Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, d4mage είπε

Επίσης το ρολόι είναι παλιό μοντέλο, τουλάχιστον του 2015 κι όταν στο site της Seiko βλέπεις νέες κυκλοφορίες κοντά με την τιμή του SKX007K2 είναι πεταμένα λεφτά να αγοράσεις ένα τόσο παλιό μοντέλο.

Κρίμα για τα παραπάνω άλλα δεν σκοπεύω να παίξω με στοκ αποθέματα των καταστημάτων, όταν ήδη γνωρίζω πως δεν κατασκευάζεται πλέον το ρολόι εδώ και χρόνια.

τα σοβαρά ρολόγια όπως το 007 δεν είναι κινητά και Η/Υ που έχουν ημερομηνία λήξης οπότε οι οροί παλαιό μοντέλο στοκ και εκτός κατασκευής δεν εφαρμόζονται σε αυτά

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ανάλογα με την περίσταση …

Στη καθημερινότητα μου φοράω το Gear S3 της Samsung (και αλλάζω watch faces όταν βαριέμαι…).

Σε πραγματικά ρολόγια ένα καθώς και ένα Esprit.

Υπάρχουν και άλλα στο συρτάρι τα οποία τα βάζω σπάνια. Νομίζω ρολόι που το βάζεις μια φορά το χρόνο μάλλον ως κόσμημα απλό θα το χαρακτήριζα παρά ρολόι ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@d4mage το ρολόι που ψάχνεις το έχει ο Καλογήρου στην Ομόνοια και ο Ινγκλέσης (νομίζω).

Κάνε ένα τηλέφωνο ή καλύτερα πήγαινε να τα δεις από κοντά γιατί τα ρολόγια θεωρώ πως πρέπει να τα δεις πριν αγοράσεις και ας τα πάρεις από αλλού.

Εγώ θα πήγαινα ένα σκαλοπάτι πιο πάνω και θα κοίταζα τα SNE437P1 & SNE435P1.Μου κάθονται πολύ καλύτερα στο μάτι.

Επεξ/σία από Cosmonaut21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Και τι λες να πάρεις;

Δεν έχω ιδέα, για την ώρα μάλλον τίποτα επειδή με κούρασε το ψάξιμο....

1 ώρα πριν, Fronimitis είπε

Αν δεν το παραγγειλεις το seiko,αλλα πας απο το καταστημα να το παραγγειλεις,να ξερεις απο κατω το ρολοι γραφει που κατασκευαστηκε.

Οποτε αν απο κατω γραφει made in Japan παρτο.

Απο παραγγειλια δεν ξερω να σε βοηθησω.

Εχω φιλο που εχει μαγαζι με ρολογια αν θες να βοηθησω ή να σε στειλω απο εκει να δεις αλλα ειναι Γλυφαδα και δυσκολα θα σε βολεψει.

Είναι αδύνατον να περάσω από κάποιο κατάστημα του skroutz, όλα είναι στου διαόλου τη μάνα.

Το να πάρω σερί όλα τα ρολογάδικα της Θεσσαλονίκης ή της Κοζάνης επίσης μου είναι πολύ δύσκολο, λόγο εργασίας δεν έχω χρόνο γι`αυτό και έψαξα στο ίντερνετ άσε που οι τιμές θα είναι τουλάχιστον 100 ευρώ πάνω.

Εάν ο φίλος σου μπορούσε να σου πει κάποια πληροφορία που μπορώ να ελέγξω κατά την παραγγελία, θα βοηθούσε.

16 λεπτά πριν, Cosmonaut21 είπε

Εγώ θα πήγαινα ένα σκαλοπάτι πιο πάνω και θα κοίταζα τα SNE437P1 & SNE435P1.Μου κάθονται πολύ καλύτερα στο μάτι.

https://www.seiko-prospex.com/sea/sne437p1 το έχει και στην Seiko, το είχα δει από την πρώτη στιγμή, πολύ ωραίο ρολόι.

