Προς το περιεχόμενο

MMORPG (Αγαπημένα, Προτάσεις, Απορίες)


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειμαι πια 15-18χρονων για να εχω ορεξη να ψαχνω οτι χαζο mmo βγαινει να σου πω την αληθεια.Ασε που δοξα το Θεο στο pc πλεον υπαρχει τεραστια ποικιλια ποιοτικων παιχνιδιων.

 

Οσο για το αλλο που γραφεις να σου πω μονο οτι παλι καλα που υπαρχει το Wow,Final Fantasy 14 και λιγο το guild wars σαν mmo και θυμομαστε που και που οτι υπαρχει ακομα και αυτη η κατηγορια παιχνιδιων. Γιατι ολα τα αλλα πανω κατω....

Ποιος είναι 14 δίλαδη? Κάτσε γιατί μπερδεύεις κάποια πράγματα. Το ότι θέλω να παίζω τα πάντα για να τα δοκιμάζω τι σου λέει? Το archeage ήταν το τελευταίο καλό Game για εμένα και το χάλασε η τριον το έχω πει πολες φορές.. Το wow πολύ καλό αλλά δεν με τραβάει ποια. Αυτό μου φενεται για 15 χρόνα.. Απλά δοκιμάζω τα πάντα. Δεν παίζω τιπτ γιατί δνε με τραβάει τιπτ... Περιμένω lost Ark. Lineage eternal. Mu legend. Και θα δοκιμάσω και revelation αλλά είναι λίγο p2w έμαθα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιος είναι 14 δίλαδη? Κάτσε γιατί μπερδεύεις κάποια πράγματα. Το ότι θέλω να παίζω τα πάντα για να τα δοκιμάζω το σου λέει? Το archeage ήταν το τελευταίο καλό Game για εμένα και το χάλασε η τριον το έχω πει πολες φορές.. Το wow πολύ καλό αλλά δεν με τραβάει ποια. Αυτό μου φενεται για 15 χρόνα.. Απλά δοκιμάζω τα πάντα. Δεν παίζω τιπτ γιατί δνε με τραβάει τιπτ... Περιμένω lost Ark. Lineage eternal. Mu legend. Και θα δοκιμάσω και revelation αλλά είναι λίγο p2w έμαθα

Σου ειπα οτι ορεξη γενικα να ειμαι ανυπομονος για νεα κυκλοφορια mmo την ειχα σε μικροτερη ηλικια που ηταν και αλλες οι εποχες του pc gaming. Οσο για το παραπανω που λες,εκτως οτι αυτο που σημειωσα δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο, δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο καποιος να δοκιμαζει τα παντα απο την στιγμη που δεν του τραβανε το ενδιαφερον.

 

Συνηθως οταν δοκιμαζεις κατι ειναι γιατι εχει καποια στοιχεια που σε τραβανε να θες να δεις αν αξιζει ή οχι.

 

Επισης οπως εχω ξανααναφερει αυτη την στιγμη η καλυτερη 3αδα πιο αξιολογων mmo ειναι τα Wow,FF14 και GW2. Αν δεν σε γεμιζει καποια απο αυτα σε pve ή pvp(αναλογα τι κοιτας)τοτε κανενα mmo δεν προκειται να σε κρατησει για καποιο διαστημα και παντα θα τα παρατας το ενα μετα το αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δοκιμάζω τα πάντα Για να δω αν έχει κάποιο ενδιαφέρον. Πως θα ξέρεις αν είναι ενδιαφέρον αν δεν δοκιμασίες. Και την 3δα συμφωνώ.. Τα έχω δοκιμάσει wow δοκίμασα να ξεκινήσω παλιότερα αλλά δεν με τράβηξε.. Τώρα πια είναι αργά... Gw2 κάνα μήνα με κράτησε... Δεν έχει ενδιαφέρον εννοώ είναι πολύ καλά στημένο... Δεν μου άρεσαν τα effe skills κτλπ... Final fantasy.. Ειναι pve γιαυτό δεν... Κράτησε 5 μέρες βαρέθηκα... Άρα δεν βρίσκω κακκο να ψάχνω και να δοκιμάζω κάτι καινούργιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος σου εχω ξαναπει κατι που εκει ειναι και το προβλημα που εχεις γενικα με τα mmo παιχνιδια που δεν σε κρατανε οπως λες.

