Προς το περιεχόμενο

MMORPG (Αγαπημένα, Προτάσεις, Απορίες)


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχει σημασια οχι οσο του δινουν τα crybabies τουλαχιστον. Τρανη αποδειξη οτι στο wow μπορεις να αγορασεις απευθειας lvl100 boost και δεν ανοιγει μυτη.

 

Αλλα ειναι τα σημαντικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η εταιρία που το βγάζει είναι επίσης η εταιρία που έκανε publish το wow στην Κίνα.

 

Το cash shop για την δύση πάντως παίζει μεγάλο ρόλο. Μπορεί ένα παιχνίδι να στραβοπατήσει μόνο εξ' ατίας αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι μισό σκαλί πιο πάνω από παιχνίδια όπως BDO-BnS-Devilian-Riders of Icarus κτλ αλλά παραμένει μίλια μακρυά από GW2, WoW, FF14, TESO τα οποία όλως τυχαίως είναι/ήταν όλα B2P/subscription-based.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το BDO είναι καλό παιχνίδι, άσε τους απογοητευμένους να λένε ότι θέλουν. Απλά κλασσικά δεν είναι αυτό που όλοι περίμεναν. To BnS μπορεί να είναι μέτριο στα υπόλοιπα, αλλά στο κομμάτι του combat είναι μακράν καλύτερο από αυτά που ανέφερες.

 

Επίσης για όσους θέλουν sandobox pvp game, δεν υπάρχει κανένα καλύτερο παιχνίδι στην αγορά αυτήν την στιγμή από το ΑΑ. Δυστυχώς. Αν και δεν έχω παίξει Eve Online και θα μπορούσε κάποιος να πει και το BDO, αλλά το BDO δεν είναι καθαρό sandbox imo σε καμία περίπτωση. 

 

Υπάρχουν πολλά καλά παιχνίδια στην αγορά αυτήν την στιγμή, απλά όλοι απογοητεύονται γιατί έχουν μη ρεαλιστικές απαιτήσεις από τα πάντα. 

 

Τα παιχνίδια που αναφέρεις είναι όλα επίσης πολύ καλά, αλλά και πολύ διαφορετικά σε σχέση με παιχνίδια του στυλ ΑΑ. To TESO είναι από τα αγαπημένα μου αν και έπαιξα λίγο και έχω παίξει ίσως περισσότερο wow από ότι οποιοδήποτε παιχνίδι (τις παλιές μέρες), αλλά pvp εμπειρία σαν του ΑΑ δεν μπορεί να σου προσφέρει κανένα από αυτά.

Πρόσεξε, δεν λέω ότι είναι καλύτερη ή χειρότερη, λέω ότι είναι μια εντελώς διαφορετική εμπειρία pvp την οποία δεν μπορείς να έχεις σε themepark mmo. 

 

Εγώ πάντως έχω απολαύσει σχεδόν όλα τα ΜΜΟ που έχω παίξει, για όσο τα έπαιξα. Δεν είναι ανάγκη να το παντρευτείς το ΜΜΟ κιόλας. Απλά θα μου άρεσε να δω μεγαλύτερη ποικιλία στο μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα τα παιχνίδια που αναφέρεις είναι στη καλύτερη ανολοκλήρωτα και τα έχω παίξει όλα αρκετές ώρες εκτός από το ΑΑ που τα έπαιξα λιγότερο.

 

BDO:

Το χειρότερο interface που έχω δει ever.

Σιχαμερή η ιδέα με τα nodes. 

Story? Ποιο story?

Απαίσιο leveling. Το ότι "μοιραζόμασταν" πόσα άτομα ένα spot σε grinding game χωρίς δυνατότητα pvp δε ξέρω ποιανού ιδέα ήταν.