31 λεπτά πριν, nvel είπε

τα σοβαρά ρολόγια όπως το 007 δεν είναι κινητά και Η/Υ που έχουν ημερομηνία λήξης οπότε οι οροί παλαιό μοντέλο στοκ και εκτός κατασκευής δεν εφαρμόζονται σε αυτά

Εξαρτάται, πριν μια βδομάδα πήρα για δώρο ένα DW από σοβαρό κατάστημα με ειλικρινείς ανθρώπους. Το παρέλαβα λοιπόν με φθορά, φυσικά το έστειλα πίσω την ίδια ημέρα, έχω παραλάβει εδώ και μέρες, το δεύτερο ήταν ακριβώς όπως έπρεπε και όλα καλά. Οι άνθρωποι ήταν εντάξει από την πρώτη στιγμή και ενημέρωσαν την αντιπροσωπεία για το θέμα.

Όταν ενημερώνομαι από το ίδιο κατάστημα πως δεν υπάρχει το ρολόι στην Seiko (ήθελα να το αγοράσω από εκεί, να το παραγγείλω), τότε κατευθείαν μου περνάει από το μυαλό το ΣΤΟΚ.

 

Σοβαρό ή όχι το ρολόι, τι θα γινόταν στο ενδεχόμενο που για τον Α-Β λόγο το επέστρεφα και δεν μου στέλνανε άλλο από την αντιπροσωπεία όπως και στην περίπτωση του DW? 

Με τις ανακατασκευές θα έπαιζα ή με το όποιο ρολόι παράγγελνε κάποιος και το επέστρεφε πίσω επειδή άλλαζε γνώμη για χίλιους λόγους; Δεν αναφέρομαι καν στο ενδεχόμενο βιτρίνας που θα πήγαινε ο κάθε άσχετος να δοκιμάσει. 

Προφανώς και εφαρμόζονται κι όταν ενημερώνομαι από το skroutz πως στο ελεύθερο εμπόριο δεν είναι υποχρεωμένα τα καταστήματα να αγοράζουν από επίσημες αντιπροσωπείες τότε μόνο αρνητική εντύπωση μου προκαλεί.

Ειδικότερα στη χώρα μας η ποιότητα πήρε κατήφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσέχετε τα καταστήματα του skroutz.

Πριν ένα χρόνο ήθελα κάτι να αγοράσω και έψαχνα. Εκεί που έψαχνα βρήκα σε πολύ καλή τιμή το προϊόν που ήθελα. Μάλιστα το κατάστημα ήταν πολύ κοντά στο σπίτι μου. Το περίεργο όμως είναι ότι δεν είχα ποτέ δει αυτό το κατάστημα ενώ λογικά θα έπρεπε να το ξέρω αφού ήταν και στην ίδια οδό που μένω.

Έψαξα και το βρήκα. Ήταν ένα ημιυπόγειο το οποίο φυσικά απέξω δεν έγραφε τίποτα. Ήταν ένας τύπος μέσα και κάτι έφτιαχνε σε έναν πάγκο και κάτι κινητά ανοιγμένα. Ποιο πέρα υπήρχε ένα stand με κάτι αξεσουάρ και καλώδια. Στο βάθος ένα άλλο γραφείο όπου ένας τύπος μίλαγε στο τηλέφωνο. Σηκώθηκα ευνοείτε  και έφυγα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Προσέχετε τα καταστήματα του skroutz.

Πριν ένα χρόνο ήθελα κάτι να αγοράσω και έψαχνα. Εκεί που έψαχνα βρήκα σε πολύ καλή τιμή το προϊόν που ήθελα. Μάλιστα το κατάστημα ήταν πολύ κοντά στο σπίτι μου. Το περίεργο όμως είναι ότι δεν είχα ποτέ δει αυτό το κατάστημα ενώ λογικά θα έπρεπε να το ξέρω αφού ήταν και στην ίδια οδό που μένω.

Έψαξα και το βρήκα. Ήταν ένα ημιυπόγειο το οποίο φυσικά απέξω δεν έγραφε τίποτα. Ήταν ένας τύπος μέσα και κάτι έφτιαχνε σε έναν πάγκο και κάτι κινητά ανοιγμένα. Ποιο πέρα υπήρχε ένα stand με κάτι αξεσουάρ και καλώδια. Στο βάθος ένα άλλο γραφείο όπου ένας τύπος μίλαγε στο τηλέφωνο. Σηκώθηκα ευνοείτε  και έφυγα. 

Πολλά καταστήματα υπάρχουν και είναι χωρίς βιτρίνες, προσωπικό, σε μη κεντρικά σημεία κρυμμένα από το χάρτη. Φυσικά δεν σημαίνει πως είναι και απατεώνες ή οτιδήποτε άλλο. Θεωρώ πως το κατώτερο κατάστημα στο skoutz είναι και ανώτερο από την κάθε αλυσίδα εκεί έξω. Εκεί κι αν είναι υπόκοσμος μασκαρεμένος με σοβαρότητα.

