Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Ένα χρόνο πλέον στο καρπό... μπορεί να μην έχει το Rolex στο dial αλλά είμαι παρα πολυ ευχαριστημένος.  Ένα χρόνο έχει φαει ξύλο,  έχει βουτήξει αρκετά μέτρα και δεν έχει καταλάβει τίποτα.

 

20180225_101114.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πούλησα τα περισσότερα από τα ρολόγια που είχα κυρίως λόγω κρίσης, τα περισσότερα ήταν της κατηγορίας των €500. Όταν τα πράγματα διορθώθηκαν, βρέθηκα τελικά χωρίς ούτε ένα ρολόι με GMT function, που με βόλευε στη δουλειά μου. Άρχισα λοιπόν να ψάχνω για ένα τέτοιο αναλογικό, αλλά εν τω μεταξύ τα standards μου είχα ανέβει και δεν μπορούσα να βρω κάποιο που να μου αρέσει σε λογική τιμή, το GMT master II μαλλον δεν θα το πάρω ποτέ... Είχα καταλήξει μεταξύ του υπέροχού Steinhart vintage GMT και κάποιου Glycine, μέχρι που είπα να ρίξω και μια ματιά στο...kickstarter. Εκεί, πέρυσι τον Μάρτιο, βρήκα το Trintec copilot zulu-01 GMT. Για να μην τα πολυλογώ, μετά από 7 μήνες παρέλαβα αυτό, €199, με το τελωνείο μέσα. Έχει αρκετά από τα τυπικά προσόντα ενός καλού ρολογιού (κρύσταλλο ζαφειρίου, αντιχαρακτική επίστρωση από μέσα, βιδωτή κορώνα), με μόνη έλλειψη για εμένα την απουσία αυτόματου μηχανισμού. Φυσικά δεν είναι Steinhart ή Glycine και το πήρα ως μεταβατικό μέχρι να βρω κάποιο αυτόματο GMT, αλλά τελικά με κέρδισε και σταμάτησα το ψάξιμο.

20171103_221221.jpg

Το zulu strap είναι aftermarket από εδώ, πάρα πολύ καλό.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2018 στις 10:56 ΜΜ, djuan1988 είπε

Tο Skx007 (και το skx013) είναι  ρολόι που οποίος ασχολείται με το "σπορ" έχει στη συλλογή του. Δηλαδή βλέπεις στα forum ρολογιών άτομα με Omega, Rolex, Zenith, ακόμη και Patek, που έχουν και ένα 007.

Δεν νομίζω κάποιος με ρολόγια των 1.500€ το λιγότερο, και λίγα λέω διότι τα ρολόγια που αναφέρεις κοστίζουν μερικές χιλιάδες ευρώ, να είχε Seiko των 200 ευρώ.

Ένας συλλέκτης με τέτοιο πρεστίζ δεν ασχολείται για αυτονόητους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτονόητους λόγους κάποιοι οι οποίοι είναι κάτοχοι ακριβών ρολογιών rolex, patek  κτλ ασχολούνται και με πιστά αντίγραφα πάντως.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d4mage είπε

Δεν νομίζω κάποιος με ρολόγια των 1.500€ το λιγότερο, και λίγα λέω διότι τα ρολόγια που αναφέρεις κοστίζουν μερικές χιλιάδες ευρώ, να είχε Seiko των 200 ευρώ.

Ένας συλλέκτης με τέτοιο πρεστίζ δεν ασχολείται για αυτονόητους λόγους.

Άλλο το τι νομίζεις εσύ και άλλο το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα.

Το 007 είναι legendary watch, είναι η εισαγωγή στον κόσμο των ρολογιών για τους περισσότερους που έχουμε τρέλα με τα ρολόγια. Αν δεν ασχολείσαι με το σπορ, απλά δεν μπορείς να καταλάβεις.

