Προς το περιεχόμενο

MMORPG (Αγαπημένα, Προτάσεις, Απορίες)


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχουν λιγες ελληνικες guild στον Twisting Nether αλλα ο server εχει κυριως Τουρκους πολλους.

 

Γενικα Ελληνες εχει απο δω και απο κει σε διαφορους server οπως Kazzak,Twilight Hammer,Silvermoon,Silvanas και Lightnings Blade ισως(δεν ξερω ravencrest).

 

Απλα να ξεκαθαρισουμε οτι δεν μιλαμε για επιπεδα Lineage που εγραφες κανονικα και στο chat και οπου να κοιταξεις οι περισσοτεροι ηταν Ελληνες


Επισης οσον αφορα τον Genjuros ή αλλιως και Greekjuros(και στον Killrog παλια ειχε λιγους Ελληνες)μεχρι τα 70 με αρχες 80 ειχε αρκετους Ελληνες.Ειναι το καλυτερο παραδειγμα του πως ενας server καταστρεφεται αν εχει κυριως Ελληνες.Πραγματικα οι περισσοτεροι ξενοι ειχαν τρελαθει απο το πολυ spam στα greeklish στο server με αποτελεσμα στο πρωτο free transfer να εφυγαν ολοι.

 

Τωρα ο server ειναι απο τους πιο αδειους server στο παιχνιδι.


Επειδη ασχολουμαι μπολικα χρονια με το Wow πραγματικα και εγω με αυτη τη νοοτροπια ξεκινησα στις αρχες των 70(περιπου 2006 και 2007)και απο τοτε μακρυα και αγαπημενα απο Ελληνες.Πιο παλιοχαρακτηρες στο παιχνιδι αυτο δεν εχω ξαναπετυχει τοσο πολυ ασχημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν παλι θες να εισαι ''περιφανος'' για την Ελληνικη guild που εισαι(και ενα παραδειγμα του τι εγραφα πιο πανω)να http://eu.battle.net/wow/en/character/silvermoon/Doykas/simple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παλι θες να εισαι ''περιφανος'' για την Ελληνικη guild που εισαι(και ενα παραδειγμα του τι εγραφα πιο πανω)να http://eu.battle.net/wow/en/character/silvermoon/Doykas/simple

 

lmao

 

TSEM4VF.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Ψαχνομαστε με τον φιλο μου να ξεκινησουμε ενα mmorpg να λιωσουμε λιγο παρεα. Μπορει να ειναι ειτε free to play ειτε buy to play, αλλα οπωσδηποτε δε θελουμε να εχει subscription και θα θελαμε να αποφυγουμε οσο το δυνατον περισσοτερο την φαση pay to win. 

 

Οσον αφορα το gameplay και το τι ζηταμε απο το παιχνιδι, να πω οτι ειμαστε ισορροπημενοι, δηλαδη παιζουμε και pvp και pve, με μια ελαφρα κλιση προς το δευτερο. Απο την μικρη ερευνα που εχω κανει εχω δει τα guild wars 2, rift, tera, teso. Οποιαδηποτε προταση ειναι ευπροσδεκτη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guild Wars 2 είναι καλό για παρέα. Το TESO μου αρέσει περισσότερο προσωπικά, αλλά σε κάποιες φάσεις που κάνεις κάποια quests από το main storyline δεν θα μπορεί να βοηθήσει ο ένας τον άλλο (δεν ξέρω αν το έχουνε αλλάξει από τότε που το παιξα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ξερουμε για το revelation ? 

 

Ότι αργεί. :P

 

Απο θεμα ποικιλιας (quest, εξοπλισμος κλπ) ποιο απο τα δυο θα ελεγες οτι εχει περισσοτερη?

 

Από ποικιλία στα quests ίσως το GW2, αλλά είναι πολύ διαφορετικά στο στυλ και το ESO είναι περισσότερο story focused θα έλεγα και όλα τα quests είναι voice acted κλπ. Από ποικιλία στον εξοπλισμό το ίδιο πάνω κάτω μου φαίνονται, αλλά δεν έχω παίξει endgame ESO για να έχω πλήρη άποψη.