2 λεπτά πριν, zio10 είπε

^Μόνο έτσι βγαίνουν οι τιμές!

Ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν διαφωνώ αλλά θέλει προσοχή. 

Για να λειτουργήσει κάποιο έστω και μόνο ηλεκτρονικό κατάστημα θα πρέπει να υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές.

Πάντως Το «κατάστημα» το συγκεκριμένο που ανέφερα παραπάνω, σήμερα δεν υπάρχει. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Fronimitis είπε

Εχω φιλο που εχει μαγαζι με ρολογια αν θες να βοηθησω ή να σε στειλω απο εκει να δεις αλλα ειναι Γλυφαδα και δυσκολα θα σε βολεψει.

Δεν τον ρωτάς αν έχει κάνα 5άρι Γιαπωνέζικο ; 

Αν ναι, στείλε Pm ;)

 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πρέπει να κοιτάμε και χώρα κατασκευής τώρα;

Οχι βεβαια ,φυσικα και οχι.

Ιδιο μηχανισμο φορανε ειτε ειναι Ιαπωνια ειτε ειναι Φιλιππινες.

Η συναρμολογηση ισως ειναι πιο σχολαστικη στην Ιαπωνια ομως μιλωντας θεωρητικα και μονο.

Στην Ελβετια για να παρει το Swiss made ειναι υποχρεωμενοι να εχουν το 60% της κατασκευης στην Ελβετια ,αλλα οχι το 100%.

Οποτε τσαμπα το ψαχνετε με τις χωρες παιδες...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιοι μηχανισμοί seiko ακόμα και στα 5άρια φτιάχνονται Μαλαισία και αλλού και στην Ασία και κάποιοι στην Ιαπωνία.

Συνήθως οι Ιαπωνίας γράφουν 21 jewles επάνω στη πλάκα και από κάτω Japan movt.

Αντιθέτως τα Μαλαισίας ή από άλλες χώρες Ασιατικές δεν το προσδιορίζουν και δεν γράφουν τίποτα ενώ το ρολόι είναι το ίδιο εμφανισιακά. Ίσως πάνω στο μηχανισμό πίσω που φαίνεται από το γυαλί.

Αν θυμάμαι καλά διαφέρει ένα γράμμα ή ψηφίο στο μοντέλο. Αυτά που δεν είναι με Japan movt πωλούνται φθηνότερα.

Αν ψάξει κάποιος σχολαστικά στο διαδίκτυο θα βρει πληροφορίες.

Πάντως αν είναι γνήσια seiko δεν υπάρχει πρόβλημα σε καμία περίπτωση.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ειχαν διαφορες δεν θα εφτιαχναν και αλλου .Τα ακριβα σεικο παντως ειναι σχεδον αθανατα.Και δεν χανουν στην ωρα .Καποια ελβετικα γραφουν στα χαρτια τους για μηχανισμους κλπ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nvel είπε

τα σοβαρά ρολόγια όπως το 007 δεν είναι κινητά και Η/Υ που έχουν ημερομηνία λήξης οπότε οι οροί παλαιό μοντέλο στοκ και εκτός κατασκευής δεν εφαρμόζονται σε αυτά

Πραγματικά κόντεψαν να μου πέσουν τα μαλλιά με το είναι παλιό μοντέλο και ειδικά για το 007 (ή το 013).

Το Skx007 (και το skx013) είναι  ρολόι που οποίος ασχολείται με το "σπορ" έχει στη συλλογή του. Δηλαδή βλέπεις στα forum ρολογιών άτομα με Omega, Rolex, Zenith, ακόμη και Patek, που έχουν και ένα 007.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Πραγματικά κόντεψαν να μου πέσουν τα μαλλιά με το είναι παλιό μοντέλο και ειδικά για το 007 (ή το 013).

Το Skx007 (και το skx013) είναι  ρολόι που οποίος ασχολείται με το "σπορ" έχει στη συλλογή του. Δηλαδή βλέπεις στα forum ρολογιών άτομα με Omega, Rolex, Zenith, ακόμη και Patek, που έχουν και ένα 007.

Ναι αλλα παιρνουν καποιο update ή μενουμε στο ιδιο firmware ? :lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...