Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή δεν θα το φοράω συνέχεια αλλά κανα 8ωρο καθε μέρα μαξ, υπάρχει πρόβλημα να πάρω το αυτόματο ή θα το ρυθμίζω κάθε μέρα αφού θα ξεφορτίζει;

 

Και ΑΝ το ρυθμίζω κάθε μέρα, φθείρεται ο μηχανισμός ή η κορώνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά έβλεπα και λέω μην κάνω καμία μαλακια. Ε μια χαρα είναι τα 75, δεν θα πεθάνουμε για 5μερες παραπάνω, έχω αλλά τρία :P

 

Είναι ασφαλές και χωρίς PP υποθέτω, με τραπεζική κάρτα;

 

Αν πάρω το αυτόματο κάθε δυο μέρες θα του φτιάχνω την ώρα γιατί δεν το φοράω συνέχεια.

Εννοείται είναι ασφαλές ναι, δεν έχεις θέμα. Αν θες βοήθεια ή παραγγελία που είπες πιο πριν αν μπορεί να την κάνει κάποιος στείλε μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρες σε όλους,

 

Ήρθε χθες το Invicta 8926ob. Πολύ ωραίο, ελαφρώς πιο βαρύ αλλά πιο μικρό (40 vs 43.5) απο το Seiko που είχα καθημερινό.

 

Με την ευκαιρία έβγαλα φωτογραφία και τα άλλα δύο ρολόγια μου. (Στο αυτόματο βαρέθηκα να αλλάξω την ώρα).

 

Και πάλι, ευχαριστώ τον Zio για την βοήθεια :-)

post-317077-0-56336900-1510936145_thumb.jpg

post-317077-0-65353800-1510936178_thumb.jpg

post-317077-0-12680900-1510936245_thumb.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στυλ είναι, έχουν πολύ μέταλο τα divers συνήθως. Μην φανταστείς μεγάλη διαφορά απο το Seiko πχ, καμια δεκαριά γραμμάρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο της Orient diver.

Σαν αυτό Αυτόματο αλλά με μαύρη πλάκα. Και ο δείκτης δευτερολέπτων σε πορτοκαλί ακόμα. Πρέπει να το έχω πάνω από 15 χρόνια.

Αγόρασα και ένα το ίδιο quartz titanium πριν μερικά χρόνια.

Προτιμώ όμως το αυτόματο.

Υπάρχουν μοντέλα περίπου τα ίδια με δεύτερο κουμπί. Έχω διαβάσει σε ξένα φόρουμ ότι είχαν πρόβλημα. Ρύθμιζες την ημερομηνία και μάλλον διαφορετικός μηχανισμός.

 

Seamaster_Orient.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είχε τύχει και μένα ένα προβληματικό σε ένα απλό αυτόματο. Νομίζω αυτά που έχουν 3 αστέρια.

Πάταγες και δεν άλλαζε η ημερομηνία. Πάντως σε diver δεν βρίσκεις και εύκολα με ένα κουμπί τουλάχιστον σε αυτόματο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ναι, όλα κομπλέ. Προσπαθούσα να ανοιξω το μπρασελέ σαν χαζός στην αρχή, γιατί δεν έβαζα αρκετή δύναμη. Αλλά αφου δεν υπήρχε άλλος τρόπος το έκανα.

 

Είχα συνηθίσει τα "αυτάκια" τόσα χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είχα εγώ και μου το έκλεψαν το 8926ob στο κάτω μέρος μπροστά στη πλάκα έγραφε Japan movt.

Πίσω δεν ήταν κίτρινος ο μηχανισμός σε κάποιο σημείο. Βέβαια τα χαρακτηριστικά είναι τα ίδια. NH35A SII στο μηχανισμό. 

Το SII σημαίνει μηχανισμός Ιαπωνίας διαβάζω σε ξένα φορά.

Τώρα τι παίζει ακριβώς δεν ξέρω. Πρέπει να είναι η τελευταία παραγωγή.

Τώρα το γράφουν στο πίσω μέρος. Επίσης γράφουν Japan movement assembled in Malaysia.

 

Αυτό τώρα το Grand diver  μου ήρθε με επίσημη κάρτα τριετής εγγύηση άσχετα αν είναι άχρηστη αφού δεν υπάρχει service στη χώρα μας.

Απλά το αναφέρω για το τυπικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...