 

Γενικά ESO θα πρότεινα σε κάποιον που του αρέσει να παίζει ένα ΜΜΟ λιγάκι και σα να παίζει ένα single player rpg, λόγω του ότι έχει ένα τέτοιο feeling. Το Guild Wars 2 πιστεύω είναι πιο κατάλληλο για παρέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι αργεί. :P

 

 

Από ποικιλία στα quests ίσως το GW2, αλλά είναι πολύ διαφορετικά στο στυλ και το ESO είναι περισσότερο story focused θα έλεγα και όλα τα quests είναι voice acted κλπ. Από ποικιλία στον εξοπλισμό το ίδιο πάνω κάτω μου φαίνονται, αλλά δεν έχω παίξει endgame ESO για να έχω πλήρη άποψη.

 

Γενικά ESO θα πρότεινα σε κάποιον που του αρέσει να παίζει ένα ΜΜΟ λιγάκι και σα να παίζει ένα single player rpg, λόγω του ότι έχει ένα τέτοιο feeling. Το Guild Wars 2 πιστεύω είναι πιο κατάλληλο για παρέα.

Με καλυψες, ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΙΣ ΙΖ ΣΠΑΑΡΤΑΑΑΑΑ

 

εχμ..

 

Ενδιαφέρον φαίνεται. :) Αλλά από τα animations κλπ φαίνεται επίσης ότι έχει πολύ δουλειά ακόμη από μεριάς development και έχουν αρχίσει να κουράζουν οι εταιρίες που βγάζουν παιχνίδια early access ολοένα και πιο νωρίς. Θα δείξει από τις αντιδράσεις μόλις βγει. Έχει 1,5 μήνα ακόμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαλανε θα σου προτεινα να ξεκιναγες καμια σειρα καλυτερα(εστω μεχρι να βγει το Battlefield ξερω γω)απο το να κοιταζεις οτι σαβουρα κυκλοφορει στο internet. Τα ειπαμε και σε προηγουμενες σελιδες και εγω και οι υπολοιποι αλλα μυαλο δεν λες να βαλεις :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαλανε θα σου προτεινα να ξεκιναγες καμια σειρα καλυτερα(εστω μεχρι να βγει το Battlefield ξερω γω)απο το να κοιταζεις οτι σαβουρα κυκλοφορει στο internet. Τα ειπαμε και σε προηγουμενες σελιδες και εγω και οι υπολοιποι αλλα μυαλο δεν λες να βαλεις :P

συζήτηση κάνουμε.. Για εσένα όλα είναι σκουπίδια εκτός το wow.. Δες το Stanger things. Τέλος θα λιώσω gta online hahaha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συζήτηση κάνουμε.. Για εσένα όλα είναι σκουπίδια εκτός το wow

Δεν ειμαι πια 15-18χρονων για να εχω ορεξη να ψαχνω οτι χαζο mmo βγαινει να σου πω την αληθεια.Ασε που δοξα το Θεο στο pc πλεον υπαρχει τεραστια ποικιλια ποιοτικων παιχνιδιων.

 

Οσο για το αλλο που γραφεις να σου πω μονο οτι παλι καλα που υπαρχει το Wow,Final Fantasy 14 και λιγο το guild wars σαν mmo και θυμομαστε που και που οτι υπαρχει ακομα και αυτη η κατηγορια παιχνιδιων. Γιατι ολα τα αλλα πανω κατω....

Έχω μεγάλη περιέργια ρε συ galane πώς ακριβώς ψάχνεις για mmo.

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά το Bless online για παράδειγμα είναι το κλασσικό KR σκουπίδι και το Gloria Victis είναι ένα πολύ niche mmorpg που θα απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο και περιορισμένο κοινό.

 

Όπως σε έχω κόψει ψάχνεις για το επόμενο Lineage/Guild Wars/FinalFantasy/World of Warcraft το οποίο όμως δεν υπάρχει στον ορίζοντα.