 

Ο λογος για τον οποιο και το Wow τοσα χρονια αλλα και το FF εχουν ξεχωρισει και κρατανε τους παικτες ειναι γιατι ειναι κυριως Pve παιχνιδια. 

 

Εσενα σου αρεσει αποκλειστικα το Pvp.Ε pvp mmo δεν μπορουν να κρατησουν τον κοσμο για καιρο γιατι ειναι τετοια η φυση τους.Το ιδιο πραγμα γινεται και με τα Fighting παιχνιδια τυπου Street Fighter και Mortal Kombat. Αν μετα απο το αρχικο διαστημα αγορας δεν τα παρεις στα σοβαρα και θελεις να πας παραπανω στο ranked στον μηνα πανω(ή και λιγοτερο)θα το εχεις βαρεθει/παρατησει.


Γιαυτο το λογο αλλωστε και για μενα(και για τον περισσοτερο κοσμο)τα περισσοτερα κορεατικα mmo ειναι σκουπιδια.Γιατι πολυ απλα οι κορεατες ειναι περισσοτερο της νοοτροπιας ποσοτητα>ποιοτητα,γιαυτο και κυκλοφορουν καθε 3 και λιγο διαφορετικο mmo(pvp κλασσικα)παιχνιδια. Γιαυτο και ο κοσμος αργα ή γρηγορα τα βαριεται ή δεν μπορει να δεθει με αυτα και να αφιερωσει χρονο σε αυτα.

 

Επισης δεν υπαρχει και καμια αναγνωριση απο αυτα τα παιχνιδια. Αν πχ καταφερεις να ξεχωρισεις στο WOw σε pve ή pvp επιπεδο,σου ανοιγουν οι πορτες να πας σε τουρνουα ή να ξεκινησεις streaming κλπ Εχεις και μια αναγνωριση ας το πουμε ετσι(ολως τυχαιως αν εχεις δει τους περισσοτερους streamers σε διαφορα παιχνιδια που παιζουν επαγγελματικα οι περισσοτεροι απο αυτους το εχουν δηλωσει οτι περασαν απο το wow,αλλοι σε pvp αλλοι σε pve).


Εγω προσωπικα εχασα οτι ενδιαφερον ειχα για το ειδος των mmo οταν ειδα μεγαλα ονοματα με τεραστιο υλικο απο πισω τους οπως το Elder Scrolls και Star Wars να πατωνουν τραγικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δοκιμάζω τα πάντα Για να δω αν έχει κάποιο ενδιαφέρον. Πως θα ξέρεις αν είναι ενδιαφέρον αν δεν δοκιμασίες. Και την 3δα συμφωνώ.. Τα έχω δοκιμάσει wow δοκίμασα να ξεκινήσω παλιότερα αλλά δεν με τράβηξε.. Τώρα πια είναι αργά... Gw2 κάνα μήνα με κράτησε... Δεν έχει ενδιαφέρον εννοώ είναι πολύ καλά στημένο... Δεν μου άρεσαν τα effe skills κτλπ... Final fantasy.. Ειναι pve γιαυτό δεν... Κράτησε 5 μέρες βαρέθηκα... Άρα δεν βρίσκω κακκο να ψάχνω και να δοκιμάζω κάτι καινούργιο

 

Δε χρειάζεται να τα δοκιμάσεις όλα στο 2016 για να δεις ποιο και αν έχει ενδιαφέρων.

 

1-2 googleαρίσματα να κάνεις μπορείς να δεις γιατί είναι σκουπίδια αυτά που βγήκαν, βγαίνουν και πρόκειται να βγούν. Αν έχεις δοκιμάσει όπως λες κάθε σκουπίδι που κυκλοφορεί τότε μπορείς και μόνος σου να κρίνεις από βιντεάκια γιατί είναι σκουπίδι για παράδειγμα το Bless Online.

 

Επίσης, αν ψάχνεις για pvp παίξε moba. Από όποια οπτική και αν το δεις ποτέ δε πρόκειται ένα mmorpg να έχει σοβαρό pvp γιατί απλά δεν είναι ο σκοπός του. Γίνεται για παράδειγμα το BnS (που πιστεύω έχει το καλύτερο action pvp) να φτάσει στο μικρό του δαχτυλάκι το Street Fighter?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να τα δοκιμάσεις όλα στο 2016 για να δεις ποιο και αν έχει ενδιαφέρων.

