Προς το περιεχόμενο

MMORPG (Αγαπημένα, Προτάσεις, Απορίες)


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, Sartiv είπε

To κακο με το SWTOR ειναι οτι δεν εχει end-game, και επισης σε πολλα πραγματα θελει team. 

 

εξαρταται πολυ το πως παιζεις. εγω πχ παιζω σχεδον μονο solo το παιχνιδι 10 χρόνια κ σποραδικα με κανενα φιλο. Με εξαιρεση τα operations και καποια legendary beasts κ λιγα end game elite weekly/monthly missions, δεν υπαρχει τιποτα αλλο που δε μπορεις να παιξεις μονος. Τα operations ειναι ωραιο πραγμα αλλα εκει θελει σιγουρα οργανωμενη ομαδα, ειναι μεγαλα raids δε πας χυμα. Το καλο ειναι οτι τα αλλα raids του παιχνιδιου βγαινουν σχετικα ανετα με ενα random team asignment αρκει να νιωθει ο healer. Το υπολοιπο elite υλικο ειναι για crafters και min/maxers που εμενα μου ειναι πολυ αδιαφορο στα περισσότερα οποτε περα απο ενα πρωτο run, δε ξανασχολουμαι σχεδον ποτε μαζι του.

Στην παρουσα κατασταση του παιχνιδιου, για να δεις ολο το content της ιστοριας για ενα μονο class θελεις περιπου 150ωρες (παραπανω αν εισαι νεος παιχτης). Νομιζω ειναι πολυ καλη διαρκεια για ενα solo παιχτη. Κ μετα αν θελει να δει κ τα υπολοιπα ε μπορει να θυμηθει οτι ειναι ΜΜΟ και να παιξει κ με αλλους. Αλλιως, κανει νεο class κ βλεπει μια εντελως αλλη ιστορια :) 

Το "θεμα" του endgame κατ εμε ειναι το loot. εχει κολλησει η βελονα εδω κ χρονια κ δε βγαίνει τιποτα δυνατότερο. βγαινουν διαφορετικα skins κ ψιλολογια αλλα ξεκαθαρα το παιχνιδι δεν ειναι για min-max παιχτες, αυτοι πρεπει να δουν κατι αλλο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παιξει 1 χρονο απο το release του SWTOR, ειχα καθαρισει κιολας το 1ο operation τοτε. Απ ο,τι βλεπω, εχει αλλαξει πολλα πραγματα. Αληθεια, συνεχιζει να ανανεωνει το περιεχομενο σταθερα;

 

Προς το παρον παντως παιζω χαλαρα οποτε εχω χρονο (που ειναι ελαχιστος) το Final Fantasy XIV, δεν ειναι καθολου μα καθολου ασχημο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sartiv είπε

Ειχα παιξει 1 χρονο απο το release του SWTOR, ειχα καθαρισει κιολας το 1ο operation τοτε. Απ ο,τι βλεπω, εχει αλλαξει πολλα πραγματα. Αληθεια, συνεχιζει να ανανεωνει το περιεχομενο σταθερα;

 

Προς το παρον παντως παιζω χαλαρα οποτε εχω χρονο (που ειναι ελαχιστος) το Final Fantasy XIV, δεν ειναι καθολου μα καθολου ασχημο..

Εχει αλλαξει παρα πολυ σε σχεση με τον πρωτο χρονο. πλεον ειναι πιο βατο το solo και ανεβαινεις lvl πολυ πιο γρηγορα, ενώ συμμαζεψαν πολυ τα elite missions στους αρχικους πλανητες να ειναι πιο λογικα.
Απο εκει κ περα, ναι συνεχιζουν και βγαζουν υλικο που προχωραει την ιστορια σταθερα. Πριν λιγο καιρο βγηκε το νεο μεγαλο update με νεα missions και αποστολες (πρεπει να ηταν αλλες 4-5 ωρες solo και Χ ωρες εξτρα υλικου endgame) ενω τα Χριστουγεννα περιμένουμε το επόμενο μεγάλο expansion που λογικα εκει θα δωσει μπολικο πραγμα.
Αν πεις οτι το αρχικο campaign ενος class ειναι 50 ωρες, ε για να τελειωσεις κ ολο το επόμενο υλικο που εχει βγει, θες αλλες 80. Εχει βγει μπολικο πραγμα και γενικα υπαρχουν και διαφορα τμηματα πολυ καλης γραφης (οχι ολα φυσικα, αλλα αρκετα)