Όταν διαπίστωσα ότι το καλύτερο όπλο στο game το έπαιρνα κάνοντας ένα chatting game στο lvl30 και μετά το μόνο που έμενε ήταν ένα ατελείωτο farming για souls για να το κάνω +123412341234 έφαγε uninstall.

 

BNS:

- No pve content

- Αν έφτανες lvl10 και έμπαινες arena δεν είχες λόγο να φτάσεις καν lvl11

- Το 1ο παιχνίδι που κανένα item δεν είχε νόημα αλλά τα χρησιμοποιούσες μόνο για να "ταϊσεις" το lvl1 weap που είχες εξαρχής. Αηδία.

 

Καλά παιχνίδια είναι αλλά είναι ανολοκλήρωτα γι'αυτo και δεν είναι αυτό που περίμενε ο κόσμος. Και στα 2 έλειπε το στοιχείο του RPG. Αν ήθελα καλό fighting game έπαιζα street fighter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα το όλο σύστημα με τα nodes μου άρεσε. Επίσης το BDO δεν είναι το πιο απλό ή συνηθισμένο παιχνίδι να το κρίνεις με βάση 1-2 κλασσικά πράγματα που κρίνεις τα υπόλοιπα games. Το interface δεν έχει κανένα πρόβλημα, απλά δυσκολεύει όσους δεν το έχουν συνηθίσει στην αρχή, ιδιαίτερα αν δεν παίζεις με combos κλπ και παίζεις με το κλασσικό τρόπο με τα skills στην μπάρα. Κατά τα άλλα μπορεί να είναι λίγο πιο πολύπλοκο/δύσχρηστο, αλλά έχει και πολύ περισσότερες δυνατότητες από τα περισσότερα ΜΜΟ.

 

 

Τώρα πες μου σοβαρά ότι παίζεις ΜΜΟ για το story. Το καλύτερο story σε ΜΜΟ είναι απλά μέτριο προς καλούτσικο. Το rpg στοιχείο απλά δεν υπάρχει. Στην κυριολεξία είναι ανύπαρκτο σχεδόν σε όλα. Μόνο αν οι παίχτες το δημιουργήσουν μεταξύ του μόνοι τους.

To story του Guild Wars 2 που αρέσει και σε πολλούς, ήταν τόσο generic που το έχω ξεχάσει ήδη. Υπάρχουν κάποια με λίγο καλύτερο, αλλά και πάλι 2nd rate στην καλύτερη περίπτωση σε σχέση με ένα πραγματικό RPG (single player πάντα γιατί δεν γίνεται αλλιώς).

 

Tα ΜΜΟ πρέπει να προσφέρουν έναν καλά δομημένο κόσμο για να φτιάχνουν οι παίχτες το δικό τους story. Αυτή ήταν και η όλη λογική των ΜΜΟ ανέκαθεν. Και αυτό το story δεν το ξεχνάς ποτέ. Τις συμμαχίες, τους εχθρούς, τα πράγματα που κάνατε μαζί και δημιουργήσατε ingame.

 

Και σε αυτό ένα sandbox game πλεονεκτεί ίσως απέναντι στα άλλα. Δυστυχώς έχουμε δει πολύ λίγα πραγματικά sandbox παιχνίδια και ελάχιστα καλά (ίσως κανένα πραγματικά καλό από σοβαρή εταιρία δυστυχώς).

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το όλο σύστημα με τα nodes μου άρεσε. Επίσης το BDO δεν είναι το πιο απλό ή συνηθισμένο παιχνίδι να το κρίνεις με βάση 1-2 κλασσικά πράγματα που κρίνεις τα υπόλοιπα games. Το interface δεν έχει κανένα πρόβλημα, απλά δυσκολεύει όσους δεν το έχουν συνηθίσει στην αρχή, ιδιαίτερα αν δεν παίζεις με combos κλπ και παίζεις με το κλασσικό τρόπο με τα skills στην μπάρα. Κατά τα άλλα μπορεί να είναι λίγο πιο πολύπλοκο/δύσχρηστο, αλλά έχει και πολύ περισσότερες δυνατότητες από τα περισσότερα ΜΜΟ.