 

Τα μόνα mmorpg που φαίνεται να έχουν κάποιο potential άσχετα με το πότε και αν θα βγουν είναι:

- το Lost Ark, το Lineage Eternal (που δεν είναι το κλασσικό mmorpg αλλά μια μίξη diablo-mmo)

- το Chronicles of Elyria που επίσης φαίνεται ιδιαίτερο mmo και πολύ χλωμό το κόβω να κάνει πάταγο.

- το Crowfall που είναι το μόνο σοβαρό wow-clone στον ορίζοντα

- το Revelations Online που 99,9% θα είναι η κλασσική KR πίπα αλλά αφήνω μικρό ενδεχόμενο να μην είναι

Αυτά.

 

Κάτι Camelot Unchained, Gloria Victis, Albion Online, Bless Online είναι παιχνίδια που δεν έχουν λόγο ύπαρξης.

 

Galane καταλαβαίνω τον πόνο σου και την κάψα σου να βρεις ένα νέο MMORPG που θα σε απορροφήσει αλλά φίλε ήμουν και γω στη θέση σου και τσάμπα παιδεύεσαι. Δε ξέρω ποια εμπειρία ήταν αυτή που σε έβαλε στα mmo πριν μερικά χρόνια και προσπαθείς να ξαναζήσεις ακριβώς το ίδιο συναίσθημα αλλά ξέχασέ το.

Πρώτον σίγουρα έχουν περάσει κάποια χρόνια και έχεις μεγαλώσει και δεύτερον μετά από τόσα mmorpg που έχεις δοκιμάσει το βλέπω απίθανο στο κοντινό μέλλον να βρεις κάτι που πραγματικά θα σε εκπλήξει. Τουλάχιστον για μένα αυτό ισχύει.

 

Τώρα από κει και πέρα η συμβουλή μου και για σένα και για οποιονδήποτε άλλο είναι σε αντίστοιχη φάση είναι να δεις παιχνίδια που ήδη υπάρχουν που ίσως δε τους έδωσες τη δέουσα σημασία:

- Diablo 3. Με τα καλά του και τα στραβά του μπορεί να σου προσφέρει ένα πολύ όμορφο gameplay και είναι μια ωραία casual εμπειρία.

- Path of exile. Το πιο "βαθύ" action rpg που έχω παίξει. Αγγίζει το τέλειο σε επίπεδο itemisation/economy. Βέβαια, για να το απολαύσεις πλήρως θέλει σοβαρό commitment, αρκετό διάβασμα και 2-3 wasted χαρακτήρες μέχρι να καταλάβεις τι κάνεις.

- FF14. Εξαιρετικό παιχνίδι αν μπεις σε διαδικασία να απολαύσεις τον κόσμο του. Δεν είναι της κατηγορίας "μπαίνω και πίου πίου μέχρι να ευχαριστηθεί η καρδιά μου". Αν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια με σοβαρή ιστορία που θα κάτσεις να διαβάσεις τι λένε τα ρημαδοquest και γενικά αν κατανοείς τι είναι final fantasy είναι must. Δεν έχει pvp.

- WoW. Όπως και συ και γω το σνομπαρα και ποτέ δεν ασχολήθηκα σοβαρά μέχρι πριν ένα μήνα. Έχοντας αφιερώσει χρόνο και χρήματα σε σκουπίδια τύπου BnS/BDO/ΟτιδήποτεΆλλοΚυκλοφόρησεΤαΤελευταία12χρόνια κατάλαβα γιατί αυτό το παιχνίδι έχει 20πλάσιους χρήστες από το 2ο. Μπορεί να μη φαίνεται όσο skilled τα εντυπωσιακά "action mmorpg" που έχεις συνηθίσει αλλά πίστεψέ με είναι 20 φορές πιο βαθυ.

- Μη κολλάς γενικότερα σε mmorpg ΜΟΝΟ. Υπάρχουν παιχνίδια όπως το Grim dawn που ανέφερες, το Witcher 3, το Fallout 4 που είναι must-play και η εμπειρία τους προσεγγίζει μια mmorpg εμπειρία πολύ περισσότερο από τα σκουπίδια που έχεις παίξει.

Στα γραψε αλλωστε και καποιος αλλος 2 σελιδες πιο πισω αλλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...