Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

αυτο ειναι ενα rolex daytona platinum μαζι με τον μηχανισμο του,κανει περιπου 45000

 

 

το έχει ένας "συνάδελφος" σε ανταγωνιστική εταιρία, το έβλεπα πριν 2 εβδομάδες. Δεν είναι τόσο εντυπωσιακό από κοντά, μιαζει απλό steel. Πιστεύω κάνεις λάθος με την τιμή, είναι κάπου στο 60ρι. 

 

Αν ξέρεις από το μοντέλο πάντως (daytona) θα ρωτήσεις γιατί είναι πάρα πολύ σπάνιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι το μοναδικο daytona απο πλατινα


προσωπικα προτιμω το απλο


η τιμη οπως ειδα τωρα παιζει απο 45000 εως 55000 


αυτο που θελω να πω ειναι οτι το πιο ακριβο δεν ειναι ΥΩ ,ενω το φθηνοτερο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κοιτάς τιμές chrono παραδοτέο από κίνα.. αυτά είναι αντιρεαλιστικα, να δω έναν που έχει κάνει τέτοια συναλλαγη σε αυτό το επίπεδο ρολογιού. Πρέπει να είναι τρελός..

 

 Ο τυπάς νομίζω το πήρε κάπου 65 από AD της rolex, οπότε μιλάμε για 55+ ανάλογα αν θα πας σε έμπιστο κοσμηματοπωλείο η AD

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα με τις βαθμολογιες δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου ,υπαρχουν σε μεγαλα φορουμ του εξωτερικου,υπαρχουν κατηγοριες μπορει ενα ρολεξ να κανει 50000 κ ενα πατεκ 25000 ,το πατεκ ομως ειναι υψηλη ωρολογοποιια κ το ρολεξ οχι

 

οκ για το 3000 η 2000 κλπ.εχεις δικιο

παρουσιαζουν σχεδια τυπου πυραμιδας ,στην κορυφη βαζουν τις εταιρειες ΥΩ που εχουν κ ιστορια πισω τους,πιο κατω βαζουν νεωτερες εταιρειες παλι ΥΩ,η ρολεξ ανηκει σε μια κατηγορια που λεγεται βιομηχανικη υψηλη ωρολογοποιια κ κατατάσσεται πιο κατω

αριστερα ειναι ενα rolex daytona platinum μαζι με τον μηχανισμο του,κανει περιπου 45000

 

 

δεξια ειναι ενα glashutte original senator chronograph platinum κοστιζει λιγο λιγοτερο απο το ρολεξ

 

δεν φαινεται με το ματι ποιο υπερεχει?

Σε Ελληνικο site γραφεις αγαπητε,ποιος νομιζεις χ*στηκε για το ποια απο τις παραπανω εταιριες θεωρουν στο εξωτερικο καλυτερη για ρολογια που κοστιζουν ακριβοτερα απο τα αμαξια σχεδον ολων????

 

Ποια 3000 και 4000 εδω και τα 1000-1200ευρω και αυτα ειναι παρα πολλα λεφτα για τους περισσοτερους και μην σου πω και απλησιαστα με βαση την κατασταση της χωρας του σημερα.

 

Ασε το τι κανουν στο εξωτερικο που εκει παιζουν και αλλοι μισθοι και αλλος τροπος ζωης.

επειδη πιστευω οτι ειναι κατι παραπανω απο εργαλειο και λεει για μας πολυ περισσοτερα απ΄ολο το υπολοιπο ντυσιμο μας μαζι, ηθελα να μαθω τί φορατε και τί θα θελατε να φορουσατε. μερες που ειναι πού ξερετε μπορει και να παρουμε και κανενα δωρακι τελικα ... εγω ας πουμε φορω ενα απλο και σεμνο seico με δερματινο λουρακι αλλα νομιζω πως το tank francaise στο ατσαλι δε θα μου γλυτωσει τελικα (ή δε θα του γλυτωσω εγω) ;)

Δες αλλωστε και η τοτε ts οταν πρωτοανοιξε το θεμα,για ποιο λογο το ανοιξε.

 

nope δεν φοράω...έτσι και αλλιώς έχω το κινητό πάντα μαζί μου...

 

(Seiko not Seico :P )

Και φυσικα μια πολυ ομορφη απαντηση που οντως ισχυει πολυ,ειδικα σημερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα λεει για ρολογια,μιλησα για νταλικες κ δεν το καταλαβα?

δεν καταλαβα τι θες να πεις,υπαρχει καποιος περιορισμος στην τιμη των ρολογιων που θα πρεπει να αναφερομαι?