 

1-2 googleαρίσματα να κάνεις μπορείς να δεις γιατί είναι σκουπίδια αυτά που βγήκαν, βγαίνουν και πρόκειται να βγούν. Αν έχεις δοκιμάσει όπως λες κάθε σκουπίδι που κυκλοφορεί τότε μπορείς και μόνος σου να κρίνεις από βιντεάκια γιατί είναι σκουπίδι για παράδειγμα το Bless Online.

 

Επίσης, αν ψάχνεις για pvp παίξε moba. Από όποια οπτική και αν το δεις ποτέ δε πρόκειται ένα mmorpg να έχει σοβαρό pvp γιατί απλά δεν είναι ο σκοπός του. Γίνεται για παράδειγμα το BnS (που πιστεύω έχει το καλύτερο action pvp) να φτάσει στο μικρό του δαχτυλάκι το Street Fighter?

Αμα θες pvp μην παίξεις mmo παίξε moba για παράδειγμα ένα fighting game. O.O 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι μια χαρά ικανοποιούμαι και ευχαριστιέμαι τα διάφορα MMO που βγαίνουν. Δεν είναι να τα παντρευτείς, παιχνίδια είναι. Απλά δεν μπορούν τα ΜΜΟ να ικανοποιήσουν όλες τις επιθυμίες και τα γούστα ανά πάσα στιγμή. Επομένως κι εγώ θα σου πρότεινα galanοs να κοιτάξεις και τίποτα άλλο. Υπάρχουν κι άλλες κατηγορίες παιχνιδιών.

 

Εγω προσωπικα εχασα οτι ενδιαφερον ειχα για το ειδος των mmo οταν ειδα μεγαλα ονοματα με τεραστιο υλικο απο πισω τους οπως το Elder Scrolls και Star Wars να πατωνουν τραγικα.

 

Μην κάνουμε ισοπεδωτικές δηλώσεις, όταν ένα παιχνίδι έχει σχεδόν 1mil ενεργούς παίχτες και έχει πουλήσει πάνω από 7 mil αντίτυπα δεν μπορεί κανείς να πει ότι πάτωσε. Για το ESO μιλάω. Δεν σημαίνει ότι οτιδήποτε δεν έχει τα μεγέθη του WoW είναι πάτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κάνουμε ισοπεδωτικές δηλώσεις, όταν ένα παιχνίδι έχει σχεδόν 1mil ενεργούς παίχτες και έχει πουλήσει πάνω από 7 mil αντίτυπα δεν μπορεί κανείς να πει ότι πάτωσε. Για το ESO μιλάω. Δεν σημαίνει ότι οτιδήποτε δεν έχει τα μεγέθη του WoW είναι πάτος.

Δεν ειναι ισοπεδωτικες δηλωσεις αλλα πραγματικοτητα. Δες πως ηταν το παιχνιδι οταν πρωτοκυκλοφορησε και γιατι και αυτο μεσα σε λιγο χρονικο διαστημα εβγαλε την συνδρομη που ειχε. Το παιχνιδι αντικειμενικα για το lore και την προιστορια των Elder Scrolls παιχνιδιων ηταν και ειναι απογοητευση. Αυτο αλλωστε μας ενδιαφερει εμας.Η αντοχη στον χρονο που δεν εχει.

Παλι καλα που αλλαξανε και το μοντελο αγορας γρηγορα γιατι ηδη το παιχνιδι αν και του 2014 γρηγορα ξεχαστηκε.

Τελος τα mmorpg γιαυτο ακριβως το λογο ξεχωρισαν. Γιατι σε αντιθεση με τα προηγουμενα παιχνιδια της τοτε εποχης,ηταν τεραστια.