 

Για το FF14, ναι ειναι εξαιρετικο παιχνιδι. Κ με το μεγαλο revamp που εκαναν πριν μερικα χρονια που πεταξαν περιπου το 1/3 του filler υλικου απο side missions, εκαναν το παιχνιδι πολυ πιο ομαλο σε εξέλιξη και ανετο. Εχω λιωσει μεχρι κ τα δυο πρωτα expansion αλλα δεν εχω συνεχισει. Και στο 11 ειχα καει για παρα πολλα χρονια αλλά πλέον ο χρόνος για gaming ειναι πολυ λιγοτερος και mmo δυσκολα ακουμπαω.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
3 ώρες πριν, GhostDel είπε

Για καποιον π τ αρεσε τρελα το Witcher 3 και αρκετα το Skyrim μου εχει γυαλισει το ματι το Divinity 2...Θα μου αρεσει; 

εισαι σε λιγο λαθος θεμα γιατι κανενα απο αυτα τα 3 δεν ειναι MMO :P 

Περαν αυτου, το Divinity OS 1 και 2 ειναι απο τα καλυτερα RPGs ολων των εποχων. σιγουρα δεν ειναι για ολους γιατι ειναι turnbased κ πολυ πιο περιπλοκα απο αυτα που ανεφερες αλλα για εμενα ειναι εξαισιες παιχνιδαρες που καθε rpg gamer πρεπει να δει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Skywalker333 είπε

εισαι σε λιγο λαθος θεμα γιατι κανενα απο αυτα τα 3 δεν ειναι MMO :P 

Περαν αυτου, το Divinity OS 1 και 2 ειναι απο τα καλυτερα RPGs ολων των εποχων. σιγουρα δεν ειναι για ολους γιατι ειναι turnbased κ πολυ πιο περιπλοκα απο αυτα που ανεφερες αλλα για εμενα ειναι εξαισιες παιχνιδαρες που καθε rpg gamer πρεπει να δει.

Μπορεί και να εννοεί το actual Divinity II, το οποίο επίσης δεν είναι ΜΜΟ αλλά Action/RPG. Και σε αυτή την περίπτωση αξίζει φουλ, εξαιρετικό παιχνίδι με ίσως το αγαπημένο μου soundtrack και δυστυχώς πολύ underappreciated, μακάρι να είχαν συνεχίσει σε αυτό το στυλ τα Divinity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ΜΜΟ επιλογη

Ξερω ανοιγω μεγαλο θεμα αλλα εχω χαθει λιγο απο την "αγορα" τελευταια. 
Παλιοτερα ειχα λιωσει σε L2, wow & Diablo
Ψαχνω να βρω κανενα MMO που να αξιζει να ασχοληθω. 
Σημαντικο για μενα ειναι το community εκτος των αλλων. 

Καμια προταση. Υπαρχει κατι εκει εξω τωρα ή που αναμενουμε να βγει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Αρχες του ετους βγαινει το Lost Ark, του οποιου η closed beta μολις τελειωσε. Εξαιρετικα ενδιαφερον απ'οσο το επαιξα με πολυ διασκεδαστικο combat.

Βλεπω youtube video

Θυμιζει αρκετα Diablo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Επισης το παιχνιδι θα ειναι δωρεαν και χωρις συνδρομη!

edit: P2W game ειναι

Οσο ποιο πολλα πληρωνεις τοσο καλυτερος εισαι

 

 

Επεξ/σία από GBorb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spirit)earth)aflame είπε

WoW, ESO και GW2 oι πιο σοφές επιλογές για μένα. Η σειρά τυχαία. Τα δυο τελευταία χωρίς συνδρομή.

μαζι με αυτα τα τρια, θα προσθεσω τα:

-FF14 που εχει πλεον ξεπερασει  κ το WoW σε ημερήσιους χρηστες κ γινεται χαμος.
-SWOTOR που συνεχιζει δυναμικα 10 χρονια τωρα, παιζεται σε μεγαλο βαθμο δωρεαν. κ βγαινει συντομα κ νεο expansion.

-Path of Exile. αν θελει κατι σε Diablo, δεν υπαρχει καλυτερη επιλογη, ακομα και το Diablo το αφηνει στην ακρη :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...