Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο φιλος fulgore ισοπεδωσε τα παντα λεγοντας οτι χ.στικε για το τι γινετε στο εξωτερικο ,λες κ η ελλαδα ειναι αλλος πλανητης,

 

Και λοιπόν; 

Υπό κρίση και τα δικά σου λεγόμενα και τα δικά του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να το ξαναπούμε παιδιά.

Πέρα από το prestige που δίνει  (όπως ορισμένοι πιστεύουν - σεβαστή άποψη - ) ένα ρολόι των 5Κ  40Κ  100Κ  1000Κ  , η αγορά του αποτελεί και ένα είδος επένδυσης.  Όπως ένας πίνακας ζωγραφικής , ένα κόσμημα , ένα γλυπτό. 

Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο το περιβάλλον στο οποίο κινείσαι και εργάζεσαι.  

Μπορεί να κερδίσω το τζακ ποτ , αλλά αν είμαι σουβλαντζής το ρολόι των 50Κ δεν θα μου λέει τίποτα διότι το κύκλωμα στο οποίο κινούμαι δεν "εκτιμά" ένα τέτοιο αντικείμενο.  Ούτε πρόκειται να σε καλέσει η Βασίλισσα Ελισάβετ επειδή έγινες ξαφνικά πλούσιος. 

Αντίθετα , αν βρίσκομαι σε ένα ανάλογο κύκλωμα που για να σταθώ πρέπει να έχω ένα τέτοιο αντικείμενο, ε θα κοιτάξω τι μπορώ να κάνω.  Καλώς ή κακώς.

Τέλος αν είμαι τόσο καταξιωμένος πλέον, έχω το δικαίωμα να είμαι αν θέλω εκκεντρικός και να εμφανίζομαι με ένα ρολόι των 10€ με τον Μίκυ  Μάους .  Τότε ανήκεις στο 0,,001% των πλουσίων και τους έχεις όλους γραμμένους διότι έχεις άλλου είδους καταξίωση. 

 

Επομένως ο καθείς αγοράζει αυτό που θέλει και μπορεί. 

 

Το να θαυμάζεις την τέχνη της ωρολογοποιίας  δεν είναι κακό, φτάνει να ξέρεις που πατάς στον κόσμο. 

 

Διαβασα αρχικά το ποστ σου, σκέφτηκα ωραία τα λέει αλλά εκεί  που λες "αν βρίσκομαι σε ένα ανάλογο κύκλωμα που για να σταθώ πρέπει να έχω ένα τέτοιο αντικείμενο, ε θα κοιτάξω τι μπορώ να κάνω."

 

Σε τι κύκλωμα ακριβώς αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι σ' ένα περιβάλλον , κυρίως εργασιακό στον ιδιωτικό τομέα, όπου "μετράει" το κουστούμι που φοράς, το παπούτσι, η γραβάτα, το ρολόι , το αυτοκίνητο, η τσάντα , το πουκάμισο κλπ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει να κανει με το επαγγελμα η τι ειδους ανθρωποι ειναι ο κυκλος σου,δεν φορας καλο ρολοι για τους αλλους,το φορας επειδη το γουσταρεις ακομη κ ψαρας να εισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω απάντηση αλλά γιατί να συνεχίσουμε το off topic και να κλειδωθεί; 

Ας ανοίξουμε ένα νήμα πχ. "Ακριβά αξεσουάρ, ποιοι τα αγοράζουν και γιατί" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει να κανει με το επαγγελμα η τι ειδους ανθρωποι ειναι ο κυκλος σου,δεν φορας καλο ρολοι για τους αλλους,το φορας επειδη το γουσταρεις ακομη κ ψαρας να εισαι

 

από την μερια του χομπίστα οκ, αλλά γενικότερα μιλώντας όχι, το επάγγελμα και ο κύκλος σου έχουν πολύ άμεση σχέση με το τι ρολόι φοράς και το τι ρολόι πρέπει να φοράς - όταν μιλάμε για ακριβά ρολόγια. 

 

Μπορεί αυτό να κάνει apply στο 5% των επαγγελμάτων / θέσεων (και λιγότερο ίσως), αλλά έτσι είναι.

 

Ξεχωρίζουν τα επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με legal / finance / Consultancy / banking και οργανικές θέσεις director / cfo / ceo / executive sales κτλ

 

p.s δεν είναι offtopic, για ρολόγια είναι το θέμα, για ρολόγια μιλάμε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα αγόρασα (80% από περιέργεια) ένα wooden watch μέσω Amazon.