 

Τωρα βλεπουμε ομως παιχνιδια οπως τα Dragon Age,το Dragons Dogma και κυριως το Witcher 3 ,πως εχουμε ψιλο γεμισει με Open world  Rpg παιχνιδια τον τελευταιο καιρο απο οτι ειχαμε παλια(και ας μην εχουν το online)

 

To skyrim χαρη στα πολλα mods που εχουν βγει ο κοσμος το παιζει μεχρι και σημερα τοσο πολυ που ειναι στα παιχνιδια με τον περισσοτερο κοσμο που το παιζουν στο Steam.Και μιλαμε για παιχνιδι offline του 2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που έπεσε το ESO ήταν λόγω κακού marketing. Επίσης το να έχεις content κλειδωμένο σε παιχνίδι με subsciption και ήδη υψηλή τιμή ήταν κάκιστη επιλογή και το θάψανε όλοι λόγω αυτού πριν καν το παίξουν. Ακόμη κι εγώ άργησα πολύ να το δοκιμάσω εξαιτίας αυτού.

 

Από πλευράς περιεχομένου το παιχνίδι είναι από τα πιο προσεγμένα ever. Φυσικά δεν μπορεί να είναι του επιπέδου των single player ES, πες μου ένα ΜΜΟ που να είναι. Και μόνο που περίμεναν κάποιοι κάτι τέτοιο από ένα ΜΜΟ δείχνει ασχετοσύνη από μερίδα του community. Όμως για τα δεδομένα των ΜΜΟ παραμένει από τα top για μένα σε setting, lore και συνολική ατμόσφαιρα. 

 

Τώρα το αν δεν έχει τον κόσμο που είχε αρχικά τι μας νοιάζει; Τον ίδιο κόσμο συναντάς ingame και από πλευράς ποιότητας και περιεχομένου βελτιώνεται συνεχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε πατε καλά? Τι street fighter λέτε? Επίδει μου άρεσει το pvp παραπάνω από το pve σημαίνει τραβά παίξε street fighter? Επίδει ειναι ανάπηροι όλοι οι publisher και κάνουνε το κάθε παιχνίδι p2w και χαλάνε ότι καλό βγαίνει? Τι σχέση έχει αυτό που λέτε? Moba παίζω paragon και είναι πολύ καλό.. Εχω παίξει και πάρα πάρα πολύ Dota και hon. Αλλά δνε έχει σχέση το mmo με την Moba γιατί τα κάνετε τουρλου? Fulgore το καλύτερο mmo στην ιστορία είναι το lineage και ήταν pvp. Το gw2 που είναι τόσα χρόνια στη κορυφή τον ratings είναι pvp.. Έχει ελάχιστο pve... Δεν συμφωνώ ότι πρέπει να έχει pve για να κρατήσει ένα mmo.... Επισεις αν και δνε έχω παίξει wow. Όσοι έχουν παίξει λένε ότι η καλύτερη εποχή του ήταν lich King για το pvp του.. Δεν ξέρω αν έχω σωστά εδώ :ρ τεσπα δεν συμφωνώ σονι ντε επίδει δεν υπάρχει κάποιο αξιόλογο mmo τραβά παίξε moba η steer fighter..

 

Και edit : θέλετε να μην κάνω ποστ σε αυτό το topic ότι mmo βρίσκω? Δεν έχω θέμα εγώ για ενημέρωση τα βάζω :ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλύτερο mmo στην ιστορία είναι το lineage και ήταν pvp. Το gw2 που είναι τόσα χρόνια στη κορυφή τον ratings είναι pvp.. Έχει ελάχιστο pve... Δεν συμφωνώ ότι πρέπει να έχει pve για να κρατήσει ένα mmo.... Επισεις αν και δνε έχω παίξει wow. Όσοι έχουν παίξει λένε ότι η καλύτερη εποχή του ήταν lich King για το pvp του.. Δεν ξέρω αν έχω σωστά εδώ :ρ τεσπα δεν συμφωνώ δεν υπάρχει κάποιο αξιόλογο mmo τραβά παίξε moba η steer fighter..

Ποιο ειναι το καλυτερο mmo στην ιστορια? :lol:  :lol: Να εισαι καλα που μας εκανες και γελασαμε βραδυατικα(ειδικα αφου δεν εχεις παιξει Wow κιολας.....)

 

Δεν συμφωνεις οτι πρεπει να εχει pve για να κρατησει ενα mmo?Ρε Γαλανε συγνωμη αλλα η κατηγορια λεγεται mmorpg.