Επίσης ποιοι είναι οι αυτονόητοι λόγοι; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φιλο με ρολογαδικο στην Γλυφαδα και περα απο καποια πανακριβα ρολογια που εχει στην προσωπικη του συλλογη,αυτο που φοραει για καθε μερα ειναι ενα seiko skx007.

Λιγο πολυ ολοι οι συλλεκτες το εχουν αυτο ή την χελωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Για αυτονόητους λόγους κάποιοι οι οποίοι είναι κάτοχοι ακριβών ρολογιών rolex, patek  κτλ ασχολούνται και με πιστά αντίγραφα πάντως.

τα ψεύτικα είναι ψεύτικα , δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να ασχολείται κανένας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Για αυτονόητους λόγους κάποιοι οι οποίοι είναι κάτοχοι ακριβών ρολογιών rolex, patek  κτλ ασχολούνται και με πιστά αντίγραφα πάντως.

Με ποια λογική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, zio10 είπε

Με ποια λογική;

Φοράνε τις replica στην καθημερινότητά τους ενώ τα original μόνο σε ειδικές περιστάσεις τα οποία έχουν αποθηκευμένα σε χρηματοκιβώτια κτλ..

Replica βέβαια δεν είναι μόνο ρολόγια που πωλούνται στους πάγκους.

Φοβούνται για ατυχήματα, κλοπές ληστείες. Φθορές χτυπήματα. Για να φανταστείς εμένα μου έκλεψαν ένα Invicta  στην Ομόνοια επειδή νόμισαν ότι είναι rolex.

Έχουν γραφτεί πάρα πολλά για αυτό το θέμα στα διάφορα forum.

Αυτό δεν συμβαίνει και στα μουσεία; Εσείς νομίζετε ότι η μάσκα του Αγαμέμνονα που βλέπετε  πχ στο Εθνικό Αρχαιολογικό μουσείο είναι η original;

Ίσως και να μην είναι.

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Άλλο το τι νομίζεις εσύ και άλλο το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα.

Το 007 είναι legendary watch, είναι η εισαγωγή στον κόσμο των ρολογιών για τους περισσότερους που έχουμε τρέλα με τα ρολόγια. Αν δεν ασχολείσαι με το σπορ, απλά δεν μπορείς να καταλάβεις.

Επίσης ποιοι είναι οι αυτονόητοι λόγοι; 

Για σένα είναι Legendary Watch (wtf?) για μένα και τον υπόλοιπο κόσμο απλά ένα αξιόλογο ρολόι το οποίο αξίζει τα χρήματα που ζητάει, μη τρελαθούμε κιόλας.

Επίσης να σου υπενθυμίσω πως για το SKX007K2 ήμουν ένα βήμα πριν την αγορά, δεν το βγάζω άχρηστο, άλλα δεν μπορείς να μου κάνεις σύγκριση ένα Rolex με ένα Seiko, δεν μιλάμε για 100-200 ευρώ παραπάνω, μιλάμε για ΛΕΦΤΑ. Ναι, στο μπάτζετ των 200 ευρώ και 300 άντε και 400 μπορεί να πατήσει άνετα παραπάνω οπότε είναι vfm.

Άνθρωποι που ρίχνουν ένα σκασμό λεφτά για ένα αξεσουάρ και πόσο μάλλον όταν λες συλλέκτες που έχουν ΠΟΛΛΑ ΡΟΛΟΓΙΑ δεν ασχολούνται με ρολόγια των 200€. Εντ Οφ Στορι που λέμε δηλαδή.Αυτοί δεν είναι συλλέκτες, είναι αδιάφοροι.

Εάν έλεγες πως έχουν ένα SKX007 επειδή είναι απλά ωραίο αν και δεν στέκει διότι υπάρχει το αντίστοιχο Seiko σε Rolex δεν θα σου έλεγα τίποτα. Άλλα εσύ μιλάς για άτομα που έχουν κόλλημα και ψώνιο.