 

 

Τώρα πες μου σοβαρά ότι παίζεις ΜΜΟ για το story. Το καλύτερο story σε ΜΜΟ είναι απλά μέτριο προς καλούτσικο. Το rpg στοιχείο απλά δεν υπάρχει. Στην κυριολεξία είναι ανύπαρκτο σχεδόν σε όλα. Μόνο αν οι παίχτες το δημιουργήσουν μεταξύ του μόνοι τους.

To story του Guild Wars 2 που αρέσει και σε πολλούς, ήταν τόσο generic που το έχω ξεχάσει ήδη. Υπάρχουν κάποια με λίγο καλύτερο, αλλά και πάλι 2nd rate στην καλύτερη περίπτωση σε σχέση με ένα πραγματικό RPG (single player πάντα γιατί δεν γίνεται αλλιώς).

 

Tα ΜΜΟ πρέπει να προσφέρουν έναν καλά δομημένο κόσμο για να φτιάχνουν οι παίχτες το δικό τους story. Αυτή ήταν και η όλη λογική των ΜΜΟ ανέκαθεν. Και αυτό το story δεν το ξεχνάς ποτέ. Τις συμμαχίες, τους εχθρούς, τα πράγματα που κάνατε μαζί και δημιουργήσατε ingame.

 

Και σε αυτό ένα sandbox game πλεονεκτεί ίσως απέναντι στα άλλα. Δυστυχώς έχουμε δει πολύ λίγα πραγματικά sandbox παιχνίδια και ελάχιστα καλά (ίσως κανένα πραγματικά καλό από σοβαρή εταιρία δυστυχώς).

Κοίτα δε θα απαντήσω σε όλα γιατί θα συνεχίσουμε με σεντόνια και θα γίνω πιο γραφικός λέγοντας τα ίδια και τα ίδια από αυτούς με τα downgrade σε κάθε thread.

 

Αυτό που αναφέρεις για το story και τη σύγκριση με single player είναι το fundamedal πρόβλημα που έχουν τα mmo's.

 

Πρώτα απ'όλα σαν story δεν εννοώ ένα single player story με ανατροπές τρομερό ενδιαφέρον που μένεις με το στόμα ανοιχτό κτλ. Καλά θα ήταν αλλά οκ δέχομαι αυτό που λες σε σχέση με το ότι οι παίκτες εν μέρη φτιάχνουν το story τις αντιπαλότητες κτλ. 

Παρόλα αυτά δε γίνεται να με πετάν σε ένα κόσμο που δε καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξής μου. Δε περιμένω lore επιπέδου Tolkien αλλά μη μου έχεις και ένα κόσμο επιπέδου Δαλιανίδη που πάω από χωριό σε χωριό και ταϊζω γελάδια.

Ο άχρωμος κόσμος του GW2 είναι ο λόγος που το παράτησα στο lvl30.

 

Τώρα σε σχέση με αυτό που ανέφερα με το fundamedal πρόβλημα, εννοώ ότι γενικά περιμένουμε και δεχόμαστε τα MMO να είναι "κακά παιχνίδια" γιατί...έτσι.

- Το στόρυ τους να είναι στοιχειώδες γιατί σιγά μην έχουν στόρυ επιπέδου Witcher

- Στο combat system τους ανεχόμαστε ακόμη tab-target πίπες που απλά πατάς 1-3-5-2-3-3-4 και το θεωρούμε λογικό

- Σιγά μην έχουν κανένα σοβαρό itemisation. Lvl 1 weap stamina+1 agil+1, lvl30 weap stamina +10 agil+10 κ.ο.κ.

- Στο economy μας φαίνεται αδιανόητο να υπάρχει ένα σοβαρό AH και trading system.

