Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, d4mage είπε

Τι εννοείς;

Αλλάζει, δύσκολα μεν, αλλά αλλάζει.

πχ, 

seiko_skx_009_modded_with_ceramic_green_

14030476-1.1024.jpg

Ακραίο παράδειγμα, για να δεις αλλάζει και το bezel.

Επεξ/σία από Sheogorath
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.creationwatches.com/products/search/results.html?search_in_description=1&keyword=seiko+skx007 Το SKX007K2 στα 151€ έναντι των 214 στα Ελληνικά καταστήματα, μείον 63 ευρώ χωρίς να βάζω και τα έξοδα αποστολής είναι αρκετά μεγάλη διαφορά. Γνωρίζει κάποιος τι παίζει με το κατάστημα; Αξιοπιστία, εγγυήσεις, επιστροφές, τελωνεία κ.λ.π;

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το ενδεχόμενα επιστροφής ελαττωματικού ρολογιού, μου έτυχε πριν 3 βδομάδες σε ένα DW και εύκολα την επόμενη εργάσιμη είχα το δεύτερο, μπορούσα να ζητήσω και επιστροφή. Από τη μία γλυτώνω αρκετά χρήματα, από την άλλη δεν γνωρίζω τι αντιμετώπιση θα έχω από τη μεταπώληση και μετά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, d4mage είπε

http://www.creationwatches.com/products/search/results.html?search_in_description=1&keyword=seiko+skx007 Το SKX007K2 στα 151€ έναντι των 214 στα Ελληνικά καταστήματα, μείον 63 ευρώ χωρίς να βάζω και τα έξοδα αποστολής είναι αρκετά μεγάλη διαφορά. Γνωρίζει κάποιος τι παίζει με το κατάστημα; Αξιοπιστία, εγγυήσεις, επιστροφές, τελωνεία κ.λ.π;

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το ενδεχόμενα επιστροφής ελαττωματικού ρολογιού, μου έτυχε πριν 3 βδομάδες σε ένα DW και εύκολα την επόμενη εργάσιμη είχα το δεύτερο, μπορούσα να ζητήσω και επιστροφή. Από τη μία γλυτώνω αρκετά χρήματα, από την άλλη δεν γνωρίζω τι αντιμετώπιση θα έχω από τη μεταπώληση και μετά.

Μιας και καναμε κουβεντα πιο πριν,να ενημερωσω οτι δεν ειναι το made in Japan.

Επειδη καποιοι εχουν κολλημα το λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Fronimitis είπε

Μιας και καναμε κουβεντα πιο πριν,να ενημερωσω οτι δεν ειναι το made in Japan.

Επειδη καποιοι εχουν κολλημα το λεω.

χαχα εγώ είμαι αυτός!:D

Έχει και την J έκδοση στο μπάτζετ που κοστίζει ένα Κ2 εδώ στην Ελλάδα (και λιγότερα)  http://www.creationwatches.com/products/seiko-automatic-divers-skx007-skx007j1-skx007j-200m-made-in-japan-837.html

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολλά βίντεο, θα βάλω το ένα. Δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές ούτε στην ακρίβεια, ούτε στην ποιότητα κατασκευής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mp123 είπε

Αυτο εχω. Το επομενο θα ειναι iwc. 

IMG_20180321_174439.jpg

Για το δικό μου γούστο , έτσι πρέπει να είναι τα ρολογια... να δείχνουν ώρα και ημερομηνία τα υπόλοιπα είναι φλυαρίες και εφέ. 

Δεν κατηγορώ  αυτούς που αγοράζουν χρονογράφους είναι καθαρά θέμα γούστου, αλλά πρακτικά κανείς δεν τους χρησιμοποιεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

΄Έχω ένα seiko bell matic που την έχει τη λειτουργία αυτή. Πρέπει να είναι δεκαετίας του 70 σε καινουργή κατάσταση.

Αυτόματος μηχανισμός αλλά  εξυπακούεται ότι το ξυπνητήρι είναι κουρδιστό.

Σαν και αυτό περίπου με μπρασελέ όμως.

 

seiko-bell-matic-4006-6021-watch.jpg

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή θέλω κάτι σχετικά απλό αλλά αξιόπιστο με βάση τα όσα λίγα είδα + όσα διάβασα + προτάσεις είμαι μεταξύ του Seiko 5 snk805 ή 809. Εχετε κάποια άποψη; Υπάρχουν άλλες προτάσεις σε κόστος στο κατοστάρικο και κάτω;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mr.Vox είπε

΄Έχω ένα seiko bell matic που την έχει τη λειτουργία αυτή. Πρέπει να είναι δεκαετίας του 70 σε καινουργή κατάσταση.

Αυτόματος μηχανισμός αλλά  εξυπακούεται ότι το ξυπνητήρι είναι κουρδιστό.

Σαν και αυτό περίπου με μπρασελέ όμως.

από την ίδια δεκαετία με αυτόματο ξυπνητήρι

IMG_20180321_220726.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, wired_1 είπε

Για το δικό μου γούστο , έτσι πρέπει να είναι τα ρολογια... να δείχνουν ώρα και ημερομηνία τα υπόλοιπα είναι φλυαρίες και εφέ. 

Δεν κατηγορώ  αυτούς που αγοράζουν χρονογράφους είναι καθαρά θέμα γούστου, αλλά πρακτικά κανείς δεν τους χρησιμοποιεί. 

Οι χρονογράφοι προέκυψαν από πρακτικές ανάγκες, τα χρειάζονταν οι πιλότοι, οι οδηγοί αγώνων και μετέπειτα οι αστροναύτες, ο θρύλος λέει ότι το πλήρωμα του Apollo 13 κατάφερε να γυρίσει στη γη χάρη στο Omega speedmaster-και μάλλον έτσι έγινε. Με την ίδια λογική δεν πρέπει να φοράμε ούτε καταδυτικά, μια και ελάχιστοι κατεβαίνουμε κάτω από τα δύο μέτρα βάθος. Πρακτικά, στα 10 χρόνια που έχω χρονογράφο τον έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές, ενώ τα τελευταία δύο χρόνια τον δούλεψα αρκετά συστηματικά. Θα μου πεις, την ίδια δουλειά δεν μπορείς να κάνεις πολύ πιο καλά με το κινητό; Μπορώ και το δοκίμασα, αλλά τελικά ήταν πιο βολικό να μετράω με τον χρονογράφο.

Υπάρχουν πολλά complications σε μηχανικά ρολόγια που είναι από άχρηστα μέχρι οριακά αστεία. Αλλά αυτά είναι ένα μέσο επίδειξης της δεξιοτεχνίας του δημιουργού τους και ένα μέτρο ένδειξης της μηχανολογικής τελειότητας. Περιττή επίδειξη; Ίσως...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, χρονογράφο χρησιμοποιώ μόνο στο γήπεδο όταν κάθομαι σε θέση που δε βλέπει το ρολόι, και για να μετράω τις καθυστερήσεις :D 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...