 

Επεξ/σία από d4mage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα εγω ξερω κοσμο με πανακριβα ρολογια που δε θα καταδεχονταν ποτε να φορεσουν μαϊμου. Και στο φορουμ το αναλογο που συμμετεχω δεν εχει γραφτει ποτε κατι τετοιο.

Τωρα αναφορικα με τα seiko πραγματικα ειναι must have ρολογια! Και καποιος με a.p ή p.p δε θα βαλει αυτα στη θαλασσα πχ, θα παει με εναν σχιστοματη diver. Σαφως πολλοι με rolex εχουν και seiko.

Επισης εγω εχω το tag αλλα για τη θαλασσα πηρα ενα των 200€. Δε σημαινει οτι επειδη ειναι... 2000 περιπου φθηνοτερο απο το αλλο μου, δε το φοραω! 

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Φοράνε τις replica στην καθημερινότητά τους ενώ τα original μόνο σε ειδικές περιστάσεις τα οποία έχουν αποθηκευμένα σε χρηματοκιβώτια κτλ..

Replica βέβαια δεν είναι μόνο ρολόγια που πωλούνται στους πάγκους.

Φοβούνται για ατυχήματα, κλοπές ληστείες. Φθορές χτυπήματα. Για να φανταστείς εμένα μου έκλεψαν ένα Invicta  στην Ομόνοια επειδή νόμισαν ότι είναι rolex.

Έχουν γραφτεί πάρα πολλά για αυτό το θέμα στα διάφορα forum.

Αυτό δεν συμβαίνει και στα μουσεία; Εσείς νομίζετε ότι η μάσκα του Αγαμέμνονα που βλέπετε  πχ στο Εθνικό Αρχαιολογικό μουσείο είναι η original;

Ίσως και να μην είναι.

Κουλό, το να έχεις αυθεντικό Rolex και να φοράς replica, το να είχε κάποιος μόνο replica μου είναι νορμάλ άλλα original και replica πρώτη φορά το βλέπω, ΟΚ όμως :D

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Τωρα αναφορικα με τα seiko πραγματικα ειναι must have ρολογια! Και καποιος με a.p ή p.p δε θα βαλει αυτα στη θαλασσα πχ, θα παει με εναν σχιστοματη diver. Σαφως πολλοι με rolex εχουν και seiko.

Επισης εγω εχω το tag αλλα για τη θαλασσα πηρα ενα των 200€. Δε σημαινει οτι επειδη ειναι... 2000 περιπου φθηνοτερο απο το αλλο μου, δε το φοραω! 

Προφανώς, απλά κάποιοι έχουν στρεβλή εικόνα και γράφουν και end of story. Τέλος πάντων ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Φοράνε τις replica στην καθημερινότητά τους ενώ τα original μόνο σε ειδικές περιστάσεις τα οποία έχουν αποθηκευμένα σε χρηματοκιβώτια κτλ..

Replica βέβαια δεν είναι μόνο ρολόγια που πωλούνται στους πάγκους.

Φοβούνται για ατυχήματα, κλοπές ληστείες. Φθορές χτυπήματα. Για να φανταστείς εμένα μου έκλεψαν ένα Invicta  στην Ομόνοια επειδή νόμισαν ότι είναι rolex.

Έχουν γραφτεί πάρα πολλά για αυτό το θέμα στα διάφορα forum.

Αυτό δεν συμβαίνει και στα μουσεία; Εσείς νομίζετε ότι η μάσκα του Αγαμέμνονα που βλέπετε  πχ στο Εθνικό Αρχαιολογικό μουσείο είναι η original;

Ίσως και να μην είναι.

Τραγικό το βρίσκω! Ας φορέσουν αν φτηνότερο αν φοβούνται! Αλλά το κάνουν επειδή μάλλον ξέρουν ότι οι άλλοι θα το περάσουν για αυθεντικό αφού ξέρουν ότι έχουν λεφτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...