Προς το περιεχόμενο

MMORPG (Αγαπημένα, Προτάσεις, Απορίες)


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή εγώ που είμαι ανάμεσα σε GW2 (το έχω), TESO (το έχω), wow, eve online και δεν ξέρω ποιο να αρχίσω, να υποθέσω ότι δεν υπάρχει "σωστή" επιλογή... ;

 

Ανάλογα τι ψάχνεις. :)

 

Το TESO είναι καλύτερο αν ψάχνεις κάτι ανάμεσα σε ΜΜΟ και single player (που να έχει και κάποιο story δλδ κλπ). Είναι γενικά πολύ προσεγμένο παιχνίδι. Το Eve online είναι sandbox και έχει πολύ κάψιμο. 

 

Άλλα ΜΜΟ δεν έχεις ξαναπαίξει γενικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ανάλογα τι ψάχνεις. :)

 

Το TESO είναι καλύτερο αν ψάχνεις κάτι ανάμεσα σε ΜΜΟ και single player (που να έχει και κάποιο story δλδ κλπ). Είναι γενικά πολύ προσεγμένο παιχνίδι. Το Eve online είναι sandbox και έχει πολύ κάψιμο. 

 

Το δοκιμάζω τώρα το Eve Online... Αλλά είναι λίγο χαοτικό! Είμαι και μόνος... Επομένως δεν βλέπω και πολύ φως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να θέλεις να τα έχει όλα και να είναι όλα καλά.

Τα ΜΜΟ originally δεν είχαν story, είχαν lore που είχε να κάνει με τον κόσμο, αλλά όχι προσωπικό story. Ζητάς κάτι από ένα είδος που δεν προοριζόταν για κάτι τέτοιο. 

 

Μια καλή ιστορία ως ένα είδος εισαγωγής στον κόσμο ίσως θα μπορούσαν να έχουν, αλλά σίγουρα όχι μια ολοκληρωμένη RPG εμπειρία. Και εν τέλη δεν είναι και αυτό που θα σε κρατήσει γιατί σύντομα θα τελειώσει. Και καλώς δεν είναι. Γιατί δεν θα ήταν ΜΜΟ αν ο καθένας ασχολούνταν με την δική του προσωπική ιστορία.

 

Το να φτιάξεις μια RPG εμπειρία σε επίπεδο story:

1- Δεν είναι κάτι εύκολο που μπορείς να κάνεις σωστά όταν έχεις να κάνεις ένα κάρο άλλα πράγματα.

2- Είναι κατά βάση αδύνατο να το κάνεις σε ένα κόσμο ΜΜΟ με χιλιάδες άλλα άτομα μέσα. Για να είναι μια ιστορία RP χρειάζεται ο κόσμος και η ιστορία να προσαρμόζεται στις επιλογές σου και να σου δίνει την δυνατότητα να επηρεάσεις την εξέλιξή της. Αλλιώς δεν είναι RP όσο και καλή να είναι. 

3- Έχεις ήδη ένα σταθερό κόσμο που φυσικά δεν μπορεί να αλλάζει κάθε φορά που κάποιος κάνει το προσωπικό του story. Επομένως ουσιαστικά για να γίνει κάτι τέτοιο απαιτεί instances (πχ TESO και άλλα), δηλαδή ένα παράλληλο παιχνίδι ουσιαστικά. Είναι σα να τους ζητάς να φτιάξουν 2 παιχνίδια. Και πάλι δεν θα είναι ίδιο με ένα single player και σίγουρα μέχρι να τελειώσεις το story δεν θα έχεις την αίσθηση ότι παίζεις σε κόσμο ΜΜΟ.

 

p.s. Στο itemization γιατί έχεις κολήσει στην κλασσική μέθοδο btw; Δηλαδή αν εξελίσσεις τον χαρακτήρα σου ή τα items με διαφορετικό τρόπο από τον κλασσικό wow-style τρόπο, τρώει Χ το παιχνίδι; :D Λίγο απόλυτο σε βρίσκω σε αυτό.

 

Σίγουρα έχεις δίκιο στο κομμάτι του story σαν single player campaign αλλά δεν είναι αυτό που εννοώ. Ακόμη και αυτό που λες εν μέρη το κάνει το FF14 και το GW2 με την main campaign να είναι  instanced άσχετα αν το κάνουν καλά ή όχι.

Εννοώ να έχει έναν ενδιαφέρον κόσμο που βγάζει νόημα. Που τα side quests είναι ενδιαφέροντα και όχι απλά μάζεψε αυτό μάζεψε εκείνο.

 

Ναι στο itemisation έχω κολλήσει και τρώει Χ το παιχνίδι γιατί χωρίς itemisation δεν υπάρχει trading/economy, χωρίς trading/economy δεν υπάρχει αλληλεπίδραση ανάμεσα στους παίκτες και χωρίς αυτό καλύτερα να παίξω κανά single player game co-op.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ε θέλω τιπτ να χαζολογήσω .. τι καθε μηνα το τελευταίο ειναι το Black desert  :( 

 

παίζω paragon αλλα ειναι αλφα ... δεν θέλω να παίζω και να μου σβήσουν τα πάντα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως τώρα που το σκέφτομαι το φετινό καλοκαίρι είναι κάπως φτωχό από ΜΜΟ releases. 

 

Δοκίμασε κάποιο ήδη υπάρχον ΜΜΟ που δεν έχεις παίξει ή παίξε ένα καλό single player RPG να στανιάρεις.  :-D  Εγώ το έριξα στο strategy προς το παρόν (TW: Attila), όσα ΜΜΟ θέλω αργούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε θέλω τιπτ να χαζολογήσω .. τι καθε μηνα το τελευταίο ειναι το Black desert   :(

 

παίζω paragon αλλα ειναι αλφα ... δεν θέλω να παίζω και να μου σβήσουν τα πάντα ...

 

Warhammer/DaoC private servers αν θες παλιο καλο RvR . Απο εκει κ περα τα εχουμε ξαναπει , δεν παιζει MMO και ουτε προκειται συντομα

Για PvP περιμενεις το Battlerite που ειναι κοπια της αρενας του WoW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ψηθηκα....

Δεν μπορω να πω οτι ειδα κατι απο το video αυτο που να δινει σε καποιον αφορμη να ξεκινησει το εν λογω παιχνιδι που μοιαζει αυτο που λεμε'' μια απο τα ιδια'' με τα περισσοτερα παρομοια mmo που υπαρχουν τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...