Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω θα επαιρνα αυτο 

 

 

Baume & Mercier Hampton Chronograph

 


.


στεγανοτητα ρολογιου 

ισως καποιοι δεν το γνωριζουν οτι τα μετρα  στεγανοτητας που γραφουν πανω το ρολογια δεν σημαινουν  το ποσο βαθια στην θαλασσα μπορεις να κατεβεις

 

βαζω τον επισημο πινακα με την σημασια των ενδείξεων στεγανοτητας

 

post-204789-0-26454600-1462659296_thumb.jpg

post-204789-0-92269800-1462659606_thumb.jpg

post-204789-0-63068900-1462660916_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ήμαστε off topic .

 

Ντάξει μωρέ για ρολόγια μιλάμε και πάλι...

 

Η ένσταση μου είναι σε αυτό το  "να σταθώ και πρέπει να έχω ένα τέτοιο αντικείμενο" που έγραψες νωρίτερα.

 

Ελπίζω να συμφωνούμε στο ότι σε έναν επαγγελματικό χώρο ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δε στέκεσαι ούτε καταξιώνεσαι με ένα ρολόι ασχέτως αξίας. Θέλω να πιστεύω ότι αυτό εννοούσες και εσύ...

Το είπες και μόνος σου εξάλλου, όταν είσαι καταξιωμένος σκας και με ρολόι από περιοδικό, κλαην μαην... Εννοείται ότι κάποια επαγγέλματα/πόστα απαιτούν και το ανάλογο dress code αλλά  στην Ελλάδα ο κάθε τυχάρπαστος πάει και παίρνει ένα ρόλεξ μη γνωριζοντας στοιχειώδη πράγματα γύρω από το σπορ...

 

Βέβαια θα μου πεις εδώ άλλος πάει και τα σκάει για να πάρει slk, νομίζωντας ότι απέκτησε σοβαρό αυτοκίνητο :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι, το σωστό θα ήταν πριν αγοράσεις Rolex περνάς από σεμινάρια, συνέντευξη και να συναρμολογήσεις κάνα 2 ρολόγια μόνος.

 

Η slk επίσης είναι όντως τραγικό αμάξι. Το hardtop δεν ανεβοκατεβαίνει αν πας πάνω από 40km/h, και τα δερμάτινα καθίσματα είναι πολύ σκληρά. Άσε που η Mercedes έχει προβλήματα αξιοπιστίας όλο στο συνεργείο θα είναι.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Wow τόσες επιλογές. Ευχαριστώ! :)

 

 

στεγανοτητα ρολογιου 

ισως καποιοι δεν το γνωριζουν οτι τα μετρα  στεγανοτητας που γραφουν πανω το ρολογια δεν σημαινουν  το ποσο βαθια στην θαλασσα μπορεις να κατεβεις

 

βαζω τον επισημο πινακα με την σημασια των ενδείξεων στεγανοτητας

 
Όπως είπε και ένας σοφός κάποτε, όταν είδε εμένα και κάτι φίλους (ήμουν δεν ήμουν 7-8) να βουτάμε τα ρολόγια μας στον κουβά με το νερό να δούμε αν θα λειτουργούν μετά, "Αδιάβροχο είναι όχι υποβρύχιο". Δε ξέρω γιατί αλλά μου έμεινε αυτή η φράση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ντάξει μωρέ για ρολόγια μιλάμε και πάλι...

 

Η ένσταση μου είναι σε αυτό το  "να σταθώ και πρέπει να έχω ένα τέτοιο αντικείμενο" που έγραψες νωρίτερα.

 

Ελπίζω να συμφωνούμε στο ότι σε έναν επαγγελματικό χώρο ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δε στέκεσαι ούτε καταξιώνεσαι με ένα ρολόι ασχέτως αξίας. Θέλω να πιστεύω ότι αυτό εννοούσες και εσύ...

Το είπες και μόνος σου εξάλλου, όταν είσαι καταξιωμένος σκας και με ρολόι από περιοδικό, κλαην μαην... Εννοείται ότι κάποια επαγγέλματα/πόστα απαιτούν και το ανάλογο dress code αλλά  στην Ελλάδα ο κάθε τυχάρπαστος πάει και παίρνει ένα ρόλεξ μη γνωριζοντας στοιχειώδη πράγματα γύρω από το σπορ...

 

Βέβαια θα μου πεις εδώ άλλος πάει και τα σκάει για να πάρει slk, νομίζωντας ότι απέκτησε σοβαρό αυτοκίνητο :lol:

Τι πράγματα δηλαδή χρειάζεται να ξέρει ένας που θα αγοράσει ακριβό ρολόι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πράγματα δηλαδή χρειάζεται να ξέρει ένας που θα αγοράσει ακριβό ρολόι;

Πόσο κάνει για να δει αν μπορεί να το πάρει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

well, well, well!!!