- Τα γραφικά πρέπει να είναι μούφα γιατί δε γίνεται αλλιώς (εδώ δε διαφωνώ και γω ιδιαίτερα)

 

Γενικά, είναι κανόνας τα mmo να είναι ***  σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες και μετά αναρωτιόμαστε γιατί δε πάει καλά το genre. Ε, επειδή είναι *** σε κάθε βασικό game mechanic σε σχέση με τα υπόλοιπα genre. Τώρα το αν το Χ ΜΜΟ έχει *** στυλ housing system, στο Υ φτιάχνεις βάρκες και στο Ζ γκρεμίζεις ντουβάρια δεν αλλάζει το ότι είναι τραγικά.

 

Αν δε μπορούν να βγάλουν παιχνίδια που παίρνουν τουλάχιστον πάνω από τη βάση σε ΟΛΕΣ τις κατηγορίες και μετά να προσθέσουν τις ***  τους με σπίτια, ντουβάρια που πέφτουν, ψάρεμα, pokemon ή ό,τι σκατά άλλο θέλουν ας σταματήσουν καλύτερα να βγάζουν ΜΜΟ. Κουράστηκα να μαζεύω στα πρώτα 10' αυτό το *** κρέας αγριογούρουνου στα τελευταία 200 MMO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να θέλεις να τα έχει όλα και να είναι όλα καλά.

Τα ΜΜΟ originally δεν είχαν story, είχαν lore που είχε να κάνει με τον κόσμο, αλλά όχι προσωπικό story. Ζητάς κάτι από ένα είδος που δεν προοριζόταν για κάτι τέτοιο. 

 

Μια καλή ιστορία ως ένα είδος εισαγωγής στον κόσμο ίσως θα μπορούσαν να έχουν, αλλά σίγουρα όχι μια ολοκληρωμένη RPG εμπειρία. Και εν τέλη δεν είναι και αυτό που θα σε κρατήσει γιατί σύντομα θα τελειώσει. Και καλώς δεν είναι. Γιατί δεν θα ήταν ΜΜΟ αν ο καθένας ασχολούνταν με την δική του προσωπική ιστορία.

 

Το να φτιάξεις μια RPG εμπειρία σε επίπεδο story:

1- Δεν είναι κάτι εύκολο που μπορείς να κάνεις σωστά όταν έχεις να κάνεις ένα κάρο άλλα πράγματα.

2- Είναι κατά βάση αδύνατο να το κάνεις σε ένα κόσμο ΜΜΟ με χιλιάδες άλλα άτομα μέσα. Για να είναι μια ιστορία RP χρειάζεται ο κόσμος και η ιστορία να προσαρμόζεται στις επιλογές σου και να σου δίνει την δυνατότητα να επηρεάσεις την εξέλιξή της. Αλλιώς δεν είναι RP όσο και καλή να είναι. 

3- Έχεις ήδη ένα σταθερό κόσμο που φυσικά δεν μπορεί να αλλάζει κάθε φορά που κάποιος κάνει το προσωπικό του story. Επομένως ουσιαστικά για να γίνει κάτι τέτοιο απαιτεί instances (πχ TESO και άλλα), δηλαδή ένα παράλληλο παιχνίδι ουσιαστικά. Είναι σα να τους ζητάς να φτιάξουν 2 παιχνίδια. Και πάλι δεν θα είναι ίδιο με ένα single player και σίγουρα μέχρι να τελειώσεις το story δεν θα έχεις την αίσθηση ότι παίζεις σε κόσμο ΜΜΟ.

 

p.s. Στο itemization γιατί έχεις κολήσει στην κλασσική μέθοδο btw; Δηλαδή αν εξελίσσεις τον χαρακτήρα σου ή τα items με διαφορετικό τρόπο από τον κλασσικό wow-style τρόπο, τρώει Χ το παιχνίδι; :D Λίγο απόλυτο σε βρίσκω σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...