει και επεισοδια ...ευχαριστω!

 

Το MMORPG με το καλύτερο PvP/PK system by far, είναι το Knight Online. Αλλά είναι παλιό και δεν έχουν γίνει σοβαρά updates σε γραφικά κτλπ.

Ο ανθρωπος λεει οτι τον ενδιαφερει το pve για ποιο λογο ειπαμε καθεσαι και αναφερεις για pvp???

 

Εδώ υπάρχουν games που δεν αξίζουν ούτε 1 ευρώ σε όλη σου τη ζωή να δώσεις και είναι pay2play όπως το WoW και games που συνεχίζουν να πουλάνε όπως το Diablo που εκτός ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για να παίξεις αυτό το game (δεν έχει καν pvp), είναι γεμάτα με bots.

Γελανε και οι πετρες με το παραπανω παντως. Αν θες αγαπητε τοσο πολυ Pvp δοκιμασε fighting games να βγαλεις το αχτι σου ελεος να γραφεις οτι δεν αξιζει ουτε 1 ευρω το Diablo ή το Wow.....Ξερεις δηλαδη εσυ πολλα παιχνιδια που να εχουν τετοια υποστηριξη απο πισω τους και απο πλευρας server και απο πλευρας Support και παει λεγοντας....

 

Τελος παντων τα καλυτερα pve παιχνιδια αυτη τη στιγμη ειναι τα

 

World of Warcraft

Final Fantasy 14

Rift 

Wildstar

Guild Wars 2

 

και δεν ξερω αν αξιζουν τα Elder Scrolls online, Star wars και Lord of the rings και Neverwinter πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...