 

long story short.....

 

Θα παιχτει γαμος τον Αυγουστο (not mine) και θελουμε να κανουμε ενα δωρακι στον bridegroom.

 

ο ετοιμοθανατος,  @ 38ish ...  (εχει μια ''μικρη'' τρελα με τα handwatches) και ειναι πολυ καλος φιλος και business partner.

 

ειπαμε με αλλα 2 ατομα, να ριξουμε money για να του παρουμε ενα ''ρολογακι΄΄. Θα αγοραστει φυσικα απο AD. 

 

Any thoughts, ideas ?

 

Thanks.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

well, well, well!!!

 

long story short.....

 

Θα παιχτει γαμος τον Αυγουστο (not mine) και θελουμε να κανουμε ενα δωρακι στον bridegroom.

 

ο ετοιμοθανατος, @ 38ish ... (εχει μια ''μικρη'' τρελα με τα handwatches) και ειναι πολυ καλος φιλος και business partner.

 

ειπαμε με αλλα 2 ατομα, να ριξουμε money για να του παρουμε ενα ''ρολογακι΄΄. Θα αγοραστει φυσικα απο AD.

 

Any thoughts, ideas ?

 

Thanks. :-)

Budget και προτιμήσεις από προηγούμενα κομμάτια; Επίσης ψάχνουμε κάτι iconic ή κάτι ιδιαίτερο;
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

well, well, well!!!

 

long story short.....

 

Θα παιχτει γαμος τον Αυγουστο (not mine) και θελουμε να κανουμε ενα δωρακι στον bridegroom.

 

ο ετοιμοθανατος,  @ 38ish ...  (εχει μια ''μικρη'' τρελα με τα handwatches) και ειναι πολυ καλος φιλος και business partner.

 

ειπαμε με αλλα 2 ατομα, να ριξουμε money για να του παρουμε ενα ''ρολογακι΄΄. Θα αγοραστει φυσικα απο AD. 

 

Any thoughts, ideas ?

 

Thanks.  :-)

 

Nα προτείνω κάτι φτηνό;

Από εκείνα τα gadget-ο-ρολόγια όπως για παράδειγμα το apple watch;

 

 

Ναι αλλά μπορεί να μην γουστάρει ο άλλος τόσο ακριβό δώρο και να το έχει πεί. Επίσης ακριβό είναι και το 30 και το 90.

 

η κλίμακα unabomber ξεκινάει πάντα από χιλιάρικα.

Δηλαδή 30 χιλιάδες, 90 χιλιάδες, κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Budget και προτιμήσεις από προηγούμενα κομμάτια; Επίσης ψάχνουμε κάτι iconic ή κάτι ιδιαίτερο;

 

Oops. ξεχασα το budget... 

$30-35k

  :-)

 

Το top κομματι του ειναι ενα

RM 052.... κανα 2 αλλα που εχει παρει το ματι μου.... ενα VC Patrimony Traditionelle και ενα AP Royal Oak rose gold... φυσικα εχει και αλλα, αλλα αυτα εχω συγκρατησει επειδη μου εκαναν ''κλικ΄΄

 

 

 

tip: τα rolex ουτε να τα δει.... οπως και τα panerai. 

 

Nα προτείνω κάτι φτηνό;

Από εκείνα τα gadget-ο-ρολόγια όπως για παράδειγμα το apple watch;

 

 

 

η κλίμακα unabomber ξεκινάει πάντα από χιλιάρικα.

Δηλαδή 30 χιλιάδες, 90 χιλιάδες, κτλ

 

 

Eχει το Watch Edition σε rose gold.... το πολυ να το εχει φορεσει 2-3 φορες.... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα προτείνω κάτι φτηνό;

Από εκείνα τα gadget-ο-ρολόγια όπως για παράδειγμα το apple watch;

 

 

 

η κλίμακα unabomber ξεκινάει πάντα από χιλιάρικα.

Δηλαδή 30 χιλιάδες, 90 χιλιάδες, κτλ

Κοίτα για 3 άτομα που έχουν καλό εισόδημα και για τέτοιο δώρο τέτοιας περίστασης τα 10k ο καθένας είναι πολλά;

Δηλαδή στην Ελλάδα δεν έκαναν παλιά τέτοια δώρα; Ή δεν έδιναν οι γονείς σπίτια;

http://www.jomashop.com/patek-philippe-watch-5146j-010.html

 

Κάτι σαν κι αυτό; Ή ψάχνεις κάτι λιγότερο κλασικό;

post-222241-0-63263000-1462746955_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...