Ειναι δυνατον να μιλαμε για mmorpg χωρις καθολου Pve?Τι ειναι αυτα παλι που καθεσαι και γραφεις ή μαλλον να το πω καλυτερα αφου δεν σε ενδιαφερει καθολου το pve(αφου ακομα και το Witcher 3 το βαρεθηκες στο 10λεπτο οπως ειπες και ουτε το Wow/Final Fantasy σε τραβανε),πες μας σε τι διαφερει τοσο πολυ αυτο που λεμε απο τα fighting παιχνιδια?

 

Pvp σημαινει player versus player ξερεις οτι δηλαδη ισχυει και στα fighting παιχνιδια ή εν μερη και στα moba. Αρα μην καταλαβαινεις αλλα πραγματα απο αυτα που γραφονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@galanos

 

Κοιταξε το Battlerite αν ψαχνεις καθαρο PvP , βγαινει συντομα στο Steam 

Προοριζεται για διαδοχος του Bloodline Champions που ηταν το απολυτο pvp game 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δω atallos1 thnx όχι ρε fullgore δεν είπα αυτό... Είπες ότι για να ειναι ένα mmorpg καλό. Πρέπει να έχει αποκλειστικά φουλ pve να κρατάει κόσμο. Και σου απάντησα ένα πολύ καλό mmo στην ιστορία είναι το l2.. Απόψεις είναι αυτές ρε. Αν μας άρεσε σε όλους το ίδιο θα παίζαμε όλοι wow..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pvp σημαινει player versus player ξερεις οτι δηλαδη ισχυει και στα fighting παιχνιδια ή εν μερη και στα moba. Αρα μην καταλαβαινεις αλλα πραγματα απο αυτα που γραφονται.

Άρα και τα rts με multi, και τα fps, και το pong και το σκάκι και το ποδόσφαιρο δεν θα τα εξισώσεις ολα όμως υπάρχει ενα βασικό λάθος ο όρος αυτός δεν χρησιμοποιειται σε κανένα απ αυτά σχεδόν πότε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανουμε ομως ενα κοπο να διαβαζουμε προηγουμενα σχολια μην βγαζουμε βιαστηκα συμπερασματα μερικοι.....

Γραφτηκε στην σελιδα 60 το εξης(που αναφερεται μεχρι και στην τελευταια σελιδα πανω σε αυτο)

δεν κολλάω γενικά με. Τα mmo απλά μόνο τα mmo δεν έχουν τέλος . Γενικά. Ειμαι pvp player και μόνο online φυσικά... Τα άλλα. Όλα τα βαριέμαι πολύ γρήγορα.. Δοκιμάζω σχέδον τα πάντα... Diablo 3 ήμουν φαν από παλιά... Αλλά. Το 3 ήταν φαιλ και το βαρέθηκα γρήγορα.. Witcher πολυ καλό.. Βρέθηκα όμως στο 15 λεπτό.. Patch of exile φαιλ για εμένα :ρ φτηνή αντιγραφή.., ff14 πολυ καλό. Αλλά δεν έχει pvp... Και παλι περνάω μια φάση.. Δοκιμάζω τα πάντα.. Μέχρι να βγει αξιόλογο mmo... Πχ dayz. Paragon. Dead rising. Κτλπ κτλπ

Οταν λοιπον καποιος γραφει τα παραπανω τι ακριβως να πουμε πανω σε αυτο?

Το diablo 3 και το path of exile(τα καλυτερα στο ειδος τους)τα βγαζει μαπα.

Το witcher 3 απο τα καλυτερα στο ειδος του(αν και δεν ειναι Online οπως αλλωστε κοιταζει)το βαρεθηκε και αυτο γρηγορα.

Final Fantasy 14 δεν τον ενδιαφερει επειδη εχει περισσοτερο pve.

Wow δεν τον ενδιαφερει γιατι το βρισκει για 15χρονα παιδια(οτι δηλαδη οσοι ξεχωριζουν στις arenes ειναι 15χρονων ε....)

 

Ε συγνωμη αλλα ειμαι ο μοναδικος που δεν βλεπει φως στο τουνελ?

Μετα εχει νοημα που γραφει οτι τα δοκιμαζει ολα?

Ποιο mmorpg παιχνιδι θα βγει που μονο με το pvp θα μπορεσει να τον κρατησει για καιρο σε αυτο?

Αυτο λεμε τοση ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...