 

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B015H91SDQ/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

 

 

post-123016-0-15511900-1462651498_thumb.jpg

post-123016-0-74186000-1462651501_thumb.jpg

post-123016-0-90200200-1462651455_thumb.jpg

 

 

Παρόμοιο ρολόι είχα δει μια φορά σε πελάτισσα και μου άρεσε το περίεργο αυτό στυλ παρόλο που δεν είχα την ευκαιρία να το δω από πολύ κοντά ή να το φορέσω. Ένα συν παραπάνω είναι ότι περιγράφεται ως wooden οπότε αυτόματα είναι κάτι διαφορετικό απ' ό,τι έχω φορέσει μέχρι στιγμής. Εξού και η αγορά. Να δούμε θα μας βγει χρυσάφι ή όχι; Έχει κανείς καμία εμπειρία πάνω σε παρόμοιου τύπου ρολόι; 

 

-

 

Second part, ψάχνομαι για αγορά bracelet και όχι με δερμάτινο λουράκι όπως συνηθίζω τόσα χρόνια. Έχει κανένας να προτείνει κανένα σε price range 150-200 ευρώ;

 

-

 

Γνωρίζει κανείς την μάρκα SEKONDA WATCHES που πλασάρεται και ως το νούμερο ένα brand στην Αγγλία; Αν ναι, δώστε κανένα info γιατί πολύ μούφα μου φαίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φιλος fulgore ισοπεδωσε τα παντα λεγοντας οτι χ.στικε για το τι γινετε στο εξωτερικο ,λες κ η ελλαδα ειναι αλλος πλανητης,

λες κ αναγκασα κανεναν με την βια να αγορασει ακριβο ρολοι

Δεν ειπα οτι χεστηκα τι γινεται στο εξωτερικο,αλλα οτι το θεμα αυτο για αλλο σκοπο ανοιχτηκε και σιγουρα οσοι συμμετειχαν απο παλια ως τωρα περισσοτερο για τα φθηνα ρολογια να ενδιαφερονται περισσοτερο(γιατι τετοια εχουν ή τετοια μπορουν να αγορασουν)και παρα πολυ λιγοτερο για ρολογια των 30 και 40 0000 πχ.Οκ σαν αναφορα να μαθαινει ο αλλος που λεμε οτι υπαρχει και αυτη η εταιρια καλως αλλα ως εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα αγόρασα (80% από περιέργεια) ένα wooden watch μέσω Amazon.

 

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B015H91SDQ/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

 

 

 

 

Παρόμοιο ρολόι είχα δει μια φορά σε πελάτισσα και μου άρεσε το περίεργο αυτό στυλ παρόλο που δεν είχα την ευκαιρία να το δω από πολύ κοντά ή να το φορέσω. Ένα συν παραπάνω είναι ότι περιγράφεται ως wooden οπότε αυτόματα είναι κάτι διαφορετικό απ' ό,τι έχω φορέσει μέχρι στιγμής. Εξού και η αγορά. Να δούμε θα μας βγει χρυσάφι ή όχι; Έχει κανείς καμία εμπειρία πάνω σε παρόμοιου τύπου ρολόι; 

 

-

 

Second part, ψάχνομαι για αγορά bracelet και όχι με δερμάτινο λουράκι όπως συνηθίζω τόσα χρόνια. Έχει κανένας να προτείνει κανένα σε price range 150-200 ευρώ;

 

-

 

Γνωρίζει κανείς την μάρκα SEKONDA WATCHES που πλασάρεται και ως το νούμερο ένα brand στην Αγγλία; Αν ναι, δώστε κανένα info γιατί πολύ μούφα μου φαίνονται.

ασε τα sekonda

 

εδω εισαι

 

https://www.skroutz.gr/c/334/andrika-rologia/m/3537_307_2638_11768_1329_341_1295/Bulova_or_Citizen_or_Roamer_or_Rodania_or_Sector_or_Seiko_or_Tissot/f/361548/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%9C%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B5%CE%BB%CE%AD.html?keyphrase=%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%82+%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B1&price_min=150&price_max=200%2C00+%E2%82%AC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανένας να προτείνει κανένα άλλο τετράγωνο στα 2-3.5 χιλιάδες που να μην παπουδίζει;

Έβαλα πιο πριν το Nomos που σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...