κ χ.στικα για το αν χ,στικε κανεις η οχι


επισης καλο θα ηταν να σταματησεις να κανεις τον διευθυντή του φορουμ γιατι ξεφευγεις καμια φορα κ την λες σε καποιον χωρις λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκε κ ο δικος μου τελικα

Μ αρεσαν απο τις φωτο, αλλα απο κοντα μου φανηκαν ακομα καλυτερα. Προσωπικα θα θελα πιο ματ το μπρασελέ που γυαλίζει λιγο

 

3F02D326-D593-4830-B5DB-0BBD39F41BD8.jpg

 

69D02C59-FCEA-44FA-9E3D-C7035F820269.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκε κ ο δικος μου τελικα

Μ αρεσαν απο τις φωτο, αλλα απο κοντα μου φανηκαν ακομα καλυτερα. Προσωπικα θα θελα πιο ματ το μπρασελέ που γυαλίζει λιγο

 

 

 

 

Ωραίο είναι, πόσο πήγε;

 

Αυτό με ενοχλεί κι εμένα λίγο...κάποια ρολόγια φαίνονται ματ σε φωτογραφίες και από κοντά είναι γυαλιστερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρολογια χειρος  με  τους πιο πολύπλοκους μηχανισμουw

οι τιμες αρχιζουν απο 1.100.000 εως 2.600.000

 

απο αριστερα προς δεξια 

1. jaeger lecoultre μηχανισμος αποτελουμενοs απο 1300 διαφορετικα εξαρτηματα

2.frank muller 1483 εξαρτηματα

3.bulgari 850 εξαρτηματα

4.harry winston 1066 εξαρτηματα

5.lange&sohne  876  εξαρτηματα

6.vacheron constantin 900 εξαρτηματα

7.patek philippe 1366 εξαρτηματα

Πόσες ώρες άραγε να χρειάστηκαν για να συναρμολογηθεί ενα τέτοιο ρολόι;

 

Τι τιμές έχουν περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το ξαναπούμε παιδιά.

Πέρα από το prestige που δίνει  (όπως ορισμένοι πιστεύουν - σεβαστή άποψη - ) ένα ρολόι των 5Κ  40Κ  100Κ  1000Κ  , η αγορά του αποτελεί και ένα είδος επένδυσης.  Όπως ένας πίνακας ζωγραφικής , ένα κόσμημα , ένα γλυπτό. 

Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο το περιβάλλον στο οποίο κινείσαι και εργάζεσαι.  

Μπορεί να κερδίσω το τζακ ποτ , αλλά αν είμαι σουβλαντζής το ρολόι των 50Κ δεν θα μου λέει τίποτα διότι το κύκλωμα στο οποίο κινούμαι δεν "εκτιμά" ένα τέτοιο αντικείμενο.  Ούτε πρόκειται να σε καλέσει η Βασίλισσα Ελισάβετ επειδή έγινες ξαφνικά πλούσιος. 

Αντίθετα , αν βρίσκομαι σε ένα ανάλογο κύκλωμα που για να σταθώ πρέπει να έχω ένα τέτοιο αντικείμενο, ε θα κοιτάξω τι μπορώ να κάνω.  Καλώς ή κακώς.

Τέλος αν είμαι τόσο καταξιωμένος πλέον, έχω το δικαίωμα να είμαι αν θέλω εκκεντρικός και να εμφανίζομαι με ένα ρολόι των 10€ με τον Μίκυ  Μάους .  Τότε ανήκεις στο 0,,001% των πλουσίων και τους έχεις όλους γραμμένους διότι έχεις άλλου είδους καταξίωση. 

 

Επομένως ο καθείς αγοράζει αυτό που θέλει και μπορεί. 

 

Το να θαυμάζεις την τέχνη της ωρολογοποιίας  δεν είναι κακό, φτάνει να ξέρεις που πατάς στον κόσμο. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη που προσπαθησα να εξηγησω τι ειναι υψηλη ωρολογοποιια κ αναφερθηκα σε ακριβα ρολογια,κ ολα αυτα σε ενα θεμα που 

ειναι για ρολογια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολύ καλά έκανες Βόλε , κανείς δεν παρεξηγήθηκε. Τουναντίον προσωπικά έμαθα κάποια πράγματα για τις εγκυκλοπαιδικές μου γνώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη που προσπαθησα να εξηγησω τι ειναι υψηλη ωρολογοποιια κ αναφερθηκα σε ακριβα ρολογια,κ ολα αυτα σε ενα θεμα που 

ειναι για ρολογια

Καλα εκανες!! Εγω παντως εμαθα καποιες μαρκες κ 2 πραγματα που δεν τα ηξερα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φιλος fulgore ισοπεδωσε τα παντα λεγοντας οτι χ.στικε για το τι γινετε στο εξωτερικο ,λες κ η ελλαδα ειναι αλλος πλανητης,


λες κ αναγκασα κανεναν με την βια να αγορασει ακριβο ρολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...